Portal infoKostrzyn.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal infokostrzyn.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

W Pobiedziskach trwa przebudowa dworca, w Letnisku stanął proekologiczny dworzec innowacyjny - .:InfoKostrzyn.pl->gminny portal informacyjny:. Kostrzyn w z@sięgu ręki
  Brzeźno | Czerlejno | Glinka | Gułtowy | Iwno | Jagodno | Kostrzyn | Sanniki | Siedlec | Siekierki | Skałowo | Sokolniki | Trzek | Węgierskie | Wiktorowo | pozostałe | dookoła
W Pobiedziskach trwa przebudowa dworca, w Letnisku stanął proekologiczny dworzec innowacyjny
20-05-2021 08:30   Janusz Ludwiczak
W Pobiedziskach prowadzone są prace związane z przebudową dworca kolejowego. W ramach inwestycji przebudowany zostanie budynek, pojawi się nowa poczekalnia, zmodernizowane zostaną toalety. Na piętrze znajdą się punkty usługowe.
Z kolei na stacji Pobiedziska Letnisko powstał Innowacyjny Dworzec Systemowy.

W ramach inwestycji dawny wygląd zyska budynek pobiedziskiego dworca z 1872 roku, który objęty jest ochroną konserwatorską. W obiekcie pojawią się nowe stropy i ściany, wyremontowane zostaną klatki schodowe. Na parterze budynku znajdzie się poczekalnia i kasy, a także punkty usługowe i toalety. Na piętrze przewidziano lokale komercyjne.

– Celem modernizacji jest poprawa estetyki i pełne dostosowanie obiektu do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Podobnie jak na innych przebudowywanych dworcach w budynku znajdzie się poczekalnia, ogólnodostępne toalety oraz pomieszczenia przeznaczone pod działalność komercyjną – powiedział Michał Stilger, rzecznik spółki PKP.

Inwestycja będzie kosztować 5 mln 781 tys. zł i ma zakończyć się pod koniec tego roku. Do tego czasu podróżni korzystają z tymczasowego dworca.

Podobny remont przechodzi również nieużytkowany dworzec w Kobylnicy koło Swarzędza. Projekt zakłada modernizację budynku – budowę nowych stropów, ścian i klatek schodowych oraz powstanie nowych wejść do obiektu. W budynku dworca ma znaleźć się poczekalnia, toalety oraz lokale usługowe. Na realizację inwestycji kolej przeznaczyć 4,894 mln zł.

Z kolei na stacji Pobiedziska Letnisko stoi już Innowacyjny Dworzec Systemowy. Podobny znajduje się na stacji Biskupice Wielkopolskie.

– Dworce powstają w rejonie węzłów przesiadkowych. Budynki posiadają prostą formę architektoniczną, składają się z wiaty, pod którą zlokalizowano dwa mini pawilony, mieszczące część pasażerską oraz komercyjną. Dominantą nowych budynków dworcowych jest wieża zegarowa. W części pasażerskiej mieścić będzie się niewielka poczekalnia oraz ogólnodostępne toalety – wyjaśnia Bartłomiej Sarna, rzecznik PKP.

Jak przekonuje kolej budynki na stacjach Pobiedziska Letnisko jak i Biskupice Wielkopolskie mają być bezpieczne, dzięki zamontowaniu systemu monitoringu, kontroli dostępu, sygnalizacji włamania i napadu, a także detekcji pożaru. Każdy z obiektów osiada oznakowania w alfabecie Braille’a i mapy dotykowe dla osób niewidomych. Dworce mają być proekologiczne.

– Na dachu budynków zamontowano panele fotowoltaiczne o łącznej mocy 3 KWp, która wytworzy około 2700 kWh energii, co przyczyni się do redukcji emisji dwutlenku węgla o 2500 kg/rok (na każdym z dworców). To mniej więcej tyle dwutlenku węgla, ile przez cały rok pochłania około 500 drzew sporych rozmiarów.
Kolejnym rozwiązaniem jest wprowadzenie na dworcach pomp ciepła do ogrzewania budynków, a także systemu, który będzie na bieżąco monitorował zużycie mediów oraz pozwoli maksymalnie ograniczać ich zużycie. Proekologiczne będzie również oświetlenie dworca, które będzie załączać się tylko przy pomocy czujników obecności współpracujących z czujnikami natężenia światła. Na podobnej zasadzie będą funkcjonowały klimatyzacja i ogrzewanie budynków. Tego typu rozwiązania wpłyną korzystnie nie tylko na koszty utrzymania obiektów, ale również ograniczą ich negatywny wpływ na środowisko do minimu
– przekonuje Bartłomiej Sarna z Polskich Kolei Państwowych.

Budowa nowych dworców Pobiedziska Letnisko oraz w Biskupicach Wielkopolskich kosztował łącznie blisko 9,5 mln zł. Obydwie inwestycje są finansowe ze środków unijnych w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Podróżni będą mogli korzystać z obiektów po dokonaniu odbiorów technicznych.


Fot: Janusz Ludwiczak

Komentarze (3)

21-05-2021 21:50:15
Meg
Dworzec PKP chciała oddać za 1 zł gminie Kostrzyn i sprzedać teren przy PKP pod parkingi wstępnie proponując 75 zł za metr. Gminy pozyskiwały spore dofinansowania unijne na remont dworców. Matysek odpuścił i wolał kupić wielokrotnie drożej działkę pod parkingi łącznik Szymańskiego z Kilińskiego za ponad czterysta tysięcy złotych.
20-05-2021 16:07:12
Xxx
A Dworzec w Kostrzynie z poczekalnią z 3 miejscami siedzącymi i czynny do godziny 13....
20-05-2021 09:15:57
max
A dworzec w Kostrzynie doczeka się w końcu remontu?

Dodaj swój komentarz

Nick: (max. 40znaków)

Treść komentarza (maksymalnie 1500 znaków):

Pozostało znaków: 1500

Wpisz kod z obrazka: (cyfry i litery a-f)

REGULAMIN:
Publikowane komentarze odzwierciedlają osobiste poglądy ich autorów, którzy ponoszą wyłączną odpowiedzialność za ich treść. Wpisy naruszające polskie prawo, dobra innych osób, zawierające słowa powszechnie uznane za wulgarne, obraźliwe oraz nie związane bezpośrednio z komentowanym tekstem będą kasowane. Niedopuszczalne jest również zamieszczanie w treści komentarzy linków do innych stron internetowych, reklam oraz danych osobowych i adresowych osób prywatnych i firm. Komentarze ukazują się na stronie po akceptacji przez moderatora, co nie zwalnia ich autorów od odpowiedzialności za wygłaszane treści. Pamiętaj, nie jesteś anonimowy, Twoje IP zapisujemy w naszej bazie danych i zabezpieczamy w przypadku ewentualnego postępowania policji lub prokuratury. Dodając opinię akceptujesz powyższy regulamin.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
30

sty

Polska * Gmina Kostrzyn
30. finał WOŚP

Gułtowy
30. finał WOŚP

BRZEŹNO, sala Ochotniczej Straży Pożarnej
30. finał WOŚP

18:00
KOSTRZYN, hala sportowa, ul. Piasta 1 (Szkoła Podstawowa nr 1)
Wielki Koncert Noworoczny, połączony z 30. finałem WOŚP
Wystąpią: AudioFeels i Ola Szwed

25

lut

Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury "Kostrzynianka" ul. Poznańska 33, Kostrzyn
Akcja honorowego poboru krwi
w godz. 8:30-14:00

[ wszystkie ]

Sonda
Czy Polski Ład wpłynął na Twoją pensję?

Tak, dostałem wyższą

Nic się nie zmieniło

Niestety moja wypłata jest teraz niższa


Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: