Portal infoKostrzyn.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal infokostrzyn.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Podwyżka dla burmistrza, radnych i sołtysów - .:InfoKostrzyn.pl->gminny portal informacyjny:. Kostrzyn w z@sięgu ręki
  Brzeźno | Czerlejno | Gułtowy | Gwiazdowo | Iwno | Jagodno | Kostrzyn | Sanniki | Siedlec | Siekierki | Skałowo | Sokolniki | Trzek | Węgierskie | Wiktorowo | pozostałe | dookoła
Podwyżka dla burmistrza, radnych i sołtysów
02-12-2021 12:28   Janusz Ludwiczak
Podczas ostatniej sesji radni zdecydowali o podwyższeniu wynagrodzenia dla burmistrza Szymona Matyska, który będzie co miesiąc zarabiał 18 tys. zł brutto. Radni uchwalili również wyższe diety dla siebie. Z 500 do 750 zł wzrośnie dieta dla sołtysów.

Podwyżka wynagrodzeń dla samorządowców wynika z nowelizacji ustawy, którą w sierpniu podpisał prezydent RP Andrzej Duda.

– Z dniem 1 listopada weszła w życie ustawa z 17 września o zmianie ustawy o wynagrodzenia osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe oraz niektórych innych ustaw. To jest ustawa obejmująca wynagrodzenia począwszy od prezydenta RP, skończywszy na wójcie najmniejszej gminy w Polsce. Ustawodawca konstruuje nowy mechanizm wynagrodzenia przysługującego wójtom, burmistrzom i prezydentom, marszałkowi województwa, staroście, generalnie wszystkim osobom sprawującym funkcję w organach samorządu terytorialnego – wyjaśniał podczas sesji Paweł Pieczyński, mecenas gminy.

Podjęta uchwała zakłada, że wynagrodzenie zasadnicze burmistrza gminy Kostrzyn zostało zwiększone z kwoty 4 800 zł do 10 430 zł, a dodatek funkcyjny wzrósł z 2 100 zł do 3 450 zł. Wraz z dodatkiem specjalnym burmistrz będzie zarabiał teraz 18 044 złotych brutto (do tej pory było to niespełna 11 tys. zł).

– Ocena pracy pana burmistrza jest jednoznaczna. To jest praca 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, 365 dni w roku. Jak najbardziej to uposażenie powinno odzwierciedlać nie tyko pracę, ale zaangażowanie burmistrza – przekonywał Grzegorz Banaszak, przewodniczący Rady Miejskiej Gminy Kostrzyn.

Za podwyżką dla burmistrza był również wiceprzewodniczący Przemysław Kubiak.

– Wnioskuję o wynagrodzenie tak jak jest w uchwale. Moim zdaniem pan burmistrz Szymon Matysek zasłużył na to wynagrodzenie. Jest burmistrzem już drugą kadencję, czyli mieszkańcy gminy Kostrzyn zaufali mu po raz drugi. Zabiega o fundusze europejskie, jak i rządowe dla gminy Kostrzyn. Praca, która jest wykonywana dla mieszkańców i odpowiedzialność jaka się za tym kryje powinna być wynagradzana. Są osoby, które nie zauważają zmian, które dzieją się w naszej gminie, ale są też tacy mieszkańcy i przyjeżdżają osoby, które widzą, że gmina Kostrzyn zmienia się na lepsze – argumentował Przemysław Kubiak, zastępca przewodniczącego rady gminy.

Za było wszystkich obecnych 13 radnych. W głosowaniu nie wzięli udział radni Anna Dudzińska i Paweł Perka, którzy byli nieobecni.

Radni ustalili również wyższe diety dla siebie oraz nowe wynagrodzenia dla sołtysów. I tak przewodniczący rady Grzegorz Banaszak będzie otrzymywał dietę w wysokości 2276,14 zł. Dieta dla wiceprzewodniczących Przemysława Kubiaka i Szymona Nadolnego będzie wynosić 1503,11 zł, zaś dla pozostałych radnych 1374,28 zł.
Za każdą nieobecność radnego i sołtysa na sesji lub posiedzeniu komisji, której jest członkiem miesięczna łączna dieta zostanie zmniejszona każdorazowo o 10 %.

– Bardzo szanuję wkład pracy państwa radnych, zaangażowanie na rzecz społeczności lokalnych, również pełnioną działalność społeczną i charytatywną. Jednak te diety powinny zostać na dotychczasowym poziomie – stwierdził Grzegorz Banaszak, przewodniczący Rady Miejskiej Gminy Kostrzyn.

Za ustaleniem nowych wysokości diet radnych i sołtysów było 9 radnych. Przeciw był Grzegorz Banaszak. Od głosu wstrzymało się troje radnych: Beata Jankowiak, Piotr Hojeński i Mikołaj Stasinki. Radni: Anna Dudzińska i Paweł Perka byli nieobecni.

Dodajmy, że podczas ostatniej sesji burmistrz sąsiedniej Środy Wielkopolskiej poprosił radnych o uchwalenie najniższej z możliwych kwot, gdzie uchwała zakładała zwiększenie pensji z 11 tys. do 20 tys. zł brutto.

– Mamy trudną sytuację i ta sytuacja - przede wszystkim zewnętrzna - nie jest na tyle wesoła, i ja czułbym się źle, gdybym miał otrzymać w tej chwili sto procent tego wynagrodzenia. Dlatego wnioskuję o ten zakres minimalny – powiedział na sesji Piotr Mieloch, burmistrz Środy Wielkopolskiej, który będzie otrzymywał 16 100 zł brutto.

Z kolei 60% podwyżkę otrzymał burmistrz Nekli, który po decyzji radnych będzie zarabiał 16 600 zł brutto zamiast 10 049 zł.
Natomiast z podwyżek diet zrezygnowali nekielscy radni.


R E K L A M A

Komentarze (7)

03-12-2021 18:20:31
obserwatorka
Matysek chodzi do palarni i słucha wszystkich pracownikow ,a tak apropo w inych gminach te podwyzki burmistrzowie i radni przekazują na cele harytatywne i kostrzyn problem ,moze zrobic ze ddiety nowe bez wynagrodzenia
03-12-2021 08:35:24
Anton obywatel
Matysek w kilka lat zadłużył gminę na ponad 50 milionów złotych. A kabaret stulecia czyli tunel wciąż nie jest skończony. Tlugi po Matysku będziemy spłacać wszyscy przez najbliższe kilkanaście, jak nie kilkadziesiąt lat. Oczyszczalnia woła coraz głośniej o pomoc, za chwilę urośnie nowe Grunwaldzkie bez infrastruktury, w Gultowach na stację wciąż nie ma chodnika itp. Matysek dzielnie walczy z problemami, które sam stwarza. Ale co gorsza on z tymi problemami walczy stwarzając nowe. Za chwilę sesja, podczas której dowiesz się ile zapłacisz za śmieci. Wspołwinnym tego bałaganu jest zastępcą Biskupski. Człowiek, który uwierzył, że ma wizję i skutecznie, niestety, przy poklasku gawiedzi, prowadzi gminę do katastrofy. I caly ten chaos panowie okrasili przyznaniem sobie maksymalnej podwyżki wynagrodzenia. To jak policzek dla mieszkańców. To śmiech w twarz.
02-12-2021 22:03:44
Żenujące
Do końca kadencji konto trzeba zasilić. Zastępca przewodniczącego 1500 zł czyli 18 000 rocznie za podniesienie ręki tak jak każą miłościwie nam panujący. Śmiech!
02-12-2021 21:54:18
Anon Obywatel
Zawsze to samo. Kto by nie rządził to źle, co się nie ustali to źle. Prawda jest że wynagrodzenie a także i podniesienie wynagrodzenia idzie z naszych podatków, ale w porównaniu ile poszło na inwestycje w ciągu kilku lat i nie chodzi mi teraz o całe państwo tylko o samą gminę to jednak trzeba chyba przyznać rację że pieniądze wydane na wynagrodzenia i podwyżki to kropla w morzu w porównaniu ile pieniędzy gmina dostała np. z dofinansowań. Komentarz nie miał celu nikogo obrazić, miałem na celu wyrażenie swojej opinii. Pozdrawiam. xD
02-12-2021 16:03:11
100f09c
Trzeba jeszcze konto podreperować póki jest się jeszcze przy władzy ,a gmina zadłużona szkoda słów
02-12-2021 14:02:58
mieszkaniec
Brawa dla burmistrza Środy - trzeba mieć honor... A panie radny P.Kubiak - może mniej wazeliny???
02-12-2021 13:32:58
Tadeusz
7 tyś więcej ciekawe za co. Chyba , za tunel:)
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
13

kwi

13:45
GUŁTOWY, boisko ul. Kasztanowa 17
GKS Gułtowy - Wełnianka Kiszkowo

16:00
BRZEŹNO, boisko ul. Długa 9
Maratończyk Brzeźno - KS Błękitni Psary Polskie

16

kwi

16:00
Urząd Miejski Gminy Kostrzyn ul. Dworcowa 5, Kostrzyn
Posiedzenie komisji zdrowia, bezpieczeństwa i działalności gospodarczej Rady Miejskiej Gminy Kostrzyn
►porządek obrad

20

kwi

11:00
Wiktorowo
Dziki Bieg w Błocie - Grand Prix Gminy Kostrzyn

14:00
KOSTRZYN, stadion ul. Sportowa 12
1922 Lechia Kostrzyn - LKS Ślesin

[ wszystkie ]

Sonda
Czy jesteś za zmianami zasad handlu w niedzielę?

Tak, wszystkie niedziele powinny być handlowe

Jestem za tym, by tylko jedna lub dwie niedziele w miesiącu były handlowe

Nie, niech zostanie tak jak jest


Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: