Portal infoKostrzyn.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal infokostrzyn.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Zmiany w parafiach. W Siekierkach kapłan po raz pierwszy proboszczem - .:InfoKostrzyn.pl->gminny portal informacyjny:. Kostrzyn w z@sięgu ręki
  Brzeźno | Czerlejno | Glinka | Gułtowy | Iwno | Jagodno | Kostrzyn | Sanniki | Siedlec | Siekierki | Skałowo | Sokolniki | Trzek | Węgierskie | Wiktorowo | pozostałe | dookoła
Zmiany w parafiach. W Siekierkach kapłan po raz pierwszy proboszczem
08-09-2021 11:01   Janusz Ludwiczak
Ks. Piotr Lidwin nie jest już proboszczem fary. Zastąpił go dziekan, ks. kan. Ireneusz Rachwalski. Z kolei proboszczem parafii Św. Jadwigi w Siekierkach został ks. Wojciech Waszkiel, który po 15 latach pełnienia posługi wikariusza po raz pierwszy objął parafię.

O zmianach w parafiach dekanatu kostrzyńskiego informowaliśmy już w połowie sierpnia. Ks. Piotr Lidwin po 3 latach posługi został przeniesiony z Kostrzyna do parafii pw. Najświętszej Maryi Panny i Wszystkich Świętych w Michorzewie w gminie Kuślin. Proboszczem kostrzyńskiej fary został ks. kan. Ireneusz Rachwalski, dziekan dekanatu kostrzyńskiego, który przez ostatnie pięć lat był proboszczem parafii Św. Jadwigi w Siekierkach Wielkich.

Parafią w Siekierkach pokieruje ks. Wojciech Waszkiel, który będzie proboszczem po raz pierwszy.

Nowy proboszcz siekiereckiej parafii świecenia kapłańskie przyjął 15 lat temu (24 maja 2006 r.). Pochodzi z Poznania, ma 41 lat.

Uroczystego wprowadzenia podczas sobotniej mszy dokonał wicedziekan, ks. Marcin Jałoszyński, proboszcz parafii św. Kazimierza w Gułtowach. Na początku został odczytany dekret nominacyjny ks. arcybiskupa Stanisława Gądeckiego:

"Kierując się dobrem dusz oraz pożytkiem kościoła z dniem 1 września 2021 r. mianuję ks. mgr Wojciecha Waszkiela proboszczem parafii św. Jadwigi w Siekierkach Wielkich w dekanacie kostrzyńskim. Swoje obowiązki ks. Wojciech będzie wypełniał jako pasterz zatroskany o powierzoną mu wspólnotę, zgodnie z odnośnymi przepisami prawa kanonicznego i archidiecezjalnego prawa partykularnego, pamiętając, że wykonuje swoje zadania nauczania, uświęcania i kierowania Ludem Bożym, powołany do uczestnictwa w posłudze samego Chrystusa."

– Ks. Wojciech pochodzi z parafii św. Mateusza w Poznaniu. Święcenia kapłańskie przyjął w 2006 roku i pracował najpierw w parafii w Środzie Wielkopolskiej, później w Śremie, a następnie w parafii Dobrego Pasterza w Poznaniu (2009-2014), później w kolegiacie szamotulskiej, a ostatnie dwa lata spędził w Buku, w parafii św. Stanisława Biskupa i Męczennika (sanktuarium Matki Bożej Literackiej) – przybliżył prodziekan, ks. Marcin Jałoszyński.

Następnie nowy proboszcz siekiereckiej parafii złożył przysięgę wierności objęcia urzędu:
"Ja ksiądz Wojciech Waszkiel obejmując urząd proboszcza św. Jadwigi w Siekierkach Wielkich przyrzekam, że zarówno w słowach, jak i w postępowaniu będę zawsze zachowywał wierność z kościołem katolickim. Z największą starannością i wiernością będę wypełniał obowiązki, które zostały mi powierzone wobec kościoła, tak powszechnego jak i partykularnego, które do mojego posługiwania wypełnianego zgodnie z przepisami prawa zostałem powołany. W spełnianiu zadania powierzonego mi w imieniu kościoła będę zachowywał nienaruszony depozyt wiary, będę go wiernie przekazywał i objaśniał oraz będę odrzucał wszelkie doktryny jemu przeciwne. Będę zachowywał i umacniał dyscyplinę wspólną dla całego kościoła i będę się troszczył o przestrzeganie praw kościelnych, w szczególności tych, które zawiera kodeks prawa kanonicznego. Będąc zachowywać chrześcijańskie posłuszeństwem to co ogłaszają pasterze jako autentyczni nauczyciele i stróże wiary, jako rządcy kościoła postanawiamy. biskupom diecezjalnym będę wiernie służył pomocą, aby działalność apostolską, która ma być wypełniana w imieniu i z polecenia kościoła była urzeczywistniana w wierności kościoła. Tak mi dopomóż Bóg i ta święta ewangelia, którą dotykam moimi rękami.

Po czym nowy proboszcz założył szaty liturgiczne i odprawił msze świętą.

– Drodzy Bracia i Siostry, Drodzy Parafianie. Bywają tacy ludzie, którym wydaje się, że wraz z objęciem jakiegoś stanowiska zaczyna się nowa era, zaczyna się jakieś nowe wydarzenie, którzy sami w jaki sposób kreują się na sposób Mesjasza. Ludzie ci bywają szefami firm, dyrektorami, premierami. Bywa też, że do grupy tej należeć będą także i księża obejmujący nową parafią. Niech będzie zadeklarować mi, że ja do tej grupy nie należę. Z moim objęciem parafii wiąże się nowy etap, ale na pewno nie wiąże się nowa era tej parafii, od której na nowo będzie trzeba zacząć liczyć czas – mówił w kazaniu ks. Wojciech Waszkiel, proboszcz parafii św. Jadwigi w Siekierkach.

– Ks. kan. Ireneusz Rachwalski pozostaje wśród nas, bo przecież do Kostrzyna nie jest daleko. Jak tak dobrze by przycisnąć w 10 minut się dojedzie, jak nie szybciej. Gdy przekazano mi decyzję, że będę proboszczem w Siekierkach Wielkich zastanawiałem się, jak wyobrażam sobie tą nasza parafię i ciągle wracała jedna myśl – chciałbym, by faktycznie to była nasza parafia, chciałbym, by każdy z nas czuł się zaproszony do naszej parafii, by ją tworzył i miał w niej swój wkład. Chciałbym, by nasza parafia była naszym wspólnym domem, gdzie czujemy się dobrze i jesteśmy tutaj oczekiwani. Niech będzie to miejsce dla dzieci, młodzieży i starszych, niech będzie też miejscem dla podeszłych i schorowanych, których świat często niestety odrzuca jako nieużytecznych, a kościół zauważa ich wielką wartość, ich ofiary i modlitwy. To my parafianie, razem tworzymy kościół, razem tworzymy wspólnotę. Otwieram się na pomoc, ale także na upomnienie – dodał ks. Wojciech Waszkiel.

Na zakończenie parafianie z Siekierek (w tym radna Anna Dudzińska), a także z Paczkowa i Rabowic wręczyli kwiaty nowego proboszczowi i zadeklarowali swoją pomoc.


Komentarze (0)

Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
31

maj

17:00
Biblioteka Publiczna, Kostrzyn ul. Poznańska 24
"Wyspy kanaryjskie znane, a może nieznane" - spotkanie z kapitanem jachtowym Jackiem Podgórskim

03

cze

GUŁTOWY, boisko ul. Kasztanowa 17
GKS Gułtowy - Hetman Orchowo

SIEKIERKI - boisko, ul. Szkolna
Festyn rodzinny

04

cze

16:00
BRZEŹNO, boisko ul. Długa 9
Maratończyk Brzeźno - Koziołek Poznań

17

cze

15:00
KOSTRZYN, Parafia Błog.Jolanty, ul. Prymasa Wyszyńskiego 14a
Festyn Bajkowy
• tor przeszkód XXL
• foodtrucki
• bajeczne konkurencje
• koncerty i potańcówka
• loteria fantowa z biletami do Energylandii

[ wszystkie ]

Sonda
Czy powinna powstać gminna farma fotowoltaiczna? ►więcej

TAK

NIE


Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: