Portal infoKostrzyn.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal infokostrzyn.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Nekla i Swarzędz oddały hołd, w Pobiedziskach zapalono "Światełko do nieba przeciwko nienawiści" - .:InfoKostrzyn.pl->gminny portal informacyjny:. Kostrzyn w z@sięgu ręki
  Brzeźno | Czerlejno | Glinka | Gułtowy | Iwno | Jagodno | Kostrzyn | Sanniki | Siedlec | Siekierki | Skałowo | Sokolniki | Trzek | Węgierskie | Wiktorowo | pozostałe | dookoła
Nekla i Swarzędz oddały hołd, w Pobiedziskach zapalono "Światełko do nieba przeciwko nienawiści"
19-01-2019 01:13   Janusz Ludwiczak
W piątek o godz. 17 rozpoczęła się żałoba narodowa, związana z tragiczną śmiercią prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Na Rynku w Nekli zapalone zostały znicze, z których utworzono ogromne serce. W Pobiedziskach zapalono "Światełko do nieba przeciwko nienawiści". Hołd zamordowanemu prezydentowi Gdańska oddali również mieszkańcy Swarzędza.

Na nekielskim Rynku mieszkańcy zapalili znicze, z których utworzono ogromne serce. Neklanie oddali minutą ciszy hołd zamordowanemu prezydentowi Gdańska. Na Rynku pojawił się również portret ś.p. prezydenta Pawła Adamowicza oraz flaga Gdańska.

Również Pobiedzisczanie nie zapomnieli o tragicznie zmarłym Pawle Adamowiczu. Na Rynku w Pobiedziskach zapalono "Światełko do nieba przeciwko nienawiści".

– Przed stu laty oni oddali życie, byśmy my żyli w wolnej Polsce rozumianej jako kraj ludzi, obywateli, współpracujących przy realizacji ważnych celów narodowych, społecznych, gospodarczych, kultywujących wolność i wzajemny szacunek. Nasza wolność, właściwie rozumiana, zaczyna się i kończy tam, gdzie są granice wolności innego człowieka, ponieważ dalej jest już bezprawie. "Światełko do nieba" zapaliliśmy przeciwko nienawiści i przełamaniu zgubnej tendencji niszczenia wspólnoty. To co od dawna było potrzebne i konieczne, po ostatniej niedzieli staje się dla nas jedyną drogą. Minutą ciszy uczciliśmy pamięć człowieka idei solidarności, samorządności, człowieka aktywnego, otwartego, bliskiego innemu człowiekowi, Prezydenta Gdańska – Pawła Adamowicza – wyjaśnia Krzysztof Chmiel, Gminna Rada Działalności Pożytku Publicznego w Pobiedziskach.

Również mieszkańcy Swarzędza w piątek wieczorem oddali hołd zmarłemu tragicznie Prezydentowi Gdańska Pawłowi Adamowiczowi. Burmistrz Swarzędza Marian Szkudlarek poprosił wszystkich obecnych o uczczenie pamięci Zmarłego minutą ciszy oraz zaapelował o walkę z przemocą, agresją i nienawiścią.

Od wtorku w związku z tragiczną śmiercią prezydenta Gdańska, Pawła Adamowicza flaga Polski na dachu Urzędu Miejskiego w Kostrzynie została opuszczona do połowy masztu. W oknach kostrzyńskiego ratusza pojawiły się flagi przepasane żałobnym kirem.

Pogrzeb prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza odbędzie się w sobotnie południe. W sobotę o godz. 12:00 w całej Polsce, również w gminie Kostrzyn zawyją syreny.

Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz został trzykrotnie ugodzony nożem przez 27-letniego sprawcę podczas "Światełka do nieba" na zakończenie 27. finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Pomimo reanimacji i wielogodzinnej operacji w poniedziałek, 14 stycznia lekarze poinformowali o śmierci Pawła Adamowicza, prezydenta Gdańska.

Paweł Adamowicz był prezydentem Gdańska od 1998 roku. Urodził się 2 listopada 1965 w Gdańsku. Ukończył studia na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego, po czym zakończył aplikację i został radcą prawnym. W 1990 roku po raz pierwszy został wybrany do Rady Miasta Gdańska, startując z listy Komitetu Obywatelskiego "Solidarność". Został jej przewodniczącym, a po wygranych wyborach samorządowych w 1998 - prezydentem Gdańska. Był jednym ze współzałożycieli Platformy Obywatelskiej w 2002 roku.

W styczniu 2016 roku - razem z Jackiem Jaśkowiakiem, prezydentem Poznania, oraz z prezydentami Krakowa i Wrocławia - podpisał "Deklarację Wrocławską". To dokument, w którym samorządowcy zobowiązali się do współpracy na rzecz otwartości i dialogu międzykulturowego. Paweł Adamowicz podkreślał wówczas, że prezydenci miast jako lokalni liderzy powinni być dla innych przykładem. - To nasz obowiązek i rodzaj manifestacjimówił.

W 2018 ponownie został wybrany prezydentem Gdańska, zdobywając wysokie, niemal 65-procentowe poparcie. W niedzielę, 13 stycznia - jak co roku - wziął udział w 27. finale Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W ostatnich słowach, jakie wygłosił na scenie przed atakiem nożownika, dziękował gdańszczanom. Paweł Adamowicz miał 53 lata.


Fot: Urząd Miasta i Gminy Nekla (0-2), Urząd Miasta i Gminy Pobiedziska (3-8), Urząd Miasta i Gminy Swarzędz (9-11), Janusz Ludwiczak (12-19)

ZOBACZ TAKŻE: Gmina Kostrzyn w hołdzie zamordowanemu prezydentowi Gdańska

Komentarze (0)

Aktualności
Niezapominajka
16

lip

18:00
IWNO kościół NMP Szkaplerznej ul. Zdrojowa 2
Odpust parafialny

18

lip

IWNO, Park Mielżyńskich
Serce od Serca
w godz. 13:00-16:00

25

lip

Siedleczek, figurka
Bieg do Nocy - Biegowe Grand Prix Gminy Kostrzyn

28

sie

Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury "Kostrzynianka" ul. Poznańska 33, Kostrzyn
Akcja honorowego poboru krwi dla chorych na białaczkę
w godz. 8:30-14:00

13

wrz

Iwno
V Bieg Pieczonej Pyry - Biegowe Grand Prix Gminy Kostrzyn

[ wszystkie ]

Sonda
Gdzie w tym roku planujesz spędzić wakacje/urlop?

nad morzem

nad jeziorem

w górach

za granicą

w innym dużym mieście

w domu - nigdzie nie wyjadę

w pracy - nie mam urlopu


Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: