Portal infoKostrzyn.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal infokostrzyn.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Radni rozdysponowali 3,8 mln zł, które gmina otrzymała z funduszu przeciwdziałania Covid-19 - .:InfoKostrzyn.pl->gminny portal informacyjny:. Kostrzyn w z@sięgu ręki
  Brzeźno | Czerlejno | Glinka | Gułtowy | Iwno | Jagodno | Kostrzyn | Sanniki | Siedlec | Siekierki | Skałowo | Sokolniki | Trzek | Węgierskie | Wiktorowo | pozostałe | dookoła
Radni rozdysponowali 3,8 mln zł, które gmina otrzymała z funduszu przeciwdziałania Covid-19
30-09-2020 06:45   Janusz Ludwiczak
Podczas wtorkowej sesji radni podjęli uchwałę w sprawie zmian w tegorocznym budżecie. Gmina otrzymała 3 mln 803 tys. 812 zł z Funduszu Przeciwdziałania Covid-19 na realizację zadań inwestycyjnych. Pod koniec sesji burmistrz poinformował o planach rozbudowy szkoły podstawowej w Siekierkach. W planach jest również budowa żłobka w Kostrzynie oraz w Siekierkach Wielkich. W największym sołectwie gminy miałoby w przyszłości powstać również przedszkole.

Równo godzinę trwała wtorkowa sesja Rady Miejskiej Gminy Kostrzyn, która pierwotnie miała odbyć się w czwartek, jednak w związku z zakażeniem koronawirusem wśród pracowników urzędu została przełożona.

Na początku sesji radni podjęli uchwałę w sprawie zmian w tegorocznym budżecie.

– Otrzymaliśmy środki z funduszu przeciwdziałania Covid w kwocie 3 mln 803 tys. 812 zł. Proponujemy je przeznaczyć na zabezpieczenie brakujących środków w budżecie. Są mniejsze wpływy z PIT-ów na poziomie 2 mln zł. Środki te przeznaczymy na budowę ulicy Liliowej i Wyszyńskiego. 1 mln 723 tys. zł 812 zł trafi na rozliczenie faktur z budowy dróg dojazdowych do tunelu, w przyszłym roku będzie mniej obciążeń – tłumaczył Szymon Matysek, burmistrz gminy Kostrzyn.

Następnie radna Anna Dudzińska pytała o dotację dla jednostek systemu oświaty.

– Na zebraniu wiejskim pytałam o ulicę Tulecką w Siekierkach. 85 tys. zł mamy przeznaczyć na projekt, do tej pory było to 15 tys. zł. Na profilu pisał pan, że zapewnił wicewojewodę, że środki covidowe zostaną wykorzystane na budowę kolejnych kilometrów dróg w mieście oraz na obszarach wiejskich. No niestety tereny gminne nie zostaną zasilone tymi środkami – zaznaczyła radna Anna Dudzińska.

– Na kilku portalach pani wyjaśniła już ten temat, nie widzę więc powodu ustosunkowania się do tego – odpowiedział burmistrz Szymon Matysek.

– Panie przewodniczący: czy ja mogłabym uzyskać odpowiedź, proszę o interwencję – stwierdziła radna Anna Dudzińska.

– Chciałbym podziękować burmistrzowi, że te środki covidowe zostaną przekazane na zadania obecnie realizowane. Tunel za 52 mln zł jest ważną inwestycją. Wniosek, by otrzymane środki przeznaczyć na inne zadania, gdzie wpływy z podatków są coraz mniejsze byłyby decyzją niekorzystną dla budżetu gminy. Apeluję do radnych te środki przeznaczyć na inwestycje już realizowane – argumentował Grzegorz Banaszak, przewodniczący Rady Miejskiej Gminy Kostrzyn.

Skarbnik gminy, Barbara Borowiak wyjaśniła, że pozostały 1 mln zł to środki przeznaczone na przedszkola (50 tys. zł na publiczne, 340 tys. zł na niepubliczne, 610 tys. zł na nowe przedszkole).

– Ile przedszkolaków znalazło dodatkowo miejsce po otwarciu nowej placówki – dopytywała radna Anna Dudzińska.

– To są dzieci, które uczęszczałyby częściowo do przedszkola na Średzkiej. Sprawdzimy to i odpowiemy – odpowiedział wiceburmistrz Waldemar Biskupski.

Zmiany w budżecie zakładają również przekazanie 150 tys. zł na przebudowę drogi z Brzeźna do Siedleczka, zakup samochodu ciężarowego od Spółdzielni "Kostrzynianka" (36 tys. zł), doposażenie placów zabaw (50 tys. zł) czy centrum edukacyjno- rekreacyjne "Pod jabłonią" w Skałowie (2 098,61 zł).

Ostatecznie 10 radnych zagłosowało za zmianami w tegorocznym budżecie. Przeciw była radna Anna Dudzińska.

Następnie radni jednogłośnie zdecydowali o uchwaleniu aktualizacji "Wieloletniego planu rozwoju i modernizacji urządzeń wodociągowych i urządzeń kanalizacyjnych na lata 2017-2021".

– Zgodnie z wnioskiem Zakładu Komunalnego planujemy zmodyfikować dokumentację projektową modernizacji sieci wodociągowej i budowy kanalizacji w ciągu ulicy Wojska Polskiego, która będzie realizowana w przyszłym roku. Na naszej działce w Czerlejnie planujemy wybudować sieć wodociągową – tłumaczył burmistrz Szymon Matysek.

Podczas wtorkowej sesji Rada Miejska Gminy Kostrzyn nadała nazwy drogom wewnętrznym w Czerlejnie na terenie powstającego osiedla naprzeciwko cmentarza. I tak na terenie tym znajdą się ulice: Nowy Świat, Tulipanowa i Krokusowa, które zostały zaproponowane przez współwłaścicieli tego terenu. Z kolei w Siedlcu będzie ulica Przylesie.

Pod koniec sesji burmistrz poinformował o planach rozbudowy szkoły podstawowej w Siekierkach. W planach jest również budowa żłobka w Kostrzynie oraz w Siekierkach Wielkich. W największym sołectwie gminy miałoby w przyszłości powstać również przedszkole.

– Chcielibyśmy zapisać w przyszłorocznym budżecie opracowanie dokumentacji projektowej na rozbudowę szkoły. Dostrzegamy potrzebę, miejscowość Siekierki rozwija się, jest coraz więcej młodych ludzi.Chcielibyśmy aplikować w ramach programu "Maluch Plus" na budowę dwóch żłobków – w Kostrzynie koło nopowstałego przedszkola. Drugi powstałbym w Siekierkach przy ul. Grabowej, na terenie, którego jesteśmy właścicielem – dodał burmistrz.

Po czym radna Anna Dudzińska przekazała 8-stronicową petycję, pod którą podpisało się 200 osób ws. rozbudowy szkoły w Siekierkach.

W wolnych głosach i wnioskach nie zabrakło kolejnej polemiki pomiędzy burmistrzem Szymonem Matyskiem a radną Anną Dudzińska.

– Odniosę się do ataków pani radnej, w sprawie rozbudowy szkoły w Siekierkach, ale standardowo pani radna dokleja się do tematów, których nie jest inicjatorem.
Co do ulicy Tuleckiej są kłopoty z pamięcią, bo 13 sierpnia otrzymała pani ode mnie odpowiedź. Ulica Tulecka i Gwarna jest w fazie opracowania dokumentacji projektowej, a dziś pani zarzuca mi, że nic nie wie i nie została w tym temacie poinformowana
– stwierdził burmistrz Szymon Matysek.

– Takie pismo otrzymałam, skontaktowałam się ws. wyjaśnienia różnicy zapisów, które pojawiają się w ustawie budżetowej, gdzie nie było informacji o projekcie – odpowiedziała radna Anna Dudzińska.

– Nie podejmujemy ustaw tylko uchwały. 8 lipca zagłosowała pani za wprowadzeniem do budżetu projektu na budowę oświetlenia ul. Tuleckiej. Trwa opracowywanie dokumentacji projektowej. Rzeczywiście w excelu skopiowało nam się słowo projekt – podsumował burmistrz.

Na zakończenie radna Beata Jankowiak pytała o zakażenia koronawirusem w szkołach i remonty placówek.

Jak odpowiedział wiceburmistrz Waldemar Biskupski w Szkole Podstawowej nr 1 w Kostrzynie zakażenie stwierdzono u jednego z uczniów w tygodniu pomiędzy 14 a 18 sierpnia. "Jedynka" wróciła już do normalnych lekcji, zakończyła się kwarantanna. Nie ma informacji o zakażeniach w pozostałych szkołach na terenie gminy.

ZOBACZ TAKŻE: Retransmisja sesji {► FILM}

ZOBACZ TAKŻE: Projekty uchwał, wyniki głosowań i lista obecności radnych


Komentarze (4)

02-10-2020 02:26:24
Rodzic
Mams, widać, że ty nic nie rozumiesz. Wybudowanie i uruchomoenie nowego przedszkola i zapewnienie nowych miejsc dla dzieci, nie przez operatora, spowodowałoby mniejsze koszty dla budżetu?
30-09-2020 22:16:57
mieszkaniec
Za pieniadze człowiek sie modli a drugi podli
30-09-2020 22:04:38
mieszkaniec
fajna sesja jeden jąkała,drugi głuchy ,a 80 procent radnych niemowy
30-09-2020 21:37:38
Mams
Większe koszty dla budżetu gminy po uruchomieniu przedszkola z operatorem to ponad 1200 000 zł. A to dopiero początek, ciekawe ile wyniesie wzrost kosztów do końca roku.? Łatwo się wydaje nie swoje pieniądze...

Dodaj swój komentarz

Nick: (max. 40znaków)

Treść komentarza (maksymalnie 1500 znaków):

Pozostało znaków: 1500

Wpisz kod z obrazka: (cyfry i litery a-f)

REGULAMIN:
Publikowane komentarze odzwierciedlają osobiste poglądy ich autorów, którzy ponoszą wyłączną odpowiedzialność za ich treść. Wpisy naruszające polskie prawo, dobra innych osób, zawierające słowa powszechnie uznane za wulgarne, obraźliwe oraz nie związane bezpośrednio z komentowanym tekstem będą kasowane. Niedopuszczalne jest również zamieszczanie w treści komentarzy linków do innych stron internetowych, reklam oraz danych osobowych i adresowych osób prywatnych i firm. Komentarze ukazują się na stronie po akceptacji przez moderatora, co nie zwalnia ich autorów od odpowiedzialności za wygłaszane treści. Pamiętaj, nie jesteś anonimowy, Twoje IP zapisujemy w naszej bazie danych i zabezpieczamy w przypadku ewentualnego postępowania policji lub prokuratury. Dodając opinię akceptujesz powyższy regulamin.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
16

maj

11:00
BRZEŹNO, boisko ul. Długa 9
Maratończyk Brzeźno - Pogrom Luboń

23

maj

14:00
GUŁTOWY, boisko ul. Kasztanowa 17
GKS Gułtowy - KS Uchorowo

28

maj

Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury "Kostrzynianka" ul. Poznańska 33, Kostrzyn
Akcja honorowego poboru krwi
w godz. 8:30-14:00

29

maj

10:00
Kostrzyn
Kurdeszowy Rajd Samochodowy

16:00
KOSTRZYN, stadion ul. Sportowa 12
Lechia Kostrzyn - Płomień Połajewo

[ wszystkie ]

Sonda
Gdzie najczęściej robisz zakupy?

Biedronka

Dino

Netto

Tesco

Jana

Chata Polska

targowisko

sklep lokalny

poza gminą Kostrzyn (Poznań/Swarzędz/Środa/Pobiedziska/Nekla/Września)


Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: