Portal infoKostrzyn.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal infokostrzyn.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Uroczyście rozpoczęto budowę strażnicy JRG10 w Iwnie {►FILM} - .:InfoKostrzyn.pl->gminny portal informacyjny:. Kostrzyn w z@sięgu ręki
  Brzeźno | Czerlejno | Gułtowy | Gwiazdowo | Iwno | Jagodno | Kostrzyn | Sanniki | Siedlec | Siekierki | Skałowo | Sokolniki | Trzek | Węgierskie | Wiktorowo | pozostałe | dookoła
Uroczyście rozpoczęto budowę strażnicy JRG10 w Iwnie {►FILM}
01-03-2023 10:09   Janusz Ludwiczak
Wojewoda, komendanci - główny i miejski Państwowej Straży Pożarnej, starosta poznański, wiceprezydent Poznania oraz przedstawiciele gminy Kostrzyn symbolicznie wkopali łopaty pod budowę Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 10, która powstanie w Iwnie.

W poniedziałek na placu budowy przy ul. Gnieźnieńskiej w Iwnie odbyła się uroczystość rozpoczęcia budowy Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 10 Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Poznaniu.

– Myśleliśmy o tej jednostce od lat. Już w 2016 roku prowadziliśmy pierwsze rozmowy ze starostą. Ten rejon powiatu poznańskiego dynamicznie się rozwija. Robimy wszystko, by powiat poznański był bezpieczny. Będziemy się przyglądać tej budowie, mam nadzieję, że szybko mury będą się pięły do góry. Niech św. Florian ma nas w swojej opiece – powiedział generał brygadier Andrzej Bartkowiak, Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej.

Inwestycja ta otrzyma dofinansowanie w wysokości 12 milionów złotych ze środków budżetu państwa w ramach Programu modernizacji Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Ochrony Państwa w latach 2022-2025.

– 12 mln zł to planowane 50% kosztów budowy JRG nr 10, tak ważnej dla powiatu poznańskiego, szczególnie dla wschodniej części. Jest to obszar dynamicznie rozwijający się pod względem gospodarczym, urbanistycznym i infrastrukturalnym. Przebiegają tutaj bardzo ważne drogi: krajowa nr 92, ekspresowa S5 i opodal mamy Autostradę A2. Dużo tutaj się dzieje, dlatego nie ma wątpliwości, że ta inwestycja jest bardzo potrzebna – zaznacza Michał Zieliński, wojewoda wielkopolski.

– Jakiś czas czemu przyjęliśmy hasło: "Bezpieczny powiat". Twierdzę, że bezpieczeństwo jest apolityczne. Tam, gdzie trzeba, działać musimy wspólnie – przekonuje Jan Grabkowski, starosta poznański.

W gminie Kostrzyn, ale też w sąsiednich, jako pierwsi na miejscu interweniują strażacy z jednostek OSP. Ochotnicy nie muszą się jednak obawiać, że nie będą już potrzebni.

– Nie konkurujemy nigdy z OSP. Jesteśmy świadomi, że to ochotnicy są pierwsi na miejscu zdarzenia poza terenem miasta Poznania. W aglomeracji poznańskiej mamy 68 jednostek OSP. Ta jednostka jest bardzo ważna dla tej części powiatu poznańskiego. Jednostka ta będzie obsługiwać gminy Kostrzyn, Swarzędz, Pobiedziska i Kleszczewo, ale również okoliczne gminy w powiecie średzkim, wrzesińskim i gnieźnieńskim. Na tym terenie mamy bardzo dużo zgłoszeń i interwencji ochotników. Dzięki JRG10 będziemy mogli pomoc potrzebującym – wskazuje starszy brygadier Jacek Michalak, Komendant Miejski Państwowej Straży Pożarnej w Poznaniu.

Udział w realizacji inwestycji, także finansowy ma również Miasto Poznań.

– To nie przypadek. Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej obejmuje swoim zasięgiem Miasto Poznań i Powiat Poznański. Inwestycja ta jest ważna także dla bezpieczeństwa mieszkańców Poznania, dlatego, że wschodni odcinek powiatu poznańskiego dynamicznie się rozwija. Wschodnie rubieże miasta będą zawsze bezpieczniejsze. Będzie to pozwalało strażakom, którzy działają w obrębie Poznania skupić się na zadaniach w mieście, a ich nie brakuje na co dzień – powiedział Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania.

A jak podsumowuje burmistrz gminy Kostrzyn, Szymon Matysek budowa strażnicy nie byłaby też możliwa, gdyby nie udział gminnego samorządu.

– Gmina Kostrzyn zgodnie z podjętą decyzją przez Radę Miejską przekazała grunt Skarbowi Państwa, a w efekcie Państwowej Straży Pożarnej. Działka ta była własnością gminy. W ramach współpracy PSP z samorządem powstanie boisko wielofunkcyjne, z którego będą mogli korzystać strażacy, ale również uczniowie Szkoły Podstawowej w Iwnie. Będzie to doskonała okazja do integracji strażaków i młodych mieszkańców Iwna – podsumowuje Szymon Matysek, burmistrz gminy Kostrzyn.

JRG10 to trzecia jednostka ratowniczo–gaśnicza na terenie powiatu poznańskiego i dziesiąta w strukturach Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej.

W ramach inwestycji na blisko hektarowej działce powstanie budynek dla 8 wozów strażackich i 4 mniejszych pojazdów pożarniczych. W obiekcie znajdzie się też profesjonalna myjnia. Dla strażaków przewidziano pomieszczenia socjalne, biura, salę szkoleniową, świetlicę, jadalnię, siłownię, sypialnie.

W obrębie strażnicy powstanie parking z placem manewrowym, a także boisko wielofunkcyjne oraz klatka ewakuacyjną z funkcją wspinalni. Ponadto budynek zostanie wyposażony w instalację fotowoltaiczną o mocy do 50 kWp.

Zakończenie inwestycji, którą zrealizuje wyłoniona w przetargu spółka Ciepłownik Ekoinwestycje z Plewisk planowane jest w połowie 2025 roku.


Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz

Nick: (max. 40znaków)

Treść komentarza (maksymalnie 1500 znaków):

Pozostało znaków: 1500

Wpisz kod z obrazka: (cyfry i litery a-f)

REGULAMIN:
Publikowane komentarze odzwierciedlają osobiste poglądy ich autorów, którzy ponoszą wyłączną odpowiedzialność za ich treść. Wpisy naruszające polskie prawo, dobra innych osób, zawierające słowa powszechnie uznane za wulgarne, obraźliwe oraz nie związane bezpośrednio z komentowanym tekstem będą kasowane. Niedopuszczalne jest również zamieszczanie w treści komentarzy linków do innych stron internetowych, reklam oraz danych osobowych i adresowych osób prywatnych i firm. Komentarze ukazują się na stronie po akceptacji przez moderatora, co nie zwalnia ich autorów od odpowiedzialności za wygłaszane treści. Pamiętaj, nie jesteś anonimowy, Twoje IP zapisujemy w naszej bazie danych i zabezpieczamy w przypadku ewentualnego postępowania policji lub prokuratury. Dodając opinię akceptujesz powyższy regulamin.
Aktualności
Niezapominajka
02

cze

18:00
KOSTRZYN, stadion ul. Sportowa 12
Lechia Kostrzyn II - Kosynier Sokołowo

04

cze

17:00
Urząd Miejski Gminy Kostrzyn ul. Dworcowa 5, Kostrzyn
Wybory sołeckie - Sołectwo Glinka

19:00
BRZEŹNO, sala Ochotniczej Straży Pożarnej
Wybory sołeckie - Sołectwo Brzeźno

05

cze

17:00
SIEDLECZEK, świetlica
Wybory sołeckie - Sołectwo Siedleczek

19:00
SIEDLEC, świetlica wiejska
Wybory sołeckie - Sołectwo Siedlec

[ wszystkie ]

Sonda
Czy jesteś za zmianami zasad handlu w niedzielę?

Tak, wszystkie niedziele powinny być handlowe

Jestem za tym, by tylko jedna lub dwie niedziele w miesiącu były handlowe

Nie, niech zostanie tak jak jest


Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: