Portal infoKostrzyn.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal infokostrzyn.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Tańczą, śpiewają i kultywują folklor i tradycje od pół wieku {►FILM} - .:InfoKostrzyn.pl->gminny portal informacyjny:. Kostrzyn w z@sięgu ręki
  Brzeźno | Czerlejno | Glinka | Gułtowy | Iwno | Jagodno | Kostrzyn | Sanniki | Siedlec | Siekierki | Skałowo | Sokolniki | Trzek | Węgierskie | Wiktorowo | pozostałe | dookoła
Tańczą, śpiewają i kultywują folklor i tradycje od pół wieku {►FILM}
16-05-2021 01:14   Janusz Ludwiczak
W sobotnie południe jubileusz 50-lecia zainaugurował Zespół Pieśni i Tańca "Wiwaty". Na pobiedziskim Rynku odbyła się również patriotyczna majówka, podczas której zagrała pobiedziska Orkiestra Dęta, a polskie i narodowe pieśni zaśpiewał m.in. Chór "Melodia" oraz Studio Piosenki.

W sobotę, w pierwszym dniu złagodzonych obostrzeń związanych z pandemią na Rynku w Pobiedziskach odbył się "patriotyczny koncert majowy", który pierwotnie był zaplanowany na 3 maja. Podczas "majówki" wystąpiła pobiedziska Orkiestra Dęta, Chór "Melodia" oraz młodzi artyści ze Studia Piosenki.

Równocześnie zainaugurowany został jubileusz 50-lecia Zespołu Pieśni i Tańca "Wiwaty".

– Zespół powstał w 1971 r. przy zakładowym domu kultury PGR Pomarzanowice. W 1990 roku przenieśliśmy się do Pobiedzisk, działamy przy Ośrodku Kultury. Jestem związany z zespołem przez 45 lat. Całą młodość i dorosłe życie poświęciłem rozwijaniu i kształtowaniu młodych osób, kultywowaniu tradycji i zwyczajów wielkopolskich. Odwiedziliśmy ponad 30 krajów, w tym Portugalię, Gruzję czy Tunezję – powiedział Andrzej Horbik, kierownik Zespołu Pieśni i Tańca Wiwaty.

Na pobiedziskim Rynku "Wiwiaty" zatańczyły poloneza do muzyki Fabiana Tymolskiego z 1848 roku.

– W naszym repertuarze mamy wszystkie tańce narodowe – tańce i przyśpiewki Krakowiaków Wschodnich, tańce Beskidu Śląskiego, tańce Rzeszowskie i oczywiście tańce z trzech subregionów Wielkopolski: Biskupizny, Szamotuł i Wielkopolski zachodniej. Śpiewamy również pastorałki i kolędy, które wykonujemy dawnymi instrumentami m.in. na dudach i koźle – dodaje Andrzej Horbik, kierownik "Wiwatów".

Zespół Pieśni i Tańca "Wiwaty" liczy obecnie ponad 30 osób, działa w trzech grupach wiekowych. Najmłodsi członkowie mają po 6 lat, a najstarszy uczestnik ma 70.

W czerwcu "Wiwaty" przygotowują nad Jeziorem Biezdruchowo w Pobiedziskach specjalne widowisko, podczas którego będzie można zobaczyć dawne, pogańskie obrzędy związane z Nocą Kupały. Nie zabraknie też puszczania wianków na noc świętojańską.


Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz

Nick: (max. 40znaków)

Treść komentarza (maksymalnie 1500 znaków):

Pozostało znaków: 1500

Wpisz kod z obrazka: (cyfry i litery a-f)

REGULAMIN:
Publikowane komentarze odzwierciedlają osobiste poglądy ich autorów, którzy ponoszą wyłączną odpowiedzialność za ich treść. Wpisy naruszające polskie prawo, dobra innych osób, zawierające słowa powszechnie uznane za wulgarne, obraźliwe oraz nie związane bezpośrednio z komentowanym tekstem będą kasowane. Niedopuszczalne jest również zamieszczanie w treści komentarzy linków do innych stron internetowych, reklam oraz danych osobowych i adresowych osób prywatnych i firm. Komentarze ukazują się na stronie po akceptacji przez moderatora, co nie zwalnia ich autorów od odpowiedzialności za wygłaszane treści. Pamiętaj, nie jesteś anonimowy, Twoje IP zapisujemy w naszej bazie danych i zabezpieczamy w przypadku ewentualnego postępowania policji lub prokuratury. Dodając opinię akceptujesz powyższy regulamin.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
22

maj

15:00
GUŁTOWY, boisko ul. Kasztanowa 17
GKS Gułtowy - Antares Zalasewo

16:00
KOSTRZYN, stadion ul. Sportowa 12
Piast II Kobylnica/Karamba Gruszczyn - Lechia II Kostrzyn

27

maj

Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury "Kostrzynianka" ul. Poznańska 33, Kostrzyn
Akcja honorowego poboru krwi
w godz. 8:30-14:00

28

maj

16:00
KOSTRZYN, stadion ul. Sportowa 12
1922 Lechia Kostrzyn - GKS Dopiewo

29

maj

11:00
BRZEŹNO, boisko ul. Długa 9
Maratończyk Brzeźno - Pogoń Książ Wielkopolski

[ wszystkie ]

Sonda
Czy w Kostrzynie powinna działać Straż Miejska?

TAK

NIE


Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: