Portal infoKostrzyn.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal infokostrzyn.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Maszerując i odmawiając różaniec modlili się o pokój {►FILM, ◎GALERIA ZDJĘĆ} - .:InfoKostrzyn.pl->gminny portal informacyjny:. Kostrzyn w z@sięgu ręki
  Brzeźno | Czerlejno | Gułtowy | Gwiazdowo | Iwno | Jagodno | Kostrzyn | Sanniki | Siedlec | Siekierki | Skałowo | Sokolniki | Trzek | Węgierskie | Wiktorowo | pozostałe | dookoła
Maszerując i odmawiając różaniec modlili się o pokój {►FILM, ◎GALERIA ZDJĘĆ}
04-10-2022 07:09   Janusz Ludwiczak
Już po raz piąty odbył się "Różaniec do granic". Ok. 200 osób w niedzielne popołudnie przeszło z Siedleczka przez Leśną Groblę do Nekielki, gdzie przebiega granica dwóch gmin, dwóch powiatów, dwóch diecezji i dwóch parafii.

"Różaniec do granic" odbywa się w pierwszą niedzielę października od 2018 roku.

– Inicjatywa siedlecka zrodziła się 6 lat temu na wyjeździe do Widuchowej, w czasie ogólnopolskiej akcji "Różaniec do granic". Widuchowa to miejscowość na zachodzie Polski, gdzie naturalną granicę z Niemcami stanowi rzeka Odra. To właśnie po tym wyjeździe postanowiliśmy znaleźć miejsce na terenie naszej parafii, które miałoby ciekawą granicę. Takim miejscem okazał się Siedleczek - graniczący z Nekielką (gminą Nekla). Przebiega tam nie tylko granica dwóch gmin, ale i dwóch powiatów (poznański i wrzesiński), dwóch diecezji (poznańskiej i gnieźnieńskiej) oraz dwóch parafii ( siedleckiej i nekielskiej) – objaśnia Jadwiga Sękowska, organistka z Parafii Św. Mikołaja w Siedlcu.

Wierni wyruszyli spod kapliczki Matki Bożej w Siedleczu i następnie przeszli 3-kilometrową trasą prowadzącą przez Leśną Groblę do Nekielki, odmawiając wszystkie cztery części różańca i śpiewając pieśni modlili się o pokój na świecie, zwłaszcza w Ukrainie.

W uroczystości wziął udział ks. Bernard Cegła, który w latach 1985-1991 był proboszczem siedleckiej parafii. Z jego inicjatywy powstała figurka Matki Bożej w Siedleczku. Obecnie jest on proboszczem Parafii Św. Barbary w Luboniu.

– I tak po ponad 30 latach znalazłem się tutaj z powrotem. Muszę przyznać, że na wsi pobożność jest znacznie większa niż w miastach. Trwajcie w wierze – powiedział ks. Berbard Cegła..

Razem z pątnikami szli również: radny Powiatu Poznańskiego Marian Markiewicz, burmistrz gminy Kostrzyn Szymon Matysek wraz z przewodniczącym Rady Miejskiej Gminy Kostrzyn Grzegorzem Banaszakiem, a także burmistrz gminy Nekla Karol Balicki.

Na zakończenie organizatorzy przygotowali dla wszystkich grochówkę i pyry z gzikiem prosto z kotła, a także domowe wypieki przygotowane przez panie z koła gospodyń wiejskich w Siedleczku i Brzeźnie oraz mieszkanki Siedlca.


Komentarze (0)

Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
04

mar

16:30
Urząd Miejski Gminy Kostrzyn ul. Dworcowa 5, Kostrzyn
74. sesja (zwyczajna) Rady Miejskiej Gminy Kostrzyn
►porządek obrad

07

mar

Komisariat Policji Kostrzyn, ul. Półwiejska 1
Znakowanie rowerów
w godz. 15:00-18:00

18:00
CZERLEJNKO, świetlica wiejska, ul. Jesionowa 23
Koncert Mis Tybetańskich prowadzony przez NatAya -Ruch i Dźwięk
Udział bezpłatny. Obowiązują zapisy - tel. 505 094 375

08

mar

18:00
IWNO, Pałac
Koncert Pawła Bączkowskiego z okazji Dnia Kobiet

16

mar

KOSTRZYN, hala sportowa, ul. Piasta 1 (Szkoła Podstawowa nr 1)
II Turniej Tańca Towarzyskiego

[ wszystkie ]

Sonda
Czy weźmiesz udział w wyborach samorządowych, które odbędą się 7 kwietnia?

TAK

NIE


Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: