Portal infoKostrzyn.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal infokostrzyn.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Spacer z archeologiem po wczesnośredniowiecznym grodzie i historia 385-letniego miasta - .:InfoKostrzyn.pl->gminny portal informacyjny:. Kostrzyn w z@sięgu ręki
  Brzeźno | Czerlejno | Glinka | Gułtowy | Iwno | Jagodno | Kostrzyn | Sanniki | Siedlec | Siekierki | Skałowo | Sokolniki | Trzek | Węgierskie | Wiktorowo | pozostałe | dookoła
Spacer z archeologiem po wczesnośredniowiecznym grodzie i historia 385-letniego miasta
20-05-2023 02:18   Janusz Ludwiczak
W sobotę szykuje się nie lada gratka nie tylko dla miłośników historii i archeologii oraz osób lubiących kulturę na wysokim poziomie, a to za sprawą "Nocy Muzeów".

Już od godz. 18:00 na Noc Muzeów zaprasza Rezerwat Archeologiczny w Gieczu.

– Dla milusińskich gra terenowa na osadzie, a dla miłośników refleksyjnych spacerów wędrówka z archeologiem po historycznym Gieczu. Na trasie rozpoczynającej się na grodzisku, a kończącej się na osadzie w romańskim kościele Wniebowzięcia NMP i św. Mikołaja, podążymy po ukrytych pod ziemią śladach naszych gieckich przodków – zapowiada Joanna Wieczorek z Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy.

Zaprezentowane zostaną też efekty badań i wyniki ubiegłorocznych prac wykopaliskowych na cmentarzysku znajdującym się około pół kilometra od grodu.

Noc Muzeów w Rezerwacie Archeologicznym w Gieczu potrwa w sobotę do godz. 22:00. Przez cały ten czas płonąć będzie ognisko, przy którym można sobie będzie urządzić piknik.

Na Noc Muzeów zaprasza również Swarzędzkie Centrum Historii i Sztuki, które mieści się w dawnej remizie OSP przy ul. Bramkowej. Prezentuje ono bogatą historię miasta i oczywiście rzemiosła stolarskiego i meblarskiego, z którego Swarzędz słynie.

– Mamy ławy stolarskie wypełnione starymi narzędziami. Wśród najstarszych eksponatów mamy znaleziska archeologiczne z doliny Cybiny, m.in. kości tura, róg jelenia, reszta naczyń glinianych. W dawnym kanale, gdzie strażacy naprawiali swoje wozy strażackie znajdują się macewy z cmentarza żydowskiego. Jest też makieta wykonana z elementami drewna z 12 podświetlanymi punktami, charakterystycznymi dla Swarzędza. Muzeum powstało w budynku remizy, która mieściła się tutaj do 2015 roku. Inicjatywa powstania obiektu powstała w ramach budżetu obywatelskiego przy dotacji ze środków z Unii Europejskiej – opowiada Hanna Jałocha, kierownik Swarzędzkiego Centrum Historii i Sztuki.

A w tym roku okazja jest szczególna, gdyż Swarzędz obchodzi jubileusz 385-lecia.

– Główną atrakcją będzie koncert „Magiczna Harfa Michała Zatora" - występ artysty przewidziano na godzinę 19:00 oraz 20:00. W programie również slajd show, na którym zaprezentowane zostaną fotografie Mariusza Łuczaka, który uwiecznił artystów estradowych, występujących w naszym mieście na przestrzeni ostatnich dziesięciu lat. Prezentacja zdjęć jest uzupełnieniem wystawy czasowej „Fotograficzny portret swarzędzkiej sceny kulturalnej". Serdecznie zapraszamy - na uczestników Nocy Muzeów czekają pamiątkowe upominki – zapowiada Hanna Jałocha.

Mimo, iż Swarzędz obchodzi w tym roku 385-lecie nadania praw miejskich, to jednak źródła historyczne datują początek miasta na 1366 rok, gdy ówczesna wieś należała do rodziny Górków herbu Łodzia, a następnie w spadku trafiła do rodziny Czarnkowskich herbu Nałęcz. Wieś liczyła 2,5 łana, 3 zagrodników, pasterza i 30 owiec.

W 1794 roku Swarzędz liczył już ponad 2,5 tys. mieszkańców i był 9 pod względem wielkości miastem w Wielkopolsce.

Pod koniec XIX wieku do Swarzędza zaczęli przybywać bambrzy i rzemieślnicy z Niemiec. Rzemiosła uczyli się od nich Polacy. Po wojnie w Swarzędzu zaczęło powstawać coraz więcej zakładów rzemieślniczych od szewca po stolarza.

Sporo atrakcji w ramach Nocy Muzeów czekać będzie również w poznańskich placówkach. Szczegółowy program można znaleźć na stronie internetowej: nocmuzeow.poznan.pl.


Fot: Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy/Foto-Adamczyk (1), Janusz Ludwiczak (2-69)

ZOBACZ TAKŻE: W Gieczu odkryto groby z XII wieku

Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz

Nick: (max. 40znaków)

Treść komentarza (maksymalnie 1500 znaków):

Pozostało znaków: 1500

Wpisz kod z obrazka: (cyfry i litery a-f)

REGULAMIN:
Publikowane komentarze odzwierciedlają osobiste poglądy ich autorów, którzy ponoszą wyłączną odpowiedzialność za ich treść. Wpisy naruszające polskie prawo, dobra innych osób, zawierające słowa powszechnie uznane za wulgarne, obraźliwe oraz nie związane bezpośrednio z komentowanym tekstem będą kasowane. Niedopuszczalne jest również zamieszczanie w treści komentarzy linków do innych stron internetowych, reklam oraz danych osobowych i adresowych osób prywatnych i firm. Komentarze ukazują się na stronie po akceptacji przez moderatora, co nie zwalnia ich autorów od odpowiedzialności za wygłaszane treści. Pamiętaj, nie jesteś anonimowy, Twoje IP zapisujemy w naszej bazie danych i zabezpieczamy w przypadku ewentualnego postępowania policji lub prokuratury. Dodając opinię akceptujesz powyższy regulamin.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
31

maj

17:00
Biblioteka Publiczna, Kostrzyn ul. Poznańska 24
"Wyspy kanaryjskie znane, a może nieznane" - spotkanie z kapitanem jachtowym Jackiem Podgórskim

03

cze

GUŁTOWY, boisko ul. Kasztanowa 17
GKS Gułtowy - Hetman Orchowo

SIEKIERKI - boisko, ul. Szkolna
Festyn rodzinny

04

cze

16:00
BRZEŹNO, boisko ul. Długa 9
Maratończyk Brzeźno - Koziołek Poznań

17

cze

15:00
KOSTRZYN, Parafia Błog.Jolanty, ul. Prymasa Wyszyńskiego 14a
Festyn Bajkowy
• tor przeszkód XXL
• foodtrucki
• bajeczne konkurencje
• koncerty i potańcówka
• loteria fantowa z biletami do Energylandii

[ wszystkie ]

Sonda
Czy powinna powstać gminna farma fotowoltaiczna? ►więcej

TAK

NIE


Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: