Portal infoKostrzyn.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal infokostrzyn.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Gmina przejmie od PKP budynek dworca? - .:InfoKostrzyn.pl->gminny portal informacyjny:. Kostrzyn w z@sięgu ręki
  Brzeźno | Czerlejno | Gułtowy | Gwiazdowo | Iwno | Jagodno | Kostrzyn | Sanniki | Siedlec | Siekierki | Skałowo | Sokolniki | Trzek | Węgierskie | Wiktorowo | pozostałe | dookoła
Gmina przejmie od PKP budynek dworca?
17-06-2022 08:32   Janusz Ludwiczak
Spółka PKP rozważa przekazanie nieodpłatnie gminie Kostrzyn budynek dworca kolejowego. Zdaniem burmistrza Szymona Matyska należy rozważyć propozycję. W obiekcie mogłaby znaleźć się siedziba Zakładu Komunalnego. Tymczasem na początku czerwca otwarte zostały zmodernizowane dworce w Pobiedziskach i Kobylnicy. Oprócz poczekalni i kasy biletowej dworce przeznaczone będą na funkcje społeczne – na pobiedziskim dworcu znajdzie się biblioteka, a na tym w Kobylnicy już otwarto świetlicę wiejską.

– Pojawił się propozycja od PKP przejęcia budynku dworca kolejowego. Wiele przestrzeni było tam nieużytkowanych. W 1996 roku podczas modernizacji linii kolejowej E20 budynek został gruntowne przebudowany. Obiekt przejęlibyśmy nieodpłatnie – mówił podczas ostatniej sesji Szymon Matysek, burmistrz gminy Kostrzyn.

Kasa biletowa miałaby funkcjonować do momentu, gdy nie wygaśnie umowa z ajentem.

– Ajent jest w takim wieku, że pewnie niedługo to się zakończy ze względu na przejście na emeryturę, czy zakończenie działalności. Dzisiaj ludzie kupują bilety głównie przez internet. Ale kolej może zamontować biletomat – wskazywał burmistrz.

Gmina chciałby, by w budynku dworca znalazła się nowa siedziba Zakładu Komunalnego.

– Dobrze wiemy jakie warunki mają pracownicy, którzy działają w ciasnych biurach. Polepszyłaby się dostępność dla mieszkańców. Ten budynek nie wymaga dużej ingerencji 20 lat temu przeszedł kompleksowy remont. Został ocieplony, wymieniono izolacje – objaśniał Szymon Matysek.

Radni pytali, czy w budynku są jeszcze lokatorzy. Pozostał tylko jeden mieszkaniec.

– Podobny obiekt w Swarzędzu został przekazany gminie. Powstało tam centrum ratownicze [dla OSP i Straży Miejskiej – przyp. red.]. – stwierdził Waldemar Biskupski, zastępca burmistrza gminy Kostrzyn.

– Mógłbym wymienić z imienia i nazwiska osoby, które proponowały zamiast przejęcia czy kupna zrównanie obiektów z ziemią. Był pomysł na zrujnowanie Kostrzynianki i wybudowanie nowego obiektu. Był pomysł, żeby zburzyć obiekt przy Szymańskiego, a będzie za kilka miesięcy służyć mieszkańcom. Pamiętam głosy oburzenia na zakup Domu Katolickiego – dodał wiceburmistrz.

– Przejęlibyśmy budynek ale bez peronów? – pytał Przemysław Kubiak, wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Gminy Kostrzyn.

– Osobnym tematem jest tunel. Na 99,9% przejęta zostałaby sama działka obiektu budynku dworca – odpowiedział burmistrz Szymon Matysek.

Tymczasem na początku czerwca otwarte zostały zabytkowe dworce w Pobiedziskach i Kobylnicy. W ramach wartej blisko 7 milionów złotych inwestycji wymienione zostały stropy i dach.
Renowację przeszła też elewacja budynku z ceglanymi detalami architektonicznymi, która została odtworzona na wzór historycznej elewacji z 1872 roku. W zmodernizowanym dworcu oprócz kasy biletowej i poczekalni znajdzie się również biblioteka .

– Chcielibyśmy, aby ten obiekt żył i służył również na inne cele publiczne. Będzie pełnił dwie funkcje – w części będzie poczekalnia i kasa biletowa, pozostałe pomieszczenia zostaną przeznaczone na bibliotekę z mediateką. Na ten cel przeznaczyliśmy 660 tysięcy złotych – powiedział Ireneusz Antkowiak, burmistrz miasta i gminy Pobiedziska.

Kolejny milion złotych na realizację inwestycji dało się pozyskać dzięki dofinansowaniu ze środków Ministerstwa Kultury.2 czerwca otwarty został też zmodernizowany dworzec kolejowy w Kobylnicy niedaleko Swarzędza, który przez wiele lat był niedostępny dla podróżnych. Prace, które kosztowały 5,71 mln zł brutto obejmowały renowację elewacji budynku wraz z detalami architektonicznymi. 108-letni dworzec odzyskał historyczny wygląd. Wewnątrz obiektu zlokalizowano kasę biletową, poczekalnie dla pasażerów. Dworzec w Kobylnicy pełnić będzie również funkcję świetlicy wiejskiej.

– Sołectwo zajmowało do tej pory pomieszczenia remizy OSP. Organizowane będą tam zajęcia dla dzieci, seniorów i innych grup. Dworzec w Kobylnicy przez lata był pusty – wyjaśnia Marian Szkudlarek, burmistrz miasta i gminy Swarzędz.

Oba historyczne dworce – zarówno w Pobiedziskach, jak i Kobylnicy zostały zmodernizowane w ramach Programu Inwestycji Dworcowych przy dofinansowaniu ze środków unijnych. Pozostałą kwotę pokryła kolej.

W planach jest modernizacja kolejnych dworców kolejowych. Rząd planuje przeznaczyć ponad 2 miliardy złotych na modernizację kolejnych dworców. Co ciekawe rozważana jest przebudowa kostrzyńskiego dworca.

– Rozważana jest przebudowa dworca w Kostrzynie. Przygotowujemy drugi Program Inwestycji Dworcowych, ale wszystko uzależnione jest od środków finansowych i dofinansowania z Unii Europejskiej i budżetu państwa. Na razie analizujemy sytuacje, na liście jest ponad 300 dworców w całym kraju – mówił podczas otwarcia zmodernizowanego pobiedziskiego dworca Wojciech Zabłocki, pełnomocnik zarządu PKP SA ds. inwestycji.

Pierwszy pociąg do Kostrzyna przyjechał w 1887 roku. Początkowo funkcjonował tylko jeden tor do Wrześni. W kolejnych latach linia kolejowa była wydłużana.

– Niemcy planowali wybudować trasę kolejową z Warszawy do Berlina, która miała prowadzić przez Kostrzyn, jednak plany te próbowali pokrzyżować Rosjanie. Początkowo ruch pociągów odbywał się tylko jednym torem do Wrześni, rok później oddano tor do Strzałkowa. Dopiero w okresie międzywojennym dobudowano drugi tor. Możliwe, że do prac budowlanych byli wykorzystywani Żydzi – opowiada Andrzej Bartczak, przewodnik z grupy PoPoznaniu.pl.

W 1964 roku linia kolejowa przez Kostrzyn została zelektryfikowana.

Obecny budynek dworca pochodzi z 1942 r. Według ostatnich danych Urzędu Transportu Kolejowego każdego dnia przez stację Kostrzyn Wielkopolski przewija się do 1,5 tysiąca pasażerów.


Komentarze (11)

20-06-2022 13:36:15
Maruda
wg mnie nie trzeba rezygnować z kas i poczekalni, żeby w budynku zaistniał Zakład Komunalny.
18-06-2022 20:20:58
8Pasażer
W Paczkowie brakuje poczekalni i kasy już od dawna...
18-06-2022 17:18:09
ja
Kogoś chyba tu fantazja poniosła. Najlepiej zlikwidowac kasy, poczekalnie, niech ludzie stają na mrozie i czekaja na np.opoznione pociagi, nie wspominając o ludziach ktorzy nie maja molizwosci kupna biletu przez internet. Ehh... Dramat, ale i tak zrobicie co sie wam podoba bo macie mieszkancow gminy gdzieś, to już nie pierszy raz. WSTYD!!!
18-06-2022 10:27:00
Topole
Ale kaszana! Rozumiem że ludzie mają stać na mrozie, deszczu, w upale a jak biletomay się zepsuje to ganiać po pociągu szukając konduktora. A jak ktoś nie umie obsłużyć to ma się nauczyć lub ciągle kogoś prosić o pomoc. Głupie to że dworzec ma nie służyć pasażerom. Gmina i tak zrobi co będzie chciała. Jak zawsze. Biblioteka z poczekalnią miałaby jakiś sens ale zakład komunalny???? Litości....
18-06-2022 07:56:09
Zaniepokojony
Zostawcie nam kasy nie każdy umie kupić przez internet bilet. Starsze osoby sobie nie poradzą a nie każdy nawet młody umie kupić w biletomacie.
18-06-2022 00:39:45
Pasażerka wieloletnia
Czy dobrze rozumiem? Kosztem 1,5 tys. pasażerów planujemy podwyższyć komfort pracy paru pracownikom ZK? A gdzie schronią się pasażerowie podczas kilkunastostopniowych mrozów i opóźnień pociągów? Czy nasza młodzież ma czekać na mrozie? Zaprosiłabym w te dni na peron pomysłodawców.
17-06-2022 21:42:39
Pasażer
Najlepiej wszędzie wprowadzić biletomaty, a człowiek już nie ma żadnego znaczenia...
17-06-2022 15:56:52
@Katolik
Czekam już 6 lat to poczekam i kolejne 6 haha. Decyzja o zakupie domu katolickiego to mój ścisły top najgorszych decyzji podjętych w ciągu ostatnich 8 lat przez burmistrza Matyska. Przebija bawet Badamy Geny, bo to ostatnie na szczęście nie zostało wprowadzone w życie i mieszkańcy zapłacili tylko za wycieczki burmistrza do Warszawy
17-06-2022 12:03:10
ktoś
Czy co, kasy biletowe out? Nie każdy ma możliwość zakupu biletu przez internet.... Jak dla mnie to głupi pomysł
17-06-2022 11:49:26
Katolik
Będzie termomodernizacja! Gmina otrzymała środki na remont Domu KATOLICKIEGO z Polskiego Ładu. Doczekasz się. Gratulacje dla Władz Gminy za decyzję o zakupie. Słuszna decyzja. Będzie służył przez dziesiątki kolejnych lat Mieszkańcom.
17-06-2022 09:12:32
widz
Akurat Dom katolicki to nadal ruina i nadal trzeba w niego wpompować grube miliony, żeby do czegoś się nadawał. Obiecanej podczas kupna sali sesyjnej, głównego celu zakupu tego budynku, nie ma i nie będzie jeszcze długo.
Aktualności
Niezapominajka
02

cze

18:00
KOSTRZYN, stadion ul. Sportowa 12
Lechia Kostrzyn II - Kosynier Sokołowo

04

cze

17:00
Urząd Miejski Gminy Kostrzyn ul. Dworcowa 5, Kostrzyn
Wybory sołeckie - Sołectwo Glinka

19:00
BRZEŹNO, sala Ochotniczej Straży Pożarnej
Wybory sołeckie - Sołectwo Brzeźno

05

cze

17:00
SIEDLECZEK, świetlica
Wybory sołeckie - Sołectwo Siedleczek

19:00
SIEDLEC, świetlica wiejska
Wybory sołeckie - Sołectwo Siedlec

[ wszystkie ]

Sonda
Czy jesteś za zmianami zasad handlu w niedzielę?

Tak, wszystkie niedziele powinny być handlowe

Jestem za tym, by tylko jedna lub dwie niedziele w miesiącu były handlowe

Nie, niech zostanie tak jak jest


Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: