Portal infoKostrzyn.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal infokostrzyn.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Wieś na cześć Libarta? - .:InfoKostrzyn.pl->gminny portal informacyjny:. Kostrzyn w z@sięgu ręki
  Brzeźno | Czerlejno | Glinka | Gułtowy | Iwno | Jagodno | Kostrzyn | Sanniki | Siedlec | Siekierki | Skałowo | Sokolniki | Trzek | Węgierskie | Wiktorowo | pozostałe | dookoła
Wieś na cześć Libarta?
26-03-2023 18:53   Janusz Ludwiczak
W kolejnym odcinku naszego cyklu "Cudzie chwalicie, swego… nie znacie" zaglądamy tym razem do Libartowa.

Libartowo oddalone jest o nieco ponad 6 km od centrum Kostrzyna i znajduje się na terenie sołectwa Strumiany. Do wsi można dojechać na trzy sposoby – od ulicy Wrzesińskiej i dalej drogą serwisową objeżdżając "agrafkę" węzła Kostrzyn, od ulicy Gnieźnieńskiej w Iwnie oraz drogą serwisową od węzła Strumiany.

Jest to jedna z nielicznych wsi, do której nie dojeżdża autobus Kostrzyńskiej Komunikacji Publicznej (KKP).

Nie wiele wiadomo o historii wsi, mało jest również źródeł na temat Libartowo. Wiadomo natomiast, że nazwa wsi pochodzi od imienia Lubart, Libart – imienia pochodzenia germańskiego, nadawane na terenie państwa Polskiego od średniowiecza i notowane w formach Lephard, (Libard), (Lifard), (Lipard), Liphard, Liphart, Lubart, Lubart, (Lubert), Lubhard, Lubhart, (Lupard), (Lupert) (

Według najnowszych danych gminnej ewidencji ludności oraz Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań Libartowo liczy 51 mieszkańców (0,3 % mieszkańców gminy), z czego 45,1% mieszkańców stanowią kobiety, a 54,9% ludności to mężczyźni. Dla porównania 10 lat temu – pod koniec 2012 r. w Libartowie zamieszkiwały 43 osoby.

W okresie międzywojennym 141 hektarów działek w Libartowie należało w skład dóbr iwieńskich, o czym więcej w artykule: Niegdyś wieś szlachecka i majątku hrabiego.

We wsi znajduje się ponad 10 domów jednorodzinnych. W Libartowie mieści się również gospodarstwo Stadniny Koni Iwno, w tym ferma bydła mlecznego.


Map: OpenStreetMap


Komentarze (3)

27-03-2023 07:21:34
REDAKCJA
@Zaineresowany: Owszem, ale przynajmniej w lepszej scenerii, gdy było ciepło i zielono. To chętnie zobaczę Pana zdjęcia, które pewnie będą o wiele lepsze - proszę w takim razie o przesłanie: redakcja@infokostrzyn.pl. Pozdrawiam
27-03-2023 06:44:01
Zaineresowany
To są stare zdjecia ze zezaszłego roku. Pokazujesz głównie drzewa. ZDJĘCIA są kiepskiej JAKOŚCI. Ps. W Libartowie jest pałac I wiecej domów.
26-03-2023 19:05:00
.
Jest to bez sens, żeby autobus nie jeździł do Libartowa!

Dodaj swój komentarz

Nick: (max. 40znaków)

Treść komentarza (maksymalnie 1500 znaków):

Pozostało znaków: 1500

Wpisz kod z obrazka: (cyfry i litery a-f)

REGULAMIN:
Publikowane komentarze odzwierciedlają osobiste poglądy ich autorów, którzy ponoszą wyłączną odpowiedzialność za ich treść. Wpisy naruszające polskie prawo, dobra innych osób, zawierające słowa powszechnie uznane za wulgarne, obraźliwe oraz nie związane bezpośrednio z komentowanym tekstem będą kasowane. Niedopuszczalne jest również zamieszczanie w treści komentarzy linków do innych stron internetowych, reklam oraz danych osobowych i adresowych osób prywatnych i firm. Komentarze ukazują się na stronie po akceptacji przez moderatora, co nie zwalnia ich autorów od odpowiedzialności za wygłaszane treści. Pamiętaj, nie jesteś anonimowy, Twoje IP zapisujemy w naszej bazie danych i zabezpieczamy w przypadku ewentualnego postępowania policji lub prokuratury. Dodając opinię akceptujesz powyższy regulamin.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
21

lut

IWNO, Szkoła Podstawowa im. Mikołaja Kopernika, ul. Szkolna 11
Dmuchany plac zabaw dla dzieci
w godz. 16:00-18:00 (sala gimnastyczna)

22

lut

Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury "Kostrzynianka" ul. Poznańska 33, Kostrzyn
Akcja honorowego poboru krwi
w godz. 8:30-13:30

24

lut

KOSTRZYN, hala sportowa, ul. Piasta 1 (Szkoła Podstawowa nr 1)
XI Halowy Turniej Piłki Nożnej Radnych i Pracowników Samorządowych

01

mar

KOSTRZYN, hala sportowa, ul. Piasta 1 (Szkoła Podstawowa nr 1)
VIII Targi Edukacyjne i Zawodów
w godz. 8:00-12:00

02

mar

KOSTRZYN, hala sportowa, ul. Piasta 1 (Szkoła Podstawowa nr 1)
XV Halowy Turniej Piłki Nożnej Sołectw Gminy Kostrzyn

[ wszystkie ]

Sonda
Czy będziesz korzystać z Centrum Aktywności "Frajda"? ►więcej

Zdecydowanie, z każdej formy

TAK, ale tylko z lodowiska

TAK, ale tylko z wrotkowiska

TAK, ale tylko z placu zabaw

NIE


Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: