Portal infoKostrzyn.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal infokostrzyn.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Średzka: "Podczas prac natrafiliśmy na światłowód, którego nie było na żadnych mapach" - .:InfoKostrzyn.pl->gminny portal informacyjny:. Kostrzyn w z@sięgu ręki
  Brzeźno | Czerlejno | Glinka | Gułtowy | Iwno | Jagodno | Kostrzyn | Sanniki | Siedlec | Siekierki | Skałowo | Sokolniki | Trzek | Węgierskie | Wiktorowo | pozostałe | dookoła
Średzka: "Podczas prac natrafiliśmy na światłowód, którego nie było na żadnych mapach"
08-12-2020 07:25   Janusz Ludwiczak
Od kilku tygodni nic nie dzieje się na placu budowy przy ul. Średzkiej w Kostrzynie. Okazuje się, że wykonawca podczas prac napotkał na cztery, grube wiązki światłowodu, które nie były uwzględnione na żadnych mapach geodezyjnych i dokumentacji projektowej. Ponad miesiąc trwało ustalanie właściciela infrastruktury.
– Póki nie przeniesiemy kabli nie możemy kontynuować prac. Nie zdecyduje się na przecięcie kabla, gdyż wiązałoby się to karą za wstrzymanie przesyłu, naprawa kosztowałaby kilka tysięcy złotych – mówi Szymon Majchrzak, kierownik budowy.

Pod koniec września zamknięta została ulica Średzka na odcinku od Warszawskiej do Powstańców Wielkopolskich w związku z rozpoczęciem budowy dróg dojazdowych do tunelu po północnej stronie. Jednak od kilku tygodni nic nie dzieje się na placu budowy. Ekipom budowlanym udało się przygotować podbudowę, wytyczyć przyszłą drogę i ułożyć zarys przyszłego ronda.

Okazuje się, że wykonawca podczas prac napotkał na cztery, grube wiązki światłowodu, które nie były uwzględnione na żadnych mapach geodezyjnych i dokumentacji projektowej.

– Na placu budowy napotkaliśmy światłowody, których w ogóle nie było na żadnych mapach geodezyjnych i projektowych. Przez całą długość ulicy Średzkiej idą 4 grube wiązki, światłowody przesyłowe. Póki nie przeniesiemy kabli nie możemy kontynuować prac. Nie zdecyduje się na przecięcie kabla, gdyż wiązałoby się to karą za wstrzymanie przesyłu, naprawa kosztowałaby kilka tysięcy złotych – powiedział w rozmowie z portalem InfoKostrzyn.pl Szymon Majchrzak, kierownik budowy.

Ponad miesiąc trwało ustalanie właściciela infrastruktury.

– Początkowo nikt nie przyznawał się, ustalaliśmy czy światłowód należy do Orange, Inea czy Enea, a teraz w czasie pandemii kontakt jest utrudniony – zaznacza Szymon Majchrzak.

Teraz przygotowany ma zostać projekt infrastruktury podziemnej.

– Inea przygotowuje nowy projekt i przeniesie światłowód, który był niespodzianką na placu budowy. Przy wielu inwestycjach pojawiają się problemy techniczne, których nie sposób wykluczyć. Podobną sytuację mieliśmy podczas przebudowy ulicy Wrzesińskiej, czy dwa lata temu podczas remontu ulicy Warszawskiej i budowy węzła przesiadkowego przy dworcu, gdzie natrafiliśmy na gazociąg, którego nie było na żadnych mapach geodezyjnych – zaznacza Waldemar Biskupski, zastępca burmistrza gminy Kostrzyn.

Jak powiedział nam kierownik budowy udało się już wykonać kanalizację deszczową, sieć wodociągową, instalacje teletechniczne i energetyczne. Niebawem mają zostać wznowione prace drogowe.


Komentarze (26)

09-12-2020 20:09:48
REDAKCJA
@obserwatorka: Informowałem o tym już miesiąc temu ► https://infokostrzyn.pl/?id=2&nr=1939
09-12-2020 19:07:22
obserwatorka
@ Redakcja prosimy o informacje o podwyszsze smieci z 16 na 28 od osoby to jest ok 80 procent a wspaniały burmistrz nikogo nie informuje trzy własciciele posesji dostali podwyszki ,albo niemaja wcale pracy wiele gmin zrezygnował z tej podwyszki ze wzgledu na covid 19 prosimy o informacje
09-12-2020 09:32:29
Bob Budowniczy
Czyżby INEA i WSS ułożyły dodatkowo 4 grube kable oprócz kanalizacji i kabli, które już mają wzdłuż Średzkiej i nie wiedziały o tym ? Zatem INEA i WSS uzgadniając projekt wykonawczy branży teletechnicznej "zapomniały" co mają w ziemi ? Dawno się tak nie uśmiałem ;) No to czekam na zinwentaryzowanie tych 4 NIELEGALNYCH KABLI. Panowie, dzisiaj w internecie można znaleźć więcej niż się wam zdaje ;) A WSS nawet pliki KMZ z duktami i studniami udostępnia ;) Otwieram popcorn :)
09-12-2020 08:21:55
Poz
To jeszcze dodam. Gmina poszukuje, która ze spółek jest właścicielem kabli, próbując kontaktować się ze spółkami ( jak wynika z artykułu). A nie prościej w dokumentacji gminnej, w dokumentacji starostwa?)))
09-12-2020 08:13:06
Pozn
Ciekawy temat. Gdy jedna z firm kładła światłowód na osiedlu Kórnickim, wykonawca nie miał dokumentacji projektowej. Kto ich wpuszcza na teren gminy? Dlaczego takie sytuacje mają miejsce? O uszkodzonych gazociągach słyszymy czasami..... czy prawo budowlane co niektórych nie obowiązuje????? Jak w piosence z dawnych lat „Taka Gmiiinaaa”. Mam nadzieję, że burmistrz zawiadomi wszystkie stosowne organy, a nie uprzejmie szuka samowolnego właściciela kabli na gruncie gminnym. A służebność przesyłu, a bezumowne korzystanie....???????
09-12-2020 08:05:59
@Myślący
i co ? zabrakło argumentów ;)
08-12-2020 23:21:29
Myślący
@Myslący Trolu doucz się. Jesteś żałośny
08-12-2020 15:42:36
@Myslący
A może jednak przeczytasz i zobaczysz "cała gmina czy tylko te 2 procent zrzedzacych". Wyszłoby, wg twoich obliczeń 360. Niech ci będzie ;) i wyluzuj, bo napiąłes się strasznie próbując zdyskredytować osobę pisząca o faktach i próbując zrównać jálą z trolem pod nikiem max. słabe to.
08-12-2020 14:40:00
Myślący
@max=@myślący może więcej intelektu i wysiłku umysłowego?
08-12-2020 13:41:21
@Myślący
zdaje się, że liczysz co innego ;)
08-12-2020 13:25:59
Myślący
max, @max, . , Kabel, Światłowód, Do max = 6 osób. Zakładając, że gmina Kostrzyn liczy na okrągło 18000 mieszkańców, to wypada 0,03333(3) %. Jak tak znacie się na inwestycjach jak na matematyce, to gratuluję...
08-12-2020 13:13:04
@max
mam pewność bo się na tym znam. Tunel i drogi miały być oddane do końca czerwca 2021. I ja nie akceptuję zmiany terminu tak bezkrytycznie jak ty. Przy okazji nadal nie wiemy ILE WIĘCEJ trzeba będzie zapłącić za utopijne i utopione w bagnach wizje. CO mi po tunelu, którym nie mogę przejechać ?! To tak jakbym cieszył się za jachtu morskiego na pustyni. Błagam cię, max... Przy okazji, nie zamierzam odwoływać burmistrza... wręcz przeciwnie. Niech pije piwo, które sam warzy. Do końca. Razem z wszelkimi konsekwencjami i pełną odpowiedzialnością. Zabawa skończyła się już dawno
08-12-2020 13:05:07
max
A skąd ta pewność? Ale może i jest to ściema... Kończąc dyskusję tunel i drogi mają być oddane pod koniec kwietnia 2022... poczekajmy... jeśli tym razem termin nie zostanie wystarczy zebrać 10% podpisów mieszkańców gminy do odwołanie burmistrza. Nie zmienia faktu, że tunel udało się zrobić na czas i nie było problemów z budową samego wiaduktu.
08-12-2020 12:43:05
@max
kable światłowodowe INEA nie mają więcej niż 5-6 lat. Żeby położyć taki kabel trzeba zrobić ZUD, przynajmniej. Prawdopodobieństwo, że INEA w centrum miasta wybudowała kilkaset metrów światłowodu ŁAMIĄC PRAWO wynosi 0 (słownie zero)%. Reszta to nieudolna próba wytłumaczenia kolejnego przestoju na budowie, bo nie ma na nią pieniędzy. 2% zrzęd to około 400 osób. Wystarczająco dużo, żeby w kolejnych wyborach zmienić radnego z okręgu. A nawet dwóch. A przy okazji INEA oznacza swoje wybudowane kable. I to bardzo skrupulatnie. Kabel bez oznaczenia nie przejdzie odbioru. Ale o tym wiedzą wszyscy, którzy choć trochę tego tematu liznęli.
08-12-2020 12:32:27
max
@Do max: Nie zrozumiałeś mojej wypowiedzi. Czy ja pisałem, że za czasów PRL kładziono światłowody? Chodziło mi jak realizowano za komuny inwestycje, jaki mamy chaos przestrzenny, drogi położone byle lat, itd. I potem mamy skutki - że przy remoncie drogi jest nagle jakaś rura. Więc ktoś tu ma chyba faktycznie inny tok rozumowania. A co do tunelu - to jest on potrzebny ze względu na bezkolizyjny i bezpieczny przejazd. Błędem było tylko zamknięcie wszystkich przejazdów. W Swarzędzu, gdy budowano tunel na osiedla nie zamykano przejazdu na ul. Kirkora. Zamknięto go dopiero po oddaniu tunelu.
08-12-2020 12:22:26
Do max
Merytorycznie proszę. Za czasów PRL nie kładziono światłowodów. Idąc tym tokiem rozumowania, skracając drogę, za Piasta Kołodzieja nie budowało się tuneli, więc po co kasę wydawać?
08-12-2020 11:54:04
max
Cała gmina czy tylko te 2% zrzęd? Zależy kiedy był kładziony światłowód, a w tym kraju nic mnie nie zdziwi, skoro na wielu budowach są rzeczy, których nie ma na planach. Najlepszym przykładem jest PRL - wtedy budowano na odpieprz, niekiedy bez pozwoleń. Włącz sobie "Misia".
08-12-2020 11:48:13
@max
naprawdę wierzysz, że INEA nie zrobiłą Zudu dla swoich kabli i wybudowała je całkowicie na lewo ? Na gminnej działce albo w pasie drogi ? Ale wiesz, że pół Kostrzyna się właśnie z ciebie śmieje ? To nawet nie jest śmieszne...
08-12-2020 11:25:16
max
I dalej narzeka... co za ludzie...
08-12-2020 11:11:23
@max
jedynym trolem tutaj jesteś ty
08-12-2020 10:51:10
max
Sami malkontenci. Przerwali by Wam światłowód od razu byście darli japę, że nie macie internetu. Oj biedni nie moglibyście trolować. Tak, mogę zrozumieć, wykonawca płaciłby karę za uszkodzenie sieci. Tak samo jakbyś na własnej działce natrafił na wodociąg czy podziemną linię energetyczną miałbyś problemy za uszkodzenei sieci. Takie sytuacje trzeba zgłaszać.
08-12-2020 10:30:18
@Kabel
takie tłumaczenia w mieście, które stoi firmami telekomunikacyjnymi to kpina. Mnie to nawet nie śmieszy tylko żenuje. Szczyt arogancji władzy.
08-12-2020 10:16:29
Światłowód
Za przerwanie światłowodu, którego nie ma na żadnej mapie geodezyjnej i projektowej płaci się karę??? Jeżeli tak, to nie ma co "łopaty wkopywać", bo nigdy nie wiadomo, na co można trafić :) To może jakieś ubezpieczenie dla tych kopaczy trzeba wykupić?! Może wtedy budowa ruszy z kopyta?
08-12-2020 09:53:54
Kabel
czy tylko dla mnie tłumaczenia są śmieszne ?
08-12-2020 09:40:13
max
@. Ktos tu czytać nie umie. Mo przeciez pan redaktor napisał: Od kilku TYGODNI nic nie dzieje się na placu budowy przy ul. Średzkiej w Kostrzynie
08-12-2020 09:06:06
.
Nie od kilku dni, tylko na pewno cały listopad, czyli 30 dni, oraz 7 dni grudnia. Nie pamiętam, czy w październiku coś było robione. Kilka to od 2 do 9. Proszę nie koloryzować.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
22

sty

09:00
GUŁTOWY, Szkoła Podstawowa im. Arkadego Fidlera ul. Średzka 8
XIII Halowy Turniej Piłki Nożnej Sołectw Gminy Kostrzyn o Puchar Burmistrza
(sala sportowa)

30

sty

Polska * Gmina Kostrzyn
30. finał WOŚP

Gułtowy
30. finał WOŚP

BRZEŹNO, sala Ochotniczej Straży Pożarnej
30. finał WOŚP

18:00
KOSTRZYN, hala sportowa, ul. Piasta 1 (Szkoła Podstawowa nr 1)
Wielki Koncert Noworoczny, połączony z 30. finałem WOŚP
Wystąpią: AudioFeels i Ola Szwed

[ wszystkie ]

Sonda
Czy Polski Ład wpłynął na Twoją pensję?

Tak, dostałem wyższą

Nic się nie zmieniło

Niestety moja wypłata jest teraz niższa


Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: