Portal infoKostrzyn.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal infokostrzyn.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Wybitny pedagog, działacz oświatowy i społecznik – równo 200 lat temu urodził się Ewaryst Estkowski - .:InfoKostrzyn.pl->gminny portal informacyjny:. Kostrzyn w z@sięgu ręki
  Brzeźno | Czerlejno | Gułtowy | Gwiazdowo | Iwno | Jagodno | Kostrzyn | Sanniki | Siedlec | Siekierki | Skałowo | Sokolniki | Trzek | Węgierskie | Wiktorowo | pozostałe | dookoła
Wybitny pedagog, działacz oświatowy i społecznik – równo 200 lat temu urodził się Ewaryst Estkowski
26-10-2020 01:22   Janusz Ludwiczak
Równo 200 lat temu, 26 października 1820 roku w Drzązgowie urodził się Ewaryst Estkowski, pedagog, działacz oświatowy i społecznik.

Ewaryst Estkowski urodził się 26 października 1820 r. w Drzązgowie. Był synem właścicieli gospodarstwa rolnego – Jana i Katarzyny.

– Ojciec był właścicielem samodzielnego gospodarstwa rolnego, czyli przysiółka Dębiny Drzązgowskiej, leżącego w odnogach rzeczki Męciny oraz ekonomem (rządcą) w majętności hrabiego Antoniego Grudzińskiego. W skład tych dóbr wchodziły wsie: Drzązgowo i Wysławice oraz folwark Sokolniki – opowiada Kazimierz Matysek, regionalista.

Pierwsze trzy lata mały Eweryst spędził z rodzicami w maleńkim drewnianym dworku. W 1823 r. rodzina Estkowskich przeniosła się do Strzyżewa pod Witkowem.

– Ojciec Ewarysta zakupił 80 hektarów ziemi, sądząc, że zapewni to byt rodzinie. Jednak we wsi nie było szkółki. Wychowanie i nauka została powierzona prywatnemu nauczycielowi, u którego chłopiec przebywał na stancji poza domem w Krzepiszynie pod Kcynią do 6. roku życia. Nauczyciel stosował pamięciowe nauczanie i kary cielesne, co zniechęcały chłopca do nauki. Nie mogąc utrzymać się z folwarku ojciec Ewarysta przeniósł się ze Strzyżewa do Powidza – wskazuje Kazimierz Matysek.

Następnie Ewaryst Estkowski rozpoczął naukę w szkole ewangelickiej w Bierzglinie, w której uczył się czytać i pisać. W wieku 12 lat przeniósł się wraz z ojcem do Mierzewa pod Witkowem. W szkole elementarne był pilnym uczniem, po czym zdał egzamin do Seminarium Nauczycielskiego w Poznaniu. W latach 1839-1842 podjął pracę nauczyciela w Wojciechowie koło Jarocina. Stamtąd karnie przeniesiono go do Mikstatu.

Brał udział w wydarzeniach Wiosny Ludów w 1848 roku. Był współzałożycielem oraz członkiem komitetu redakcyjnego Towarzystwa Pedagogicznego. Redagował i wydawał pisma pedagogiczne, m.in. "Elementarzyk", "Szkoła Polska", "Szkółka dla dzieci", "Szkółka dla młodzieży".

Ewaryst Estkowski, nauczyciel, redaktor czasopism i publikacji pedagogicznych, działacz społeczny, propagator szkół elementarnych, twórca autorskiej metody nauki pisania i czytania opartej na zasadzie stopniowania trudności szczególną uwagę poświęcał właśnie nauczaniu elementarnemu.

W swoich opracowaniach poruszał zagadnienie kształcenia nauczycieli, zagadnienie szkół niedzielnych, szkół realnych, zagadnienie oświaty pozaszkolnej. Według niego nauczanie elementarne ma uszlachetniać uczucia, kształcić władze umysłowe, przyswajać uczniowi początki najważniejszych wiadomości.

W 1928 r. w Drzązgowie, przy drodze polnej do Gułtów, obok budynku dawnej szkoły odsłonięto pomnik z tablicą pamiątkową:

Ewarystowi Estkowskiego
urodzonemu 26 X 1820 r. w Drzązgowie
zasłużonemu krzewicielowi polskiej myśli pedagogicznej
wytrwałemu bojownikowi w walce o oświatę ludu polskiego
Nauczycielstwo Okręgu Szkolnego Poznańskiego

14 lat temu przeprowadzono gruntowny remont pomnika z inicjatywy gminy. Ponowne odsłonięcie i poświęcenie pomnik odbyło się 23 listopada 2006 roku.

Za zasługi i wkład w rozwój szkolnictwa imię Ewarysta Estkowskiego nosi wiele placówek oświatowych na terenie Polski, m.in. Społeczna Szkoła Podstawowa nr 1 w Łodzi, Szkoła Podstawowa nr 6 w Bydgoszczy czy Szkoła Podstawowa nr 1 w Kostrzynie.

Imieniem wybitnego pedagoga nazwano wiele ulic w kraju - m.in. w Poznaniu, Środzie Wlkp, Jarocinie, Ostrowie Wlkp., Kępnie, Lesznie, ale również w Gorzowie, Tychach czy w niemieckim mieście Paderborn.

Ewaryst Estkowski zmarł 15 sierpnia 1856 r. w Soden w Niemczech, tam też jest pochowany.


R E K L A M A

Komentarze (0)

Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
30

mar

14:00
KOSTRZYN, stadion ul. Sportowa 12
Lechia Kostrzyn II - Las Puszczykowo

06

kwi

13:00
KOSTRZYN, stadion ul. Sportowa 12
1922 Lechia Kostrzyn - Górnik Konin

07

kwi

Gmina Kostrzyn
Wybory samorządowe

09

kwi

Komisariat Policji Kostrzyn, ul. Półwiejska 1
Znakowanie rowerów
w godz. 11:00-15:00

20

kwi

Wiktorowo
Dziki Bieg w Błocie - Grand Prix Gminy Kostrzyn

[ wszystkie ]

Sonda
Czy poprzesz Szymona Matyska na kolejną kadencję burmistrza gminy Kostrzyn?

TAK

NIE


Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: