Portal infoKostrzyn.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal infokostrzyn.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

"180 psów i 20 kotów wciąż czeka na nowy dom" – zaglądamy do Schroniska w Skałowie - .:InfoKostrzyn.pl->gminny portal informacyjny:. Kostrzyn w z@sięgu ręki
  Brzeźno | Czerlejno | Glinka | Gułtowy | Iwno | Jagodno | Kostrzyn | Sanniki | Siedlec | Siekierki | Skałowo | Sokolniki | Trzek | Węgierskie | Wiktorowo | pozostałe | dookoła
"180 psów i 20 kotów wciąż czeka na nowy dom" – zaglądamy do Schroniska w Skałowie
15-12-2018 21:38   Janusz Ludwiczak
Trzy lata temu w Skałowie powstało Schronisko dla zwierząt, które od tego czasu pod swój dach przygarnęło ponad 2 tysiące zwierzaków, w tym blisko 350 kotów. Nowy dom znalazło na szczęście 1 236 czworonogów, jednak wciąż na kochających właścicieli czeka 180 psów i 20 kotów. Zaglądamy do Schroniska dla zwierząt w Skałowie.

Schronisko dla zwierząt w Skałowie powstało trzy lata temu z inicjatywy 10 gmin powiatu poznańskiego (Czerwonaka, Kleszczewa, Komornik, Kórnika, Mosiny, Pobiedzisk, Puszczykowa, Suchego Lasu, Swarzędza i Kostrzyna), Starostwa Powiatowego w Poznaniu oraz gminy Nekla.

– Schronisko zaczęło działalność dokładnie 4 października 2015 roku. Były proponowane różne lokalizacje, na szczęście z pomocą przyszła gmina Kostrzyn, która przekazała grunty tutaj w Skałowie. Schronisko powstało bez protestów społecznych, jest to dobra lokalizacja, jest do nas dobry dojazd, niedaleko jest droga krajowa nr 92, linia kolejowa, dojeżdża do nas również autobus "463" – wskazuje Paweł Kubiak, dyrektor Schroniska dla zwierząt w Skałowie.

W ciągu trzech lat schronisko w Skałowie przyjęło ponad 1,7 tysiąca psów i blisko 350 kotów. Spośród nich swój nowy dom po adopcji znalazło w sumie 1 236 zwierzaków.

– Obecnie jest u nas 180 psów i 20 kotów, które wciąż czekają na nowy dom. W sumie w ciągu trzech lat działalności przyjęliśmy 1 714 psów, 350 kotów a nawet dwa króliki. Mamy na szczęście 75% współczynnik adopcji. Z dużą pomocą przychodzi Facebook. Często bywają sytuacje, że już kilka godzin po zamieszczeniu ogłoszenia odzywa się do nas właściciel zwierzaka, który do nas trafił – zaznacza Paweł Kubiak, dyrektor schroniska.

Problemem są jednak psiaki, które zbyt często trafiają do klatek w Skałowie.

– Mieliśmy teraz sytuację, że trafił do nas już po raz czwarty w ciągu jednego roku psiak z okolic Murowanej Gośliny. Jego właścicielka twierdzi, że pies jej stale ucieka i nie ma pieniędzy by go odebrać. Psy i koty przynoszą do nas funkcjonariusze straży miejskiej lub gminnej, pracownicy Zakładu Komunalnego i innych służb. Staramy się nie przyjmować zwierząt od osób prywatnych, nie chcemy być przechowalnią, bo dany psiak się akurat znudził – zauważa Paweł Kubiak.

200 czworonógów czeka na dom

Schronisko wciąż poszukuje osób, które chciałby przygarnąć psa lub kota. W sumie na kochających właścicieli czeka 200 zwierzaków, w tym 180 psów i 20 kotów.

– Mamy jednak określone procedury. Z osobą, która jest zainteresowana adopcją przeprowadzamy rozmowę, wypełniamy ankietę. Pytamy o warunki mieszkaniowe, czy są w domu dzieci. Potem następuje zapoznanie z psem czy kotem, wspólny spacer, zaaklimatyzowanie się. Patrzymy jak dany zwierzak reaguje na ewentualnego przyszłego właściciela. Nie chcielibyśmy, by za chwilę piesek czy kotek do nas wracał, czy był znów bezdomny – zaznacza dyrektor Schroniska w Skałowie.

Schronisko w Skałowie ma do swojej dyspozycji 5 hektarów terenu, część zajmuje wybiegalnia dla psów.

– Jest to doskonała oferta dla właścicieli psów, którzy mieszkają w blokach, nie mają miejsca, gdzie zwierzak może się wybiegać. Wystarczy tylko wrzucić symboliczne 2 złote do furtki (na utrzymanie schroniska). Sporo osób przyjeżdża do nas w weekendy – objaśnia Paweł Kubiak, dyrektor schroniska.

Hotel dla psów

Przy schronisku w Skałowie znajduje się również hotel dla psów, który jest pomocny szczególnie dla właścicieli czworonogów mających w planach wakacje, wyjazdowy urlop czy delegacje.

– Pies musi posiadać książeczkę, aktualne szczepienia przeciwko wściekliźnie, chorobom wirusowym i innym. Mamy 52 miejsca. Pies, który do nas trafia jest dwa razy dziennie wyprowadzany na spacer, zawsze ma pełną miskę jedzenia i picia. W schronisku mamy monitoring, właściciel psa może w internecie doglądać swojego pupila – objaśnia Paweł Kubiak.

Doba hotelowa dla psa kosztuje 35 złotych. Należy również dostarczyć własną karmę, najlepiej taką, którą je dany pies.

Będzie cmentarz dla zwierząt

W planach schroniska jest również budowa cmentarza dla zwierząt.

– W Poznaniu brakuje takiego cmentarza i raczej szybko nie powstanie. Nie czarujmy się, wiele czworonogów traktowanych jest jako członek rodziny. Prawo zabrania niestety zakopywania zwierząt na własną rękę. W zasadzie jedyna możliwość to oddanie zwierzęcia do weterynarza, co wiąże się z utylizacją. Dlatego powstanie u nas cmentarz dla psów i kotów. Mamy już wyznaczone miejsce, zakupiliśmy też piec do kremacji – objaśnia dyrektor schroniska.

Schronisko potrzebuje 70 kg karmy dziennie. Jak można jeszcze pomóć?

Skałowskie schronisko to również nieoceniona pomoc wolontariuszy, współpracowników, którzy pracują na dwie zmiany, a nawet na trzy, bo również w nocy jest osoba czuwająca nad bezpieczeństwem czworonogów. Placówka każdego dnia potrzebuje nawet 70 kilogramów karmy.

– Potrzebujemy karmy zarówno suchej jak i mokrej, najlepiej lepszej klasy. Na szczęście z pomocą przychodzą uczniowie szkół, którzy często organizują zbiórki. Przychodzą do nas również młode pary, które przekazują karmę dla zwierząt. Nowożeńcy zaznaczają gościom i rodzinie, że woleliby zamiast kwiatów otrzymać właśnie karmę, którą potem przekażą do schroniska – podsumowuje Paweł Kubiak, dyrektor Schroniska dla zwierząt w Skałowie.

Schronisko dla zwierząt w Skałowie można wesprzeć również przekazując dowolną kwotę na konto Stowarzyszenia Przyjaciół Schroniska dla Zwierząt w Skałowie
BZ WBK S.A. 98 1090 1450 0000 0001 3127 8097
Tytuł wpłaty: Pomoc dla Schroniska
(Całość wpłaty przekazywana jest na pomoc podopiecznym naszego Schroniska).

Na początku przyszłego roku wypełniając PIT za 2018 roku można również przekazać 1% podatku dochodowego – numer KRS: 0000490587.

Więcej informacji o schronisku oraz psach i kotach do adopcji można znaleźć na stronie internetowej: www.schronisko-skalowo.pl.


Komentarze (0)

Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
25

cze

16:00
Komisariat Policji Kostrzyn, ul. Półwiejska 1
Konsultacje społeczne dla mieszkańców dotyczące bezpieczeństwa
►więcej szczegółów

18:00
BRZEŹNO, boisko ul. Długa 9
Maratończyk Brzeźno - Piast Łubowo

26

cze

17:00
KOSTRZYN, stadion ul. Sportowa 12
Lechia Kostrzyn - Sparta Oborniki

27

cze

16:00
SIEDLEC, kościół Św.Mikołaja
Parafialny festyn rodzinny
- dmuchany zamek dla dzieci, maxi piłkarzyki, gry i zabawy dla dzieci
- mecz piłki siatkowej - drużyny z Brzeźna, Siedlca i Siedleczka
- loteria fantowa dla dzie

29

cze

18:00
KOSTRZYN, kościół Piotra i Pawła (Fara), ul. Średzka 8
Odpust parafialny

[ wszystkie ]

Sonda
Gdzie w tym roku planujesz spędzić wakacje/urlop?

nad morzem

nad jeziorem

w górach

za granicą

w innym dużym mieście

w domu - nigdzie nie wyjadę

w pracy - nie mam urlopu


Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: