Portal infoKostrzyn.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal infokostrzyn.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Powstaną trzy nowe sołectwa: Ługowiny, Klony i Buszkówiec - .:InfoKostrzyn.pl->gminny portal informacyjny:. Kostrzyn w z@sięgu ręki
  Brzeźno | Czerlejno | Gułtowy | Gwiazdowo | Iwno | Jagodno | Kostrzyn | Sanniki | Siedlec | Siekierki | Skałowo | Sokolniki | Trzek | Węgierskie | Wiktorowo | pozostałe | dookoła
Powstaną trzy nowe sołectwa: Ługowiny, Klony i Buszkówiec
28-10-2020 14:28   Janusz Ludwiczak
Liczba jednostek pomocniczych w gminie Kostrzyn zwiększy się do 24. Mieszkańcy zdecydowali o podziale sołectw i utworzeniu trzech nowych. Z sołectwa Węgierskiego wydzielą się Ługowiny, z Glinki – Buszkówiec, a z sołectwa Sokolniki wyodrębnią się Klony.

O tym, że mają powstać nowe sołectwa informowaliśmy już w ubiegłym tygodniu. Więcej na ten temat w artykule: Będą nowe sołectwa? Ługowiny, Klony i Buszkówiec chcą się oddzielić.

Od 14 do 21 października prowadzone były konsultacje, podczas których mieszkańcy trzech obecnych sołectw: Glinka, Sokolniki i Węgierskie mogli wypowiedzieć się w sprawie podziału sołectwa i utworzeniu nowych jednostek.

I tak z sołectwa Węgierskiego wydzielić mają się Ługowiny, z Glinki – Buszkówiec, a z sołectwa Sokolniki - Klony.

We wszystkich sołectwach zdecydowana większość opowiedziała się za podziałem sołectw i utworzeniem nowych.

Najwyższa frekwencja była w sołectwie Sokolniki i wyniosła 50,75%. Tam 68 osób opowiedziało się za podziałem sołectwa Sokolniki na dwie odrębne jednostki pomocnicze gminy: Sokolniki i Klony. Nikt nie był przeciw.

Podobnie było w sołectwie Glinka, gdzie 66 osób, czyli 100% głosujących opowiedziało się za utworzeniem nowego sołectwa Buszkówiec.

Nieco podzielone zdania były w sołectwie Węgierskim, gdzie 39,4% mieszkańców (28 głosujących) było przeciwnych utworzenia sołectwa Ługowiny. Frekwencja wyniosła tam 25,45%, a więc w głosowaniu wzięła udział ¼ mieszkańców.

Ostateczną decyzję w sprawie podziału sołectw i utworzeniu trzech nowych (Buszkówiec, Klony i Ługowiny) ma podjąć w tym roku jeszcze Rada Miejska Gminy Kostrzyn.

– Już trzy lata temu pojawił się pomysł utworzenia sołectwa Buszkówiec i Klony. Mieszkańcy wystąpili do nas z zapytaniem czy byłaby taka możliwość. W ostatnim czasie również mieszkańcy Ługowin chcieliby mieć odrębne sołectwo – mówi w rozmowie z portalem InfoKostrzyn.pl Szymon Matysek, burmistrz gminy Kostrzyn.

– Jeśli miałyby powstać nowe sołectwa, wtedy rada miejska powinna podjąć uchwałę jeszcze w tym roku, tak by mogły one zostać utworzone z dniem 1 stycznia 2021 r. Będziemy musieli wtedy nadać nowy statut i przeprowadzić wybory na sołtysa i do rady sołeckiej. Sołectwa nie stracą na podziale. Fundusz sołecki jest ustalany na podstawie liczby mieszkańców na stan 30 czerwca. Przy ustalaniu środków dla sołectw nie jest brana tylko pod uwagę liczba mieszkańców, jest specjalny przelicznik – dodaje burmistrz Szymon Matysek.

Uchwalone latem podczas zebrań wiejskich fundusze sołeckie na 2021 r. mają obowiązywać w przyszłym roku, również gdy nastąpi podział sołectw.

Za podziałem sołectwa Glinka na dwie odrębne jednostki i utworzeniu sołectwa Buszkówiec jest m.in. radny Szymon Frąckowiak.

– W Buszkówcu są osoby zaangażowane w rozwój swojej miejscowości, są gotowe do prowadzenia swojego sołectwa. Po przygotowaniu przeze mnie pisma zebraliśmy podpisy prawie wszystkich mieszkańców. Jest to niemała miejscowość naszej gminy Kostrzyn, która jest wstanie udźwignąć to ogromne zadanie jakim jest sołectwo. Ludzie mają duże ambicje do rozwoju swojej miejscowości. Mieszkańcy na tym nie stracą, a wręcz zyskają, gdyż fundusz sołecki na poszczególne miejscowości zwiększy się – powiedział Szymon Frąckowiak, radny gminy Kostrzyn.

Podobnego zdania jest radny Piotr Kotarski.

– Mieszkańcy Ługowin już w poprzedniej kadencji sygnalizowali chęć podziału sołectwa Węgierskiego i utworzeniu oddzielnego. Podpisy w sprawie utworzenia nowego sołectwa zbierali także mieszkańcy Klonów. Mieszkańcy Sokolnik zgodzili się na to, by powstało nowe sołectwo – zaznacza radny Piotr Kotarski.

Ile mogą zyskać nowe sołectwa?


R E K L A M A
Aktualności
Niezapominajka
26

lip

Siedleczek
IV Bieg do Nocy - Grand Prix Gminy Kostrzyn

11

sie

KOSTRZYN, Targowisko miejskie
Pchli targ i rękodzieła
w godz. 10:00-15:00

22

sie

Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury "Kostrzynianka" ul. Poznańska 33, Kostrzyn
Akcja honorowego poboru krwi
w godz. 8:30-13:30

07

wrz

11:00
IWNO, Park Mielżyńskich
VII Bieg Pieczonej Pyry - Grand Prix Gminy Kostrzyn

05

paź

Skałowo, las (teren ATV Kostrzyn)
Dziki Bieg w Lesie - Grand Prix Gminy Kostrzyn

[ wszystkie ]

Sonda
Gdzie w tym roku spędzisz wakacje/urlop?

nad morzem

nad jeziorem

w górach

za granicą

w innym dużym mieście

nigdzie nie wyjadę

w pracy - nie mam urlopu


Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: