Portal infoKostrzyn.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal infokostrzyn.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Doszło do zanieczyszczenia rzeki Kopli – są wyniki kontroli inspektoratu ochrony środowiska - .:InfoKostrzyn.pl->gminny portal informacyjny:. Kostrzyn w z@sięgu ręki
  Brzeźno | Czerlejno | Glinka | Gułtowy | Iwno | Jagodno | Kostrzyn | Sanniki | Siedlec | Siekierki | Skałowo | Sokolniki | Trzek | Węgierskie | Wiktorowo | pozostałe | dookoła
Doszło do zanieczyszczenia rzeki Kopli – są wyniki kontroli inspektoratu ochrony środowiska
18-12-2018 13:09   Janusz Ludwiczak
Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Poznaniu przeprowadził kontrolę oczyszczalni ścieków w Skałowie i rzeki Kopla. Doszło do zanieczyszczania.
– Awaria skutkująca podwyższeniem parametrów ścieków oczyszczonych przyczyniła się do zanieczyszczenia wód Kopli. Świadczy to odprowadzeniu nieoczyszczonych ścieków do środowiska. Zostanie skierowany wniosek do sądu o ukaranie – informuje mgr inż. Małgorzata Koziarska, zastępca Wielkopolskiego Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska

Przypomnijmy. W lipcu mieszkańców Siekierek Wielkich zaniepokoił fetor i brzydkie zapachy oraz stan rzeki Kopel. Kolor wody w rzece był ciemnozielony i na lustrze rzeki pojawił się kożuch. Okazało się, że powodem sytuacji jest awaria oczyszczalni w Skałowie, a ścieki zostały wylane do Kopli. Gmina poinformowała o sprawie Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska oraz Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie, burmistrz Szymon Matysek wydał zarządzenie o powołaniu zespołu w celu przeprowadzania kontroli funkcjonowania oczyszczalni ścieków w Skałowie.

W październiku zapytaliśmy burmistrza czy wyciągnięte zostaną konsekwencje?

– To, co się wydarzyło nie miało prawa się wydarzyć, ale niestety się stało. Pewnych rzeczy nie da się przewidzieć. Co roku Zakład Komunalny dokonuje czyszczenia dwóch zbiorników biologicznych, jeden został wyczyszczony wiosną, a drugi był planowany do wyczyszczenia jesienią. Na około dobę ogranicza się dostęp ścieków do oczyszczalni. Bioreaktor przelewa się z jednego zbiornika do drugiego. Trzy płyty napowietrzające zaczęły źle funkcjonować, popękały. Podjęto decyzję o zrzucie nie do końca oczyszczonych ścieków. Na dodatek w Kopli był bardzo niski stan wody. Nigdy nie wypuściliśmy nieoczyszczonych, gołych ścieków tak jak było to w Gdańsku. Ścieki te były podczyszczane. Oczyszczalnie mają ograniczyć ich szkodliwość do minimum, ale w rzece nie płynie woda źródlana. Konsekwencje zostaną wyciągnięte, czekam na raport – powiedział nam Szymon Matysek, burmistrz Gminy Kostrzyn.

Od 7 do 24 sierpnia Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska przeprowadził kontrolę oczyszczalni ścieków w Skałowie. Inspektorzy przebadali również rzekę Kopla. Otrzymaliśmy wyniki kontroli.

– Odprowadzane do rowu melioracyjnego oczyszczone ścieki z kontrolowanej oczyszczalni nie mogą przekroczyć zdefiniowanych w pozwoleniu wodnoprawnym parametrów. Ilość odprowadzonych ścieków wyniosła 785 054 m3, ilość określona w pozwoleniu wodnoprawnym 766 500 m3. Przekroczenie o 18 554 m3. Podczas kontroli stwierdzono przekroczenie w zakresie ilości ścieków oczyszczonych. Badania wykonane przez akredytowane laboratorium w lipcu 2018 r. wykazują podwyższone parametry azotu ogólnego w ściekach oczyszczonych – informuje mgr inż. Małgorzata Koziarska, zastępca Wielkopolskiego Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska.

– W dniu przeprowadzenia badań parametry ścieków były podwyższone w stosunku do przeciętnych stwierdzonych na terenie oczyszczalni. Wartości BZT5 [biochemiczne zapotrzebowanie tlenu] przekraczała wartość dopuszczalną wskaźnika zanieczyszczeń. W okresie od 25 lipca do 3 sierpnia (po wyłączeniu z eksploatacji reaktora nr 1) kontrolowany podmiot przyjmował ściekli dowożone na terenie przepompowni. Przyjmowanie ścieków dowożonych w okresie pracy jedynie jedynego z dwóch reaktorów biologicznych, skutkujących obniżoną jakością ścieków oczyszczonych świadczy o niezapewnieniu przez kontrolowany podmiot ochrony wód przed zanieczyszczeniem – wyjaśnia mgr inż. Małgorzata Koziarska, zastępca Wielkopolskiego Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska.

Inspektorzy sprawdzili również w laboratorium próbki wody z kilku punktów – z rowu melioracyjnego za wylotem ścieków z oczyszczalni, a także z rzeki Kopla w Sierkierkach, Gowarzenei i Tulcach. Punkty pomiarowe były rozlokowane wzdłuż biegu rzeki.

– W trakcie przeprowadzonych oględzin w dniu 8 sierpnia stwierdzono wizualnie znaczną mętność wody w rowie melioracyjnym i rzece Kopli oraz występowanie przy brzegu ciemnego osadu we wszystkich punktach, w których przeprowadzono oględziny – zaznacza mgr inż. Małgorzata Koziarska, zastępca Wielkopolskiego Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska.

Po przeprowadzonej kontroli przez inspektorów Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Poznaniu ukarana ma zostać gmina, będąca właścicielem oczyszczalni ścieków.

– Awaria skutkująca podwyższeniem parametrów ścieków oczyszczonych przyczyniła się do zanieczyszczenia wód Kopli. Świadczy to odprowadzeniu nieoczyszczonych ścieków do środowiska, tj. niezapewnieniu ochrony wód przed zanieczyszczeniem. Stwierdzono następujące naruszenia: niezapewnienie ochrony wód przed zanieczyszczeneim, formowanie się osadów i plany w wodach odbiornika ścieków oczyszczonych, przekroczenie warunków określonych w pozwoleniu wodnoprawnym w zakresie ilości ścieków – tłumaczy Małgorzata Koziarska z Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Poznaniu.

– Zostanie skierowany wniosek do sądu o ukaranie. W działaniach pokontrolnych tutejszy Inspektor zobowiąże właściciela kontrolowanej jednostki, w drodze zarządzenia pokontrolnego, do usunięcia stwierdzonych naruszeń prawa – podsumowuje mgr inż., zastępca Wielkopolskiego Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska.

Wyniki kontroli Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Poznaniu [POBIERZ PDF]


Komentarze (1)

25-03-2019 22:03:09
zdich
to nie była awaria tylko wylewanie szamba o ktorym wszyscy wiedzieli
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
31

lip

21:30
Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury "Kostrzynianka" ul. Poznańska 33, Kostrzyn
Malinowe lato: Kino plenerowe - seans filmu "Klub rozwodników"
- wejściówki wstępu do odbioru od 22.07. od godz. 8:00 w MGOK

01

sie

14:00
KOSTRZYN, Park Miejski, ul.Warszawska/Dworcowa/Ogrodowa
Festyn charytatywny "Serce dla serca"

07

sie

Gułtowy
Malinowe lato: Spektakl teatru ulicznego Terminus a Quo

Kostrzyn
Malinowe lato: Spektakl teatru ulicznego Terminus a Quo

14

sie

09:00
KOSTRZYN, Szkoła Podstawowa nr 2 im. Rady Europy, ul. Powstańców Wielkopolskich 28a
Turniej dwójek siatkówki plażowej
(boisko przy SP2)

[ wszystkie ]

Sonda
Gdzie w tym roku planujesz spędzić wakacje/urlop?

nad morzem

nad jeziorem

w górach

za granicą

w innym dużym mieście

w domu - nigdzie nie wyjadę

w pracy - nie mam urlopu


Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: