Portal infoKostrzyn.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal infokostrzyn.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Środek gminy - .:InfoKostrzyn.pl->gminny portal informacyjny:. Kostrzyn w z@sięgu ręki
  Brzeźno | Czerlejno | Glinka | Gułtowy | Iwno | Jagodno | Kostrzyn | Sanniki | Siedlec | Siekierki | Skałowo | Sokolniki | Trzek | Węgierskie | Wiktorowo | pozostałe | dookoła
Środek gminy
21-11-2021 12:30   Janusz Ludwiczak
Geometryczny środek Polski znajduje się w Piątku. Środek Poznania mieści się się przy skrzyżowaniu ulic Św. Marcin i Gwarnej. A gdzie jest środek gminy Kostrzyn? Zdaniem naszego Czytelnika znajduje się on między Sokolnikami Klonowskimi a Libartowem.

Wiadomo, że geometryczny środek Polski znajduje się w mieście Piątek w województwie łódzkim.

W 1966 roku działacze Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego w Łęczycy zwrócili się do Instytutu Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii w Warszawie z prośbą o przeprowadzenie dokładnego pomiaru i wyznaczenie rzeczywistego punktu. Ustalono wówczas, że środek ciężkości terytorium administracyjnego Polski wypada faktycznie w gminie Piątek, jednak 6,3 km na północny zachód od centrum miejscowości (we wsi Balków, przy granicy z gminą Krzyżanów), na współrzędnych 52°06′51.62″N oraz 19°25′25.22″E[2]. Ze względu na wprowadzone w 2018 korekty granic gmin nadmorskich, obecnie centroid ten znajduje się o 20 metrów na północ (52°06′52.21″N 19°25′24.82″E). Po uwzględnieniu obszaru wód terytorialnych centrum Polski znajduje się więc w Nowej Wsi koło Kutna.

W 2003 roku geodeci i matematycy z okazji 750-lecia lokacji miasta wyznaczyli środek Poznania. Znajduje się on dokładnie przy skrzyżowaniu ulic Św. Marcin i Gwarnej. Informuje o tym specjalny drogowskaz.

A gdzie znajduje się środek gminy Kostrzyn? Postanowił to sprawdzić nasz Czytelnik, mieszkaniec Siekierek, Paweł Piwowarczyk.

– Do zadania tego pytania sprowokował mnie artykuł na temat rewitalizacji kostrzyńskiego Rynku, w którym pojawia się pojęcie serca gminy. Skoro sercem gminy jest kostrzyński Rynek, gdzie wobec tego znajduje się centrum gminy, jej pępek? Środek terytorium można wyznaczyć na wiele sposobów. Ja wybrałem trzy. Współrzędne podane są w postaci stopni w zapisie dziesiętnym. Aby samodzielnie odnaleźć punkty na mapie, należy wkleić wartości w Google Maps – wyjaśnia Paweł Piwowarczyk.

Średnia długość i szerokość geograficzna.
– Najłatwiej wyznaczyć środek w oparciu o punkty ekstremalne terytorium, najbardziej wysunięte na północ, południe, wschód i zachód. Wystarczy ustalić szerokości geograficzne północnego i południowego skraju gminy i wyznaczyć średnią szerokość. Analogicznie, ustalić długości geograficzne wschodniego i zachodniego skraju gminy i obliczyć średnią długość. Uzyskuje się punkt centralny, oparty o położenie obszaru, jednak nie uwzględniający jego kształtu. Środek wyznaczony tym sposobem posiada następujące współrzędne: 52.3807, 17.2464 – przekonuje Paweł Piwowarczyk.

Centroid
– Innym, najczęściej stosowanym sposobem, jest wyznaczenie środka geometrycznego określonego obszaru. Można go sobie wyobrazić jako punkt będący środkiem ciężkości. Wycięty z kartonu kształt, odwzorowujący granice gminy, stawiamy na szpilce wbitej w centroid. Karton zachowa równowagę. Centroid obliczyłem w programie ArcGIS Online, w oparciu o granice gminy z OpenStreetMap. Środek wyznaczony tym sposobem posiada następujące współrzędne: 52.3801, 17.2519 – wskazuje Paweł Piwowarczyk.

Punkt najbardziej wewnętrzny
– Ten sposób polega na znalezieniu takiego punktu wewnątrz obszaru, z którego będzie najdalej do jego granic, będzie najbardziej „w środku”. Metodę stosuje się m.in. dlatego, że w przypadku obszarów o specyficznym kształcie, np. podkowy czy litery L, środek wyznaczony poprzednimi sposobami, może wypaść... poza granicami badanego obszaru. Naszej gminie to nie grozi, niemniej obliczyłem środek i tym sposobem. Tu wyznaczyłem go w sposób graficzny. Wyrysowałem granicę gminy, następnie zwiększałem jej grubość, aż do uzyskania niewielkiego wolnego obszaru reprezentującego środek gminy. Środek wyznaczony tym sposobem posiada następujące współrzędne: 52.3755, 17.2552 Środek gminy wyznaczony każdym z trzech sposobów, wypada w nieco innym miejscu, ale - co ciekawe - wszystkie znajdują się na niewielkim obszarze, pomiędzy Libartowem a Strumianami. Gdzieś tam, na środku niepozornego pola, leży ów magiczny dla gminy Kostrzyn punkt – środek gminy – zauważa Paweł Piwowarczyk.

Nasz Czytelnik potraktował szukanie środka gminy jako zabawę.


Fot: Map: OpenStreetMaps

ZOBACZ TAKŻE: Kostrzyn jest już miastem od 770 lat {HISTORIA}

Byłeś świadkiem wypadku? Widziałeś dziurę w jezdni? Zaginął Twój pies lub kot? Masz sprawę, która wymaga naszej interwencji?
Powiadom nas o tym. Wyślij e-mail redakcja@infokostrzyn.pl lub wypełnij formularz na naszej stronie - www.kontakt.infokostrzyn.pl.
KOSTRZYN KONT@KT – Kontaktowa Platforma Czytelników jest do Twojej dyspozycji
Twórz razem z nami - by pomóc sobie i innym.

Komentarze (0)

Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
21

lut

IWNO, Szkoła Podstawowa im. Mikołaja Kopernika, ul. Szkolna 11
Dmuchany plac zabaw dla dzieci
w godz. 16:00-18:00 (sala gimnastyczna)

22

lut

Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury "Kostrzynianka" ul. Poznańska 33, Kostrzyn
Akcja honorowego poboru krwi
w godz. 8:30-13:30

24

lut

KOSTRZYN, hala sportowa, ul. Piasta 1 (Szkoła Podstawowa nr 1)
XI Halowy Turniej Piłki Nożnej Radnych i Pracowników Samorządowych

01

mar

KOSTRZYN, hala sportowa, ul. Piasta 1 (Szkoła Podstawowa nr 1)
VIII Targi Edukacyjne i Zawodów
w godz. 8:00-12:00

02

mar

KOSTRZYN, hala sportowa, ul. Piasta 1 (Szkoła Podstawowa nr 1)
XV Halowy Turniej Piłki Nożnej Sołectw Gminy Kostrzyn

[ wszystkie ]

Sonda
Czy będziesz korzystać z Centrum Aktywności "Frajda"? ►więcej

Zdecydowanie, z każdej formy

TAK, ale tylko z lodowiska

TAK, ale tylko z wrotkowiska

TAK, ale tylko z placu zabaw

NIE


Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: