Portal infoKostrzyn.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal infokostrzyn.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Upamiętniono generała w jego 230. urodziny - .:InfoKostrzyn.pl->gminny portal informacyjny:. Kostrzyn w z@sięgu ręki
  Brzeźno | Czerlejno | Glinka | Gułtowy | Iwno | Jagodno | Kostrzyn | Sanniki | Siedlec | Siekierki | Skałowo | Sokolniki | Trzek | Węgierskie | Wiktorowo | pozostałe | dookoła
Upamiętniono generała w jego 230. urodziny
22-07-2022 01:18   Janusz Ludwiczak
Był generałem Wojsk Polskich, naczelnym wodzem powstania listopadowego. Uznawany za jednego z najwybitniejszych polskich strategów pierwszej połowy XIX wieku. Dzięki niemu powstał Kanał Augustowski. W Sannikach, skąd pochodził upamiętniono generała Ignacego Prądzyńskiego. W uroczystości wzięli udział m.in. przedstawiciele Augustowa.

W środę przypadła 230. rocznica urodzin Ignacego Prądzyńskiego. W Sannikach, gdzie urodził się generał złożono pamiątkowe kwiaty. W uroczystości wzięli również przedstawiciele Augustowa – Stowarzyszenia Lokalna Grupa Działania Kanał Augustowski i Młodzieżowej Rady Miejskiej w Augustowie.

– Trudno było nam, Augustowianom nie przybyć do miejsca, w którym urodził się generał Ignacy Prądzyński, skoro szczycimy się największym osiągnięciem XIX wieku, jakim jest Kanał Augustowski. Jest to największa z atrakcji Podlasia, oprócz Puszczy Białowiejskiej, mająca potencjał ponadregionalny i ponad krajowy. Kanał Augustowski jest trans graniczny, polsko-białoruski, na którym znajduje się jedyne w Europie przejście pieszo-wodno-rowerowe. Nigdzie tego nie ma. A niebawem u nas będziemy obchodzić 200. rocznicę przybycia generała Ignacego Prądzyńskiego do Augustowa i 15. rocznicę uznania Kanału Augustowskiego za pomnik historii – powiedział Bogdan Dyjuk, prezes Stowarzyszenia Lokalna Grupa Działania Kanał Augustowski.

Kwiaty złożyły również władze miasta Augustów, gminy Kostrzyn, Młodzieżowej Rady Miejskiej Gminy Kostrzyn, Kostrzyńskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku oraz Towarzystwa Miłośników Ziemi Kostrzyńskiej.

Z kolei sołtys Sannik, Marzena Pietraszewska otrzymała okolicznościowy medal od Stowarzyszenia Lokalna Grupa Działania Kanał Augustowski.

Generał Ignacy Prądzyński wywodził się z rodziny szlacheckiej.

– To był ród, który odznaczał się herbem Grzymała. Najstarsza wiadomość o tym herbie, którym odznaczali się Prądzyńscy pochodzi z 1258 roku. Nazwisko rodziny Prądzyńskich pochodzi od miejscowości Prądno (obecnie Promno) – opowiada Kazimierz Matysek, regionalista.

Niestety nie zachował się zabytkowy dworek w Sannikach, w którym część swojego życia spędził generał Ignacy Prądzyński. Został on rozebrany w latach 90., gdyż popadał w ruinę.

– Dworek ten znajdował się równolegle do drogi z Kostrzyna do Gniezna. Można znaleźć tam jeszcze ślady fundamentów. Dworek miał być przeznaczony na siedzibę emerytowanego dyrektora stadniny koni Kiszkurno. W latach 90. nastąpił przełom ustrojowy, odeszła stara gwardia. Nie dopilnowano kilku spraw. Gdy próbowano rozebrać dach i go wyremontować, mury budynku runęły i tak dworek popadł w ruinę – dodaje Kazimierz Matysek.

Więcej ciekawostek o generale Ignacym Prądzyńskim, rodem z Sannik można odkryć na specjalnej wystawie na piętrze Biblioteki Publicznej przy ul. Poznańskiej w Kostrzynie. Ekspozycja będzie dostępna do końca sierpnia.

A 230. rocznica urodzin generała Ignacego Prądzyńskiego jest okazją do nawiązania współpracy pomiędzy Augustowem i Kostrzynem.

– Udało się nawiązać współpracę z miastem Augustów. W czerwcu zostaliśmy zaproszeni do udziału w konferencji poświęconej wpisaniu Kanału Augustowskiego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Z kolei w Kostrzynie odbyła się konferencja historyczno-naukowa, która miała przybliżyć tą wyjątkową postać. Kontakty się zacieśniają, łączy nas wspólna historia – powiedział Szymon Matysek, burmistrz gminy Kostrzyn.

Być może Augustów i Kostrzyn staną się miastami partnerskimi?

– Rozmawiamy w kierunku, by śladem gminy Kórnik, którą wiążę historia z gminą Zakopane [hrabia Władysław Zamoyski – przyp. red.] zorganizować połączone posiedzenie rad miejskich Augustowa i Kostrzyna, które byłoby zwieńczeniem obchodów Roku Ignacego Prądzyńskiego w Gminie Kostrzyn – podsumowuje Grzegorz Banaszak, przewodniczący Rady Miejskiej Gminy Kostrzyn.


Komentarze (3)

25-07-2022 13:20:13
@opozycjonista
Sporo ich jeszcze żyje i mają się całkiem dobrze
23-07-2022 20:20:02
Opozycjonista
Stara gwardia... niech im ziemia lekką będzie za szkody wyrządzone Polsce!
22-07-2022 11:13:34
Młody gwardzista
Stary Matysek nazwał publicznie upadek komuny odejściem starej gwardii? Niezły numer przed delegacją z tak daleka, która pewnie nie wie że w Iwnie wtedy jakoś to było a teraz to popelina. W Augustowie jeszcze odbierają telefony?
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
24

wrz

11:00
KOSTRZYN, stadion ul. Sportowa 12
1922 Lechia Kostrzyn - GKS Dopiewo

12:00
GUŁTOWY, boisko ul. Kasztanowa 17
GKS Gułtowy - Unia II Swarzędz

25

wrz

19:00
GWIAZDOWO, świetlica wiejska
Zebranie wiejskie Sołectwa Jagodno
- uchwalenie Funduszu Sołeckiego na 2024 r.

26

wrz

18:30
SKAŁOWO, bar
Zebranie wiejskie Sołectwa Skałowo
- uchwalenie Funduszu Sołeckiego na 2024 r.

19:30
SIEKIERKI WIELKIE, świetlica wiejska
Zebranie wiejskie Sołectwa Siekierki
- uchwalenie Funduszu Sołeckiego na 2024 r.

[ wszystkie ]

Sonda
Kogo poprzesz w wyborach parlamentarnych 15 października?

lista 1 – Bezpartyjni Samorządowcy

lista 2 – Trzecia Droga

lista 3 – Nowa Lewica

lista 4 – Prawo i Sprawiedliwość

lista 5 – Konfederacja

lista 6 – Koalicja Obywatelska

nie wezmę udziału w wyborach


Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: