Portal infoKostrzyn.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal infokostrzyn.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Będą nowe sołectwa? Ługowiny, Klony i Buszkówiec chcą się oddzielić - .:InfoKostrzyn.pl->gminny portal informacyjny:. Kostrzyn w z@sięgu ręki
  Brzeźno | Czerlejno | Glinka | Gułtowy | Iwno | Jagodno | Kostrzyn | Sanniki | Siedlec | Siekierki | Skałowo | Sokolniki | Trzek | Węgierskie | Wiktorowo | pozostałe | dookoła
Będą nowe sołectwa? Ługowiny, Klony i Buszkówiec chcą się oddzielić
21-10-2020 13:04   Janusz Ludwiczak
Być może na początku przyszłego roku utworzone zostaną trzy nowe sołectwa. Z sołectwa Węgierskiego wydzielić mają się Ługowiny, z Glinki – Buszkówiec, a z sołectwa Sokolniki wyodrębnią się Klony. Tym samym liczba jednostek pomocniczych gminy Kostrzyn zwiększy się do 24.

Obecnie w gminie Kostrzyn jest 21 sołectw: Brzeźno, Czerlejnko, Czerlejno, Drzązgowo, Glinka, Gułtowy, Gwiazdowo, Iwno, Jagodno, Sanniki, Siedlec, Siedleczek, Siekierki, Skałowo, Sokolniki, Strumiany, Tarnowo, Trzek, Węgierskie, Wiktorowo i Wróblewo. Jednak już z początkiem 2021 r. pojawić mogą się trzy nowe: Buszkówiec, Klony i Ługowiny.

– Już trzy lata temu pojawił się pomysł utworzenia sołectwa Buszkówiec i Klony. Mieszkańcy wystąpili do nas z zapytaniem czy byłaby taka możliwość. W ostatnim czasie również mieszkańcy Ługowin chcieliby mieć odrębne sołectwo – mówi w rozmowie z portalem InfoKostrzyn.pl Szymon Matysek, burmistrz gminy Kostrzyn.

Jeszcze do dziś prowadzone są konsultacje społeczne, w których mieszkańcy trzech obecnych sołectw: Glinka, Sokolniki i Węgierskie mogą się wypowiedzieć w sprawie podziału sołectwa.

I tak z sołectwa Węgierskiego wydzielić mają się Ługowiny, z Glinki – Buszkówiec, a z sołectwa Sokolniki - Klony.

– Jeśli miałyby powstać nowe sołectwa, wtedy rada miejska powinna podjąć uchwałę jeszcze w tym roku, tak by mogły one zostać utworzone z dniem 1 stycznia 2021 r. Będziemy musieli wtedy nadać nowy statut i przeprowadzić wybory na sołtysa i do rady sołeckiej. Sołectwa nie stracą na podziale. Fundusz sołecki jest ustalany na podstawie liczby mieszkańców na stan 30 czerwca. Przy ustalaniu środków dla sołectw nie jest brana tylko pod uwagę liczba mieszkańców, jest specjalny przelicznik – wskazuje burmistrz Szymon Matysek.

Uchwalone latem podczas zebrań wiejskich fundusze sołeckie na 2021 r. mają obowiązywać w przyszłym roku, również gdy nastąpi podział sołectw.

Za podziałem sołectwa Glinka na dwie odrębne jednostki i utworzeniu sołectwa Buszkówiec jest m.in. radny Szymon Frąckowiak.

– W Buszkówcu są osoby zaangażowane w rozwój swojej miejscowości, są gotowe do prowadzenia swojego sołectwa. Po przygotowaniu przeze mnie pisma zebraliśmy podpisy prawie wszystkich mieszkańców. Jest to niemała miejscowość naszej gminy Kostrzyn, która jest wstanie udźwignąć to ogromne zadanie jakim jest sołectwo. Ludzie mają duże ambicje do rozwoju swojej miejscowości. Mieszkańcy na tym nie stracą, a wręcz zyskają, gdyż fundusz sołecki na poszczególne miejscowości zwiększy się – powiedział Szymon Frąckowiak, radny gminy Kostrzyn.

Podobnego zdania jest radny Piotr Kotarski.

– Mieszkańcy Ługowin już w poprzedniej kadencji sygnalizowali chęć podziału sołectwa Węgierskiego i utworzeniu oddzielnego. Podpisy w sprawie utworzenia nowego sołectwa zbierali także mieszkańcy Klonów. Mieszkańcy Sokolnik zgodzili się na to, by powstało nowe sołectwo – zaznacza radny Piotr Kotarski.

Jeszcze dziś mieszkańcy trzech sołectw: Węgierskiego, Glinki i Sokolnik mogą wypowiedzieć się, czy są za podziałem i utworzeniem nowych jednostek. Ankiety z oddaniem głosu na TAK lub NIE można przekazać sołtysowi lub złożyć w Urzędzie Miejskim przy ul. Dworcowej 5.

Ankieta dotycząca podziału sołectwa Glinka na dwa nowe: Glinka i Buszkówiec

Ankieta dotycząca podziału sołectwa Sokolniki na dwa nowe: Klony i Sokolniki

Ankieta dotycząca podziału sołectwa Węgierskie na dwa nowe: Ługowiny i Węgierskie

Ile mogą zyskać nowe sołectwa?


Komentarze (0)

Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
04

gru

KOSTRZYN, Rynek
Mikołajki na kostrzyńskim Rynku
16-20 - Jarmark Bożonarodzeniowy
17:00 - Koncert pastorałek i kolęd (Zespół Pieśni i Tańca "Siekieracy", Zespół Śpiewaczy "Złota Jesień", Zespół Wokalny "Akord"

05

gru

12:00
SIEDLEC, kościół Św.Mikołaja
Odpust parafialny

07

gru

Komisariat Policji Kostrzyn, ul. Półwiejska 1
Konsultacje społeczne na temat bezpieczeństwa z dzielnicowymi
(dzielnicowi rejonu wiejskiego)
w godz. 18:00-20:00

11

gru

KOSTRZYN, hala sportowa, ul. Piasta 1 (Szkoła Podstawowa nr 1)
UKS Victoria Gułtowy - SZS Wieliszew
- VII kolejka I ligi mężczyzn w unihokeja

22

gru

Komisariat Policji Kostrzyn, ul. Półwiejska 1
Konsultacje społeczne na temat bezpieczeństwa z dzielnicowymi
(dzielnicowi rejonu miejskiego)
w godz. 18:00-20:00

[ wszystkie ]

Sonda
Czy byłeś już w nowym Kinie za Rogiem? ►więcej

Tak

Jeszcze nie, ale wybieram się

Nie, wolę multipleks

Nie chodzę do kina


Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: