Portal infoKostrzyn.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal infokostrzyn.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Maszerując i odmawiając różaniec modlili się o pokój {►FILM, ◎GALERIA ZDJĘĆ} - .:InfoKostrzyn.pl->gminny portal informacyjny:. Kostrzyn w z@sięgu ręki
  Brzeźno | Czerlejno | Glinka | Gułtowy | Iwno | Jagodno | Kostrzyn | Sanniki | Siedlec | Siekierki | Skałowo | Sokolniki | Trzek | Węgierskie | Wiktorowo | pozostałe | dookoła
Maszerując i odmawiając różaniec modlili się o pokój {►FILM, ◎GALERIA ZDJĘĆ}
04-10-2022 07:09   Janusz Ludwiczak
Już po raz piąty odbył się "Różaniec do granic". Ok. 200 osób w niedzielne popołudnie przeszło z Siedleczka przez Leśną Groblę do Nekielki, gdzie przebiega granica dwóch gmin, dwóch powiatów, dwóch diecezji i dwóch parafii.

"Różaniec do granic" odbywa się w pierwszą niedzielę października od 2018 roku.

– Inicjatywa siedlecka zrodziła się 6 lat temu na wyjeździe do Widuchowej, w czasie ogólnopolskiej akcji "Różaniec do granic". Widuchowa to miejscowość na zachodzie Polski, gdzie naturalną granicę z Niemcami stanowi rzeka Odra. To właśnie po tym wyjeździe postanowiliśmy znaleźć miejsce na terenie naszej parafii, które miałoby ciekawą granicę. Takim miejscem okazał się Siedleczek - graniczący z Nekielką (gminą Nekla). Przebiega tam nie tylko granica dwóch gmin, ale i dwóch powiatów (poznański i wrzesiński), dwóch diecezji (poznańskiej i gnieźnieńskiej) oraz dwóch parafii ( siedleckiej i nekielskiej) – objaśnia Jadwiga Sękowska, organistka z Parafii Św. Mikołaja w Siedlcu.

Wierni wyruszyli spod kapliczki Matki Bożej w Siedleczu i następnie przeszli 3-kilometrową trasą prowadzącą przez Leśną Groblę do Nekielki, odmawiając wszystkie cztery części różańca i śpiewając pieśni modlili się o pokój na świecie, zwłaszcza w Ukrainie.

W uroczystości wziął udział ks. Bernard Cegła, który w latach 1985-1991 był proboszczem siedleckiej parafii. Z jego inicjatywy powstała figurka Matki Bożej w Siedleczku. Obecnie jest on proboszczem Parafii Św. Barbary w Luboniu.

– I tak po ponad 30 latach znalazłem się tutaj z powrotem. Muszę przyznać, że na wsi pobożność jest znacznie większa niż w miastach. Trwajcie w wierze – powiedział ks. Berbard Cegła..

Razem z pątnikami szli również: radny Powiatu Poznańskiego Marian Markiewicz, burmistrz gminy Kostrzyn Szymon Matysek wraz z przewodniczącym Rady Miejskiej Gminy Kostrzyn Grzegorzem Banaszakiem, a także burmistrz gminy Nekla Karol Balicki.

Na zakończenie organizatorzy przygotowali dla wszystkich grochówkę i pyry z gzikiem prosto z kotła, a także domowe wypieki przygotowane przez panie z koła gospodyń wiejskich w Siedleczku i Brzeźnie oraz mieszkanki Siedlca.


R E K L A M A

Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz

Nick: (max. 40znaków)

Treść komentarza (maksymalnie 1500 znaków):

Pozostało znaków: 1500

Wpisz kod z obrazka: (cyfry i litery a-f)

REGULAMIN:
Publikowane komentarze odzwierciedlają osobiste poglądy ich autorów, którzy ponoszą wyłączną odpowiedzialność za ich treść. Wpisy naruszające polskie prawo, dobra innych osób, zawierające słowa powszechnie uznane za wulgarne, obraźliwe oraz nie związane bezpośrednio z komentowanym tekstem będą kasowane. Niedopuszczalne jest również zamieszczanie w treści komentarzy linków do innych stron internetowych, reklam oraz danych osobowych i adresowych osób prywatnych i firm. Komentarze ukazują się na stronie po akceptacji przez moderatora, co nie zwalnia ich autorów od odpowiedzialności za wygłaszane treści. Pamiętaj, nie jesteś anonimowy, Twoje IP zapisujemy w naszej bazie danych i zabezpieczamy w przypadku ewentualnego postępowania policji lub prokuratury. Dodając opinię akceptujesz powyższy regulamin.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
02

kwi

12:00
KOSTRZYN, stadion ul. Sportowa 12
Lechia Kostrzyn II - Koziołek Poznań

19:00
KOSTRZYN, kościół Piotra i Pawła (Fara), ul. Średzka 8
Misterium Męki Pańskiej w wykonaniu parafian

21

kwi

17:00
Biblioteka Publiczna, Kostrzyn ul. Poznańska 24
Jubileusz 75-lecia Biblioteki Publicznej w Kostrzynie - spotkanie z Mariuszem Sczygiełem - reporterem, felietonistą, pisarzem non-fiction, czechofilem

22

kwi

11:00
Wiktorowo
Dziki Bieg w Błocie

25

kwi

17:00
Biblioteka Publiczna, Kostrzyn ul. Poznańska 24
Jubileusz 75-lecia Biblioteki Publicznej w Kostrzynie - spotkanie z Marcinem Kostrzyńskim - obserwatorem przyrody, leśnikiem, fotografem, autorem książek przyrodniczych

[ wszystkie ]

Sonda
Czy powinna powstać gminna farma fotowoltaiczna? ►więcej

TAK

NIE


Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: