Portal infoKostrzyn.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal infokostrzyn.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Rozpoczęły się wybory sołeckie - .:InfoKostrzyn.pl->gminny portal informacyjny:. Kostrzyn w z@sięgu ręki
  Brzeźno | Czerlejno | Glinka | Gułtowy | Iwno | Jagodno | Kostrzyn | Sanniki | Siedlec | Siekierki | Skałowo | Sokolniki | Trzek | Węgierskie | Wiktorowo | pozostałe | dookoła
Rozpoczęły się wybory sołeckie
06-09-2021 17:36   Janusz Ludwiczak
Mieszkańcy Glinki jako pierwsi wzięli udział w wyborach sołeckich, po tym jak utworzone zostały nowe sołectwa: Buszkówiec, Klony i Ługowiny.

Jak już informowaliśmy liczba sołectw w gminie Kostrzyn zwiększyła się do 24, po tym jak z sołectwa Węgierskiego wydzielą się Ługowiny, z Glinki – Buszkówiec, a z sołectwa Sokolniki – Klony.

Sołectwa zostaną utworzone dopiero teraz, gdyż wojewoda zakwestionował podjętą pod koniec ubiegłego roku uchwałę przez Radę Miejską Gminy Kostrzyn. Zastrzeżenia dotyczyły zapisu statutu. Opracowane zostały nowe statuty, do których dodany został rozdział: kontrola i nadzór nad działalnością organów Sołectwa. Przeprowadzone zostały również konsultacje społeczne.

Rozpoczęły się wybory sołeckie do nowych jednostek, a także do już istniejących, które zostały pomniejszone. Jako pierwsi swojego gospodarza i radę sołecką wybrali w piątek mieszkańcy Glinki Duchownej i Glinki Szlacheckiej. Zgłoszona została jedyna kandydatka – Bożena Agacińska, która uzyskała 100% głosów (16 osób było za). Wybory odbyły się za pomocą kart do głosowania. W podobny sposób wybrano również radę sołecką, w której znaleźli się: Grażyna Łuczak, Agnieszka Nowak oraz Przemysław Konefeld.

– Już czwarty raz obejmuję stanowiska sołtysa Glinki. W ostatniej kadencji udało się przede wszystkim zmodernizować ulicę Słowackiego, a w Buszkówcu wybudować plac zabaw. Pracy z tym było od groma, ale się udało – powiedziała nam Bożena Agacińska, sołtys Glinki.

– Nie żałujemy, że opuszcza nas Buszkówiec, zwłaszcza, że z kilkoma przemądrzałymi osobami ciężko było działać. Fundusz sołecki został pomniejszony o 1,6 tys. zł, ale teraz cały budżet – 25 025,15 zł mamy do podziału tylko na Glinkę Duchowną i Glinkę Szlachecką, Buszkówiec będzie miał swój fundusz.
Glinka jest dość trudnym sołectwem, brakuje jedności wśród mieszkańców, nie wszyscy są zgrani i chcą wspólnie działać. Gdy w kwietniu była organizowana akcja sprzątania pojawiło się tylko 7 osób
– dodaje sołtys Glinki, Bożena Agacińska.

Podczas piątkowego zebrania uchwalony został także Fundusz Sołecki Glinki na 2022 r. Całość środków (nieco ponad 25 tys. zł) zostanie przeznaczona na budowę oświetlenia do Glinki Szlacheckiej. Z kolei niewykorzystane środki w wysokości 670 zł z tegorocznego budżetu zostaną przeznaczone na doposażenie infrastruktury przystanku autobusowego przy ul. Ogródkowej (montaż kosza na śmieci i ławki).

Podczas spotkania część mieszkańców sołectwa Glinka żaliła się na brak oświetlenia i stan dróg dojazdowych, m.in. ulicy Ogródkowej. W trakcie zebrania wiejskiego ustalono, że w jednym roku inwestycje będą realizowane w Glince Szlacheckiej, a w kolejnym w Glince Duchownej i tak na przemian.

Sołectwo Glinka liczy obecnie 297 mieszkańców.

Wybory sołeckie:
Buszkówiec – 6 września (poniedziałek) godz. 18:00, sala sesyjna, Urząd Miejski w Kostrzynie
Ługowiny – 7 września (wtorek) godz. 18:00, świetlica wiejska w Węgierskim
Węgierskie – 8 września (środa) godz. 18:00, świetlica wiejska w Węgierskim
Sokolniki – 14 września (wtorek) godz. 19:00, świetlica wiejska w Sokolnikach Klonowskich
Klony – 17 września (piątek), godz. 19:00, świetlica wiejska w Sokolnikach Klonowskich.


Komentarze (8)

10-09-2021 16:56:31
NMN
Najważniejszym wydarzeniem ostatniej kadencji było zbycie obowiązków w Buszkówcu. Plac powstał w poprzedniej kadencji. I wcale nie był to wielki problem - mieszkańcy wspólnie uporządkowali teren, całe przedsięwzięcie przeprowadziły firmy zewnętrzne na zlecenie gminy ( wyrównanie terenu, opłotowanie, zakup i montaż urządzeń). Nawet teraz społeczność korzysta z placu bez żadnych zobowiązań - za pieniądze gminne porządkowana jest zieleń czy konserwowanej zabawki. Bez zbędnego bohaterstwa.
09-09-2021 22:23:43
Rozbawiona
Gratulacje Pani sołtys, oczernianie innych w sieci świetnie Pani wychodzi, natomiast działanie na rzecz sołectwa trochę gorzej, najlepiej tylko narzekać, ale brać kolejną kadencję, bo ludzie tacy źli na wsi, to Pani pojechała po bandzie, zobaczymy pod koniec kadencji jak do przodu ruszy Buszkówiec a jak glinka, powodzenia.
09-09-2021 14:00:39
@Obserwator
W takim razie Glinkę mają gdzieś i radny i sołtys. Radny też zgłasza wnioski do budżetu. Nie jest tylko od podnoszenia ręki, ale od działania!! A nie tylko dietkę bierze!!
09-09-2021 13:11:35
Obserwator
To nie radny ma Glinkę gdzieś tylko sołtys , to sołtys zgłasza wnioski a reszta decyduje co dalej . W innych miejscowościach gdzie radny ma piecze jednak coś się dzieje i to naprawdę widać .
08-09-2021 11:14:55
.
Ale tereny macie tam piękne. Widoki z niektórych wzgórz są wręcz pocztówkowe. Okolice skrzyżowania Górnej z Dolną budzą we mnie skojarzenia z Toskanią, Glinka Szlachecka jest klimatyczna. Szkoda że obie drogi z Glinki Szlacheckiej do Starej Górki zostały zamknięte.
08-09-2021 06:54:06
@Mieszkaniec
Gdzie radny? Cała gmina buduje Kostrzyn! Łącznie z radnym, który Glinkę ma gdzieś!!
07-09-2021 21:12:01
Mieszkaniec
I dobrze ze Buszkowiec sie oddzielił. Moze czas zacząć działać w Glince Szlacheckiej i Glince Duchownej o ktorych wszyscy zapomnieli. Ach pewnie ktoś powie no przecież była robiona droga w Glince na Slowackiego otóż szanowni państwo Glinka Duchowna to nie tylko ul. Słowackiego i Ogrodkowa na dzialkach ale Glinka Duchowna to też ul. GORNA I DOLNA ta nie robią nic nawet drogi do Iwna w strone cegielni nie wyrównają bo za sucho bo czekają aż deszcz popada albo gałęzie nie obciete i maszyny sobie podrapią.a nie wspomnę o drodze z Glinki w strone slowackiego niedługo bedzie jak ser szwajcarski a o autobusie do Glinki to już szkoda gadać no przecież zatrzymuje sie na slowackiego.
06-09-2021 21:49:50
zdegustowany
Jak widać jedynym celem podziału sołectw był skok na kasę. Przy okazji pani sołtys pozbyła się konkurencji. Żyć nie umierać.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
02

lip

SIEKIERKI, Skwer im. Powstańców Wielkopolskich
Festyn "Powitanie lata"
od godz. 17:00

07

lip

10:00
KOSTRZYN, Park Miejski, ul.Warszawska/Dworcowa/Ogrodowa
II Kostrzyński Bieg Kolorów dla dzieci

08

lip

Gułtowy
Gułtowskie Potyczki Poetów

14

lip

10:00
SIEKIERKI - boisko, ul. Szkolna
Bieg kolorów

27

lip

IWNO, Stara Cegielnia
Dziki bieg w polu - Biegowe Grand Prix Gminy Kostrzyn

[ wszystkie ]

Sonda
Gdzie w tym roku spędzisz wakacje/urlop?

nad morzem

nad jeziorem

w górach

za granicą

w innym dużym mieście

nigdzie nie wyjadę – za drogo

w pracy - nie mam urlopu


Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: