Portal infoKostrzyn.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal infokostrzyn.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

230 lat temu w Sannikach urodził się generał Ignacy Prądzyński - .:InfoKostrzyn.pl->gminny portal informacyjny:. Kostrzyn w z@sięgu ręki
  Brzeźno | Czerlejno | Gułtowy | Gwiazdowo | Iwno | Jagodno | Kostrzyn | Sanniki | Siedlec | Siekierki | Skałowo | Sokolniki | Trzek | Węgierskie | Wiktorowo | pozostałe | dookoła
230 lat temu w Sannikach urodził się generał Ignacy Prądzyński
20-07-2022 06:21   Janusz Ludwiczak
20 lipca 1792 roku w Sannikach urodził się Ignacy Pantaleon Prądzyński – generał dywizji Wojska Królestwa Polskiego, wódz naczelny powstania listopadowego. Uznawany za jednego z najwybitniejszych polskich strategów pierwszej połowy XIX wieku. Był też budowniczym Kanału Augustowskiego.

Ignacy Prądzyński pochodził ze szlacheckiej rodziny (syn Marianny i Stanisława Bronikowskich). Najpierw kształcił się w Poznaniu, później studiował w Dreźnie, po czym w 1807 roku dołączył do armii Księstwa Warszawskiego.

Był uczestnikiem kampanii 1809 i 1812, brał udział w wyprawie Napoleona na Moskwę. Za udział w bitwie nad Berezyną został odznaczony Złotym Krzyżem Orderu Virtuti Militari. Uczestniczył w bitwie narodów pod Lipskiem w 1813 r., a rok później w obronie Paryża. Został kawalerem Legii Honorowej.

W 1815 roku mając stopień majora wstąpił armii Królestwa Polskiego i dał się poznać jako inżynier wojskowy. Pełnił służbę w kwatermistrzostwie generalnym. Został odznaczony Orderem św. Anny II klasy z brylantami. W 1830 roku został nagrodzony Znakiem Honorowym za 20 lat służby.

Ignacy Prądzynski był autorem projektu budowy Kanału Augustowskiego, łączącego drogą okrężną dopływy Wisły z Bałtykiem poprzez dopływy Niemna, z pominięciem dolnego biegu Wisły.
Do realizacji projektu przekonał go gen. Maurycy Hauke: "Ja na żaden sposób nie mogę Księciu powiedzieć, że w polskich korpusach artylerii, inżynierii i kwatermistrzowstwa nie mam oficera, coby potrafił zrobić projekt kanału. Jeżeli sam się tego nie chcesz podjąć, powiedzże mi, ale pod odpowiedzialnością twego sumienia, kto to lepiej od ciebie zrobi”. Podjął się więc zadania, rozpoczął studiowanie zagranicznych opracowań, głównie francuskich i niemieckich, na temat regulacji rzek, budowy portów i śluz, produkcji oraz wytrzymałości materiałów i konserwacji kanałów.Był współzałożycielem Towarzystwa Prawdziwych Polaków, członkiem Związku Kosynierów i jednym ze współzałożycieli Towarzystwa Patriotycznego (1821).

Za przynależność do tajnych organizacji był więziony w latach 1826-1829.

Podczas powstania listopadowego, w latach 1830-1831 został podkomendantem Twierdzy Zamość, następnie kwatermistrzem generalnym Sztabu Głównego, dowódcą korpusu inżynierów, a następnie wodzem naczelny.Generał Ignacy Prądzyński był autorem planów wojny z Rosją, częściowo wykorzystanych przez generała Jana Zygmunta Skrzyneckiego. Był też twórcą planu koordynacji działań partyzanckich w Królestwie Polskim. Dowodził w wygranej bitwie pod Iganiami 10 kwietnia 1831 r. Po upadku powstania w latach 1832-1833 został zesłany, by w 1834 r. powrócić do Królestwa Polskiego.

Był jednym z najbardziej utalentowanych generałów polskich I połowy XIX wieku, autorem około 60 prac z dziedziny wojskowości oraz cennych dla historyka obszernych pamiętników m.in. "O sztuce wojennej – Kurs taktyki" oraz "Czterej ostatni wodzowie polscy przed sądem historii".

Zmarł 4 sierpnia 1850 r. Został pochowany na wyspie Helgoland, jednak jego grób nie zachował się. Został upamiętniony tablicą w pobliżu przystani portowej. Tablica pamiątkowa znajduje się również w Sannikach, gdzie się urodził.

Bibliografia:
• Jan Wysokiński, Generał Ignacy Prądzyński, KAW, 1985, s. 8
• Włodzimierz Łęcki: Gniezno i okolice. Wyd. I. Wydawnictwo Poznańskie, 1972, s. 110.
• Izba Muzealna Ziemi Kostrzyńskiej/Urząd Miejski w Kostrzynie.


Komentarze (0)

Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
18

cze

18:00
IWNO, Szkoła Podstawowa im. Mikołaja Kopernika, ul. Szkolna 11
Wybory sołeckie - Sołectwo Iwno

19

cze

18:00
WIKTOROWO, świetlica wiejska
Wybory sołeckie - Sołectwo Wiktorowo

18:30
KOSTRZYN, stadion ul. Sportowa 12
1922 Lechia Kostrzyn - Przemysław Poznań
- zakończenie sezonu

21

cze

IWNO, Park Mielżyńskich
Wianki - powitanie lata
w godz. 17:00-24:00

22

cze

18:00
Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury "Kostrzynianka" ul. Poznańska 33, Kostrzyn
Koncert Martyny Pruszyńskiej

[ wszystkie ]

Sonda
Czy Polska wyjdzie z grupy na Euro2024?

TAK

NIE

Nie interesuje mnie to


Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: