Portal infoKostrzyn.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal infokostrzyn.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

"Kaziuki" w Gułtowach - .:InfoKostrzyn.pl->gminny portal informacyjny:. Kostrzyn w z@sięgu ręki
  Brzeźno | Czerlejno | Glinka | Gułtowy | Iwno | Jagodno | Kostrzyn | Sanniki | Siedlec | Siekierki | Skałowo | Sokolniki | Trzek | Węgierskie | Wiktorowo | pozostałe | dookoła
"Kaziuki" w Gułtowach
09-03-2021 00:31   Janusz Ludwiczak
W środę przypadło liturgiczne wspomnienie św. Kazimierza. W niedzielne południe odpust parafialny obchodzili wierni z Gułtów.

Sumę odpustową o godz. 12:15 odprawił ks. Piotr Świerczyński, proboszcz parafii św. Mikołaja w Miejskiej Górce (powiat rawicki).

– Czas Wielkiego Postu jest wezwaniem do zrobienia porządku w świątyni naszych serc, szczególnie przez modlitwę, post i jałmużnę – mówił w trakcie kazania ks. Piotr Świerczyński.

– Święty Kazimierz jest przykładem człowieka, który poprzez swoje doświadczenie i wychowanie przez Jana Długosza staje się człowiekiem pobożnym. Poświęcał wiele czasu na modlitwę. Jego poświęcenie widać, kiedy miał pojechać po koronę i objąć we władanie Węgry. Wrócił z niczym, bo Węgrzy się wycofali. Wtedy św. Kazimierz zrozumiał, że życie człowieka jest ulotne, a sens życia można odkryć w Bogu. W czasie Wielkiego Postu warto na nowo spojrzeć na Św. Kazimierza Królewicza, na jego pokorę, oddanie Bogu i drugiemu człowiekowi. Św. Kazimierz powinien być patronem tych, którzy sprawują wysokie stanowiska, którzy piastują wysokie urzędy, bo od niego możemy się uczyć – mówił kaznodzieja.

Niedzielny odpust zakończyła litania do św. Kazimierza i uroczysta procesja dookoła świątyni.

Parafia w Gułtowach powstała w drugiej połowie XIV wieku, kiedy to pierwszym plebanem gułtowskim był w 1408 r. Klemens. W tym czasie istniał drewniany kościół św. Wita i Doroty. Budowę obecnego kościoła zainicjował w 1737 r. skarbnik średzki, Marcin Skaławski. Inwestycję dokończył i wyposażył Kazimierz Słucki i stąd nadano nowego patrona - św. Kazimierza.

Obecny kościół Św. Kazimierza w Gułtowach został zbudowany z fundacji skarbnika wielkopolskiego Marcina Skaławskiego w latach 1737-1738.

– Pod drugą ławą z prawej strony nawy głównej został pochowany jeden z ówczesnym proboszczów, takie było życzenie kapłana. W ołtarzu znajduje się obraz Matki Boskiej z dzieciątkiem, który po pracach konserwatorskich ukazał dwóch dodatkowych patronów - św. Wita i Dorotę, którzy byli patronami parafii przed 1738 r. U stóp Maryi można zobaczyć drewniany kościół, który tak najprawdopodobniej wyglądał niegdyś. Pod kościołem znajduje się krypta rodu Bnińskich, która jest zamurowana i nie ma do niej dostępu – opowiada Michał Łukomski, przewodnik, były prezes Stowarzyszenia Historyczno-Kulturalnego im. hrabiego Adolfa Bnińskiego w Gułtowach.

Budowę świątyni dokończył w latach 1750-1760 starosta gniewskowski Kazimierz Słucki. W 1784 r. został powiększony o murowaną kaplicę dla rodziny Bnińskich, a w 1834 r. dobudowano do niego wieżę dzięki wsparciu rodziny Ostrowskich. W 1895 r. świątynia była remontowana. Kościół odnowiony w 1957 r. (polichromia), remontowany w 1984 i 1992 r. oraz na p. XXI w. Obecnie, od lipca 2018 r. proboszczem Parafii Św. Kazimierza w Gułtowach jest ks. Marcin Jałoszyński. Poprzedni proboszcz, ks. Eda Jaworski został mianowany dziekanem dekanatu przemęckiego.

Okazuje się, że z kościoła do pobliskiego pałacu zbudowanego dla Ignacego Bnińskiego może prowadzić tunel podziemny, jednak jest to prawdopodobnie tylko legenda.

– Pojawiały się pogłoski, że z kościoła do pałacu prowadzi przejście podziemne, jednak jest to wątpliwe ze względu na dużą różnicę terenów. Z resztą zostałoby to odkryte podczas prac archeologicznych. Choć wszystko jest możliwe, gdyż podejrzewano Adolfa Bnińskiego o związki z masonerią – podsumowuje Michał Łukomski.


Komentarze (0)

Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
30

sty

Polska * Gmina Kostrzyn
30. finał WOŚP

Gułtowy
30. finał WOŚP

BRZEŹNO, sala Ochotniczej Straży Pożarnej
30. finał WOŚP

18:00
KOSTRZYN, hala sportowa, ul. Piasta 1 (Szkoła Podstawowa nr 1)
Wielki Koncert Noworoczny, połączony z 30. finałem WOŚP
Wystąpią: AudioFeels i Ola Szwed

25

lut

Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury "Kostrzynianka" ul. Poznańska 33, Kostrzyn
Akcja honorowego poboru krwi
w godz. 8:30-14:00

[ wszystkie ]

Sonda
Czy Polski Ład wpłynął na Twoją pensję?

Tak, dostałem wyższą

Nic się nie zmieniło

Niestety moja wypłata jest teraz niższa


Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: