Portal infoKostrzyn.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal infokostrzyn.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Remontują przejazd kolejowy w Gułtowach. Autobus linii 464 kursuje objazdem - .:InfoKostrzyn.pl->gminny portal informacyjny:. Kostrzyn w z@sięgu ręki
  Brzeźno | Czerlejno | Gułtowy | Gwiazdowo | Iwno | Jagodno | Kostrzyn | Sanniki | Siedlec | Siekierki | Skałowo | Sokolniki | Trzek | Węgierskie | Wiktorowo | pozostałe | dookoła
Remontują przejazd kolejowy w Gułtowach. Autobus linii 464 kursuje objazdem
25-08-2022 10:18   Janusz Ludwiczak
Do poniedziałku prowadzone będą prace związane z remontem przejazdu kolejowego przy stacji Gułtowy. Nie ma możliwości przejazdu drogą z Siedlca i Antonina do Gułtów. Objazdem jeździ autobus linii nr 464. Okazuje się, że remont rozpoczął się nagle – zabrakło nawet stosownego oznakowania i informacji o utrudnieniach.

Jak już informowaliśmy w piątek wieczorem rozpoczął się remont przejazdu przy stacji kolejowej Gułtowy. O planowanych utrudnieniach nie zostali poinformowani urząd gminy, Kostrzyńska Komunikacja Publiczna, strażacy z OSP Gułtowy, ani też sami mieszkańcy. Zabrakło również stosownego oznakowania.

– Brak informacji o zamknięciu drogi jest zaskoczeniem dla mieszkańców. Brak oznakowania w Siedlcu jak i w Gułtowach. Jak wyjaśnia kierownik budowy, prace zostały zgłoszone, oznakowaniem miała zająć się firma DROMO. Jednak w wyniku zaniedbań, podobno ktoś poszedł na urlop i zapomniał zlecić to innej osobie, tak właśnie się stało. Nadmienię że jest to droga powiatowa. Mam nadzieję że Powiat Poznański szybko wyjaśni całe zamieszanie – zaalarmował Marek Kowalski, radny gminy Kostrzyn.

Dopiero w niedzielę pojawiło się stosowne oznakowanie o zamknięciu przejazdu kolejowego. Wielu kierowców w piątek wieczorem, w sobotę i niedzielny poranek jechało na ślepo, nie wiedząc nic o utrudnieniach. Problem z zawróceniem mieli też kierowcy ciężarówek.

W tej sprawie skontaktowaliśmy się najpierw ze spółką PKP Polskie Linie Kolejowe, która zleciła remont.

– Zakres prac wymaga zmian w ruchu drogowym. Obowiązek właściwego oznakowania leży po stronie wykonawcy – wykonawcy zawsze zobowiązywani są w umowach do należytego wykonywania robót. PLK zobowiązują wykonawców w umowach do właściwej realizacji prac – przygotowanie oznakowania należy do obowiązków wykonawcy. Prace prowadzi ZRK DOM – tłumaczy Radosław Śledziński, rzecznik spółki PKP Polskie Linie Kolejowe.

Sytuacja zaskoczyła również Zarząd Dróg Powiatowych.

– Najpóźniej na 5 dni przed planowanym terminem zamknięcia drogi, należy zamontować tablice informujące uczestników ruchu o planowanych utrudnieniach oraz ich terminie. Nie później niż na 7 dni przed wprowadzeniem zmian w organizacji ruchu należy poinformować o planowanych utrudnieniach, objazdach itd. przewoźników regularnej komunikacji zbiorowej oraz lokalne media – wyjaśnia nam Katarzyna Fertsch, rzecznik prasowy Zarządu Dróg Powiatowych.

– Obowiązkiem inwestora oraz wykonawcy jest wprowadzenie czasowej organizacji ruchu zgodnie z wydanym przez nas zatwierdzeniem. Obowiązkiem, wynikającym z zatwierdzenia, jest również poinformowanie przez wykonawcę o planowanym terminie wprowadzenia zmian. Zarząd Dróg Powiatowych w Poznaniu nie ma narzędzi, aby kontrolować, czy czasowa organizacja została wprowadzona zgodnie z tym zatwierdzeniem. Mogą to robić odpowiednie służby, np. policja.
Takie sytuacje są niedopuszczalne. Zwróciliśmy uwagę wykonawcy na konieczność stworzenia wewnętrznych systemów kontroli wprowadzanych organizacji ruchu w celu uniknięcia podobnych sytuacji w przyszłości
– dodaje Katarzyna Fertsch z Zarządu Dróg Powiatowych.

W związku z zamknięciem przejazdu kierowcy muszą korzystać z objazdu. Praktycznie są 3 możliwe trasy, jednak wiążą się z nadrabianiem sporej ilości kilometrów:

  • przez drogę krajową nr 92, Neklę, Stroszki, Dzierżnicę, Giecz, Biskupice i Nowojewo
  • przez Siedlec i Sokolniki Drzązgowskie – jednak jest to częściowo droga gruntowa
  • przez węzeł Kostrzyn, drogą ekspresową S5, węzeł Strumiany i Klony.

Zamknięcie przejazdu kolejowego przy stacji Gułtowy spowodowało też kilka komplikacji pasażerom linii autobusowej nr 464.

– Nie zostaliśmy powiadomieni o zamknięciu przejazdu. Nie dotarła do nas żadna informacja. Obecnie pierwsze kursy autobusu "464" wykonywane są tylko do przystanku "Gułtowy/szkoła". Pozostałe połączenia realizowane są objazdem przez Klony i drogę ekspresową S5. Kursy do Siedleczka i Brzeźna realizowane są normalnie, jednak nie ma możliwości, by autobus jechał przez "Ogród Botaniczny" i "Siedlec Huby" – objaśnia Mateusz Olejniczak, kierownik działu transportu Zakładu Komunalnego w Kostrzynie, odpowiedzialny za Kostrzyńską Komunikację Publiczną (KKP).

Niemniej do stacji kolejowej "Gułtowy" póki co nie będzie dojeżdżać żaden autobus.

Remont przejazdu drogowo-kolejowego przy stacji Gułtowy ma zakończyć się najpóźniej w poniedziałek, 29 sierpnia.

– Dla zwiększenia poziomu bezpieczeństwa i zapewnienia sprawniejszych przejazdów obecnie remontowany jest przejazd kolejowo-drogowy w miejscowości Gułtowy (szlak Podstolice – Kostrzyn Wlkp.).
Zakres planowych prac obejmuje wymianę elementów nawierzchni kolejowej i drogowej w obrębie przejazdu. Kierowcy zyskają nowe płyty przejazdowe, które zapewnią możliwość płynnego pokonania przejazdu
– podsumowuje Radosław Śledziński z PKP Polskie Linie Kolejowe.


Map: OpenStreetMap, wyk: InfoKostrzyn.pl


Komentarze (0)

Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
29

cze

11:00
IWNO, Stara Cegielnia
Bieg "Cegła RUN" - Grand Prix Gminy Kostrzyn

14

lip

KOSTRZYN, Szkoła Podstawowa nr 1 im. Ewarysta Estkowskiego, ul. Piasta 1
Wybory uzupełniające do Rady Miejskiej Gminy Kostrzyn - okręg nr 11 (Andrzejewo i zachodnia część os. Grunwaldzkiego w Kostrzynie)
Głosowanie w godz. 7:00-21:00

26

lip

Siedleczek
IV Bieg do Nocy - Grand Prix Gminy Kostrzyn

22

sie

Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury "Kostrzynianka" ul. Poznańska 33, Kostrzyn
Akcja honorowego poboru krwi
w godz. 8:30-13:30

07

wrz

11:00
IWNO, Park Mielżyńskich
VII Bieg Pieczonej Pyry - Grand Prix Gminy Kostrzyn

[ wszystkie ]

Sonda
Gdzie w tym roku spędzisz wakacje/urlop?

nad morzem

nad jeziorem

w górach

za granicą

w innym dużym mieście

nigdzie nie wyjadę

w pracy - nie mam urlopu


Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: