Portal infoKostrzyn.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal infokostrzyn.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Wielkanocne kartki sprzed stu lat - .:InfoKostrzyn.pl->gminny portal informacyjny:. Kostrzyn w z@sięgu ręki
  Brzeźno | Czerlejno | Gułtowy | Gwiazdowo | Iwno | Jagodno | Kostrzyn | Sanniki | Siedlec | Siekierki | Skałowo | Sokolniki | Trzek | Węgierskie | Wiktorowo | pozostałe | dookoła
Wielkanocne kartki sprzed stu lat
16-04-2022 09:46   Janusz Ludwiczak
Dziś życzenia świąteczne wysyłamy głównie przez sms, mail, facebooka czy WhatsAppa. Pocztówki i kartki wielkanocne, które najstarsze pochodzą z przełomu XIX i XX wieku można oglądać w Izbie Muzealnej Ziemi Kostrzyńskiej, mieszczącej się w gmachu Biblioteki Publicznej.

Kolekcja kartek świątecznych, które pochodzą ze zbiorów regionalisty, Kazimierza Matyska prezentują tradycję święcenia pokarmów, Śmigusa-dyngusa. Są również pocztówki patriotyczne z okresu Powstania Wielkopolskiego czy odzyskania przez Polkę niepodległości.

– Pocztówki świąteczne swój złoty wiek przeżywały na przełomie XIX i XX wieku. Na kartkach wielkanocnych zawsze było wiele wiosennych kwiatów, zielonej trawy i kwitnących bazi. Na tym tle pojawiały się pojedynczo lub grupowo kurczaki, kaczęta, owieczki i zające. Oprócz elementów świeckich zawsze było sporo kartek o tematyce religijnej związanych ze zmartwychwstałym Chrystusem, Męką Pańską czy też zwyczajami i obrzędami ludowymi – opowiada Kazimierz Matysek, regionalista i kustosz Izby Muzealnej Ziemi Kostrzyńskiej.

– W czasach zaborów, tj. do 1918 roku liczne kartki wydawane z okazji Świąt Wielkanocnych zawierały rozmaite motywy patriotyczne, Święta Zmartwychwstania zawsze budziły wiarę w odrodzenie Ojczyny. Najpopularniejszym wzorem była wielkanocna pisanka, przepisana biało-czerwoną wstęgą, udekorowana znakiem Orła lub Pogoni, albo herbami z historycznych ziem czy miast polskich. Idąc za tradycją biblijną pokazano zrywającego się z groby orła lub zerwane kajdany niewoli. Poczesne miejsce na dawnych kartach zajmował wawelski dzwon Zygmunt głosząc oczekującemu wolności krajowi "Alleluja". Ówczesne pocztówki projektowali znakomici artyści, jak np. Stanisław Tondos – dzwon Zygmunt, Walery Eliasz Radzikowski – śmigus dyngus, P. Gardzielewski – święcenie na obczyźnie, Tadeusz Rybkowski – kartka z barankiem na tle sztandarów Polski i Litwy. Popularnym motywem kartek świątecznych byli też ułani, husarze, kosynierzy przywołujący swymi sylwetkami chwałę polskiego oręża – dodaje Kazimierz Matysek.

Kartki produkowały zarówno firmy niemieckiej, jak i żydowskiej, ale także polskie, m.in. z Poznania, Gniezna, Krakowa, Lwowa czy Wilna.

– Bez trudu mimo cenzury przedostawały się kartki przez zagraniczne Kordoby, by następnie można je było nabyć w kramach naszych kupców, na targowiskach czy przed kościołami. Obok wielkiej literatury one także służyły pokrzepieniu serc. Polscy wydawcy pocztówek działali także zaborze pruskim. W Poznaniu z powodzeniem funkcjonowały znane od lat firmy Antoniego Fiedlera, Antoniego Rosse oraz drukarnia "Atlas", a w Gnieźnie zakład Józefa Chociszewskiego. Dziś te kartki, będące świadkami naszej burzliwej historii, to prawdziwe dokumenty życia społecznego w minionych czasach – wskazuje Kazimierz Matysek.

Co ciekawe, jeszcze na początku XX wieku pozdrowienia i życzenia na kartkach pisało się na rewersie, obok ilustracji.

– Na drugiej stronie, czyli na awersie było tylko miejsce na nadawcę, adres i znaczek. Była też data. Nie można było na tej stronie nic innego pisać. Życzenia pisało się na odwrocie, zupełnie inaczej jak dziś – powiedział Kazimierz Matysek.

Wystawę wielkanocnych pocztówek można oglądać również po świętach do końca kwietnia w Izbie Muzealnej Ziemi Kostrzyńskiej, na piętrze Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Kostrzyn im. Kazimiery Iłłakowiczówny przy ul. Poznańskiej 24 w Kostrzynie.


R E K L A M A

Komentarze (1)

23-04-2022 23:00:29
Kartki świąteczne
Dziękuję bardzo za tę prezentację. Jeden Pyzdrowski Henry Ant. z rodziny kostrzyńskiej pochodzący, był wydawcą kartek okolicznościowych i ich projektantem i nie tylko kartek w Minneapolis, USA.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
26

kwi

17:00
Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury "Kostrzynianka" ul. Poznańska 33, Kostrzyn
"Zostań Gwiazdą" - finał Konkursu Piosenkarskiego dla dzieci młodzieży "Zostań Gwiazdą"

27

kwi

16:00
GUŁTOWY, boisko ul. Kasztanowa 17
GKS Gułtowy - Fara Pelikan Żydowo

16:00
BRZEŹNO, boisko ul. Długa 9
Maratończyk Brzeźno - Unia Swarzędz II

03

maj

10:00
KOSTRZYN, kościół Piotra i Pawła (Fara), ul. Średzka 8
Msza św. za ojczyznę - obchody święta Konstytucji 3 Maja

23

maj

Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury "Kostrzynianka" ul. Poznańska 33, Kostrzyn
Akcja honorowego poboru krwi
w godz. 8:30-13:30

[ wszystkie ]

Sonda
Czy jesteś za zmianami zasad handlu w niedzielę?

Tak, wszystkie niedziele powinny być handlowe

Jestem za tym, by tylko jedna lub dwie niedziele w miesiącu były handlowe

Nie, niech zostanie tak jak jest


Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: