Portal infoKostrzyn.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal infokostrzyn.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Burmistrz: "Gmina Kostrzyn straci 2 mln 733 tys. zł, tj. 10% dochodów" - .:InfoKostrzyn.pl->gminny portal informacyjny:. Kostrzyn w z@sięgu ręki
  Brzeźno | Czerlejno | Gułtowy | Gwiazdowo | Iwno | Jagodno | Kostrzyn | Sanniki | Siedlec | Siekierki | Skałowo | Sokolniki | Trzek | Węgierskie | Wiktorowo | pozostałe | dookoła
Burmistrz: "Gmina Kostrzyn straci 2 mln 733 tys. zł, tj. 10% dochodów"
29-09-2022 08:05   Janusz Ludwiczak
– Będzie drogo. W 2022 roku Zakład Komunalny na gaz przeznaczy 4 600 zł, oferta w przetargu na 2023 r. wynosi 36 tys. zł. Przepompownia ścieków Ignacewo – w 2022 r. 140 tys. kilowatogodzin – 21 400 zł, w przyszłym roku oferta na poziomie 182 tys. zł. Ośrodek zdrowia w Gułtowach – z 32 tys. zł podwyżka na 59 tys. zł – mówił podczas ostatniej sesji burmistrz Szymon Matysek.
Cięcie kosztów będzie nieuniknione.

Rosnące koszty i drożyzna były głównym tematem ostatniej 54. sesji kostrzyńskiej Rady Miejskiej, która odbyła się 5 września.

Na początku posiedzenia radni dokonali zmian w tegorocznym budżecie.

– O ile zmniejszą się dochody budżetu w 2022 roku z tytułu udziału gminy w dochodach z PIT w związku z ustawą Polski Ład i wprowadzoną tzw. regułą stabilizującą dochody samorządów? O ile wzrosną ceny prądu, gazu i paliw? – pytał na sesji Przemysław Kubiak, wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Gminy Kostrzyn.

– W tej chwili procedowana jest zmiana ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego. Z tytułu udziału w PIT oraz podatku od osób prawnych CIT gmina Kostrzyn straci 2 mln 733 tys. zł, czyli 10% dochodów. Zgodnie z podziałem, mamy otrzymać rekompensatę w wysokości 2 mln 888 tys. zł, jednak mamy zastrzeżenia. Na razie administracja rządowa nie mówi o wsparciu samorządów w przyszłym roku – odpowiedział Szymon Matysek, burmistrz gminy Kostrzyn.

– Najważniejszym wydatkiem będą te związane z energią, co budzi nasze obawy. Podam przykład. Zakład Komunalny na 2022 rok zaplanował zużycie 28 tys. kilowatogodzin i kwotę na gaz na poziomie 4 600 zł. Po przetargu na 2023 r. ma to być 36 tys. zł.
Ośrodek zdrowia w Kostrzynie – 50 tys. zł w tym roku, za 2023 – 77 tys. zł. Przepompownia ścieków Ignacewo – w 2022 r. 140 tys. kilowatogodzin – 21 400 zł, w przyszłym roku oferta na poziomie 182 tys. zł. Ośrodek zdrowia Gułtowy – z 32 tys. zł na 59 tys. zł. SUW Słowackiego, mały budynek – z 1 500 zł na 10 000 zł. Będziemy stali przed dużym dylemate
– wyliczał burmistrz Szymon Matysek.

Wprowadzone będą oszczędności i cięcia w wydatkach bieżących.

– Z czego moglibyśmy ciąć wydatki? – pytał Grzegorz Banaszak, przewodniczący Rady Miejskiej Gminy Kostrzyn.

– Chociażby aktywność związana z integracją, imprezami. Można szukać oszczędności w okresie świątecznym – dekorowanie miasta i iluminacje, które kosztuje 180 tys. zł rocznie. Na pewno nie będzie oszczędności kosztem bezpieczeństwa czy ciepła w szkołach – przekonywał burmistrz.

Wynajmowane mają być też obiekty sportowe.

– Wybudowanych zostało kilka znaczących obiektów sportowych. Od 2024 roku będzie można wynajmować je komercyjnie. To samo dotyczy lodowiska, które będzie płatne. Wynajmować będzie można komercyjnie również Kostrzyniankę na biletowanie imprez. Czeka nas debata – wskazywał burmistrz Szymon Matysek.

Burmistrz zaznaczył też, że do urzędu gminy na początku września wpłynęło 2 600 wniosków o dodatek węglowy, gdzie o środki na wymianę źródeł ciepła ubiegało się 21 mieszkańców.

– Dla porównania powiem, iż pieców będziemy wymieniać 21. No, ale jeśli mieszkańcy czy obywatele słyszą, że można w tym roku będzie palić wszystkim, bo takie zdania padają, tak zostało to sformułowane przez jednego z polityków. Skoro będzie polityczne przyzwolenie, to trudno oczekiwać, że będzie inaczej. Spojrzenie społeczne na to nie będzie miało większego znaczenia – wskazywał burmistrz Szymon Matysek.

Radni jednogłośnie przyjęli uchwałę w sprawie zmian w budżecie gminy na 2022 rok.

Podczas ostatniej sesji długą dyskusję wśród radnych wywołał też punkt dotyczący powołania Młodzieżowej Rady Miejskiej.

– Zmiany zostały wymuszone zmianami o samorządzie gminnym. Pojawił się zapis o powołaniu przez radę gminy opiekuna młodzieżowej rady. Będzie też możliwość wyodrębnienia osobnego budżetu. Zmiany dotyczą też wyboru radnych młodzieżowych. DO tej pory była możliwość wybrania 2 radnych w każdej szkole, po zmianach będzie to 1 mandat w każdej ze szkół z wyjątkiem największej szkoły [SP1], gdzie będą 2 mandaty – wyjaśniała Paulina Bankiewicz, kierownik Wydziału Oświaty, Promocji i Sportu Urzędu Miejskiego w Kostrzynie.

Niebawem przeprowadzone mają zostać wybory do Młodzieżowej Rady Miejskiej Gminy Kostrzyn. Zastrzeżenia miała radna Anna Dudzińska.

– Mój niepokój budzi miejsce wyboru radnych młodzieżowych ze szkół ponadpodstawowych, gdzie wskazuje się Urząd Miejski w Kostrzynie. Osoby, które chciałby budować społeczność mogą być ograniczone komunikacyjnie we wzięciu udziału w tych wyborach – pytała radna Anna Dudzińska.

– Nie ma w każdej miejscowości szkoły. Należy uczyć ludzi obowiązkowości i zachęcać, by przybyli do Urzędu Miejskiego w Kostrzynie i zagłosowali – argumentował Waldemar Biskupski, zastępca burmistrza gminy Kostrzyn.

– Nie zgodzę się. Wybór przedstawiciela lokalnego powinien odbywać się w okręgu lokalnym. Trudno oczekiwać, by mieszkaniec Gułtów sprawdził PKP i przyjechał do Kostrzyna. Można spodziewać się, że kandydatami będą kandydaci z Kostrzyna, którzy będą wybierani tylko przez osoby z Kostrzyna – uważa radna Anna Dudzińska.

– Uczniowie szkół średnich i tak muszą skorzystać z PKP, muszą dojechać do szkoły poza Kostrzynem – wskazywał radny Arkadiusz Bilski.

Radna Anna Dudzińska wniosła poprawkę do uchwały, który zakładał, że głosowanie na kandydatów do Młodzieżowej Rady Miejskiej Gminy Kostrzyn dla uczniów mieszkających w gminie Kostrzyn i uczęszczającej do szkół poza jej granicami miałoby odbywać się we wszystkich szkołach podstawowych w gminie.

Za przyjęciem poprawki była tylko radna Anna Dudzińska, od głosu wstrzymał się radny Piotr Hojeński, pozostałych 11 radnych było przeciw.

Ostatecznie uchwała została przyjęta 10 głosami za, 1 przeciw i 2 wstrzymującymi się.

Dziś o godz. 16:30 odbędzie się kolejna sesja rady gminy, w trakcie której radni przyjmą Regulamin wynagradzania nauczycieli zatrudnionych w szkołach i przedszkolu prowadzonych przez Gminę Kostrzyn, a także nadadzą nazwy dla ulic i dróg w Gwiazdowie, Skałowie i Kostrzynie.

ZOBACZ TAKŻE: Retransmisja sesji {► FILM}

ZOBACZ TAKŻE: Projekty uchwał, wyniki głosowań i lista obecności radnych


Fot: eSesja

Komentarze (21)

14-12-2022 08:15:46
@Bogacz
Liczę, że to tylko taka mała prowokacja z twojej strony.
13-12-2022 18:44:03
Bogacz
Naprawdę nie macie tych 100, czy 150 zł na energię elektryczną na miesiąc?? Przecież kilka razy więcej płacicie miesięcznie za abonamenty TV/GSM/światłowód :)
13-12-2022 07:26:15
@do
Oj oj oj... Widać jak bardzo ci zależy na tym, żeby udowodnić samemu sobie jakiej to świetnej inwestycji dokonałeś. Skoro tak bardzo tego potrzeb jesz to niech ci będzie...Ale świetnej inwestycji dokonałeś w panele fotowoltaiczne! To był super pomysł i zazdroszczę ci go że o ja cię! Lepiej? A teraz do meritum. Widać, że nie masz pojęcia o tym, w jaki sposób są kształtowane ceny sprzedaży energii. Enea nie może sprzedać taniej energii z węgla czy gazu niż ta, która wynika z unijnych regulacji, choćby nawet miała ją za darmo. VAT, który tak bardzo cię oburza to wisienka na torcie, bo doliczany jest do ceny "produkcji". Cudzysłów zamierzony. Bo cena "produkcji" energii z gazu czy węgla czy atomu - ta minimalna, składa się w dużej mierze z unijnych regulacji. Zamiast majstrować przy cenach maksymalnych, które miałyby "ulżyć" odbiorcom, wystarczy zrezygnować z instrumentów, które windują cenę w górę. Nie jest problemem cena maksymalna energii. Bo tą rynek sam ustali. Problemem jest REGULOWANA unijnymi parapodatkami cena MINIMALNA, która jest absurdalnie wysoka i nie ma nic wspólnego z kosztami wytworzenia. Ponieważ elektryczne samochody sa dziś tak naprawdę absurdalna pomyłka, która na skalę globalną forsują eurokraci, a konsumenci to wiedza, eurokraci wpadli na pomysł jak zachęcić do ich kupowania- od 2035 w UE nie kupisz samochodu spalinowego. Fajny pomysł, co? Gdyby elektryczne samoc
12-12-2022 18:15:47
Do eta
A, no i nie zrozumiałeś jeszcze jednego. Oczywiste jest, iż z podatków dokładam do wszystkich nieszczęsnych dodatków. Natomiast część tych pieniędzy uratowałem przez mądrą inwestycję, a nie zmarnowałem przez konsumpcjonizm. Tego zdajesz się nie potrafić zrozumieć. Albo rozumiesz, tylko dotarło do ciebie zbyt późno i teraz zostało szukać winnych. Jak już pisałem, jest to zabawne.
12-12-2022 18:03:40
Do eta
A ty człowieku, mało rozumiejący, acz wykształcony, dalej płyniesz. Po pierwsze, zastanawiałeś się, ile czasu zwróci mi się instalacja. Co cię to obchodzi. Kiedy kupię sobie złote klamki albo klapę do sedesu z masy perłowej, to czy mi się to zwróci czy nie, tobie nic do tego. Więc nie pisz, że cię moje pieniądze nie interesują, bo zawiść cię gniecie, co jasno widać. Po drugie, twierdzisz, że wzrost cen wynika z ich regulacji. Otóż regulowana jest cena maksymalna. Nikt nie zmusza np. Enei do sprzedaży wg ceny maksymalnej. Tak samo, jak nikt nie zmusza Orlenu do utrzymywania ceny paliwa przy spadających cenach ropy i dolara. Z matematyki jesteś chyba tak samo dobry jak z logiki. No i nie odniosłeś się do 23% vatu od stycznia 2023. Bo fakt, UE wymaga vatu, ale minimum 5%. Nasz rząd chce 23%.
12-12-2022 17:32:56
@do eta
I ja, bynajmniej, nie narzekam na drogą energię. Ale jeśli dzięki temu poczujesz się lepiej ze swoją instalacja fotowoltaiczna, to niech ci będzie. Oj oj oj jaka strasznie droga ta energia, której cenę reguluje UE! Oj oj oj!
12-12-2022 17:30:52
@do eta
Średnio, a nawet wcale, interesują mnie twoje pieniądze. Nadal jednak z uporem maniaka usiłujesz przekonać sam siebie, że UE nie reguluje cen energii. UE reguluje ceny energii, czy tego chcesz, czy nie. A jeżeli uważasz, że nie dokladasz się do " dodatków" to jesteś albo naiwny, albo kompletnie oderwany od rzeczywistości. Miłego wieczoru.
12-12-2022 16:25:00
Do eta
Widzisz człowieku, ty narzekasz na drogą energię, szukasz winnych, liczysz moje pieniądze (buhaha) i kiedy mi się coś tam zwróci. Ja z kolei poczyniłem jedną z lepszych inwestycji w ostatnim czasie i założyłem instalację fotowoltaiczną. Płacę 32 złote miesięcznie za prąd (w sensie, abonament). Nie pozwoliłem, aby tej części pieniędzy (koszt instalacji) odebrano mi w formie podatku inflacyjnego na m. In. dodatki do węgla dla trujących atmosferę. Rozumiesz różnice w myśleniu? Narzekaj dalej, to jest bardzo zabawne
12-12-2022 13:49:17
@ Do do raz jeszcze
Widzę, że zabrakło merytorycznych argumentów więc zaczyna się dyskusja o "klimacie". Ale wiesz, że z okazji "ocieplenia klimatu" naukowcy właśnie "wróżą" zimę stulecia ? Ja nie szukam winnego. Ja stwierdzam fakty, skąd taka a nie inna cena energii. Jeżeli uważasz, że panaceum na wysokie ceny jest zmniejszenie jej zużycia przez osoby fizyczne to błądzisz tak głęboko, że bardziej się nie da. Nie zapominaj też o kosztach instalacji fotowoltaicznej, którą zamontowałeś. Po ilu latach ci się zwróci? Po 20? Ty JUŻ ZAPŁACIŁEŚ za drogi prąd, tylko wydaje ci się, że jest inaczej. Masz rację... nic nie jest takie proste jak ci się wydaje
12-12-2022 11:00:36
Do do raz jeszcze
Jeszcze napisz, że UE kazała w Polsce nałożyć 23% VATU na energię w 2023.
12-12-2022 10:56:54
Do do
Te pytania o wyłączanie lodówki i pralki oraz sprzedaż samochodu kieruj do siebie. To Ty szukasz winnego, nie ja. Nic nie jest tak proste, jak się Tobie wydaje. Zmiany klimatu dostrzegasz? Masz inne propozycje niż zmiana stylu życia, żeby je spowolnić? A z pytaniami źle trafiłeś. Przez 2/3 roku nie pobieram prądu z sieci, więc się od...
12-12-2022 07:50:10
@do
Kolejny problem to zmuszanie nas przez EU do rezygnacji ze źródeł stabilnie produkujących energię takich jak elektrownie węglowe, gazowe i atomowe. W ich miejsce mamy produkować energię ze źródeł niestabilnych czyli tzw, "zieloną", uzależnioną id słońca i wiatru. Której największym problemem jest brak sposobu magazynowania (dziś, jutro problem będzie jeszcze inny, ale o tym eurokraci na razie milczą bo po co mówić o sprawach niewygodnych). Jeżeli bezpieczeństwo energetyczne Europy ma się opierać na wiatrakach, które Niemcy właśnie demontują by w ich miejscu wydobywać węgiel, to ja dziękuję za takie "bezpieczeństwo". Ps. Sprzedaj swój spalinowy samochód i kup elektryczny. Zasilany z gniazdka.... Na prąd. Widzisz absurd sytuacji?
12-12-2022 07:29:10
@do
Oczywiście że masz rację. Wystarczy zmniejszyć popyt. Dlaczego nie wyłączysz światła o godzinie 18? Dlaczego nie zrezygnujesz z lodówki zimą? Nie podaż i popyt jest problemem. Problemem są parapodatki nałożone na energię z węgla i gazu. A kto te parapodatki w Europie nałożył? Niemcy i Francja w ramach UE. To są fakty.
12-12-2022 06:38:05
Do @wzrost cen energii
Idąc tą logiką, można dowieźć że każdy jest winny wszystkiemu (pośrednio). Ty również, bo kupujesz energię. W końcu ceny rosną, kiedy jest popyt a brakuje podaży. Zmniejsz znacząco popyt, to ceny spadną.
10-12-2022 09:39:47
@wzrost cen energii
Wzrostowi cen energii pośrednio jest winny niemiecki rząd. Bo to Niemcy z Francuzami dr facto rządzą UE i wprowadzili mechanizmy, które regulują ceny energii w UE. Bo cena energii w UE jest REGULOWANA. Jak w socjalizmie. Takie są fakty.
10-10-2022 18:36:42
@Mieszkaniec Kostrzyna
"...Po raz pierwszy w historii ceny kontraktów na energię z dostawą za rok przekroczyły w Niemczech kwotę 400 euro za MWh. To podwyżka o tysiąc procent względem lat 2010-2020..." - czy wzrostowi cen energii elektrycznej o 1000% w Niemczech winny jest niemiecki rząd? Tak tylko pytam :)
10-10-2022 12:34:03
Mieszkaniec Kostrzyna
Wydatki można ciąć np. nie stawiając nikomu niepotrzebnych zegarów na Warszawskiej. Ile to kosztowało? Ile jest jeszcze takich wydatków zbędnych? Z tego co słyszałem, to sam prezes mówił, że można palić wszystkim za wyjątkiem opon. No chyba, że opony zimowe jak nazwa wskazuje są do palenia w zimie. :-) Dofinansowanie do nowoczesnych technologii ogrzewania może się odbić czkawką, szczególnie tym co zainwestowali w pompę ciepła. Ze względu na wysokość cen za energie elektryczną, które nasz rząd nam zafundował. W starym piecu można palić wszystkim, nowe są wybredne.
29-09-2022 21:14:31
do @Krystyna
Źle zadane pytanie. Prawidłowo powinno brzmieć: dlaczego wszyscy mieliby głosować jak chce Wielki Bibliotekarz ?
29-09-2022 18:00:28
DelikatneRady
Wyłączać oświetlenie pozostawione w salach na noc w szkołach (coraz więcej zapominalskich...). Wyłączać oświetlenie na boiskach w czasie, kiedy nikt z nich nie korzysta. Zmniejszać moc grzewczą instalacji CO i wyłączać działanie wentylacji mechanicznej w szkołach w czasie weekendu. Skorygować ustawienia głowic termostatycznych z 5 (28 st. C) na 3 (20 st. C) i pozamykać (cały czas otwarte) okna w szkołach.
29-09-2022 17:53:15
@Krystyna
Demokracja! Dlaczego Wszyscy mają głosować tak jak Radna?
29-09-2022 16:56:23
Krystyna
I znowu Pani Dudzińska osamotniona. A wszyscy radni zgodni. Śmiech na sali. Pytanie do radnych czy wy się słyszycie? Ale co tam głosowanie, przecież najważniejsza jest dieta.
Aktualności
Niezapominajka
30

maj

12:00
Kostrzyn
Procesja Bożego Ciała ulicami Kostrzyna - z fary do parafii bł. Jolanty

02

cze

18:00
KOSTRZYN, stadion ul. Sportowa 12
Lechia Kostrzyn II - Kosynier Sokołowo

04

cze

17:00
Urząd Miejski Gminy Kostrzyn ul. Dworcowa 5, Kostrzyn
Wybory sołeckie - Sołectwo Glinka

19:00
BRZEŹNO, sala Ochotniczej Straży Pożarnej
Wybory sołeckie - Sołectwo Brzeźno

05

cze

17:00
SIEDLECZEK, świetlica
Wybory sołeckie - Sołectwo Siedleczek

[ wszystkie ]

Sonda
Czy jesteś za zmianami zasad handlu w niedzielę?

Tak, wszystkie niedziele powinny być handlowe

Jestem za tym, by tylko jedna lub dwie niedziele w miesiącu były handlowe

Nie, niech zostanie tak jak jest


Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: