Portal infoKostrzyn.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal infokostrzyn.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Wysłużony Star będzie służyć kolejnym strażakom - .:InfoKostrzyn.pl->gminny portal informacyjny:. Kostrzyn w z@sięgu ręki
  Brzeźno | Czerlejno | Glinka | Gułtowy | Iwno | Jagodno | Kostrzyn | Sanniki | Siedlec | Siekierki | Skałowo | Sokolniki | Trzek | Węgierskie | Wiktorowo | pozostałe | dookoła
Wysłużony Star będzie służyć kolejnym strażakom
29-10-2020 07:35   Janusz Ludwiczak
Wóz bojowy Star 244, który najpierw służył do gaszenia pożarów i wyjazdy na akcje ratunkowe w gminie Dopiewo, a przez ostatnie dwa lata w jednostce OSP Brzeźno zostanie przekazany do kolejnej jednostki – otrzyma go OSP Lubiatowo w gminie Dolsk, w powiecie śremskim.

Przez ostatnie dwa lata druhowie z OSP Brzeźno musieli korzystać z wysłużonego wozu bojowego Star 244 z 1981 roku, gdyż poprzedni pojazd uległ poważnej awarii.

– Poprzedni wóz STAR 1142 z 1997 roku pod koniec 2018 r. uległ awarii, która spowodowała, że dalej nie mógł być eksploatowany. Musieliśmy ten samochód wycofać, a w konsekwencji trafił na złom, gdyż koszty naprawy przewyższały wartość. Wspólnie z burmistrzami podjęliśmy starania. Udało się pozyskać za darmo wóz Star 244 z OSP Dopiewo, który ma już kilka lat. Wspólnie z druhami przeprowadziliśmy remont tego pojazdu, by mógł wyjeżdżać na akcję, w sumie włożyliśmy ok. 400 roboczo-godzin – wyjaśnia druh Przemysław Bladowski.

Pod koniec września ochotnicy z Brzeźna otrzymali zupełnie nowy wóz strażacki marki Mercedes Benz Atego 1530 GBA.

– To wielkie dla nas święto - pierwszy nowy samochód w 75-letniej historii naszej jednostki, w której jest 32 druhów, z czego 17 ma uprawnienia do udziału w akcjach ratowniczo-gaśniczych – powiedział nam druh Przemysław Bladowski, prezes OSP Brzeźno.

Nowy wóz posiada silnik o mocy 220 kW, został wyposażony w zbiornik wody o pojemności 4,345 m³. Jego zakup kosztował 875 760 zł, z czego 300 tys. zł pochodzi ze środków budżetu gminy Kostrzyn, pozostałą cześć pokrył Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Krajowy System Ratowniczo-Gaśniczy.

Poprzedni wóz, Star 244 z 1981 roku nie trafi jednak na złom. Zostanie przekazany do innej jednostki – konkretnie do OSP Lubiatowo w gminie Dolsk, w powiecie śremskim.

– Wóz bardzo przyda się w naszej gminie. Trafi on do jednostki OSP Lubiatowo. Cieszymy się, że gmina Kostrzyn postanowiła nam pomóc – powiedziała Barbara Wierzbińska, burmistrz miasta i gminy Dolsk, w powiecie śremskim.

W Lubiatowie mieszka 250 osób, z czego 32 mieszkańców służy właśnie w Ochotniczej Straży Pożarnej.

– Wóz przyda nam się do gaszenia pożarów lasów. Mamy Mercedesa 406 z 1973 roku, uległ on awarii. Do układu chłodzenia silnika dostał się olej. Remont pojazdu nie jest już opłacalny– wskazuje druh Sławomir Wojciechowski z OSP Lubiatowo.

By STAR P 244L mógł trafić do Lubiatowa potrzebna jest jeszcze zgoda radnych. Podczas dzisiejszej sesji Rada Miejska Gminy Kostrzyn podejmie uchwałę o udzieleniu pomocy rzeczowej gminie Dolsk i przekazaniu bezpłatnie wozu strażackiego, którego wartość rynkowa wynosi 9,5 tys. zł.

Aktualizacja godz. 18:37: Radni jednogłośnie udzielili pomocy rzeczowej gminie Dolsk. Tak więc za kilka Star trafi z Brzeźna do Lubiatowa i będzie służył kolejnym strażakom.


Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz

Nick: (max. 40znaków)

Treść komentarza (maksymalnie 1500 znaków):

Pozostało znaków: 1500

Wpisz kod z obrazka: (cyfry i litery a-f)

REGULAMIN:
Publikowane komentarze odzwierciedlają osobiste poglądy ich autorów, którzy ponoszą wyłączną odpowiedzialność za ich treść. Wpisy naruszające polskie prawo, dobra innych osób, zawierające słowa powszechnie uznane za wulgarne oraz nie związane bezpośrednio z komentowanym tekstem będą kasowane. Niedopuszczalne jest również zamieszczanie w treści komentarzy linków do innych stron internetowych, reklam oraz danych osobowych i adresowych osób prywatnych i firm. Komentarze ukazują się na stronie po akceptacji przez moderatora, co nie zwalnia ich autorów od odpowiedzialności za wygłaszane treści.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
06

gru

12:00
SIEDLEC, kościół Św.Mikołaja
Odpust parafialny

18:00
Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury "Kostrzynianka" ul. Poznańska 33, Kostrzyn
Przedstawienie baletowe "Dziadek do orzechów"
- transmisja internetowa

07

gru

17:15
Gmina Kostrzyn
Wspólne posiedzenie komisji stałych Rady Miejskiej Gminy Kostrzyn
► porządek obrad

17

gru

16:30
Gmina Kostrzyn
XXVIII sesja (budżetowa - zdalna) Rady Miejskiej Gminy Kostrzyn
► porządek obrad

18

gru

Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury "Kostrzynianka" ul. Poznańska 33, Kostrzyn
Bezpłatne badanie mammograficzne dla pań w wieku 50-69 lat
Rejestracja: tel. 68 41 41 411

[ wszystkie ]

Sonda
Czy zaszczepisz się przeciw koronawirusowi gdy już będzie dostępna szczepionka?

TAK

NIE


Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: