Portal infoKostrzyn.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal infokostrzyn.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Rusza kolejny etap budowy kościoła bł. Jolanty - .:InfoKostrzyn.pl->gminny portal informacyjny:. Kostrzyn w z@sięgu ręki
  Brzeźno | Czerlejno | Glinka | Gułtowy | Iwno | Jagodno | Kostrzyn | Sanniki | Siedlec | Siekierki | Skałowo | Sokolniki | Trzek | Węgierskie | Wiktorowo | pozostałe | dookoła
Rusza kolejny etap budowy kościoła bł. Jolanty
04-05-2021 07:43   Janusz Ludwiczak
Na plac budowy przy zbiegu ulic Wyszyńskiego i Andrzejewo na os. Grunwaldzkim przywieziono cegły. Rozpoczyna się kolejny etap budowy kościoła. W połowie czerwca ks. arcybiskup Stanisław Gądecki poświęci i wmuruje kamień węgielny pod budowę świątyni.

Budowa kościoła błogosławionej Jolanty rozpoczęła się 29 czerwca ubiegłego roku. Świątynia, która będzie w stylu romańskim będzie mieć blisko 750 metrów kwadratowych powierzchni.

Przed zimą udało się wylać wszystkie fundamenty przyszłej świątyni i przygotować konstrukcję słupów, które staną się filarami budowli.

Pod koniec kwietnia na plac budowy dotarł transport cegieł i bloczków silikatowych. Rozpoczyna się kolejny etap budowy kościoła.

Jak już informowaliśmy 15 czerwca, w odpust parafialny ks. arcybiskup Stanisław Gądecki ma poświęcić i wmurować kamień węgielny pod budowę świątyni.

Koncepcję świątyni przygotowała dr Agnieszka Kubiak-Pakulska, absolwenta Wydziału Budownictwa, Architektury i Inżynierii Środowiska Politechniki Poznańskiej. Projekt zakłada, że świątynia będzie mieć charakter kościoła orientowanego, czyli takiego, w którym prezbiterium znajdzie się od wschodu. Świątynia wzorowana ma być na styl romański, na planie krzyża. Do kościoła przylegać będzie 25-metrowa wieża o podstawie kwadratu (6x6 m).

– Koszt budowy szacujemy na 3,5 milionów złotych, to i tak mniej niż się spodziewaliśmy. Osoby chcące wesprzeć dzieło budowy, zachęcam do dokonywania przelewów elektronicznych co pozwala korzystać z ulgi podatkowej tytułem "darowizna na cele kultu religijnego" kwoty do 6% dochodu – powiedział ks. Mateusz Napierała, proboszcz Parafii błogosławionej Jolanty w Kostrzynie.

Od maja zeszłego roku wierni przekazali ponad 363,5 tys. zł datków, z czego w kwietniu zebrano 15 020,39 zł.

Nowy kościół ma mieć 16 metrów wysokości, nad głównym wejściem ma znaleźć się rozeta. Front i elewacja kościoła będzie ozdobiona kamieniem łupkowym bądź piaskowcem, a na górze znajdzie się drewniana więźba dachowa. Według projektu kościół ma mieć ok. 745 metrów kwadratowych, w środku znajdą się ławy, które będą miały łącznie 300 miejsc siedzących. Wizualizacje nowego kościoła prezentowaliśmy w artykule: Ruszy budowa nowego kościoła w Kostrzynie. "Koszt budowy szacujemy na 3,5 mln zł"

Parafia błog. Jolanty obejmuje swoim zasięgiem południową część Kostrzyna – willowe osiedla: Andrzejewo oraz Grunwaldzkie, a także Wróblewo.

Dodajmy, że podobny kościół budowany jest już w Gowarzewie, o czym więcej tutaj..


Komentarze (4)

10-05-2021 14:29:51
Liczydło
@Katolik - sprawdź np. raporty KAI - tam dokładnie podano ile "grosza" przeznacza się na różnoraką działalność charytatywną (m. in. na chore dzieci). Grosz ten przekazywany jest m. in. dzięki "wiernemu stadu baranów"...
08-05-2021 21:47:49
@Katolik...
Dziwisz się jak sprawdzisz ile hospicjów w Polsce jest prowadzonych przez ten"pedofilski" kościół katolicki
08-05-2021 18:48:44
Ulłl
Do Kościoła idzie się do Boga. Nie pluj jadem. Kto jest bez winny niech, pierwszy rzuci kamień. Nie odpisuj!
06-05-2021 02:19:55
Katolik już nie praktykujący
No i mafia pedofilska się bawi,a wierne stado baranów popiera to bałwochwalstwo. Na leczenie ciężko chorych dzieci to kościół nie da ani grosza, a na wielkie świątynie to nie żałują kasy bo to nie jest ich tylko ludzie bez mózgu zanoszą im żeby mieli się czym bawić. Kiedyś chodziłem regularnie do kościoła, ale przez ostatnie kilka lat już mi księża obrzydzili kościół. Teraz to wolę pomodlić się w domu, albo na cmentarzu przy grobach bliskich. .

Dodaj swój komentarz

Nick: (max. 40znaków)

Treść komentarza (maksymalnie 1500 znaków):

Pozostało znaków: 1500

Wpisz kod z obrazka: (cyfry i litery a-f)

REGULAMIN:
Publikowane komentarze odzwierciedlają osobiste poglądy ich autorów, którzy ponoszą wyłączną odpowiedzialność za ich treść. Wpisy naruszające polskie prawo, dobra innych osób, zawierające słowa powszechnie uznane za wulgarne, obraźliwe oraz nie związane bezpośrednio z komentowanym tekstem będą kasowane. Niedopuszczalne jest również zamieszczanie w treści komentarzy linków do innych stron internetowych, reklam oraz danych osobowych i adresowych osób prywatnych i firm. Komentarze ukazują się na stronie po akceptacji przez moderatora, co nie zwalnia ich autorów od odpowiedzialności za wygłaszane treści. Pamiętaj, nie jesteś anonimowy, Twoje IP zapisujemy w naszej bazie danych i zabezpieczamy w przypadku ewentualnego postępowania policji lub prokuratury. Dodając opinię akceptujesz powyższy regulamin.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
13

cze

14:00
TRZEK, Wydzierzewice
Festyn z okazji Dnia Dziecka
- animacje, warsztaty, dmuchańce, sportowe rozgrywki, mała gastronomia

15:00
GUŁTOWY, boisko ul. Kasztanowa 17
GKS Gułtowy - Wełnianka Kiszkowo

15

cze

19:00
KOSTRZYN, Parafia Błog.Jolanty, ul. Prymasa Wyszyńskiego 14a
Odpust parafialny. Wmurowanie kamienia węgielnego i poświęcenie domu parafialnego przez ks. abp Stanisława Gądeckiego

19

cze

14:00
KOSTRZYN, stadion ul. Sportowa 12
Lechia Kostrzyn - Noteć Czarnków

20

cze

17:00
BRZEŹNO, boisko ul. Długa 9
Maratończyk Brzeźno - GKS Tarnovia II Tarnowo Podgórne

[ wszystkie ]

Sonda
To juz półmetek kadencji - jak oceniasz kostrzyński samorząd?

6 - idealnie

5 - bardzo dobrze

4 - dobrze

3 - dostatecznie

2 - miernie

1 - niedostatecznie


Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: