Portal infoKostrzyn.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal infokostrzyn.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Objazdowa święconka - .:InfoKostrzyn.pl->gminny portal informacyjny:. Kostrzyn w z@sięgu ręki
  Brzeźno | Czerlejno | Glinka | Gułtowy | Iwno | Jagodno | Kostrzyn | Sanniki | Siedlec | Siekierki | Skałowo | Sokolniki | Trzek | Węgierskie | Wiktorowo | pozostałe | dookoła
Objazdowa święconka
04-04-2021 01:16   Janusz Ludwiczak
W Wielką Sobotę kapłani święcili pokarmy przeznaczone na wielkanocny stół. W tym roku święconka się odbyła, ale księża przyjeżdżali głównie do poszczególnych wsi, by poświęcić potrawy. Okazuje się, że zwyczaj świecenia pokarmów sięga przełomu VII i VIII wieku.

W zeszłym roku ze względu na pandemię święconka została odwołana. W tym roku wierni mogli poświęcić pokarmy, ale obrzęd ten odbył się głównie na świeżym powietrzu – albo na placu przed kościołem, ale księża przyjechali bezpośrednio do poszczególnych wsi – tak było w Parafii NMP Wniebowziętej (święconka odbyła się w Czerlejnku, Klonach, Ługowinach, Węgierskim, Mikuszynie, Poklatach i Trzeku), w Parafii św. Kazimierza (Gułtowy, Nowojewo i Karolewo), w Parafii NMP Szkaplerznej (Wiktorowo, Sanniki, Stara Górka, Buszkówiec, Glinka Szlachecka, Glinka Duchowna i Iwno), Parafii Św. Jadwigi (Paczkowo, Rabowice i Siekierki) oraz w Parafii Św. Mikołaja (Siedlec, Siedleczek, Brzeźno, Sokolniki Drzązgowskie).

W koszykach nie brakowało jajek, które są symbolem nowego życia, baranka z chorągiewką i napisem Alleluja, symbolizującego zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa, a także soli, która ma chronić przed zepsuciem.

Okazuje się, że zwyczaj świecenia pokarmów datuje się na przełom VII i VIII wieku. Zwyczaj ten ma wczesnośredniowieczną tradycję, korzeniami sięgającą czasów pogańskich. Błogosławieństwo żywności zgodnie z tradycją sięga VII wieku, z chlebem i jajkami odnotowane od XII wieku. W Polsce zwyczaj święcenia wielkanocnych potrwa sięga przełomu XIII i XIV wieku.

Zwyczaj święcenia potraw jest również w Austrii, Słowenii, południowych Niemczech i niektórych krajach prawosławnych.


R E K L A M A

Komentarze (1)

04-04-2021 18:51:32
Honorata Galuba Andrzejczak
Niestety wynika z tego, że tylko proboszczowi z Kostrzyna zabrakło chęci, by przyjechać poświęcić pokarmy na wsiach.

Dodaj swój komentarz

Nick: (max. 40znaków)

Treść komentarza (maksymalnie 1500 znaków):

Pozostało znaków: 1500

Wpisz kod z obrazka: (cyfry i litery a-f)

REGULAMIN:
Publikowane komentarze odzwierciedlają osobiste poglądy ich autorów, którzy ponoszą wyłączną odpowiedzialność za ich treść. Wpisy naruszające polskie prawo, dobra innych osób, zawierające słowa powszechnie uznane za wulgarne, obraźliwe oraz nie związane bezpośrednio z komentowanym tekstem będą kasowane. Niedopuszczalne jest również zamieszczanie w treści komentarzy linków do innych stron internetowych, reklam oraz danych osobowych i adresowych osób prywatnych i firm. Komentarze ukazują się na stronie po akceptacji przez moderatora, co nie zwalnia ich autorów od odpowiedzialności za wygłaszane treści. Pamiętaj, nie jesteś anonimowy, Twoje IP zapisujemy w naszej bazie danych i zabezpieczamy w przypadku ewentualnego postępowania policji lub prokuratury. Dodając opinię akceptujesz powyższy regulamin.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
01

maj

11:00
KOSTRZYN, stadion ul. Sportowa 12
Lechia Kostrzyn - Orkan Śmiłowo

02

maj

11:00
BRZEŹNO, stadion ul. Długa 9
Maratończyk Brzeźno - Sokół Mieścisko

14:00
GUŁTOWY, stadion ul. Kasztanowa 17
GKS Gułtowy - Jadwiżański KS Poznań

09

maj

14:00
GUŁTOWY, stadion ul. Kasztanowa 17
GKS Gułtowy - KS 1999 Łopuchowo

16

maj

11:00
BRZEŹNO, stadion ul. Długa 9
Maratończyk Brzeźno - Pogrom Luboń

[ wszystkie ]

Sonda
Gdzie najczęściej robisz zakupy?

Biedronka

Dino

Netto

Tesco

Jana

Chata Polska

targowisko

sklep lokalny

poza gminą Kostrzyn (Poznań/Swarzędz/Środa/Pobiedziska/Nekla/Września)


Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: