Portal infoKostrzyn.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal infokostrzyn.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Miejsc w szkołach średnich ma nie zabraknąć - .:InfoKostrzyn.pl->gminny portal informacyjny:. Kostrzyn w z@sięgu ręki
  Brzeźno | Czerlejno | Gułtowy | Gwiazdowo | Iwno | Jagodno | Kostrzyn | Sanniki | Siedlec | Siekierki | Skałowo | Sokolniki | Trzek | Węgierskie | Wiktorowo | pozostałe | dookoła
Miejsc w szkołach średnich ma nie zabraknąć
18-03-2023 13:04   Janusz Ludwiczak
W ubiegłym roku wielu absolwentów szkół podstawowych nie dostało się do wymarzonego liceum czy wybranego przez siebie technikum, pomimo, iż Poznań zabezpieczył ok. 10 tysięcy miejsc. Wszystko w wyniku kumulacji efektów reform edukacji i nałożenia się na siebie dwóch roczników – likwidowanych gimnazjów i 8-letnich podstawówek. W tym roku sytuacja ma się już nie powtórzyć. Gminy powiatu poznańskiego przeznaczą łącznie 5 mln zł (z czego gmina Kostrzyn ponad 230 tys. zł) na utworzenie dodatkowych oddziałów i miejsc w szkołach.

– Mieliśmy świadomość stojącego przed nami wyzwania. Wspólnie z samorządami zrzeszonymi w Stowarzyszeniu Metropolia Poznań zdecydowaliśmy o współfinansowaniu zwiększenia liczny miejsc w szkołach. Mamy w Poznaniu o 50 procent więcej absolwentów ósmych klas niż w poprzednich latach. Doszliśmy do porozumienia, że musimy otworzyć dodatkowe oddziały, które wynikły przez nieroztropne decyzje rządzących w wyniku nałożenia się dwóch roczników – powiedział Jacek Jaśkowiak, prezydent miasta Poznanai i prezes Metropolii Poznań.

Na utworzenie dodatkowych oddziałów 21 gmin wyłoży łącznie 5 milionów złotych, z czego gmina Kostrzyn ponad 230 tys. złotych. Kolejne 5 mln zł przeznaczy Powiat Poznański.

– Oświata ponadpodstawowa nie ma rejonizacji. Ten rok jest szczególny, gdyż mamy dwa roczniki wynikające z reformy oświaty. Stwierdziliśmy, że nie możemy miasta Poznań pozostawić samemu sobie. Mamy świadomość naszej specyficznej sytuacji geograficznej: powiat poznański jest położony wokół Poznania. Mamy szkoły, które prowadzimy jako powiat, są placówki organizowane przez gminy. Jednak dla wielu naszych uczniów szeroka i dostępna komunikacyjnie oferta edukacyjna stolicy regionu jest bardzo atrakcyjna – wskazuje Jan Grabkowski, starosta poznański i wiceprezes Zarządu Metropolii Poznań.

Samorządy w aglomeracji poznańskiej przeznaczą łącznie 10 milionów złotych na zwiększonej liczby miejsc w liceach, technikach i szkołach zawodowych. Gmina Kostrzyn przekaże na to zadanie 230 154 10 zł, z czego 92 tys. zł do czerwca, a pozostałą część do stycznia.

W sumie 21 gmin Metropolii Poznań (Buk, Czerwonak, Dopiewo, Kleszczewo, Komorniki, Kostrzyn, Kórnik, Luboń, Mosina, Murowana Goślina, Oborniki, Pobiedziska, Poznań, Puszczykowo, Rokietnica, Skoki, Stęszew, Suchy Las, Swarzędz, Szamotuły, Śrem, Tarnowo Podgórne) na utworzenie 70 dodatkowych klas w 38 poznańskich liceach, a także dodatkowych oddziałów w 18 technikach i 14 szkołach branżowych przeznaczy łącznie 10 milionów złotych, każda z gmin w zależności od wielkości i liczby mieszkańców od 154 do 637 tysięcy złotych. Dzięki temu szkoły średnie będą mogły od września przyjąć 14 tysięcy uczniów, z czego 12 153 w Poznaniu i 1872 w powiecie poznańskim.


Źródło: Uchwała Rady Metropolii Poznań


R E K L A M A

Fot: Janusz Ludwiczak

Aktualności
Niezapominajka
26

lip

Siedleczek
IV Bieg do Nocy - Grand Prix Gminy Kostrzyn

11

sie

KOSTRZYN, Targowisko miejskie
Pchli targ i rękodzieła
w godz. 10:00-15:00

22

sie

Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury "Kostrzynianka" ul. Poznańska 33, Kostrzyn
Akcja honorowego poboru krwi
w godz. 8:30-13:30

07

wrz

11:00
IWNO, Park Mielżyńskich
VII Bieg Pieczonej Pyry - Grand Prix Gminy Kostrzyn

05

paź

Skałowo, las (teren ATV Kostrzyn)
Dziki Bieg w Lesie - Grand Prix Gminy Kostrzyn

[ wszystkie ]

Sonda
Gdzie w tym roku spędzisz wakacje/urlop?

nad morzem

nad jeziorem

w górach

za granicą

w innym dużym mieście

nigdzie nie wyjadę

w pracy - nie mam urlopu


Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: