Portal infoKostrzyn.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal infokostrzyn.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Kostrzyn świętował 770-lecie. Lek.wet. Radosław Dogoński laureatem Nagrody "Rycerz Kostro" {►FILM} - .:InfoKostrzyn.pl->gminny portal informacyjny:. Kostrzyn w z@sięgu ręki
  Brzeźno | Czerlejno | Glinka | Gułtowy | Iwno | Jagodno | Kostrzyn | Sanniki | Siedlec | Siekierki | Skałowo | Sokolniki | Trzek | Węgierskie | Wiktorowo | pozostałe | dookoła
Kostrzyn świętował 770-lecie. Lek.wet. Radosław Dogoński laureatem Nagrody "Rycerz Kostro" {►FILM}
13-11-2021 00:00   Janusz Ludwiczak
W czwartek Kostrzyn świętował podwójnie – 103. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości i 770. rocznicę nadania praw miejskich. Z tej okazji odbyła się połączona sesja Rady Miejskiej i rady młodzieżowej Gminy Kostrzyn, podczas której wręczono Nagrodę "Rycerza Kostro". Otrzymał ją dr Radosław Dogoński, weterynarz. Na zakończenie uroczystości wystąpił Poznański Chór Chłopięcy.

Uroczystości rozpoczęły się od mszy świętej w intencji Ojczyzny, którą we farze odprawili dwaj kostrzyńscy proboszczowie – ks. kan. Ireneusz Rachwalski, dziekan dekanatu kostrzyńskiego i proboszcz Parafii św. Apostołów Piotr i Pawła oraz ks. Mateusz Napierała, proboszcz Parafii bł. Jolanty.

Po nabożeństwie wyruszył uroczysty pochód z udziałem orkiestry dętej, pocztów sztandarowych, władz samorządowych i mieszkańców. Harcerze i przedstawiciele Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej OSP Kostrzyn nieśli długą na 15 metrów i szeroką na 4 metry biało-czerwoną flagę.

Pod Pomnikiem Poległych na Rynku zostały złożone wieńce i odśpiewano "Mazurka Dąbrowskiego".

Następnie w hali Szkoły Podstawowej nr 1 przy ul. Piasta odbyła się wspólna uroczysta 40. sesja Rady Miejskiej Gminy Kostrzyn i 6. sesja Młodzieżowej Rady Miejskiej Gminy Kostrzyn.

"Niech te wspólne obrady będą symbolem tego, że razem łącząc pokolenia pragniemy pielęgnować pamięć naszych przodków, którzy na przestrzeni wieków przelewali krew, abyśmy dziś mogli żyć w wolnej i niepodległej Polsce.
Przywołując bohaterów tamtych czasów czcimy tych szczególnie tych, którzy z prawdziwym oddaniem walczyli o niepodległość Polski i zapłacili najwyższą cenę, oddając życie za wolność przyszłych pokoleń. Hołd oddajemy dziś pochodzącym z Kostrzyna uczestnikom walk o wolność i niepodległość ojczyzny, bohaterom zrywów niepodległościowych, a przede wszystkim Powstańcom Wielkopolskim, ofiarom zbrodni hitlerowskich oraz zamordowanym przez NKWD"
– powiedział na początku posiedzenia Grzegorz Banaszak, przewodniczący Rady Miejskiej Gminy Kostrzyn.

Następnie głos zabrał burmistrz, który zaznaczył, że 11 listopada gmina Kostrzyn świętuje podwójnie.

"103 lata temu Polska odzyskała niepodległość, po 123 latach niewoli. Wspominając tamtych bohaterów trudno nie wspominać tych, którym nie dane było żyć w wolnej Polsce. Pokolenia Polaków żyły pod zaborami, ale dzięki determinacji, miłości do ojczyzny, gdzie zachowali tradycje, zachowali mowę, zachowali w sercu biało-czerwoną flagę to wszystko było impulsem, by 103 lata temu Polska odzyskała niepodległość. Dla tego pola to też był impuls, który kilkanaście dni później zadział się na ziemiach Wielkopolski, kiedy to powstańcy wyzwoli ziemie Wielkopolska.
Nasza mała ojczyzna, Kostrzyn to nasze miejsce na ziemi. To tutaj każdego roku pracujemy, działamy, tworzymy dobre miejsce do życia nas wszystkich, w pełni świadomi tego, że 770 lat to też nasze zobowiązanie do pamięci o ludziach, którzy tworzyli to naszą lokalną społeczność, budowali ją, uczyli się w niej i w niej pracowali. To dziś my, spełniając testament przodków, żyjąc tutaj, w tej małej naszej Ojczyźnie, w gminie Kostrzynie staramy się każdego dnia rozwijac ją, tak aby wszystkim nam żyło się tutaj dobrze"
– zaznaczył Szymon Matysek, burmistrz gminy Kostrzyn.

Po czym włodarz gminy przypomniał o powstającym Towarzystwie Miłośników Ziemi Kostrzyńskiej, które powstało z okazji jubileuszu 770-lecia.

"– To nowe stowarzyszenie na mapie nasze gminy, które ma na celu kultywować tradycje, pielęgnować je, ale również myśleć o przyszłości. Musimy cały czas patrzeć w przód, rozwijać się i te wszystkie działania, które to towarzystwo postawiło sobie na celu myślę, że będzie systematycznie realizować, po to by włączać w tą inicjatywę miłośników naszej ziemi jak największą liczbę osób z różnych środowisk, różnych organizacji, po to, żeby było towarzystwo, które zrzeszy nas wszystkich, kochających gminę Kostrzyn" – dodał burmistrz Szymon Matysek.

W dalszej części Rada Miejska podjęła uchwałę w sprawie ustanowienia roku 2022 "Rokiem Generała Ignacego Prądzyńskiego na terenie Gminy Kostrzyn".

"Wprowadzenie uchwały ustanawiającej rok 2022 „Rokiem Generała Ignacego Prądzyńskiego na terenie Gminy Kostrzyn” ma na celu podkreślenie zasług tego wybitnego syna ziemi kostrzyńskiej, Wielkopolanina urodzonego 20 lipca 1792 roku w Sannikach. Był uczestnikiem kampanii 1809 i 1812, brał udział w wyprawie Napoleona na Moskwę. Za udział w bitwie nad Berezyną został odznaczony Złotym Krzyżem Orderu Virtuti Militari. Uczestniczył w bitwie narodów pod Lipskiem w 1813 oraz obronie Paryża w roku 1814. Został kawalerem Legii Honorowej…
Był jednym z najbardziej utalentowanych generałów polskich I połowy XIX wieku, autorem około 60 prac z dziedziny wojskowości oraz cennych dla historyka obszernych pamiętników m.in „O sztuce wojennej – Kurs taktyki” oraz „Czterej ostatni wodzowie polscy przed sądem historii"
– argumentował przewodniczący Grzegorz Banaszak.

Uchwała została podjęta jednogłośnie przez 13 obecnych radnych (nieobecni byli radni Piotr Hojeński i Paweł Perka).

Z kolei Młodzieżowa Rada Miejska Gminy Kostrzyn podjęła uchwałę o zorganizowaniu konkursu na projekt maskotki gminy Kostrzyn, który ma rozpocząć się w przyszłym tygodniu i potrwa do 17 grudnia.

Pod koniec uroczystej sesji wręczono statuetkę Rycerza Kostro. Nagroda ta przyznawana jest od 2000 roku osobom lub organizacjom za szczególne zasługi dla Gminy Kostrzyn i jej mieszkańców. W tym roku otrzymał ją dr Radosław Dogoński, weterynarz, specjalista chorób psów i kotów, który prowadzi lecznicę dla zwierząt w Kostrzynie, a także opiekuje się czworonogami w schronisku w Skałowie.

"Swoją aktywną postawą i zaangażowaniem w pracy zawodowej dr Radosław Dogoński służy mieszkańcom gminy Kostrzyn. Właściciele i ich zwierzęta zawsze mogą liczyć na fachową pomoc. Pan doktor jest osobą życzliwą. Nigdy nie odmawia pomocy. Przyznanie mu Nagrody Rycerza Kostro jest dowodem uznania dla jego życiowej postawy i dotychczasowych dokonań na rzecz rozwoju gminy Kostrzyn" – argumentował Waldemar Biskupski, zastępca burmistrza gminy Kostrzyn i przewodniczący Kapituły Nagrody "Rycerz Kostro".

– Jestem dumny z tego, że w szczególnym dniu mogę tę nagrodę odebrać, która jest dla całego naszego zespołu. Mam nadzieję, że nie zawiodę państwa zaufania i będę mógł robić dalej to co robię w taki sposób, żebyście państwo byli zadowoleni – powiedział podczas uroczystości Radosław Dogoński, lekarz weterynarii, laureat "Nagrody Rycerza Kostro 2021".

Lek. wet. Radosław Dogoński od blisko 20 lat związany jest z Kostrzynem, jest współwłaścicielem lecznicy dla zwierząt przy ul. Wrzesińskiej 3. Jest również lekarzem Schroniska dla zwierząt w Skałowie i członkiem Związku Kynologicznego w Polsce, hoduje psy rasy Chesapeake Bay Retriever, posiada również kota. Obszerny wywiad z kostrzyński weterynarzem przeprowadziliśmy w lipcu zeszłego roku. Więcej w artykule: "Od zawsze miałem zainteresowania przyrodnicze" – wywiad z kostrzyńskim weterynarzem.

Kostrzyńskie obchody Święta Niepodległości zakończył koncert Poznańskiego Chóru Chłopięcego pod dyr. Jacka Sykulskiego, podczas którego publiczność mogła usłyszeć pieśni patriotyczne, a także utwory rozrywkowe i znane przeboje, takie jak np. "Ameno".


R E K L A M A

Komentarze (7)

14-11-2021 21:56:32
obserwatorka
@obserwatorka włodzarzy nie trzeba podziwiać ale w tej sprawie był wybór super przez ostatnie lata jak obserwuje były cienkie kandydatury,a to ze nie podzwiasz to sie nie dziwie ,duzo błedów i szalejący rozmach z wydawaniem kasy ,a spłacać bedą mieszkancy ,niemają zadnej odpowiedzialnośći
14-11-2021 16:13:11
Maruda
Gratulacje dla Pana Doktora! Nagroda w pełni zasłużona. Cieszę się, że mamy takich ludzi w gminie.
14-11-2021 12:12:20
@obserwatorka
A ja pana doktora bardzo lubię, ale "włodarzy" nie podziwiam
13-11-2021 20:42:49
obserwatorka
Super własciwy czwłowiek na ta nagrode przez wiele lat gratuje Panu Radoslawowi i równiez podziwiam włodarzy ze super człowieka wybrali,zadko spotykany taki wspaniały człowiek ,dziekuje
13-11-2021 15:41:08
Kostrzyniak
Człowiek z pasją, miłością i dużym sercem dla zwierząt. Pomógł wielokrotnie naszym mruczkom. Gratulacje
13-11-2021 13:10:46
Gosia
Gratulacje Panie Radosławie. W pełni zasłużona nagroda dla właściwej osoby.
13-11-2021 12:26:00
Zdegustowany
A kto w "nowym" stowarzyszeniu nie będzie, albo ośmieli się stowarzyszeniu nie klaskać, ten moze być pewny, za władza złoży mu ręce do oklasków!
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
02

kwi

12:00
KOSTRZYN, stadion ul. Sportowa 12
Lechia Kostrzyn II - Koziołek Poznań

19:00
KOSTRZYN, kościół Piotra i Pawła (Fara), ul. Średzka 8
Misterium Męki Pańskiej w wykonaniu parafian

21

kwi

17:00
Biblioteka Publiczna, Kostrzyn ul. Poznańska 24
Jubileusz 75-lecia Biblioteki Publicznej w Kostrzynie - spotkanie z Mariuszem Sczygiełem - reporterem, felietonistą, pisarzem non-fiction, czechofilem

22

kwi

11:00
Wiktorowo
Dziki Bieg w Błocie

25

kwi

17:00
Biblioteka Publiczna, Kostrzyn ul. Poznańska 24
Jubileusz 75-lecia Biblioteki Publicznej w Kostrzynie - spotkanie z Marcinem Kostrzyńskim - obserwatorem przyrody, leśnikiem, fotografem, autorem książek przyrodniczych

[ wszystkie ]

Sonda
Czy powinna powstać gminna farma fotowoltaiczna? ►więcej

TAK

NIE


Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: