Portal infoKostrzyn.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal infokostrzyn.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Rozstrzygnięto konkurs na przygotowanie koncepcji przebudowy kostrzyńskiego Rynku - .:InfoKostrzyn.pl->gminny portal informacyjny:. Kostrzyn w z@sięgu ręki
  Brzeźno | Czerlejno | Glinka | Gułtowy | Iwno | Jagodno | Kostrzyn | Sanniki | Siedlec | Siekierki | Skałowo | Sokolniki | Trzek | Węgierskie | Wiktorowo | pozostałe | dookoła
Rozstrzygnięto konkurs na przygotowanie koncepcji przebudowy kostrzyńskiego Rynku
20-06-2021 02:07   Janusz Ludwiczak
56 prac wpłynęło do konkursu urbanistycznego "Serce Gminy. Zagospodarowanie przestrzenne Rynku w Kostrzynie w kontekście starówki miasta". Do konkursu zgłosiło się w sumie 136 studentów Wydziału Architektury Politechniki Poznańskiej, wśród których byli przyszli architekci m.in. z Kostaryki, Zanzibaru, Syrii, Turcji, Panamy czy Włoch. Komisja konkursowa wybrała trzy najlepsze prace oraz przyznała dwa wyróżnienia. Wszystkie 12 projektów, które przeszły do finału trafią teraz do plebiscytu publiczności. Mieszkańcy będą mogli wybrać ich zdaniem najlepsze projekty. A kiedy może ruszyć sama przebudowa kostrzyńskiego Rynku?

Studenci Wydziału Architektury Politechniki Poznańskiej mieli za zadanie opracować koncepcję zagospodarowania Rynku w Kostrzynie oraz rejonu ulic: Poznańskiej, Dworcowej, Szymańskiego, Średzkiej, Mickiewicza i Kościuszki.

– Konkurs został ogłoszony w lutym. Zgłosiło się 136 studentów, ale regulamin przewidywał możliwość działania w parach i wyjątkowo w trójkach. Finalnie pracowało 60 zespołów projektowych, z czego 56 z nich oddało projekt w terminie – powiedział w rozmowie z portalem InfoKostrzyn.pl prof. dr inż. arch. Krzysztof Borowski z Zakładu Urbanistyki Wydziału Architektury Politechniki Poznańskiej.

Wśród autorów projektów nie zabrakło studentów z różnych zakątków świata.

– Mamy studentów nie tylko z Poznania i Wielkopolski, ale również z Łodzi czy Białegostoku, a także z Kostaryki, Zanzibaru, Syrii, Turcji, Panamy, Sardynii czy Włoch. Mogę powiedzieć, że projekty są na profesjonalnym poziomie, również pod względem graficznym i merytorycznym. To jest swoistego rodzaju bank pomysłów, baza do stworzenia idealnego projektu. Regulamin konkursu zakłada, że zwycięska praca nie koniecznie w całości przejdzie do realizacji. Chodzi o to, aby wybrać najlepsze pomysły z projektów nagrodzonych i wyróżnionych, czego w efekcie powstanie ostateczny projekt – objaśnia prof. Krzysztof Borowski.

Był to już 63. konkurs architektoniczny kierowany do studentów Wydziału Architektury poznańskiej "Polibudy".

– Tego rodzaju konkursy organizujemy od wielu lat, na tym polega specyfika naszego wydziału. Od wielu lat współpracujemy z małymi i średnimi miasteczkami i gminami w Wielkopolsce. Naszym sztandarowym projektem, który doczekał się realizacji to Bulwary Nadwarciańskie w Koninie, a także Rynek w Rawiczu i Obornikach oraz przestrzenie publiczne w Gostyniu i Pleszewie – dodaje prof. Krzysztof Borowski.

W piątek komisja konkursowa, w skład której weszli – profesorowie Wydziału Architektury Politechniki Poznańskiej (prof. dr inż arch. Krzysztof Borowski, prof. dr hab. inż. arch. Robert Ast, dr hab. inż. arch. Radosław Barek), przedstawiciele gminy Kostrzyn (burmistrz Szymon Matysek, kierownik Wydziału Urbanistyki i Nieruchomości Agata Stoińska, inspektor ds. zieleni miejskiej Anna Czubak), a także radny Arkadiusz Bilski, przedstawiciel seniorów - Irena Niemier oraz przedsiębiorcy z Rynku i okolic (Krzysztof Kowalski, Maciej Żurkowski, Wojciech Sieński i Przemysław Dobrogojski) spośród 56 prac projektowych wybrała 12 finałowych. Następnie każdy członek jury przyznawał odpowiednio od 1-5 punktów, czego efektem wyłoniono najlepsze prace:

1 miejsce (nagroda 3000 złotych) - Natalia Czerczak - Marta Dec - Anastasia Malińska2 miejsce ex aequo (nagroda 1500 złotych): Paweł Olszak - Konstancja Zielezińska oraz Patrycja Skawicka - Piotr Skorupski


Wyróżnienie (nagroda 500 złotych):
Justyna Pawelczak - Klaudia Staszyńska oraz Katarzyna Ciechelska - Ewelina Tutak
Finaliści: Agnieszka Wlazły - Weronika Wodras, Judyta Trottner - Adrian Komar, Helena Łoniewska - Weronika Marciniak, Kornel Kuzański - Paulina Otto, Natalia Maćkowiak - Szymon Janczak, Paulina Czaplińska - Ewelina Czachor, Wiktoria Zalewska - Bernard Dorosz.W piątek zwycięskie prace konkursowe zostaną zaprezentowane na Rynku w Kostrzynie.

– Mieszkańcy będą mogli w głosowaniu wybrać swoją koncepcję. Następnie wyłoniona zostanie jednolita koncepcja, która posłuży do ogłoszenia przetargu na powstanie pełnobranżowej dokumentacji projektowej – powiedział Szymon Matysek, burmistrz gminy Kostrzyn.

A kiedy może ruszyć już konkretnie przebudowa samego Rynku?

– Jestem przekonamy że w 2023 roku rozpocznie się przebudowa Rynku. W przyszłym roku powinniśmy mieć gotową dokumentacje wraz z uzgodnieniami branżowymi. Środki finansowe na tą inwestycję uwzględni Wieloletnia Prognoza Finansowa w latach 2023-2025 – przekonuje burmistrz Szymon Matysek.


Komentarze (14)

04-07-2021 13:03:10
Anna
@Malkontent. Jak nic nie robi z rynkiem od lat. No właśnie robi. Wybiera koncepcje jak on ma wyglądać. To tak jak z wszystkim. Samorząd w Polsce ma ponad 30 lat. I wszystkie gminy się zmieniały. Tylko nasza gmina, kompletnie zaniedbana. Tunelu nikt nie mógł wybudować przez te 30 lat. Rynku nikt nie tknął też przez te 30 lat. Salę sportową przemilczmy ... Jedyna gmina w powiecie przez 30 lat bez pełnowymiarowej hali sportowej. Warszawskiej nikt nie mógł naprawić przez 30 lat to samo Wrzesińskiej. Tym czymś co nazywało się Parkiem Harcerza i Parkiem Miejskim przez 30 lat nikt się nie zainteresował. A teraz od 2,3 lat po rewitalizacji pełno ludzi. W centrum przy cieku Strumień 30 lat nikt nie był wstanie nic wymyślić. tylko bagna i śmieci. Dopiero teraz widać jaki potencjał ma to miejsce. I powoli nabiera ono blasku. Tylu było już "wspaniałych" samorządowców w naszej gminie. I dopiero teraz w końcu ktoś zaczął zmieniać Kostrzyn. Brawo dla obecnych Włodarzy!
03-07-2021 20:30:15
Malkontent
"następnie wyłoniona zostanie jednolita koncepcja". I wszystko jasne. Konkurs i głosowanie mieszkańców jest wyłącznie po to, żeby zamknąć usta mówiącym, że Matysek od lat nic nie robi z rynkiem. Ten konkurs to igrzyska. Za kolejne 5000 złotych.
03-07-2021 17:36:29
wiem co mówię
zagrożenia wynikające z projektu, który wygrał: 1."rzeka" jest utrudnieniem dla starszych, niepełnosprawnych, osób pchających wózki z dziećmi, wydłuża drogę przejścia przez płytę rynku i może powodować wypadki(odszkodowania) 2. nie ma ławek w cieniu drzew, na kostce to tylko smażący jajka przysiądą 3. nie ma "choinki", chyba nikt nie rozważa usunięcia istniejących drzew? 4. brakuje miejsc spotkań, jeden pawilon nie rozwiązuje sprawy. Brak grup ławek, mini placu zabaw gdzie przechodzące dzieci mogłyby przez chwilę się pobawić, miejsca dla seniorów np. ławek z rowerkiem na nogi czy ręce 5. pieniądze potrzebne na utrzymanie tej "rzeki" w czystości można dużo lepiej wydać Po prostu ładny plac, przez który będziemy przechodzić ale nie zatrzymywać:(
28-06-2021 20:43:15
Abc
To prawda za dużo betonu!!!
28-06-2021 16:15:12
Kriss
Ogólnie rzecz mówiąc żaden mi się nie podoba( typowa betonoza i zbyt mało zieleni ) ale jak już miałbym wybierać to projekt który został wyróżniony, ale dałbym więcej drzew ( patrząc na fotkę trochę nie przemyślany jest rozkład zieleni - z jednej strony rynku dużo drzew z z drugiej wcale
25-06-2021 22:14:48
tadziu
@Olek a ty wiesz jaki budzet ma Kraków a jaki Kostrzyn ,ale burmistrz wyrzuca kase w błoto bo nię swoją gzie ten człowiek skonczył te szkołe
23-06-2021 21:27:50
@Olek
a to Kraków poszalał... czekaj, a my emitujemy i z części też spłacamy kredyty :) Kostrzyn za chwilę drugim Krakowem ?
23-06-2021 15:15:36
E.
Strasznie dużo betonu.
22-06-2021 16:47:50
Kostrzyniak
Nie podoba mi się to co wygrało, wszędzie beton beton i beton, rzygać się tym chce. Później w okresie ciepłych dni nikt na ten betonowy rynek nie wyjdzie. Nie wiem co to za moda…
22-06-2021 14:01:56
Olek
"Gmina Kraków wyemituje w tym roku obligacje na łączną kwotę 620 mln zł – zdecydowali w środę radni. Uzyskane w ten sposób przychody zostaną przeznaczone na sfinansowanie deficytu w miejskim budżecie i na spłatę wcześniejszych zobowiązań z tytułu emisji obligacji oraz pożyczek i kredytów". ZERO na inwestycje!!!!
22-06-2021 00:52:17
Ziutek
wygrała betonoza
21-06-2021 21:21:12
@Olek
nie krzycz. Weź na wstrzymanie. To, że Kraków emituje obligacje oznacza dokładnie tyle, że je emituje ;) Nie ma nic złego w tym, że gminy emitują obligacje... Kłopot jest z tym, na jakie cele te pieniądze są przeznaczane.
21-06-2021 18:36:26
Olek
Najpierw odrobinę polszczyzny proszę. Trzy czy czy? Gminy emitują obligacje. Co w tym złego? Kraków w tym roku 620 milionów!!!
20-06-2021 22:55:23
obserwatorka
Będą nowe obligacje wystawione na remont rynku w kostrzynie ,trzy kredyt w banku lub u Bociana bo troche za dużo tych długów co robi Matysek
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
01

paź

11:00
KOSTRZYN, stadion ul. Sportowa 12
Lechia Kostrzyn II - Orlik Miłosław

14:00
Siedleczek
VI Różaniec do granic

04

paź

17:00
Biblioteka Publiczna, Kostrzyn ul. Poznańska 24
Spotkanie autorskie z Marcinem Walczakiem
Recital muzyczny promujący książkę "Wiedźmin"

07

paź

11:00
Skałowo, las (teren ATV Kostrzyn)
Dziki Bieg w Lesie

17:00
Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury "Kostrzynianka" ul. Poznańska 33, Kostrzyn
Wiwat! - koncert Zespołu Pieśni i Tańca "Siekieracy" z okazji Dnia Tańca Ludowego

[ wszystkie ]

Sonda
Czy weźmiesz udział w wyborach parlamentarnych i referendum 15 października?

TAK wezmę udział w wyborach i referendum

TAK wezmę udział, ale tylko w wyborach

TAK wezmę udział tylko w referendum

NIE


Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: