
Pierwsza kostrzyńska biblioteka została utworzona w latach 30-tych XX wieku jako Biblioteka Towarzystwa Czytelni Ludowych, która liczyła 1466 tomów. Korzystało z niej 230 czytelników, którzy wypożyczali ponad 4,5 tys. woluminów rocznie.
– Obecnie w naszej bibliotece zapisanych jest 5205 czytelników, a księgozbiór liczy ponad 50 tysięcy książek. Oprócz głównej biblioteki i czytelni w Kostrzynie prowadzimy również cztery filie: w Czerlejnie, Gułtowach, Iwnie i Siekierkach – wylicza Małgorzata Kemnitz, dyrektorka Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Kostrzyn im. Kazimiery Iłłakowiczówny.
Od półtora roku w kostrzyńskiej bibliotece działa też Kino za Rogiem, w którym kilka razy w tygodniu wyświetlane są seanse filmowe. Ponadto niedaleko dworca działa Stacja Książki.
– W Parku Miejskim znajduje się punkt bookcrossingowy, do którego można przynosić książki, wymieniać się, zabrać na podróż do pociągu. Oprócz tego w wakacje organizujemy literackie czwartki, czyli plenerowe spotkania z literaturą dla dzieci – opowiada Małgorzata Kemnitz, dyrektor kostrzyńskiej biblioteki.
A czy internet jest zagrożeniem dla biblioteki i czytelnictwa?
– Owszem internet to jest kopalnia wiedzy dla czytelników, którzy często przeglądają katalogi internetowe i pobierają książki w formie elektronicznej, ale mamy nadal ponad 5 tysięcy czytelników. Dodatkową odnogą czytelnictwa są audiobooki i e-booki, które pomału rozwijamy w naszej bibliotece – zaznacza Małgorzata Kemnitz.
Z okazji jubileuszu 75-lecia mieszkańcy i czytelnicy mogli spotkać się z Mariuszem Szczygłem - reportażystą, pisarzem, laureatem Nagrody Literackiej "Nike", Europejskiej Nagrody Książkowej i Grand Press oraz wielkim miłośnikiem Czech.
Janusz Ludwiczak, portal InfoKostrzyn.pl: Skąd zainteresowanie właśnie Czechami? Dlaczego akurat ten kraj?
Mariusz Szczygieł – reportażysta, pisarz, wykładowca akademicki: "Láska nebeská", czyli miłość nie z tej ziemi, nie wiem skąd się wzięła. 23 lata pierwszy raz pojechałem do Czech, do Pragi. Gdy usłyszałem język czeski była to dla mnie poezja, a wręcz muzyka. Doznałem orgazmu metafizycznego na dźwięk języka czeskiego i tak to się zaczęło. Pokochałem Czechy. Czesi są narodem, który ma mało tabu.
Gdzie warto wybrać się do Czech?
Wszędzie. Każde miasteczko wygląda, jakby było z bajki, no może poza miastem Opawa, które niezbyt lubię. Generalnie w każdym miasteczku są pagórki, dolinki, kamieniczki – to jest wspaniałe. Czechy mają przemysłową część w okolicy Ostrawy czy Usti Nad Labem, a na południu wspaniały okręg winiarski, czyli Morawy. Region ten ma wiele pięknych zamków, pałaców i parków, ale też winnych piwniczek, gdzie składuje się wino. Jest tam mnóstwo gajów winogronowych.
Czy faktycznie Czesi to naród, który wyśmiewa się sam z siebie?
Czesi mają dystans do siebie. Potrafią z siebie bardzo ostro żartować. Czech może powiedzieć o sobie i swoim narodzie najgorszą rzecz, ale jest jeden warunek: musi to być dowcipne.
Będąc w Pradze zadziwił mnie pomnik "Sikający(ch)". Czyli Czesi mają faktycznie duże poczucie humoru i dystans do siebie. Lubią żartować z własnego kraju?
Nie wyobrażam sobie, by taki pomnik z rzeźbą, fontanną dwóch mężczyzn sikających na mapę kraju był w Polsce. Rozmawiałem kiedyś z artystą, Davidem Černý. Nikogo ten pomnik nie oburzył, a wręcz śmieszy. Sprawdzałem nawet czy nie były jakieś doniesienia do prokuratury. Jednak nie. Czesi mają duży dystans.
A czy Czesi nie lubią Polaków?
Nie, mnie przynajmniej lubią. Może nie wszyscy wiedzą, że jestem Polakiem. Myślę, że każdy spotyka takiego Czecha, na jakiego zasłużył .
Dużo rozmawialiśmy o Czechach. A jakie są Pana plany na najbliższą przyszłość
Bardzo często jeżdżę teraz po Polsce ze spotkaniami autorskimi. Po tej okropnej zimie, szarej, ponurej wpadłem w jakąś depresję. Pomagają mi spotkania z publicznością, czytelnikami i czytelniczkami. Energia, którą dostaję od ludzi pobudza mnie, sprawia, że chce mi się żyć.
Dodajmy, że z okazji jubileuszu 75-lecia przy wejściu do kostrzyńskiej biblioteki odsłonięto czwartą już rzeźbę Rycerza Kostro, który wcielił się w postać Czytelnika.
Z kolei Urząd Marszałkowski przyznał dotację w wysokości 80 tys. złotych na remont filii dziecięcej.
– Gmina Kostrzyn otrzymała dofinansowanie na remont wypożyczalni książek w oddziale dla dzieci. To znakomity prezent na jubileusz 75-lecia Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy w Kostrzynie. Wartość projektu "Remont Biblioteki Publicznej na miarę XXI wieku- I etap- remont oddziału dla dzieci" to 110 tysięcy złotych z czego dofinansowanie z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego wyniesie 70%. Dofinansowanie zostało przyznane w ramach trzeciej edycji Programu "Kulisy kultury" realizowanego przez Departament Kultury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego. W ramach prac remontowych wykonane zostanie gipsowanie ścian i sufitu, szpachlowanie, malowanie i zainstalowane nowe energooszczędne oświetlenie – wyjaśnia Szymon Matysek, burmistrz gminy Kostrzyn.
Zamontowane zostaną też nowoczesne regały, lada biblioteczna i powstanie kącik relaksu. W klubie malucha powstanie salka multimedialna.
Aktualności |
najnowsze | najpopularniejsze |
· Płonący dostawczak z 130 butlami gazu mógł doprowadzić do tragedii
(12-06-2025 00:48)
· Uszkodzony plac zabaw i budynek świetlicy w Siekierkach, kilkanaście powalonych drzew – skutki nawałnic
(09-06-2025 12:23)
· Powstał ogromny mural - namalował go Kawu
(08-06-2025 09:05)
· Kostrzyński klub honorowych krwiodawców zawiesił działalność
(08-06-2025 08:15)
· Za 16 mln zł przebudowano wiadukty w ciągu "krajówki"
(08-06-2025 07:30)
· BMW wjechało w drzewo – 4 osoby zostały ranne
(01-10-2024 18:41)
· Były proboszcz parafii bł. Jolanty prawomocnie skazany za molestowanie nieletniego!
(20-01-2025 13:32)
· W Kostrzynie pływalnia wraz z kręgielnią, centrum squasha i sportów walki
(10-01-2025 09:22)
· Były proboszcz parafii bł. Jolanty skazany za molestowanie dziecka uciekł przed więzieniem
(11-03-2025 10:06)
· Wypadek na S5. Zablokowana jezdnia w rejonie węzła Kostrzyn {AKTUALIZACJA}
(29-04-2025 22:32)
Niezapominajka |
cze
10:00
GUŁTOWY, park
IV Bieg Patrolowy im. hrabiego Adolfa Bnińskiego
KOSTRZYN, plac przy Straży Pożarnej
120-lecie OSP Kostrzyn
16:30
BRZEŹNO, boisko ul. Długa 9
Maratończyk Brzeźno - Meblorz II Swarzędz
17:00
KOSTRZYN, stadion ul. Sportowa 12
1922 Lechia Kostrzyn - Polanin Strzałkowo
(ostatni mecz w sezonie)
cze
16:00
Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury "Kostrzynianka" ul. Poznańska 33, Kostrzyn
15. sesja (absolutoryjna) Rady Miejskiej Gminy Kostrzyn
►porządek obrad
Sonda |
Ogłoszenia |
· Chcesz pozdrowić sąsiada? Nie wiesz, jak sprzedać samochód lub ...
(27-08-2018 00:00)
Zapisz się na listę mailingową: