Portal infoKostrzyn.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal infokostrzyn.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Pieszy wchodzący na przejście ma pierwszeństwo. Na ekspresówkach trzeba zachować odstęp - .:InfoKostrzyn.pl->gminny portal informacyjny:. Kostrzyn w z@sięgu ręki
  Brzeźno | Czerlejno | Glinka | Gułtowy | Iwno | Jagodno | Kostrzyn | Sanniki | Siedlec | Siekierki | Skałowo | Sokolniki | Trzek | Węgierskie | Wiktorowo | pozostałe | dookoła
Pieszy wchodzący na przejście ma pierwszeństwo. Na ekspresówkach trzeba zachować odstęp
01-06-2021 09:30   REDAKCJA
Wraz z początkiem czerwca weszły w życie zmiany przepisów w Prawie o ruchu drogowym, które mają zwiększyć bezpieczeństwo pieszych, a także ujednolicić dopuszczalną prędkość w obszarze zabudowanym. Ponadto kierowcy poruszający się drogami ekspresowymi i autostradami muszą zachować minimalny odstęp między pojazdami.

Zgodnie z nowymi przepisami, pieszy wchodzący na przejście dla pieszych będzie miał pierwszeństwo przed pojazdem, za wyjątkiem tramwaju. Przed tramwajem pieszy będzie miał pierwszeństwo tylko, gdy znajduje się już na przejściu dla pieszych.

Kierowcy zobowiązani będą do zachowania szczególnej ostrożności, a także zmniejszyć prędkość tak, aby nie narazić na niebezpieczeństwo pieszego znajdującego się na tym przejściu albo na nie wchodzącego i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na tym przejściu albo wchodzącemu na to przejście.

Nowe regulacje nie zwalniają również pieszego z obowiązku zachowania szczególnej ostrożności podczas wchodzenia i przechodzenia przez jezdnię lub torowisko oraz korzystania z przejścia dla pieszych. W dalszym ciągu zabrania się także pieszemu wchodzenia na jezdnię bezpośrednio przed jadący pojazd, w tym również na przejściu dla pieszych.

Bardzo ważną zmianą dla pieszego jest zakaz korzystania z telefonu lub innego urządzenia elektronicznego podczas wchodzenia lub przechodzenia przez jezdnię lub torowisko, w tym również podczas wchodzenia lub przechodzenia przez przejście dla pieszych – w sposób, który prowadzi do ograniczenia możliwości obserwacji sytuacji na jezdni, torowisku lub przejściu dla pieszych.

Kolejną zmianą jest zrównanie dopuszczalnej prędkości pojazdu lub zespołu pojazdów przez całą dobę w obszarze zabudowanym do 50 km/h.

To nie jedyne zmiany. Na autostradach i drogach ekspresowych kierujący pojazdem obowiązany jest zachować minimalny odstęp od poprzedzającego go - na tym samym pasie ruchu - pojazdu.

Odstęp ten wyrażony w metrach określa się jako nie mniejszy niż połowa liczby określającej prędkość pojazdu, którym się poruszamy, wyrażonej w kilometrach na godzinę. Na przykład przy prędkości 100 km/h odstęp nie może być mniejszy niż 50 m.

Komenda Główna Policji


Fot: Janusz Ludwiczak

Komentarze (5)

01-06-2021 14:00:19
Do Mieszkaniec
Ten, kto jedzie zgodnie z przepisami ten jedzie dobrze. Raz szybciej, raz wolniej, raz prawym raz lewym. Kultura to coś, czym polscy kierowcy wykazują się za zachodnia i poludniowa granicą.
01-06-2021 12:49:23
MIESZKANIEC
Dla mnie tak samo powinno być karane, jechanie na zderzaku jak i zajmowanie lewego pasa. Jak ktoś jeżdzi trochę szybciej to jest jakas masakra ciegle zwalnianie i wyprzedzanie Tira minutę. Ja osobiscie zjezdzam od razu jak widze w lusterku ze ktoś sie zbliza. Prze takie teorie trudno nam sie nauczyc kultury jazdy - bo u nas szybko znaczy źle - ten co wolno jedzie, jedzie super co jest totalnym błędem.
01-06-2021 12:34:13
Do Mieszkaniec
Przejechanie 2 km z prędkością większą o 40 km./h na godzinę daje 20 sekund zysku. Naprawdę warto ryzykować i siedzieć komuś na zderzaku? A może ten ktoś jedzie 2 km na lewym, bo doświadczenie pokazuje, że nie jest w stanie zjechać pół kilometra przed zjazdem że względu na wyścig na lewym pasie?
01-06-2021 11:29:38
MIESZKANIEC
Nikt nie mówi o tym, że czasami ktoś lewy pas zajmuje za długo i jedzie na nim bez sensu bo za 1-2 km bedzie zjeżdżał i dlatego ktos dojeżdża na zderzak.
01-06-2021 10:28:07
Byku
Martwe przepisy. Piesi i tak są świętymi krowami, łącznie z rowerzystami i hulajnogami, w nocy nikt nie przestrzega żadnych limitów prędkości - drogi są prawie puste wiec ludzie jeżdżą ile fabryka dała. Do tego odległość na autostradzie - nierealne, ruch na autostradzie jest za szybki i wymaga więcej uwagi niż liczenie metrów od pojazdu przed.

Dodaj swój komentarz

Nick: (max. 40znaków)

Treść komentarza (maksymalnie 1500 znaków):

Pozostało znaków: 1500

Wpisz kod z obrazka: (cyfry i litery a-f)

REGULAMIN:
Publikowane komentarze odzwierciedlają osobiste poglądy ich autorów, którzy ponoszą wyłączną odpowiedzialność za ich treść. Wpisy naruszające polskie prawo, dobra innych osób, zawierające słowa powszechnie uznane za wulgarne, obraźliwe oraz nie związane bezpośrednio z komentowanym tekstem będą kasowane. Niedopuszczalne jest również zamieszczanie w treści komentarzy linków do innych stron internetowych, reklam oraz danych osobowych i adresowych osób prywatnych i firm. Komentarze ukazują się na stronie po akceptacji przez moderatora, co nie zwalnia ich autorów od odpowiedzialności za wygłaszane treści. Pamiętaj, nie jesteś anonimowy, Twoje IP zapisujemy w naszej bazie danych i zabezpieczamy w przypadku ewentualnego postępowania policji lub prokuratury. Dodając opinię akceptujesz powyższy regulamin.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
04

gru

KOSTRZYN, Rynek
Mikołajki na kostrzyńskim Rynku
16-20 - Jarmark Bożonarodzeniowy
17:00 - Koncert pastorałek i kolęd (Zespół Pieśni i Tańca "Siekieracy", Zespół Śpiewaczy "Złota Jesień", Zespół Wokalny "Akord"

05

gru

12:00
SIEDLEC, kościół Św.Mikołaja
Odpust parafialny

07

gru

Komisariat Policji Kostrzyn, ul. Półwiejska 1
Konsultacje społeczne na temat bezpieczeństwa z dzielnicowymi
(dzielnicowi rejonu wiejskiego)
w godz. 18:00-20:00

11

gru

KOSTRZYN, hala sportowa, ul. Piasta 1 (Szkoła Podstawowa nr 1)
UKS Victoria Gułtowy - SZS Wieliszew
- VII kolejka I ligi mężczyzn w unihokeja

22

gru

Komisariat Policji Kostrzyn, ul. Półwiejska 1
Konsultacje społeczne na temat bezpieczeństwa z dzielnicowymi
(dzielnicowi rejonu miejskiego)
w godz. 18:00-20:00

[ wszystkie ]

Sonda
Czy byłeś już w nowym Kinie za Rogiem? ►więcej

Tak

Jeszcze nie, ale wybieram się

Nie, wolę multipleks

Nie chodzę do kina


Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: