Portal infoKostrzyn.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal infokostrzyn.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Noc Muzeów – można zobaczyć rezerwat archeologiczny w Gieczu i muzeum w Swarzędzu - .:InfoKostrzyn.pl->gminny portal informacyjny:. Kostrzyn w z@sięgu ręki
  Brzeźno | Czerlejno | Glinka | Gułtowy | Iwno | Jagodno | Kostrzyn | Sanniki | Siedlec | Siekierki | Skałowo | Sokolniki | Trzek | Węgierskie | Wiktorowo | pozostałe | dookoła
Noc Muzeów – można zobaczyć rezerwat archeologiczny w Gieczu i muzeum w Swarzędzu
14-05-2022 16:46   Janusz Ludwiczak
Po dwóch latach przerwy powraca Noc Muzeów. Szykuje się nie lada gratka nie tylko dla miłośników historii i archeologii.

W godz. od 18:00 do 23:00 na Noc Muzeów zaprasza Rezerwat Archeologiczny w Gieczu.

– Dla milusińskich gra terenowa na osadzie, a dla miłośników refleksyjnych spacerów wędrówka z archeologiem po historycznym Gieczu. Na trasie rozpoczynającej się na grodzisku, a kończącej się na osadzie w romańskim kościele Wniebowzięcia NMP i św. Mikołaja, podążymy po ukrytych pod ziemią śladach naszych gieckich przodków – zapowiada Joanna Wieczorek z Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy.

W programie również autorskie widowisko „Piastowie – od legendy do historii” przygotowane przez uczniów gieckiej szkoły.

– Noc Muzeów to dla nas okazja, by zapoznać Was z efektami naszych badań – czekają więc opowieści o dwóch gieckich cmentarzyskach. Przedstawimy wyniki ubiegłorocznych prac wykopaliskowych na cmentarzysku znajdującym się około 0,5 km od grodu oraz zaprezentujemy opublikowaną w tym roku monografię cmentarza sąsiadującego z grodziskiem – dodaje Joanna Wieczorek.

Osada edukacyjna
• godz. 18:00-20:00 – gra terenowa
• godz. 21:00 – widowisko plenerowe „Piastowie – od legendy do historii”
Grodzisko:
• godz. 18:00-19:45 – spacer po piastowskim Gieczu z archeologiem
• godz. 20.00 – opowieści o gieckich cmentarzyskach (kościół parafialny św. Jana Chrzciciela).

Na Noc Muzeów zaprasza również Swarzędzkie Centrum Historii i Sztuki, które mieści się w dawnej remizie OSP przy ul. Bramkowej. Prezentuje ono bogatą historię miasta i oczywiście rzemiosła stolarskiego i meblarskiego, z którego Swarzędz słynie.

– Mamy ławy stolarskie wypełnione starymi narzędziami. Wśród najstarszych eksponatów mamy znaleziska archeologiczne z doliny Cybiny, m.in. kości tura, róg jelenia, reszta naczyń glinianych. W dawnym kanale, gdzie strażacy naprawiali swoje wozy strażackie znajdują się macewy z cmentarza żydowskiego. Jest też makieta wykonana z elementami drewna z 12 podświetlanymi punktami, charakterystycznymi dla Swarzędza. Muzeum powstało w budynku remizy, która mieściła się tutaj do 2015 roku. Inicjatywa powstania obiektu powstała w ramach budżetu obywatelskiego przy dotacji ze środków z Unii Europejskiej – opowiada Hanna Jałocha, kierownik Swarzędzkiego Centrum Historii i Sztuki.

W programie również prezentacje „Swarzędzkich Kronik Filmowych”. Swarzędzkie muzeum można zwiedzać do godz. 21:00.


Fot: Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy/Foto-Adamczyk (1), Janusz Ludwiczak (2-69)

Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz

Nick: (max. 40znaków)

Treść komentarza (maksymalnie 1500 znaków):

Pozostało znaków: 1500

Wpisz kod z obrazka: (cyfry i litery a-f)

REGULAMIN:
Publikowane komentarze odzwierciedlają osobiste poglądy ich autorów, którzy ponoszą wyłączną odpowiedzialność za ich treść. Wpisy naruszające polskie prawo, dobra innych osób, zawierające słowa powszechnie uznane za wulgarne, obraźliwe oraz nie związane bezpośrednio z komentowanym tekstem będą kasowane. Niedopuszczalne jest również zamieszczanie w treści komentarzy linków do innych stron internetowych, reklam oraz danych osobowych i adresowych osób prywatnych i firm. Komentarze ukazują się na stronie po akceptacji przez moderatora, co nie zwalnia ich autorów od odpowiedzialności za wygłaszane treści. Pamiętaj, nie jesteś anonimowy, Twoje IP zapisujemy w naszej bazie danych i zabezpieczamy w przypadku ewentualnego postępowania policji lub prokuratury. Dodając opinię akceptujesz powyższy regulamin.
Aktualności
Niezapominajka
19

maj

16:00
Urząd Miejski Gminy Kostrzyn ul. Dworcowa 5, Kostrzyn
Posiedzenie komisji budżetowo-prawnej oraz komisji rolnictwa, ochrony środowiska i spraw komunalnych Rady Miejskiej Gminy Kostrzyn
► porządek obrad

22

maj

15:00
GUŁTOWY, boisko ul. Kasztanowa 17
GKS Gułtowy - Antares Zalasewo

16:00
KOSTRZYN, stadion ul. Sportowa 12
Piast II Kobylnica/Karamba Gruszczyn - Lechia II Kostrzyn

27

maj

Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury "Kostrzynianka" ul. Poznańska 33, Kostrzyn
Akcja honorowego poboru krwi
w godz. 8:30-14:00

28

maj

16:00
KOSTRZYN, stadion ul. Sportowa 12
1922 Lechia Kostrzyn - GKS Dopiewo

[ wszystkie ]

Sonda
Czy w Kostrzynie powinna działać Straż Miejska?

TAK

NIE


Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: