Portal infoKostrzyn.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal infokostrzyn.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

W Gieczu odkryto groby z XII wieku - .:InfoKostrzyn.pl->gminny portal informacyjny:. Kostrzyn w z@sięgu ręki
  Brzeźno | Czerlejno | Glinka | Gułtowy | Iwno | Jagodno | Kostrzyn | Sanniki | Siedlec | Siekierki | Skałowo | Sokolniki | Trzek | Węgierskie | Wiktorowo | pozostałe | dookoła
W Gieczu odkryto groby z XII wieku
18-09-2022 09:45   Janusz Ludwiczak
13 grobów z okresu średniowiecza, a także monety i przedmioty codziennego użytku z okresu XII wieku odkryli archeolodzy podczas badań prowadzonych w Gieczu, niedaleko Rezerwatu Archeologicznego.

W wakacje grupa studentów archeologii i antropologii z Polski, ale również z USA i Kanady prowadziła badania archeologiczne w rejonie Giecza, Biskupic i Nowojewa.

– Są to badania, które prowadzimy od kilku lat we współpracy z Fundacją Slavia na stanowisku, które zagrożone jest niszczeniem. Osadza znajduje się w polu ornym. W tym roku odkryliśmy 13 pochówków i obiektów, poprzedzających funkcjonowanie cmentarza. Groby pochodzą z XII i XIII wieku – mówi w rozmowie z portalem InfoKostrzyn.pl Magda Miciak, archeolog z Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy Oddział w Gieczu.

Badania prowadzone były na powierzchni około 1 ara (ok. 100 metrów kwadratowych). Archeolodzy odkryli nie tylko kości.

– Znaleźliśmy przedmioty codziennego użytku, nożyki, biżuterię – bardzo popularne w średniowieczu gałązki skroniowe. Odkryliśmy też ceramikę – dodaje archeolog Magda Miciak.

W badaniach uczestniczyli studenci archeologii i antropologii z Polski, ale też goście z USA i Kanady, którzy przyjechali w ramach stażu i wymiany.

– Przyleciałam do Polski ze względu na zainteresowanie archeologią i antropologią, chciałam lepiej poznać historię człowieka. Bardzo podoba mi się tutaj, ładna miejscowość. Jestem zadowolona z badań. Mogę nauczyć się wiele ciekawego – powiedziała Tasha George z Orkensay w USA.

Pochówki w Gieczu odbywały się do XIII wieku. Do tej pory zbadano 1/3 cmentarzyska, odkryto blisko 300 grobów, w których oprócz ciał zakopane zostały przedmioty codziennego użytku.

– Dokładne zbadane zostały dwa cmentarzyska. Najwcześniejsze groby pochodzą z okresu po Chrzcie Polski, datowane na koniec X wieku. Osoby z otoczenia księcia, które przyjęły chrzest musiały już być pochowane w wyznaczonych miejscach, zgodnie z normalnymi chrześcijańskimi, czyli w jamach wykopanych w ziemi, w pozycji wyprostowanej, owinięci w całun, w kierunku wschodzącego słońca. Mogły tu ubyć cmentarze porównywalne z Ostrowem Lednickim, gdzie okryto ponad 1700 grobów. W Gieczu znaleźliśmy dużo paciorków szklanych, noży i oczywiście monet – wskazuje Elżbieta Indycka, kustosz Rezerwatu Archeologicznego w Gieczu.


Komentarze (0)

Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
24

wrz

11:00
KOSTRZYN, stadion ul. Sportowa 12
1922 Lechia Kostrzyn - GKS Dopiewo

12:00
GUŁTOWY, boisko ul. Kasztanowa 17
GKS Gułtowy - Unia II Swarzędz

25

wrz

19:00
GWIAZDOWO, świetlica wiejska
Zebranie wiejskie Sołectwa Jagodno
- uchwalenie Funduszu Sołeckiego na 2024 r.

26

wrz

18:30
SKAŁOWO, bar
Zebranie wiejskie Sołectwa Skałowo
- uchwalenie Funduszu Sołeckiego na 2024 r.

19:30
SIEKIERKI WIELKIE, świetlica wiejska
Zebranie wiejskie Sołectwa Siekierki
- uchwalenie Funduszu Sołeckiego na 2024 r.

[ wszystkie ]

Sonda
Kogo poprzesz w wyborach parlamentarnych 15 października?

lista 1 – Bezpartyjni Samorządowcy

lista 2 – Trzecia Droga

lista 3 – Nowa Lewica

lista 4 – Prawo i Sprawiedliwość

lista 5 – Konfederacja

lista 6 – Koalicja Obywatelska

nie wezmę udziału w wyborach


Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: