Portal infoKostrzyn.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal infokostrzyn.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Arcybiskup Stanisław Gądecki wmuruje kamień węgielny pod budowę kościoła błog. Jolanty - .:InfoKostrzyn.pl->gminny portal informacyjny:. Kostrzyn w z@sięgu ręki
  Brzeźno | Czerlejno | Glinka | Gułtowy | Iwno | Jagodno | Kostrzyn | Sanniki | Siedlec | Siekierki | Skałowo | Sokolniki | Trzek | Węgierskie | Wiktorowo | pozostałe | dookoła
Arcybiskup Stanisław Gądecki wmuruje kamień węgielny pod budowę kościoła błog. Jolanty
08-06-2021 01:18   Janusz Ludwiczak
Za tydzień, 15 czerwca ks. arcybiskup Stanisław Gądecki poświęci i wmuruje kamień węgielny pod budowę kościoła błog. Jolanty na kostrzyńskim Andrzejewie. Równocześnie tego dnia obchodzony będzie odpust parafialny i 20-lecie powstania Parafii pw. błog. Jolanty.

Budowa kościoła błogosławionej Jolanty przy zbiegu ulic Andrzejewo i Wyszyńskiego na os. Grunwaldzkim rozpoczęła się niespełna rok temu, 29 czerwca 2020. Świątynia, która będzie w stylu romańskim będzie mieć blisko 750 metrów kwadratowych powierzchni.

Przed zimą udało się wylać wszystkie fundamenty przyszłej świątyni i przygotować konstrukcję słupów, które staną się filarami budowli. Pod koniec kwietnia na plac budowy dotarł transport cegieł i bloczków silikatowych. Obecnie trwa budowa murów świątyni.

We wtorek, 15 czerwca o godz. 19:00 odbędzie się tradycyjny odpust parafialny, jednak w tym roku dodatkowo obchodzony będzie jubileusz 20-lecia powstania Parafii błog. Jolanty w Kostrzynie. Sumie odpustowej przewodniczyć będzie Metropolita Poznański, przewodniczący Episkopatu Polski, abp. Stanisław Gądecki, który wmuruje kamień węgielny pod budowę kościoła i poświęci istniejący już dom parafialny.

Projekt nowego kościoła, opracowany przez dr Agnieszkę Kubiak-Pakulską, absolwentkę Wydziału Budownictwa, Architektury i Inżynierii Środowiska Politechniki zakłada, że świątynia będzie mieć charakter kościoła orientowanego, czyli takiego, w którym prezbiterium znajdzie się od wschodu. Świątynia wzorowana ma być na styl romański, na planie krzyża. Do kościoła przylegać będzie 25-metrowa wieża o podstawie kwadratu (6x6 m).

Nowy kościół ma mieć 16 metrów wysokości, nad głównym wejściem ma znaleźć się rozeta. Front i elewacja kościoła będzie ozdobiona kamieniem łupkowym bądź piaskowcem, a na górze znajdzie się drewniana więźba dachowa. Według projektu kościół ma mieć ok. 745 metrów kwadratowych, w środku znajdą się ławy, które będą miały łącznie 300 miejsc siedzących.

– Koszt budowy szacujemy na 3,5 milionów złotych, to i tak mniej niż się spodziewaliśmy. Osoby chcące wesprzeć dzieło budowy, zachęcam do dokonywania przelewów elektronicznych co pozwala korzystać z ulgi podatkowej tytułem "darowizna na cele kultu religijnego" kwoty do 6% dochodu – powiedział ks. Mateusz Napierała, proboszcz Parafii błogosławionej Jolanty w Kostrzynie.

Od maja zeszłego roku wierni przekazali ponad 400 tys. zł datków, z czego w maju zebrano 45 463,93 zł.

Parafia błog. Jolanty obejmuje swoim zasięgiem południową część Kostrzyna – willowe osiedla: Andrzejewo oraz Grunwaldzkie, a także Wróblewo.

Dodajmy, że podobny kościół budowany jest już w Gowarzewie, o czym więcej tutaj..


Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz

Nick: (max. 40znaków)

Treść komentarza (maksymalnie 1500 znaków):

Pozostało znaków: 1500

Wpisz kod z obrazka: (cyfry i litery a-f)

REGULAMIN:
Publikowane komentarze odzwierciedlają osobiste poglądy ich autorów, którzy ponoszą wyłączną odpowiedzialność za ich treść. Wpisy naruszające polskie prawo, dobra innych osób, zawierające słowa powszechnie uznane za wulgarne, obraźliwe oraz nie związane bezpośrednio z komentowanym tekstem będą kasowane. Niedopuszczalne jest również zamieszczanie w treści komentarzy linków do innych stron internetowych, reklam oraz danych osobowych i adresowych osób prywatnych i firm. Komentarze ukazują się na stronie po akceptacji przez moderatora, co nie zwalnia ich autorów od odpowiedzialności za wygłaszane treści. Pamiętaj, nie jesteś anonimowy, Twoje IP zapisujemy w naszej bazie danych i zabezpieczamy w przypadku ewentualnego postępowania policji lub prokuratury. Dodając opinię akceptujesz powyższy regulamin.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
04

gru

KOSTRZYN, Rynek
Mikołajki na kostrzyńskim Rynku
16-20 - Jarmark Bożonarodzeniowy
17:00 - Koncert pastorałek i kolęd (Zespół Pieśni i Tańca "Siekieracy", Zespół Śpiewaczy "Złota Jesień", Zespół Wokalny "Akord"

05

gru

12:00
SIEDLEC, kościół Św.Mikołaja
Odpust parafialny

07

gru

Komisariat Policji Kostrzyn, ul. Półwiejska 1
Konsultacje społeczne na temat bezpieczeństwa z dzielnicowymi
(dzielnicowi rejonu wiejskiego)
w godz. 18:00-20:00

11

gru

KOSTRZYN, hala sportowa, ul. Piasta 1 (Szkoła Podstawowa nr 1)
UKS Victoria Gułtowy - SZS Wieliszew
- VII kolejka I ligi mężczyzn w unihokeja

22

gru

Komisariat Policji Kostrzyn, ul. Półwiejska 1
Konsultacje społeczne na temat bezpieczeństwa z dzielnicowymi
(dzielnicowi rejonu miejskiego)
w godz. 18:00-20:00

[ wszystkie ]

Sonda
Czy byłeś już w nowym Kinie za Rogiem? ►więcej

Tak

Jeszcze nie, ale wybieram się

Nie, wolę multipleks

Nie chodzę do kina


Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: