Portal infoKostrzyn.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal infokostrzyn.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Przemysław Kubiak został nowym wiceprzewodniczącym Rady Miejskiej Gminy Kostrzyn - .:InfoKostrzyn.pl->gminny portal informacyjny:. Kostrzyn w z@sięgu ręki
  Brzeźno | Czerlejno | Glinka | Gułtowy | Iwno | Jagodno | Kostrzyn | Sanniki | Siedlec | Siekierki | Skałowo | Sokolniki | Trzek | Węgierskie | Wiktorowo | pozostałe | dookoła
Przemysław Kubiak został nowym wiceprzewodniczącym Rady Miejskiej Gminy Kostrzyn
02-12-2020 06:45   Janusz Ludwiczak
Nie tylko tunel był tematem czwartkowej sesji Rady Miejskiej Gminy Kostrzyn.

Z ponad pół godzinnym opóźnieniem rozpoczęła się w czwartek 27. sesja kostrzyńskiej rady gminy. Posiedzenie odbyło się w trybie zdalnym, a większość radnych znajdowała się w oddzielnych pokojach Urzędu Miejskiego.

Głównym punktem obrad był tunel. Radni zdecydowali również o utworzeniu od 1 stycznia trzech nowych sołectw: Buszkówiec, Klony i Ługowiny.

ZOBACZ TAKŻE: Przez tunel z południa Kostrzyna do centrum miasta pojedziemy dopiero w maju 2022 roku

ZOBACZ TAKŻE: Powstaną nowe sołectwa: Buszkówiec, Klony i Ługowiny

ZOBACZ TAKŻE: Na Rynku w Kostrzynie stanęło świąteczne drzewko. Tymczasem iluminacja na terenach wiejskich była jednym z tematów czwartkowej sesji

ZOBACZ TAKŻE: Pijemy na potęgę? W ubiegłym roku na terenie gminy sprzedano alkohole za ponad 17 mln zł

Wybrano również nowego wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Gminy Kostrzyn, którym został Przemysław Kubiak, dotychczasowy przewodniczący komisji oświaty, kultury i sportu (podczas najbliższego posiedzenia zostanie wybrany nowy szef tej komisji). Zastąpił on tym samym zmarłego w styczniu radnego Tomasza Janiaka.

Z kolei radny Mikołaj Stasinski postanowić wypełnić miejsce śp. Tomasza Janiaka i będzie również zasiadać w komisji oświaty, kultury i sportu oraz w komisji budżetowo-prawnej.

Podczas czwartkowej sesji radni uchwali aktualizację "Wieloletniego planu rozwoju i modernizacji urządzeń wodociągowych i urządzeń kanalizacyjnych na lata 2017-2021" oraz ustalili nową stawkę dotacji dla Zakładu Komunalnego.

– Założyliśmy, że w tym roku przejedziemy blisko 287 tys. km (286.800 km), jednak ze względu na koronawirusa i wakacyjny tryb rozkładów jazdy będzie to 240 300 km, tym samym zaoszczędziliśmy ponad 300 tysięcy złotych (300 390 zł) – wyjaśniał Szymon Matysek, burmistrz gminy Kostrzyn.

Wcześniej radni dokonali zmian w tegorocznym budżecie oraz Wieloletniej Prognozie Finansowej gminy Kostrzyn na lata 2020-2030. O ponownie głosowanie prosił radny Przemysław Kubiak, gdyż jak twierdził pomylił się i zamiast za, wstrzymał się od głosu.

Z kolei burmistrz był zdziwiony głosem przeciwnym radny Anny Dudzińskiej ws. głosowania dotyczącego Wieloletniej Prognozy Finansowej do 2030 roku.

– Według pani radnej powinniśmy zakończyć tą inwestycję w takim kształcie? Myślę, że będzie wtedy pani bardzo szczęśliwa. Dobrze, że tylko jedna osoba była przeciw, a nie osiem, bo wtedy mielibyśmy zasypać tunel? Wywieźć go? – stwierdził Szymon Matysek, burmistrz gminy Kostrzyn.

– Każdy z radnych ma prawo do wyrażania swoich opinii i głosować tak jak podpowiada mu serce i umysł – zaznaczył Grzegorz Banaszak, przewodniczący Rady Miejskiej gminy Kostrzyn.

– Nie otrzymaliśmy jako radni informacji o jakich środkach mówimy, jaka kwota jest potrzebna do zakończenia tej inwestycji. Nie będę już mówić największej, ale najdroższej. W WPF przesuwamy środki do 2022 r. w kwocie prawie 10 mln zł. W pozycji modernizacja dróg gminnych zdjęto kwotę 600 tys. zł w 2021 roku i przesunięto ją na 2022 r. Dziwie się, że pani radna Jankowiak przyjmuje w milczeniu taką kwotę jak przesuniecie środków z budowy ciągu ulicy Kórnickiej – Ignacewo. Limit w roku 2021 umniejszono o kwotę 300 tys. zł – tłumaczyła radna Anna Dudzińska.

W dalszej części sesji radni zgodzili się na lokalizację nowych przystanków dla Kostrzyńskiej Komunikacji Publicznej. I tak autobusy linii nr 464 będą zatrzymywać się na przystanku "Siedlec Huby".

Radni zdecydowali też o powstaniu trzech nowych ulic w Kostrzynie. I tak w północnej części miasta przy Mickiewicza swoją ulicę będzie miał Julina Tuwim. Z kolei w rejonie ulic Strumiańskiej i Powstańców Wlkp. znajdą się ulice Jagodowa i Poziomkowa.

Na zakończenie radni rozpatrzyli cztery skargi na burmistrza. Trzy z nich dotyczyły posesji w Siedlcu pod numerem 22. Skarżąca mieszkanka domagała się włączenia lampy. Jak się okazało została ona szybko naprawiona. Kolejna skarga dotyczyła nie wykonania nawierzchni asfaltowej – w toku prowadzonego postępowania wyjaśniającego ustalono, że zadanie dotyczące wykonania nawierzchni asfaltowej na drodze gminnej w miejscowości Siedlec 22 nie zostało ujęte w uchwalonym budżecie gminy Kostrzyn na 2020 rok, a skarżąca może złożyć wniosek do projektu budżetu. Mieszkanka domagała się również założenia nowej płytki wskazującej przewody wodne przechodzące do "domu rodzinnego". Wszystkie skargi zostały uznane jako bezzasadne i zostały jednomyślnie odrzucone przez radnych.

Natomiast czwarta skarga dotyczyła złego stanu ulicy Prymasa Wyszyńskiego w Kostrzynie.

– W toku prowadzonego postępowania wyjaśniającego ustalono, że odcinek drogi wskazany w skardze nie jest drogą gminną, lecz jest własnością prywatną z udziałem każdego z właścicieli działek przyległych – objaśniała Beata Jankowiak, przewodnicząca Komisji Skarg, Wniosków i Petycji Rady Miejskiej Gminy Kostrzyn.

Radni również jednogłośnie odrzucili tą skargę na burmistrza.

Sesja trwała 4 godziny 20 minut i zakończyła się tuż przed godz. 21:30. Kolejne posiedzenie zaplanowano na 17 grudnia, wtedy radni uchwalą budżet na przyszły rok.

ZOBACZ TAKŻE: Retransmisja sesji {► FILM}

ZOBACZ TAKŻE: Projekty uchwał, wyniki głosowań i lista obecności radnych


Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz

Nick: (max. 40znaków)

Treść komentarza (maksymalnie 1500 znaków):

Pozostało znaków: 1500

Wpisz kod z obrazka: (cyfry i litery a-f)

REGULAMIN:
Publikowane komentarze odzwierciedlają osobiste poglądy ich autorów, którzy ponoszą wyłączną odpowiedzialność za ich treść. Wpisy naruszające polskie prawo, dobra innych osób, zawierające słowa powszechnie uznane za wulgarne oraz nie związane bezpośrednio z komentowanym tekstem będą kasowane. Niedopuszczalne jest również zamieszczanie w treści komentarzy linków do innych stron internetowych, reklam oraz danych osobowych i adresowych osób prywatnych i firm. Komentarze ukazują się na stronie po akceptacji przez moderatora, co nie zwalnia ich autorów od odpowiedzialności za wygłaszane treści.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
31

sty

Polska * Gmina Kostrzyn
29. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

19

lut

Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury "Kostrzynianka" ul. Poznańska 33, Kostrzyn
Akcja honorowego poboru krwi
w godz. 8:30-14:00

28

maj

Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury "Kostrzynianka" ul. Poznańska 33, Kostrzyn
Akcja honorowego poboru krwi
w godz. 8:30-14:00

27

sie

Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury "Kostrzynianka" ul. Poznańska 33, Kostrzyn
Akcja honorowego poboru krwi
w godz. 8:30-14:00

26

lis

Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury "Kostrzynianka" ul. Poznańska 33, Kostrzyn
Akcja honorowego poboru krwi
w godz. 8:30-14:00

[ wszystkie ]

Sonda
Czy zaszczepisz się przeciwko Covid-19?

TAK

NIE


Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: