
– Pojawił się propozycja od PKP przejęcia budynku dworca kolejowego. Wiele przestrzeni było tam nieużytkowanych. W 1996 roku podczas modernizacji linii kolejowej E20 budynek został gruntowne przebudowany. Obiekt przejęlibyśmy nieodpłatnie – mówił podczas ostatniej sesji Szymon Matysek, burmistrz gminy Kostrzyn.
Kasa biletowa miałaby funkcjonować do momentu, gdy nie wygaśnie umowa z ajentem.
– Ajent jest w takim wieku, że pewnie niedługo to się zakończy ze względu na przejście na emeryturę, czy zakończenie działalności. Dzisiaj ludzie kupują bilety głównie przez internet. Ale kolej może zamontować biletomat – wskazywał burmistrz.
Gmina chciałby, by w budynku dworca znalazła się nowa siedziba Zakładu Komunalnego.
– Dobrze wiemy jakie warunki mają pracownicy, którzy działają w ciasnych biurach. Polepszyłaby się dostępność dla mieszkańców. Ten budynek nie wymaga dużej ingerencji 20 lat temu przeszedł kompleksowy remont. Został ocieplony, wymieniono izolacje – objaśniał Szymon Matysek.
Radni pytali, czy w budynku są jeszcze lokatorzy. Pozostał tylko jeden mieszkaniec.
– Podobny obiekt w Swarzędzu został przekazany gminie. Powstało tam centrum ratownicze [dla OSP i Straży Miejskiej – przyp. red.]. – stwierdził Waldemar Biskupski, zastępca burmistrza gminy Kostrzyn.
– Mógłbym wymienić z imienia i nazwiska osoby, które proponowały zamiast przejęcia czy kupna zrównanie obiektów z ziemią. Był pomysł na zrujnowanie Kostrzynianki i wybudowanie nowego obiektu. Był pomysł, żeby zburzyć obiekt przy Szymańskiego, a będzie za kilka miesięcy służyć mieszkańcom. Pamiętam głosy oburzenia na zakup Domu Katolickiego – dodał wiceburmistrz.
– Przejęlibyśmy budynek ale bez peronów? – pytał Przemysław Kubiak, wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Gminy Kostrzyn.
– Osobnym tematem jest tunel. Na 99,9% przejęta zostałaby sama działka obiektu budynku dworca – odpowiedział burmistrz Szymon Matysek.
Tymczasem na początku czerwca otwarte zostały zabytkowe dworce w Pobiedziskach i Kobylnicy. W ramach wartej blisko 7 milionów złotych inwestycji wymienione zostały stropy i dach.
Renowację przeszła też elewacja budynku z ceglanymi detalami architektonicznymi, która została odtworzona na wzór historycznej elewacji z 1872 roku. W zmodernizowanym dworcu oprócz kasy biletowej i poczekalni znajdzie się również biblioteka .
– Chcielibyśmy, aby ten obiekt żył i służył również na inne cele publiczne. Będzie pełnił dwie funkcje – w części będzie poczekalnia i kasa biletowa, pozostałe pomieszczenia zostaną przeznaczone na bibliotekę z mediateką. Na ten cel przeznaczyliśmy 660 tysięcy złotych – powiedział Ireneusz Antkowiak, burmistrz miasta i gminy Pobiedziska.
Kolejny milion złotych na realizację inwestycji dało się pozyskać dzięki dofinansowaniu ze środków Ministerstwa Kultury.2 czerwca otwarty został też zmodernizowany dworzec kolejowy w Kobylnicy niedaleko Swarzędza, który przez wiele lat był niedostępny dla podróżnych. Prace, które kosztowały 5,71 mln zł brutto obejmowały renowację elewacji budynku wraz z detalami architektonicznymi. 108-letni dworzec odzyskał historyczny wygląd. Wewnątrz obiektu zlokalizowano kasę biletową, poczekalnie dla pasażerów. Dworzec w Kobylnicy pełnić będzie również funkcję świetlicy wiejskiej.
– Sołectwo zajmowało do tej pory pomieszczenia remizy OSP. Organizowane będą tam zajęcia dla dzieci, seniorów i innych grup. Dworzec w Kobylnicy przez lata był pusty – wyjaśnia Marian Szkudlarek, burmistrz miasta i gminy Swarzędz.
Oba historyczne dworce – zarówno w Pobiedziskach, jak i Kobylnicy zostały zmodernizowane w ramach Programu Inwestycji Dworcowych przy dofinansowaniu ze środków unijnych. Pozostałą kwotę pokryła kolej.
W planach jest modernizacja kolejnych dworców kolejowych. Rząd planuje przeznaczyć ponad 2 miliardy złotych na modernizację kolejnych dworców. Co ciekawe rozważana jest przebudowa kostrzyńskiego dworca.
– Rozważana jest przebudowa dworca w Kostrzynie. Przygotowujemy drugi Program Inwestycji Dworcowych, ale wszystko uzależnione jest od środków finansowych i dofinansowania z Unii Europejskiej i budżetu państwa. Na razie analizujemy sytuacje, na liście jest ponad 300 dworców w całym kraju – mówił podczas otwarcia zmodernizowanego pobiedziskiego dworca Wojciech Zabłocki, pełnomocnik zarządu PKP SA ds. inwestycji.
Pierwszy pociąg do Kostrzyna przyjechał w 1887 roku. Początkowo funkcjonował tylko jeden tor do Wrześni. W kolejnych latach linia kolejowa była wydłużana.
– Niemcy planowali wybudować trasę kolejową z Warszawy do Berlina, która miała prowadzić przez Kostrzyn, jednak plany te próbowali pokrzyżować Rosjanie. Początkowo ruch pociągów odbywał się tylko jednym torem do Wrześni, rok później oddano tor do Strzałkowa. Dopiero w okresie międzywojennym dobudowano drugi tor. Możliwe, że do prac budowlanych byli wykorzystywani Żydzi – opowiada Andrzej Bartczak, przewodnik z grupy PoPoznaniu.pl.
W 1964 roku linia kolejowa przez Kostrzyn została zelektryfikowana.
Obecny budynek dworca pochodzi z 1942 r. Według ostatnich danych Urzędu Transportu Kolejowego każdego dnia przez stację Kostrzyn Wielkopolski przewija się do 1,5 tysiąca pasażerów.
Fot: Janusz Ludwiczak, dworzec w Kobylnicy - Fot: PKP SA
| Aktualności |
| najnowsze | najpopularniejsze |
· Mężczyzna przetransportowany śmigłowcem LPR po wypadku na posesji w Kostrzynie
(08-06-2026 01:14)
· Wiatrak-koźlak z dofinansowaniem. Powstanie też makieta
(06-06-2026 10:09)
· Do Jagodna będzie dojeżdżał autobus z Pobiedzisk
(06-06-2026 09:39)
· Nietrzeźwi kierowcy, kradzieże i oszustwa. Intensywny maj w gminie Kostrzyn
(05-06-2026 07:45)
· Blisko 20 zastępów straży pożarnej gasiło ogromny pożar paneli fotowoltaicznych
(05-06-2026 03:14)
· Zablokowana DK92 po wypadku 4 pojazdów. Korki na ulicach Kostrzyna {AKTUALIZACJA}
(28-11-2025 15:45)
· Przebudowa kostrzyńskiego Rynku stała się faktem. Za kilka dni ruszą prace na Poznańskiej
(15-10-2025 07:33)
· W kwietniu zamkną "dużą Biedronkę" przy Poznańskiej
(19-03-2026 08:15)
· W Drzązgowie odbyły się gminne dożynki {►FILM,◎GALERIA ZDJĘĆ}
(03-09-2025 04:56)
· Nastolatek został potrącony przy dworcu w Kostrzynie – lądował helikopter LPR
(04-09-2025 05:26)
| Niezapominajka |
cze
GUŁTOWY, boisko ul. Kasztanowa 17
GKS Gułtowy - Pompa Team II Jarosławiec
16:00
BRZEŹNO, boisko ul. Długa 9
Maratończyk Brzeźno - Victoria II Września
cze
Iwno
Święto wianków
cze
17:00
BRZEŹNO, boisko ul. Długa 9
Maratończyk Brzeźno - Sparta Orzechowo
sie
Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury "Kostrzynianka" ul. Poznańska 33, Kostrzyn
Akcja honorowego poboru krwi
w godz. 8:30-13:30
| Sonda |
| Ogłoszenia |
· Chcesz pozdrowić sąsiada? Nie wiesz, jak sprzedać samochód lub ...
(27-08-2018 00:00)
Zapisz się na listę mailingową:




























