Portal infoKostrzyn.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal infokostrzyn.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Miejsc w szkołach średnich ma nie zabraknąć - .:InfoKostrzyn.pl->gminny portal informacyjny:. Kostrzyn w z@sięgu ręki
  Brzeźno | Czerlejno | Gułtowy | Gwiazdowo | Iwno | Jagodno | Kostrzyn | Sanniki | Siedlec | Siekierki | Skałowo | Sokolniki | Trzek | Węgierskie | Wiktorowo | pozostałe | dookoła
Miejsc w szkołach średnich ma nie zabraknąć
18-03-2023 13:04   Janusz Ludwiczak
W ubiegłym roku wielu absolwentów szkół podstawowych nie dostało się do wymarzonego liceum czy wybranego przez siebie technikum, pomimo, iż Poznań zabezpieczył ok. 10 tysięcy miejsc. Wszystko w wyniku kumulacji efektów reform edukacji i nałożenia się na siebie dwóch roczników – likwidowanych gimnazjów i 8-letnich podstawówek. W tym roku sytuacja ma się już nie powtórzyć. Gminy powiatu poznańskiego przeznaczą łącznie 5 mln zł (z czego gmina Kostrzyn ponad 230 tys. zł) na utworzenie dodatkowych oddziałów i miejsc w szkołach.

– Mieliśmy świadomość stojącego przed nami wyzwania. Wspólnie z samorządami zrzeszonymi w Stowarzyszeniu Metropolia Poznań zdecydowaliśmy o współfinansowaniu zwiększenia liczny miejsc w szkołach. Mamy w Poznaniu o 50 procent więcej absolwentów ósmych klas niż w poprzednich latach. Doszliśmy do porozumienia, że musimy otworzyć dodatkowe oddziały, które wynikły przez nieroztropne decyzje rządzących w wyniku nałożenia się dwóch roczników – powiedział Jacek Jaśkowiak, prezydent miasta Poznanai i prezes Metropolii Poznań.

Na utworzenie dodatkowych oddziałów 21 gmin wyłoży łącznie 5 milionów złotych, z czego gmina Kostrzyn ponad 230 tys. złotych. Kolejne 5 mln zł przeznaczy Powiat Poznański.

– Oświata ponadpodstawowa nie ma rejonizacji. Ten rok jest szczególny, gdyż mamy dwa roczniki wynikające z reformy oświaty. Stwierdziliśmy, że nie możemy miasta Poznań pozostawić samemu sobie. Mamy świadomość naszej specyficznej sytuacji geograficznej: powiat poznański jest położony wokół Poznania. Mamy szkoły, które prowadzimy jako powiat, są placówki organizowane przez gminy. Jednak dla wielu naszych uczniów szeroka i dostępna komunikacyjnie oferta edukacyjna stolicy regionu jest bardzo atrakcyjna – wskazuje Jan Grabkowski, starosta poznański i wiceprezes Zarządu Metropolii Poznań.

Samorządy w aglomeracji poznańskiej przeznaczą łącznie 10 milionów złotych na zwiększonej liczby miejsc w liceach, technikach i szkołach zawodowych. Gmina Kostrzyn przekaże na to zadanie 230 154 10 zł, z czego 92 tys. zł do czerwca, a pozostałą część do stycznia.

W sumie 21 gmin Metropolii Poznań (Buk, Czerwonak, Dopiewo, Kleszczewo, Komorniki, Kostrzyn, Kórnik, Luboń, Mosina, Murowana Goślina, Oborniki, Pobiedziska, Poznań, Puszczykowo, Rokietnica, Skoki, Stęszew, Suchy Las, Swarzędz, Szamotuły, Śrem, Tarnowo Podgórne) na utworzenie 70 dodatkowych klas w 38 poznańskich liceach, a także dodatkowych oddziałów w 18 technikach i 14 szkołach branżowych przeznaczy łącznie 10 milionów złotych, każda z gmin w zależności od wielkości i liczby mieszkańców od 154 do 637 tysięcy złotych. Dzięki temu szkoły średnie będą mogły od września przyjąć 14 tysięcy uczniów, z czego 12 153 w Poznaniu i 1872 w powiecie poznańskim.


Źródło: Uchwała Rady Metropolii Poznań


R E K L A M A

Fot: Janusz Ludwiczak

Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz

Nick: (max. 40znaków)

Treść komentarza (maksymalnie 1500 znaków):

Pozostało znaków: 1500

Wpisz kod z obrazka: (cyfry i litery a-f)

REGULAMIN:
Publikowane komentarze odzwierciedlają osobiste poglądy ich autorów, którzy ponoszą wyłączną odpowiedzialność za ich treść. Wpisy naruszające polskie prawo, dobra innych osób, zawierające słowa powszechnie uznane za wulgarne, obraźliwe oraz nie związane bezpośrednio z komentowanym tekstem będą kasowane. Niedopuszczalne jest również zamieszczanie w treści komentarzy linków do innych stron internetowych, reklam oraz danych osobowych i adresowych osób prywatnych i firm. Komentarze ukazują się na stronie po akceptacji przez moderatora, co nie zwalnia ich autorów od odpowiedzialności za wygłaszane treści. Pamiętaj, nie jesteś anonimowy, Twoje IP zapisujemy w naszej bazie danych i zabezpieczamy w przypadku ewentualnego postępowania policji lub prokuratury. Dodając opinię akceptujesz powyższy regulamin.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
16

kwi

16:00
Urząd Miejski Gminy Kostrzyn ul. Dworcowa 5, Kostrzyn
Posiedzenie komisji zdrowia, bezpieczeństwa i działalności gospodarczej Rady Miejskiej Gminy Kostrzyn
►porządek obrad

20

kwi

11:00
Wiktorowo
Dziki Bieg w Błocie - Grand Prix Gminy Kostrzyn

14:00
KOSTRZYN, stadion ul. Sportowa 12
1922 Lechia Kostrzyn - LKS Ślesin

21

kwi

11:00
KOSTRZYN, hala sportowa, ul. Piasta 1 (Szkoła Podstawowa nr 1)
Lechia Kostrzyn II - Vitcovia Witkowo

24

kwi

17:00
Kino za rogiem Kostrzyn ul. Poznańska 24 (budynek Biblioteki)
Spotkanie z Adamem Woronowiczem - aktorem filmowym i teatralnym

[ wszystkie ]

Sonda
Czy jesteś za zmianami zasad handlu w niedzielę?

Tak, wszystkie niedziele powinny być handlowe

Jestem za tym, by tylko jedna lub dwie niedziele w miesiącu były handlowe

Nie, niech zostanie tak jak jest


Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: