Portal infoKostrzyn.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal infokostrzyn.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Targowisko zostanie zrewitalizowane? - .:InfoKostrzyn.pl->gminny portal informacyjny:. Kostrzyn w z@sięgu ręki
  Brzeźno | Czerlejno | Glinka | Gułtowy | Iwno | Jagodno | Kostrzyn | Sanniki | Siedlec | Siekierki | Skałowo | Sokolniki | Trzek | Węgierskie | Wiktorowo | pozostałe | dookoła
Targowisko zostanie zrewitalizowane?
04-12-2020 08:05   Janusz Ludwiczak
Stragany przypominające jakbyśmy mieli lata 90`, nierówne płytki chodnikowe, o które można się potknąć – tak wygląda kostrzyńskie targowisko.
– Coraz częściej słychać, że to miejsce pozostało zapomniane – wskazuje radna Beata Jankowiak.
– Nie, nie zostało zapomniane. Kończy się umowa z najemcą. Teren ten wymaga interwencji – wskazuje burmistrz Szymon Matysek.

Na straganie w dzień targowy... W każde sobotnie przedpołudnie plac przy ul. Piasta w Kostrzynie zamienia się w targowisko, jednak coraz częściej mówi się, że to miejsce wymaga porządnego remontu.

– Z roku na rok nasze miasto i gmina pięknieje. Mamy w planach rewitalizację Rynku, serce Kostrzyna. Jest jeszcze jedno miejsce w centrum miasta, które wymagałby rewitalizacji. Z pewnością podniesienie standardu targowiska wpłynęło by korzystanie dla miasta wizualnie i ucieszyłoby mieszkańców. Coraz częściej słychać, że to miejsce pozostało zapomniane – mówiła podczas ostatniej sesji radna Beata Jankowiak.

– Nie, nie zostało zapomniane. Od przyszłego roku kończy się umowa z najemcą. W styczniu, lutym będzie okazja porozmawiać na temat funkcjonalności targowiska. Ten teren wymaga interwencji – odpowiada Szymon Matysek, burmistrz gminy Kostrzyn.

Burmistrz dodaje, że do urzędu gminy wpłynęło pismo od właścicieli Chaty Polskiej o współudział przy modernizacji terenów pomiędzy ul. Poznańską i targowiskiem.

W 2012 roku przebudowane zostało targowisko w sąsiedniej Nekli. Rynek zyskał nową nawierzchnię z kostki betonowej, kanalizację deszczową, oświetlenie, miejsca postojowe, drewniane stragany i nowoczesną toaletę publiczną. Uregulowane zostały także kwestie własnościowe danego terenu, ponieważ do tej pory targowisko częściowo znajdowało się na działce należącej do Gminnej Spółdzielni "Samopomoc Chłopska". Przebudowa targowiska w Nekli kosztowała 358 468,78 zł, z czego 220 tys. zł pochodziło z dofinansowania z funduszy Unii Europejskiej w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich.

W latach 2013-2014 zmodernizowane zostało również targowisko w Środzie Wielkopolskiej. W ramach wartej blisko 4 mln zł, z czego 1 mln zł pokryła Unia Europejska wyremontowano płytę placu, a także powstało zadaszenie rynku.

Dwa lata temu remont przeszło targowisko na poznańskim Świcie. W ramach inwestycji, która kosztowała prawie 4 mln zł powstała nowa nawierzchnia, zamontowano ławki, zbudowano 16 pawilonów handlowych o powierzchni od 15 do 30 m², a także powstały nowoczesne, zadaszone i oświetlone stragany.

Obecnie przebudowę przechodzi Rynek Łazarski w Poznaniu, która zakłada, że targowisko zostanie zadaszone. Architekci przewidzieli również dodatkową przestrzeń handlową. Pojawi się również strefa wypoczynku i rekreacji. W projekcie przewidziano ławki, fontanny, a nawet plac zabaw z elementami nawiązującymi do stylu afrykańskiego. Przebudowa Rynku Łazarskiego w Poznaniu ema zakończyć się jesienią przyszłego roku. Inwestycja będzie kosztować jednak ponad 42,3 mln zł.

Targowisko w Nekli:

Fot: Janusz Ludwiczak

Targowisko w Środzie Wielkopolskiej:

Fot: Janusz Ludwiczak

Targowisko w Czerniejewie:
Fot: Janusz Ludwiczak

Tak wygląda targowisko na Świcie w Poznaniu:
Fot: Janusz Ludwiczak

Przebudowa Rynku Łazarskiego w Poznaniu:

Fot: Janusz Ludwiczak


Wiz: Urząd Miasta Poznania

Równo ułożone owoce, schludna estetyka targowiska - gdzie? W Gdańsku…

Fot: Janusz Ludwiczak

Ryneczki są nie tylko miejscem do kupowania świeżych owoców czy warzyw, ale także atrakcją turystyczną – La Boqueria w Barcelonie:

Fot: Janusz Ludwiczak


Komentarze (1)

04-12-2020 17:30:23
Almatur
Setki lat targowiska były na Rynku. I tam nadal być powinny.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
30

sty

Polska * Gmina Kostrzyn
30. finał WOŚP

Gułtowy
30. finał WOŚP

BRZEŹNO, sala Ochotniczej Straży Pożarnej
30. finał WOŚP

18:00
KOSTRZYN, hala sportowa, ul. Piasta 1 (Szkoła Podstawowa nr 1)
Wielki Koncert Noworoczny, połączony z 30. finałem WOŚP
Wystąpią: AudioFeels i Ola Szwed

25

lut

Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury "Kostrzynianka" ul. Poznańska 33, Kostrzyn
Akcja honorowego poboru krwi
w godz. 8:30-14:00

[ wszystkie ]

Sonda
Czy Polski Ład wpłynął na Twoją pensję?

Tak, dostałem wyższą

Nic się nie zmieniło

Niestety moja wypłata jest teraz niższa


Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: