Portal infoKostrzyn.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal infokostrzyn.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

GOAP: "Rzeczywistość wymusiła podwyżkę opłat za odpady" - .:InfoKostrzyn.pl->gminny portal informacyjny:. Kostrzyn w z@sięgu ręki
  Brzeźno | Czerlejno | Glinka | Gułtowy | Iwno | Jagodno | Kostrzyn | Sanniki | Siedlec | Siekierki | Skałowo | Sokolniki | Trzek | Węgierskie | Wiktorowo | pozostałe | dookoła
GOAP: "Rzeczywistość wymusiła podwyżkę opłat za odpady"
11-12-2020 07:35   Janusz Ludwiczak
Związek Międzygminny "Gospodarka Odpadami Aglomeracji Poznańskiej" rozsyła listy polecone z zawiadomieniem o nowych stawkach opłat za gospodarowanie odpadami. Jak już informowaliśmy od 1 stycznia mieszkańcy domów jednorodzinnych zapłacą 28 złotych (obecnie jest to 16 zł), a budynków wielorodzinnych będą płacić 25 złotych (czyli o 11 zł więcej). GOAP tłumaczy podwyżkę zwiększoną ilością wytwarzanych przez mieszkańców śmieci i rosnącymi kosztami utrzymania.

I tak od 1 stycznia mieszkańcy domów jednorodzinnych zapłacą 28 złotych (obecnie jest to 16 zł). W przypadku budynków wielorodzinnych, w których znajduje się powyżej 4 lokali mieszkalnych koszt wywozu odpadów na jedną osobę wyniesie 25 złotych (w tej chwili jest to 14 zł).

Podwyżka dotknie nie tylko mieszkańców gminy Kostrzyna, ale również innych gmin zrzeszonych w GOAP-ie, czyli miasta Poznań oraz gmin: Swarzędz, Pobiedziska, Kleszczewo, Czerwonak, Murowana Goślina, Buk i Oborniki. Ostatnia podwyżka miała miejsce w lipcu 2019.

Jak przekonuje GOAP decyzja o podwyżce wynika m.in. ze zwiększonej ilości wytwarzanych przez mieszkańców odpadów (co pociąga za sobą wzrost kosztów ich odbioru i zagospodarowania), załamaniem na rynku surowców wtórnych (brak popytu po zamknięciu rynków azjatyckich, ujemne ceny, ustawowy wzrost nakładów na ochronę przeciwpożarową magazynowanych surowców) oraz wprowadzonych w ostatnim czasie przez Sejm zmian przepisów krajowych (m.in. nowelizacja ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, liczne rozporządzenia dot. gospodarki odpadami).

– W większości gmin w Polsce znaczne podwyżki zostały wprowadzone pod koniec 2019 i na początku 2020 roku. Dzięki oszczędnościom oraz prowadzonym przez ZM GOAP działaniom, mającym na celu optymalizację systemu, udało się przesunąć podwyżkę o kilkanaście miesięcy, co przełożyło się na oszczędności w domowym budżecie mieszkańców na poziomie ponad 130 zł na osobę – powiedział Andrzej Springer, dyrektor Biura ZM GOAP.

Jak porównuje dyrektor GOAP-u, Andrzej Springer mieszkaniec Tarnowa Podgórnego, Lubonia i Mosiny za wywóz śmieci płaci 26 złotych, a w Pile i gminie Skoki opłata na mieszkańca wynosi 30 złotych.

– Miesięczne wynagrodzenie dla wszystkich wykonawców wynosi ponad 13 mln zł. Do 31 sierpnia br. usługa ta była realizowana za 5,1 mln zł miesięcznie. Wzrost kosztów o 153% spowodowany jest m.in. ustawową zmianą wynagrodzenia - ze stałego miesięcznego ryczałtu na wynagrodzenie za każdą tonę odebranych odpadów. Z roku na rok mieszkańcy aglomeracji poznańskiej wytwarzają coraz więcej odpadów. W 2019 roku ZM GOAP odebrał 6,9 ton odpadów wystawkowych. W porównaniu z rokiem 2015 jest to wzrost aż o 1196%! I chociaż segregujemy coraz lepiej, nie zmienia to faktu, że odpady te trzeba odebrać i zagospodarować – zaznacza Monika Iwańska z GOAP-u.

Ostatnia podwyżka opłat za wywóz śmieci miała miejsce w lipcu zeszłego roku.


Komentarze (9)

28-12-2020 13:29:24
Mieszkanka
Najwyzszy czas skonczyc z tym po co nam GOAP przeciesz i tak smieci mieszkancy segreguja. A Goap zbierajac te smieci laduje do jednego kontera. Od stycznia prad podrozeje .Szkoda ze nasze pensje nie wzrastaja.
16-12-2020 00:56:25
Mieszkaniec
Do tej pory wszyscy się znali na edukacji, medycynie i piłce nożnej. Teraz czytając te bzdury tutaj w komentarzach należy dorzucić jeszcze znawców od gospodarki odpadami. Założę się, że nie raz ani dwa wyrzucili śmieci w lesie lub rowie, bo przecież wtedy się nie płaci za to...
12-12-2020 14:33:17
Segregujący
Segregacja to nadal ściema! Duży kontener na zmieszane masz, to wszystko tam wrzucić możesz...
11-12-2020 20:37:57
Robert
Trudno się dziwić że podnoszą ceny odpadów, przecież każdy dyrektor i kierownik ma duże rodziny i muszą gdzieś się zatrudnić i nic nie robić,s wypłaty się należą dla bandy darmozjadów. GOAP to mafia i banda złodzieju. Kiedyś miałem umowę z firmą i to było najlepsze rozwiązanie i wystarczyło wprowadzić obowiązek posiadania umowy z firmą i to kontrolować,a do kontroli na terenie gminy wystarczy jedna maksymalnie dwie osoby a nie banda darmozjadów w biurowcach.
11-12-2020 12:28:04
Go
Dlaczego burmistrz i radni nie rozliczają GOAPu z tego, że nie myją pojemników? Przecież za to płacimy.
11-12-2020 12:04:41
Zbig
Po co nam Goap jak gminy które nie są w goapie płacą podobnie.
11-12-2020 09:59:51
MIA
Zlikwidować Goap. Na ich pensje też płacimy a po co.
11-12-2020 08:45:24
.
Ilekroć czytam o systemie odbioru odpadów, krew mnie zalewa. W tekście, na grafikach, to czego ludzie się pozbywają nazywa się ODPADAMI. Doskonały symbol bezradności. W krajach bardziej cywilizowanych, to co się wyrzuca i sortuje, nazywa się SUROWCEM WTÓRNYM. U nas, firma zajmująca się tym zagadnieniem, mówi o tym co zbiera i, co najgorsze, myśli o tym co zbiera – ODPAD. Rozwiązania problemów zaczynają się "w głowie", zaczynają się od zmiany sposobu myślenia. My, widać, tego etapu jeszcze nie osiągnęliśmy. /// GOAP ma ludzi za głupków, a co najgorsze, pewnie mają rację. Jak sami przyznają, system jest samofinansujący, ostatnia podwyżka z 2019 powinna zatem pokryć koszty jakie wówczas obowiązywały. Na grafikach uzasadniających tak drastyczną podwyżkę pokazują wzrost kosztów od roku 2015. Ciekawa manipulacja. /// Na zakończenie. Znajomy kilka lat temu nadzorował wdrożenie nowoczesnej linii do produkcji papieru z makulatury. W Świeciu. Ponoć maszyna cudo, bardzo nowoczesna, bardzo wydajna. Tyle że, makulaturę do produkcji sprowadzają ...z Niemiec. Polska jest zbyt niskiej jakości (wymieszana) i jest jej, wyobraźcie sobie, za mało. Tak działa w Polsce system segregacji i przetwarzania surowców wtórnych.
11-12-2020 08:26:34
Darek
i tak się dzieje gdy na wzór komunistycznych przedsiębiorstw powstał GOAP
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
30

sty

Polska * Gmina Kostrzyn
30. finał WOŚP

Gułtowy
30. finał WOŚP

BRZEŹNO, sala Ochotniczej Straży Pożarnej
30. finał WOŚP

18:00
KOSTRZYN, hala sportowa, ul. Piasta 1 (Szkoła Podstawowa nr 1)
Wielki Koncert Noworoczny, połączony z 30. finałem WOŚP
Wystąpią: AudioFeels i Ola Szwed

25

lut

Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury "Kostrzynianka" ul. Poznańska 33, Kostrzyn
Akcja honorowego poboru krwi
w godz. 8:30-14:00

[ wszystkie ]

Sonda
Czy Polski Ład wpłynął na Twoją pensję?

Tak, dostałem wyższą

Nic się nie zmieniło

Niestety moja wypłata jest teraz niższa


Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: