Portal infoKostrzyn.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal infokostrzyn.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Przy Grunwaldzkiej mogą powstać bloki na 600 mieszkań - .:InfoKostrzyn.pl->gminny portal informacyjny:. Kostrzyn w z@sięgu ręki
  Brzeźno | Czerlejno | Gułtowy | Gwiazdowo | Iwno | Jagodno | Kostrzyn | Sanniki | Siedlec | Siekierki | Skałowo | Sokolniki | Trzek | Węgierskie | Wiktorowo | pozostałe | dookoła
Przy Grunwaldzkiej mogą powstać bloki na 600 mieszkań
28-04-2021 07:18   Janusz Ludwiczak
Podczas ubiegłotygodniowej sesji radni uchwali projekt miejscowy dla obszaru ulic Grunwaldzkiej i Żeromskiego. Na terenie o powierzchni 19 hektarów będzie mogło powstać osiedle bloków dla 600 rodzin.

Zanim projekt miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla terenu w rejonie ulic Grunwaldzkiej i Żeromskiego został uchwalony przez radnych na przełomie lutego i marca dokument został wyłożony do publicznego wglądu. 15 marca odbyły się konsultacje społeczne (ze względu na pandemię przeprowadzono je na platformie Zoom).

– Szacuje się, że na terenie tym powstanie 600 mieszkań, a miejsc parkingowych jest tylko 380 – wskazywała Elżbieta Lisek, mieszkanka os. Grunwaldzkiego.

– To są tylko wizualizacje, w których chcieliśmy pokazać bryły i wysokości budynków – uspokajała Agata Stoińska, kierownik Wydziału Nieruchomości, Urbanistyki i Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego w Kostrzynie.

– Zamieszka tutaj bardzo dużo osób. Czy pan burmistrz nie martwi się z przepustowością tunelu i jednym przejazdem, który pozostał. Liczę, że na tym osiedlu pojawią się sklepy i inne usługi, by ludzie nie musieli brać samochodu i jechać po zakupy na drugą stronę Kostrzyna – wskazywała Elżbieta Lisek.

– Rozumiem Pani obawy, jednak pamiętajcie państwo, że teren ten jest położony blisko drogi ekspresowej S5. Do Poznania też szybciej jest dojechać S5 niż jechać "92" do os. Warszawskiego. Nie obawiałbym się, że tunel będzie blokowany – odpowiedział Waldemar Biskupski, zastępca burmistrza gminy Kostrzyn.

– Jesteśmy w trakcie przygotowywania koncepcji opracowania południowo-zachodniej obwodnicy Kostrzyna, która ma przebiegać od nowej Biedronki i będzie łączyć się z ul. Warszawską. W przyszłości połączy się ona przez tunel lub wiadukt z ulicą Kórnicką. Wtedy mielibyśmy drugi bezkolizyjny przejazd – dodał Szymon Matysek, burmistrz gminy Kostrzyn.

W czwartek projektem planu miejscowego zajęła się Rada Miejska Gminy Kostrzyn.

– Musimy być świadomi, że powstanie miasteczko wielkości Gułtów, a być może Siekierek i Gwiazdowa. Czy przewidziana jest rozbudowa oczyszczalni ścieków? – pytała radna Anna Dudzińska.

– To jest kwestia 5-10 lat. Nie wiemy kto wygra przetarg na zakup działki i jaki będzie pomysł na budowę tego osiedla. Chcemy zachęcić mieszkańców do pozostania w gminie Kostrzyn. Mamy wiele inwestycji, jednak zbyt mało w kontekście zabudowy wielorodzinnej. A wiele osób chce mieszkać w bloku. W centrum Kostrzyna powstało osiedle Rycerza Kostro na ok. 600-800 osób, system ściekowy się nie zapchał – odpowiedział burmistrz Szymon Matysek.

– Podjęliśmy decyzję, że system odprowadzania ścieków pozostanie w rękach gminy Kostrzyn. Prowadziliśmy rozmowy z Aquanetem. Uznaliśmy, że proponowane warunki nie są na tyle atrakcyjne i przekonywujące. Poradzimy sobie z rozbudową oczyszczalni ścieków w Skałowie. Wrzutnia ścieków zostanie przeniesiona na teren samej oczyszczalni. Chcemy starać się o dofinansowanie na rozbudowę oczyszczalni i modernizację przepompowni z Krajowego Systemu Oczyszczalni Komunalnym lub ze środków unijnych. Koszty inwestycji szacujemy na ok. 20 mln zł brutto, liczymy na dofinansowanie w wysokości 65-70% – dodał burmistrz.

– W żadnym stopniu nie da się porównać chaotycznej zabudowy w Siekierkach, bez planów miejscowych do terenu o powierzchni 19 ha, dla którego przygotowywany jest plan miejscowy z pełną infrastrukturą. Teren ten będzie sprzedany przez gminę jednemu inwestorowi, w jego gestii będzie wybudowanie pełnej infrastruktury na tym terenie – stwierdził Grzegorz Banaszak, przewodniczący Rady Miejskiej Gminy Kostrzyn.

Zanim radni uchwalili plan odrzucone zostały uwagi do projektu. Zakładały one m.in. uzupełnienie rysunków o miejsca parkingowe czy wprowadzenie obowiązku zasadzenia drzew wzdłuż ul. Żeromskiego i ustanowienie ich minimalnej ilości na terenie opracowania. Był również wniosek o wprowadzenie do planu nakazu, a nie dopuszczenia wykonania placu zabaw, bo jest to niezbędna funkcja dla wychowania zdrowych dzieci.

Jak wyjaśniała Agata Stoińska, kierownik Wydziału Nieruchomości, Urbanistyki i Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego w Kostrzynie pierwsza uwaga nie dotyczyła projektu planu, a w przypadku zieleni wskazana ostał minimalna powierzchni terenu biologicznie czynnej – 30% powierzchni działki.

– Sposób kształtowania zieleni zależał będzie od konkretnego zagospodarowania poszczególnych kwartałów zabudowy. Dodatkowo należy podkreślić, iż ul. Żeromskiego położona jest poza obszarem opracowania planu. Gmina opracowując projekty budowlane dla dróg przewiduje w drogach dojazdowych dużą ilość zieleni, która może być później pielęgnowana przez jednostki gminne – tłumaczyła Agata Stoińska, kierownik Wydziału Nieruchomości, Urbanistyki i Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego w Kostrzynie.

Wszystkie uwagi zostały odrzucone przez radnych jednogłośnie. Jednomyślnie radni podjęli również uchwałę w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego terenów w rejonie ulic Żeromskiego i Grunwaldzkiej w Kostrzynie.

ZOBACZ TAKŻE: Retransmisja sesji {► FILM}

ZOBACZ TAKŻE: Projekty uchwał, wyniki głosowań i lista obecności radnych


Mapa - mpzp w rejonie ulic Żeromskiego i Grunwaldzkiej w Kostrzynie
Wiz: przykładowe wizualizacje koncepcji zagospodarowania terenu przygotowane na podstawie zapisów projektu miejscowego planu
Źródło: Urząd Miejski w Kostrzynie

ZOBACZ TAKŻE: Inwestor wzywał do usunięcia naruszeń prawa, gdyż nie chciał przyłączyć się do kanalizacji

ZOBACZ TAKŻE: Kostrzyn opuszcza GOAP. Zapłacimy więcej za wywóz śmieci?

Aktualności
Niezapominajka
21

wrz

13:00
KOSTRZYN, stadion ul. Sportowa 12
Lechia Kostrzyn II - Antares Zalasewo

16:00
BRZEŹNO, boisko ul. Długa 9
Maratończyk Brzeźno - Wełnianka Kiszkowo

22

wrz

11:30
GUŁTOWY, boisko ul. Kasztanowa 17
GKS Gułtowy - Clescevia II Kleszczewo

15:00
KOSTRZYN, Targowisko miejskie
Pchli targ i rękodzieła
w godz. 10:00-15:00

23

wrz

18:00
SIEKIERKI, Szkoła Podstawowa im. Pauliny i Augusta Wilkońskich ul. Karalusa 1
Zebranie wiejskie Sołectwa Siekierki - uchwalenie Funduszu Sołeckiego 2025

[ wszystkie ]

Sonda
Co sądzisz o lekcjach religii w szkołach publicznych?

Powinny pozostać w dotychczasowej formie

Należy ograniczyć do 1 godz. w tygodniu

Szkoła to nie kościół – powinny być w salkach katechetycznych


Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: