Portal infoKostrzyn.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal infokostrzyn.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

W Gieczu odkryto groby z XII wieku - .:InfoKostrzyn.pl->gminny portal informacyjny:. Kostrzyn w z@sięgu ręki
  Brzeźno | Czerlejno | Glinka | Gułtowy | Iwno | Jagodno | Kostrzyn | Sanniki | Siedlec | Siekierki | Skałowo | Sokolniki | Trzek | Węgierskie | Wiktorowo | pozostałe | dookoła
W Gieczu odkryto groby z XII wieku
18-09-2022 09:45   Janusz Ludwiczak
13 grobów z okresu średniowiecza, a także monety i przedmioty codziennego użytku z okresu XII wieku odkryli archeolodzy podczas badań prowadzonych w Gieczu, niedaleko Rezerwatu Archeologicznego.

W wakacje grupa studentów archeologii i antropologii z Polski, ale również z USA i Kanady prowadziła badania archeologiczne w rejonie Giecza, Biskupic i Nowojewa.

– Są to badania, które prowadzimy od kilku lat we współpracy z Fundacją Slavia na stanowisku, które zagrożone jest niszczeniem. Osadza znajduje się w polu ornym. W tym roku odkryliśmy 13 pochówków i obiektów, poprzedzających funkcjonowanie cmentarza. Groby pochodzą z XII i XIII wieku – mówi w rozmowie z portalem InfoKostrzyn.pl Magda Miciak, archeolog z Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy Oddział w Gieczu.

Badania prowadzone były na powierzchni około 1 ara (ok. 100 metrów kwadratowych). Archeolodzy odkryli nie tylko kości.

– Znaleźliśmy przedmioty codziennego użytku, nożyki, biżuterię – bardzo popularne w średniowieczu gałązki skroniowe. Odkryliśmy też ceramikę – dodaje archeolog Magda Miciak.

W badaniach uczestniczyli studenci archeologii i antropologii z Polski, ale też goście z USA i Kanady, którzy przyjechali w ramach stażu i wymiany.

– Przyleciałam do Polski ze względu na zainteresowanie archeologią i antropologią, chciałam lepiej poznać historię człowieka. Bardzo podoba mi się tutaj, ładna miejscowość. Jestem zadowolona z badań. Mogę nauczyć się wiele ciekawego – powiedziała Tasha George z Orkensay w USA.

Pochówki w Gieczu odbywały się do XIII wieku. Do tej pory zbadano 1/3 cmentarzyska, odkryto blisko 300 grobów, w których oprócz ciał zakopane zostały przedmioty codziennego użytku.

– Dokładne zbadane zostały dwa cmentarzyska. Najwcześniejsze groby pochodzą z okresu po Chrzcie Polski, datowane na koniec X wieku. Osoby z otoczenia księcia, które przyjęły chrzest musiały już być pochowane w wyznaczonych miejscach, zgodnie z normalnymi chrześcijańskimi, czyli w jamach wykopanych w ziemi, w pozycji wyprostowanej, owinięci w całun, w kierunku wschodzącego słońca. Mogły tu ubyć cmentarze porównywalne z Ostrowem Lednickim, gdzie okryto ponad 1700 grobów. W Gieczu znaleźliśmy dużo paciorków szklanych, noży i oczywiście monet – wskazuje Elżbieta Indycka, kustosz Rezerwatu Archeologicznego w Gieczu.


R E K L A M A

Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz

Nick: (max. 40znaków)

Treść komentarza (maksymalnie 1500 znaków):

Pozostało znaków: 1500

Wpisz kod z obrazka: (cyfry i litery a-f)

REGULAMIN:
Publikowane komentarze odzwierciedlają osobiste poglądy ich autorów, którzy ponoszą wyłączną odpowiedzialność za ich treść. Wpisy naruszające polskie prawo, dobra innych osób, zawierające słowa powszechnie uznane za wulgarne, obraźliwe oraz nie związane bezpośrednio z komentowanym tekstem będą kasowane. Niedopuszczalne jest również zamieszczanie w treści komentarzy linków do innych stron internetowych, reklam oraz danych osobowych i adresowych osób prywatnych i firm. Komentarze ukazują się na stronie po akceptacji przez moderatora, co nie zwalnia ich autorów od odpowiedzialności za wygłaszane treści. Pamiętaj, nie jesteś anonimowy, Twoje IP zapisujemy w naszej bazie danych i zabezpieczamy w przypadku ewentualnego postępowania policji lub prokuratury. Dodając opinię akceptujesz powyższy regulamin.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
27

mar

16:30
Urząd Miejski Gminy Kostrzyn ul. Dworcowa 5, Kostrzyn
Posiedzenie komisji budżetowo-prawnej, komisji rolnictwa, ochrony środowiska i spraw komunalnych oraz komisji oświaty, kultury i sportu Rady Miejskiej
► porządek obrad

28

mar

18:00
WĘGIERSKIE, świetlica wiejska
Zebranie wiejskie
- wybory sołtysa

30

mar

16:30
Urząd Miejski Gminy Kostrzyn ul. Dworcowa 5, Kostrzyn
63. sesja (zwyczajna) Rady Miejskiej Gminy Kostrzyn
► porządek obrad

01

kwi

10:00
KOSTRZYN, hala sportowa, ul. Piasta 1 (Szkoła Podstawowa nr 1)
Turniej Tańca Towarzyskiego o Puchar Burmistrza Gminy Kostrzyn
Bezpłatne zaproszenia do odbioru od 20.03. w sekretariacie MGOK

14:00
KOSTRZYN, stadion ul. Sportowa 12
1922 Lechia Kostrzyn - Sparta Oborniki

[ wszystkie ]

Sonda
Czy powinna powstać gminna farma fotowoltaiczna? ►więcej

TAK

NIE


Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: