Portal infoKostrzyn.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal infokostrzyn.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Podwyżka dla burmistrza, radnych i sołtysów - .:InfoKostrzyn.pl->gminny portal informacyjny:. Kostrzyn w z@sięgu ręki
  Brzeźno | Czerlejno | Glinka | Gułtowy | Iwno | Jagodno | Kostrzyn | Sanniki | Siedlec | Siekierki | Skałowo | Sokolniki | Trzek | Węgierskie | Wiktorowo | pozostałe | dookoła
Podwyżka dla burmistrza, radnych i sołtysów
02-12-2021 12:28   Janusz Ludwiczak
Podczas ostatniej sesji radni zdecydowali o podwyższeniu wynagrodzenia dla burmistrza Szymona Matyska, który będzie co miesiąc zarabiał 18 tys. zł brutto. Radni uchwalili również wyższe diety dla siebie. Z 500 do 750 zł wzrośnie dieta dla sołtysów.

Podwyżka wynagrodzeń dla samorządowców wynika z nowelizacji ustawy, którą w sierpniu podpisał prezydent RP Andrzej Duda.

– Z dniem 1 listopada weszła w życie ustawa z 17 września o zmianie ustawy o wynagrodzenia osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe oraz niektórych innych ustaw. To jest ustawa obejmująca wynagrodzenia począwszy od prezydenta RP, skończywszy na wójcie najmniejszej gminy w Polsce. Ustawodawca konstruuje nowy mechanizm wynagrodzenia przysługującego wójtom, burmistrzom i prezydentom, marszałkowi województwa, staroście, generalnie wszystkim osobom sprawującym funkcję w organach samorządu terytorialnego – wyjaśniał podczas sesji Paweł Pieczyński, mecenas gminy.

Podjęta uchwała zakłada, że wynagrodzenie zasadnicze burmistrza gminy Kostrzyn zostało zwiększone z kwoty 4 800 zł do 10 430 zł, a dodatek funkcyjny wzrósł z 2 100 zł do 3 450 zł. Wraz z dodatkiem specjalnym burmistrz będzie zarabiał teraz 18 044 złotych brutto (do tej pory było to niespełna 11 tys. zł).

– Ocena pracy pana burmistrza jest jednoznaczna. To jest praca 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, 365 dni w roku. Jak najbardziej to uposażenie powinno odzwierciedlać nie tyko pracę, ale zaangażowanie burmistrza – przekonywał Grzegorz Banaszak, przewodniczący Rady Miejskiej Gminy Kostrzyn.

Za podwyżką dla burmistrza był również wiceprzewodniczący Przemysław Kubiak.

– Wnioskuję o wynagrodzenie tak jak jest w uchwale. Moim zdaniem pan burmistrz Szymon Matysek zasłużył na to wynagrodzenie. Jest burmistrzem już drugą kadencję, czyli mieszkańcy gminy Kostrzyn zaufali mu po raz drugi. Zabiega o fundusze europejskie, jak i rządowe dla gminy Kostrzyn. Praca, która jest wykonywana dla mieszkańców i odpowiedzialność jaka się za tym kryje powinna być wynagradzana. Są osoby, które nie zauważają zmian, które dzieją się w naszej gminie, ale są też tacy mieszkańcy i przyjeżdżają osoby, które widzą, że gmina Kostrzyn zmienia się na lepsze – argumentował Przemysław Kubiak, zastępca przewodniczącego rady gminy.

Za było wszystkich obecnych 13 radnych. W głosowaniu nie wzięli udział radni Anna Dudzińska i Paweł Perka, którzy byli nieobecni.

Radni ustalili również wyższe diety dla siebie oraz nowe wynagrodzenia dla sołtysów. I tak przewodniczący rady Grzegorz Banaszak będzie otrzymywał dietę w wysokości 2276,14 zł. Dieta dla wiceprzewodniczących Przemysława Kubiaka i Szymona Nadolnego będzie wynosić 1503,11 zł, zaś dla pozostałych radnych 1374,28 zł.
Za każdą nieobecność radnego i sołtysa na sesji lub posiedzeniu komisji, której jest członkiem miesięczna łączna dieta zostanie zmniejszona każdorazowo o 10 %.

– Bardzo szanuję wkład pracy państwa radnych, zaangażowanie na rzecz społeczności lokalnych, również pełnioną działalność społeczną i charytatywną. Jednak te diety powinny zostać na dotychczasowym poziomie – stwierdził Grzegorz Banaszak, przewodniczący Rady Miejskiej Gminy Kostrzyn.

Za ustaleniem nowych wysokości diet radnych i sołtysów było 9 radnych. Przeciw był Grzegorz Banaszak. Od głosu wstrzymało się troje radnych: Beata Jankowiak, Piotr Hojeński i Mikołaj Stasinki. Radni: Anna Dudzińska i Paweł Perka byli nieobecni.

Dodajmy, że podczas ostatniej sesji burmistrz sąsiedniej Środy Wielkopolskiej poprosił radnych o uchwalenie najniższej z możliwych kwot, gdzie uchwała zakładała zwiększenie pensji z 11 tys. do 20 tys. zł brutto.

– Mamy trudną sytuację i ta sytuacja - przede wszystkim zewnętrzna - nie jest na tyle wesoła, i ja czułbym się źle, gdybym miał otrzymać w tej chwili sto procent tego wynagrodzenia. Dlatego wnioskuję o ten zakres minimalny – powiedział na sesji Piotr Mieloch, burmistrz Środy Wielkopolskiej, który będzie otrzymywał 16 100 zł brutto.

Z kolei 60% podwyżkę otrzymał burmistrz Nekli, który po decyzji radnych będzie zarabiał 16 600 zł brutto zamiast 10 049 zł.
Natomiast z podwyżek diet zrezygnowali nekielscy radni.


Komentarze (7)

03-12-2021 18:20:31
obserwatorka
Matysek chodzi do palarni i słucha wszystkich pracownikow ,a tak apropo w inych gminach te podwyzki burmistrzowie i radni przekazują na cele harytatywne i kostrzyn problem ,moze zrobic ze ddiety nowe bez wynagrodzenia
03-12-2021 08:35:24
Anton obywatel
Matysek w kilka lat zadłużył gminę na ponad 50 milionów złotych. A kabaret stulecia czyli tunel wciąż nie jest skończony. Tlugi po Matysku będziemy spłacać wszyscy przez najbliższe kilkanaście, jak nie kilkadziesiąt lat. Oczyszczalnia woła coraz głośniej o pomoc, za chwilę urośnie nowe Grunwaldzkie bez infrastruktury, w Gultowach na stację wciąż nie ma chodnika itp. Matysek dzielnie walczy z problemami, które sam stwarza. Ale co gorsza on z tymi problemami walczy stwarzając nowe. Za chwilę sesja, podczas której dowiesz się ile zapłacisz za śmieci. Wspołwinnym tego bałaganu jest zastępcą Biskupski. Człowiek, który uwierzył, że ma wizję i skutecznie, niestety, przy poklasku gawiedzi, prowadzi gminę do katastrofy. I caly ten chaos panowie okrasili przyznaniem sobie maksymalnej podwyżki wynagrodzenia. To jak policzek dla mieszkańców. To śmiech w twarz.
02-12-2021 22:03:44
Żenujące
Do końca kadencji konto trzeba zasilić. Zastępca przewodniczącego 1500 zł czyli 18 000 rocznie za podniesienie ręki tak jak każą miłościwie nam panujący. Śmiech!
02-12-2021 21:54:18
Anon Obywatel
Zawsze to samo. Kto by nie rządził to źle, co się nie ustali to źle. Prawda jest że wynagrodzenie a także i podniesienie wynagrodzenia idzie z naszych podatków, ale w porównaniu ile poszło na inwestycje w ciągu kilku lat i nie chodzi mi teraz o całe państwo tylko o samą gminę to jednak trzeba chyba przyznać rację że pieniądze wydane na wynagrodzenia i podwyżki to kropla w morzu w porównaniu ile pieniędzy gmina dostała np. z dofinansowań. Komentarz nie miał celu nikogo obrazić, miałem na celu wyrażenie swojej opinii. Pozdrawiam. xD
02-12-2021 16:03:11
100f09c
Trzeba jeszcze konto podreperować póki jest się jeszcze przy władzy ,a gmina zadłużona szkoda słów
02-12-2021 14:02:58
mieszkaniec
Brawa dla burmistrza Środy - trzeba mieć honor... A panie radny P.Kubiak - może mniej wazeliny???
02-12-2021 13:32:58
Tadeusz
7 tyś więcej ciekawe za co. Chyba , za tunel:)

Dodaj swój komentarz

Nick: (max. 40znaków)

Treść komentarza (maksymalnie 1500 znaków):

Pozostało znaków: 1500

Wpisz kod z obrazka: (cyfry i litery a-f)

REGULAMIN:
Publikowane komentarze odzwierciedlają osobiste poglądy ich autorów, którzy ponoszą wyłączną odpowiedzialność za ich treść. Wpisy naruszające polskie prawo, dobra innych osób, zawierające słowa powszechnie uznane za wulgarne, obraźliwe oraz nie związane bezpośrednio z komentowanym tekstem będą kasowane. Niedopuszczalne jest również zamieszczanie w treści komentarzy linków do innych stron internetowych, reklam oraz danych osobowych i adresowych osób prywatnych i firm. Komentarze ukazują się na stronie po akceptacji przez moderatora, co nie zwalnia ich autorów od odpowiedzialności za wygłaszane treści. Pamiętaj, nie jesteś anonimowy, Twoje IP zapisujemy w naszej bazie danych i zabezpieczamy w przypadku ewentualnego postępowania policji lub prokuratury. Dodając opinię akceptujesz powyższy regulamin.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
30

sty

Polska * Gmina Kostrzyn
30. finał WOŚP

Gułtowy
30. finał WOŚP

BRZEŹNO, sala Ochotniczej Straży Pożarnej
30. finał WOŚP

18:00
KOSTRZYN, hala sportowa, ul. Piasta 1 (Szkoła Podstawowa nr 1)
Wielki Koncert Noworoczny, połączony z 30. finałem WOŚP
Wystąpią: AudioFeels i Ola Szwed

25

lut

Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury "Kostrzynianka" ul. Poznańska 33, Kostrzyn
Akcja honorowego poboru krwi
w godz. 8:30-14:00

[ wszystkie ]

Sonda
Czy Polski Ład wpłynął na Twoją pensję?

Tak, dostałem wyższą

Nic się nie zmieniło

Niestety moja wypłata jest teraz niższa


Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: