Portal infoKostrzyn.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal infokostrzyn.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

GOAP: "Rzeczywistość wymusiła podwyżkę opłat za odpady" - .:InfoKostrzyn.pl->gminny portal informacyjny:. Kostrzyn w z@sięgu ręki
  Brzeźno | Czerlejno | Glinka | Gułtowy | Iwno | Jagodno | Kostrzyn | Sanniki | Siedlec | Siekierki | Skałowo | Sokolniki | Trzek | Węgierskie | Wiktorowo | pozostałe | dookoła
GOAP: "Rzeczywistość wymusiła podwyżkę opłat za odpady"
11-12-2020 07:35   Janusz Ludwiczak
Związek Międzygminny "Gospodarka Odpadami Aglomeracji Poznańskiej" rozsyła listy polecone z zawiadomieniem o nowych stawkach opłat za gospodarowanie odpadami. Jak już informowaliśmy od 1 stycznia mieszkańcy domów jednorodzinnych zapłacą 28 złotych (obecnie jest to 16 zł), a budynków wielorodzinnych będą płacić 25 złotych (czyli o 11 zł więcej). GOAP tłumaczy podwyżkę zwiększoną ilością wytwarzanych przez mieszkańców śmieci i rosnącymi kosztami utrzymania.

I tak od 1 stycznia mieszkańcy domów jednorodzinnych zapłacą 28 złotych (obecnie jest to 16 zł). W przypadku budynków wielorodzinnych, w których znajduje się powyżej 4 lokali mieszkalnych koszt wywozu odpadów na jedną osobę wyniesie 25 złotych (w tej chwili jest to 14 zł).

Podwyżka dotknie nie tylko mieszkańców gminy Kostrzyna, ale również innych gmin zrzeszonych w GOAP-ie, czyli miasta Poznań oraz gmin: Swarzędz, Pobiedziska, Kleszczewo, Czerwonak, Murowana Goślina, Buk i Oborniki. Ostatnia podwyżka miała miejsce w lipcu 2019.

Jak przekonuje GOAP decyzja o podwyżce wynika m.in. ze zwiększonej ilości wytwarzanych przez mieszkańców odpadów (co pociąga za sobą wzrost kosztów ich odbioru i zagospodarowania), załamaniem na rynku surowców wtórnych (brak popytu po zamknięciu rynków azjatyckich, ujemne ceny, ustawowy wzrost nakładów na ochronę przeciwpożarową magazynowanych surowców) oraz wprowadzonych w ostatnim czasie przez Sejm zmian przepisów krajowych (m.in. nowelizacja ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, liczne rozporządzenia dot. gospodarki odpadami).

– W większości gmin w Polsce znaczne podwyżki zostały wprowadzone pod koniec 2019 i na początku 2020 roku. Dzięki oszczędnościom oraz prowadzonym przez ZM GOAP działaniom, mającym na celu optymalizację systemu, udało się przesunąć podwyżkę o kilkanaście miesięcy, co przełożyło się na oszczędności w domowym budżecie mieszkańców na poziomie ponad 130 zł na osobę – powiedział Andrzej Springer, dyrektor Biura ZM GOAP.

Jak porównuje dyrektor GOAP-u, Andrzej Springer mieszkaniec Tarnowa Podgórnego, Lubonia i Mosiny za wywóz śmieci płaci 26 złotych, a w Pile i gminie Skoki opłata na mieszkańca wynosi 30 złotych.

– Miesięczne wynagrodzenie dla wszystkich wykonawców wynosi ponad 13 mln zł. Do 31 sierpnia br. usługa ta była realizowana za 5,1 mln zł miesięcznie. Wzrost kosztów o 153% spowodowany jest m.in. ustawową zmianą wynagrodzenia - ze stałego miesięcznego ryczałtu na wynagrodzenie za każdą tonę odebranych odpadów. Z roku na rok mieszkańcy aglomeracji poznańskiej wytwarzają coraz więcej odpadów. W 2019 roku ZM GOAP odebrał 6,9 ton odpadów wystawkowych. W porównaniu z rokiem 2015 jest to wzrost aż o 1196%! I chociaż segregujemy coraz lepiej, nie zmienia to faktu, że odpady te trzeba odebrać i zagospodarować – zaznacza Monika Iwańska z GOAP-u.

Ostatnia podwyżka opłat za wywóz śmieci miała miejsce w lipcu zeszłego roku.


Komentarze (9)

28-12-2020 13:29:24
Mieszkanka
Najwyzszy czas skonczyc z tym po co nam GOAP przeciesz i tak smieci mieszkancy segreguja. A Goap zbierajac te smieci laduje do jednego kontera. Od stycznia prad podrozeje .Szkoda ze nasze pensje nie wzrastaja.
16-12-2020 00:56:25
Mieszkaniec
Do tej pory wszyscy się znali na edukacji, medycynie i piłce nożnej. Teraz czytając te bzdury tutaj w komentarzach należy dorzucić jeszcze znawców od gospodarki odpadami. Założę się, że nie raz ani dwa wyrzucili śmieci w lesie lub rowie, bo przecież wtedy się nie płaci za to...
12-12-2020 14:33:17
Segregujący
Segregacja to nadal ściema! Duży kontener na zmieszane masz, to wszystko tam wrzucić możesz...
11-12-2020 20:37:57
Robert
Trudno się dziwić że podnoszą ceny odpadów, przecież każdy dyrektor i kierownik ma duże rodziny i muszą gdzieś się zatrudnić i nic nie robić,s wypłaty się należą dla bandy darmozjadów. GOAP to mafia i banda złodzieju. Kiedyś miałem umowę z firmą i to było najlepsze rozwiązanie i wystarczyło wprowadzić obowiązek posiadania umowy z firmą i to kontrolować,a do kontroli na terenie gminy wystarczy jedna maksymalnie dwie osoby a nie banda darmozjadów w biurowcach.
11-12-2020 12:28:04
Go
Dlaczego burmistrz i radni nie rozliczają GOAPu z tego, że nie myją pojemników? Przecież za to płacimy.
11-12-2020 12:04:41
Zbig
Po co nam Goap jak gminy które nie są w goapie płacą podobnie.
11-12-2020 09:59:51
MIA
Zlikwidować Goap. Na ich pensje też płacimy a po co.
11-12-2020 08:45:24
.
Ilekroć czytam o systemie odbioru odpadów, krew mnie zalewa. W tekście, na grafikach, to czego ludzie się pozbywają nazywa się ODPADAMI. Doskonały symbol bezradności. W krajach bardziej cywilizowanych, to co się wyrzuca i sortuje, nazywa się SUROWCEM WTÓRNYM. U nas, firma zajmująca się tym zagadnieniem, mówi o tym co zbiera i, co najgorsze, myśli o tym co zbiera – ODPAD. Rozwiązania problemów zaczynają się "w głowie", zaczynają się od zmiany sposobu myślenia. My, widać, tego etapu jeszcze nie osiągnęliśmy. /// GOAP ma ludzi za głupków, a co najgorsze, pewnie mają rację. Jak sami przyznają, system jest samofinansujący, ostatnia podwyżka z 2019 powinna zatem pokryć koszty jakie wówczas obowiązywały. Na grafikach uzasadniających tak drastyczną podwyżkę pokazują wzrost kosztów od roku 2015. Ciekawa manipulacja. /// Na zakończenie. Znajomy kilka lat temu nadzorował wdrożenie nowoczesnej linii do produkcji papieru z makulatury. W Świeciu. Ponoć maszyna cudo, bardzo nowoczesna, bardzo wydajna. Tyle że, makulaturę do produkcji sprowadzają ...z Niemiec. Polska jest zbyt niskiej jakości (wymieszana) i jest jej, wyobraźcie sobie, za mało. Tak działa w Polsce system segregacji i przetwarzania surowców wtórnych.
11-12-2020 08:26:34
Darek
i tak się dzieje gdy na wzór komunistycznych przedsiębiorstw powstał GOAP
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
14

sie

do 15-08-2022
Gułtowy
Qultowe Gułtowy

16

sie

Komisariat Policji Kostrzyn, ul. Półwiejska 1
Znakowanie rowerów
w godz. 15:00-18:00

19

sie

Siedleczek
II bieg do nocy - Biegowe Grand Prix Gminy Kostrzyn

26

sie

Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury "Kostrzynianka" ul. Poznańska 33, Kostrzyn
Akcja honorowego poboru krwi
w godz. 8:30-14:00

10

wrz

Iwno
V Bieg Pieczonej Pyry - Biegowe Grand Prix Gminy Kostrzyn

[ wszystkie ]

Sonda
Gdzie w tym roku spędzisz wakacje/urlop?

nad morzem

nad jeziorem

w górach

za granicą

w innym dużym mieście

nigdzie nie wyjadę – za drogo

w pracy - nie mam urlopu


Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: