Portal infoKostrzyn.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal infokostrzyn.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Urodził się tu wybitny pedagog, działacz oświatowy i społecznik. Początki tej wsi sięgają 1391 r. - .:InfoKostrzyn.pl->gminny portal informacyjny:. Kostrzyn w z@sięgu ręki
  Brzeźno | Czerlejno | Glinka | Gułtowy | Iwno | Jagodno | Kostrzyn | Sanniki | Siedlec | Siekierki | Skałowo | Sokolniki | Trzek | Węgierskie | Wiktorowo | pozostałe | dookoła
Urodził się tu wybitny pedagog, działacz oświatowy i społecznik. Początki tej wsi sięgają 1391 r.
27-09-2020 09:00   Janusz Ludwiczak
Powracamy do naszego cyklu "Cudze chwalicie, swego… nie znacie", który przygotowaliśmy z okazji przypadającego w przyszłym roku 770-lecia nadania praw miejskich Kostrzynowi. Przybliżamy nieznane aspekty znanych miejsc, których historia kryje wiele ciekawostek. Okazuje się, że pierwsze wzmianka o tej wsi sięga 1391 roku – mowa o Drzązgowie.

Drzązgowo położone jest 8 kilometrów na południowy wschód od Kostrzyna. Wieś ukształtowała się dzięki wieloobszarowym gospodarstwom rolnym. Obecnie Drzązgowo liczy 265 mieszkańców (według danych z 31 grudnia 2019), dla porównania 10 lat temu było to 292, a pod koniec 2015 r. – 278 mieszkańców.

Co ciekawe wieś o nazwie Drzązgowo znajduje się jeszcze także w Wielkopolsce, w gminie Chodzież.

Wieś ma już 621 lat

Nazwa wsi wywodzi się od imienia kmiecia Drzązgi, a pierwsza wzmianka o tej miejscowości pochodzi z 1391 roku.

– W XIV i XV wieku okoliczne ziemie stanowiły dziedzictwo rycerskiego rodu Grzymalitów. W średniowieczu Drzązgowo należało do Gułtowskich, Iwieńskich i Wilkońskich a od poł. XVI w. do końca XVIII w. do Klonowskich i Łukomskich. W 1820 r. stało się własności Antoniego Grudzińskiego – pisze regionalista Kazimierz Matysek w "Przewodniku po Kostrzynie i okolicach".

– Kolejny dziedzic tej wsi Zygmunt Grudziński i jego żona Maria z Działyńskich wspomagali w 1863 r. ochotników francuskich, spieszących na pomoc powstańcom styczniowym. Ostatni właściciel Jerzy Mielżyński jako rotmistrz Ułanów Grochowskich we wrześniu 1939 r. wyróżnił się w bitwie pod Kockiem – dodaje Kazimierz Matysek.

Wybitny pedagog, działacz oświatowy i społecznik

Za kilka dni przypadnie 200. rocznica urodzin Ewarysta Estkowskiego. Kim był urodzony w Drzązgowie wybitny Polak?

Ewaryst Estkowski – urodził się 26 października 1820 r. w Drzązgowie. Był synem właścicieli gospodarstwa rolnego – Jana i Katarzyny.

– Ojciec był właścicielem samodzielnego gospodarstwa rolnego, czyli przysiółka Dębiny Drzązgowskiej, leżącego w odnogach rzeczki Męciny oraz ekonomem (rządcą) w majętności hrabiego Antoniego Grudzińskiego. W skład tych dóbr wchodziły wsie: Drzązgowo i Wysławice oraz folwark Sokolniki – opowiada Kazimierz Matysek, regionalista.

Pierwsze trzy lata mały Eweryst spędził z rodzicami w maleńkim drewnianym dworku. W 1823 r. rodzina Estkowskich przeniosła się do Strzyżewa pod Witkowem.

– Ojciec Ewarysta zakupił 80 hektarów ziemi, sądząc, że zapewni to byt rodzinie. Jednak we wsi nie było szkółki. Wychowanie i nauka została powierzona prywatnemu nauczycielowi, u którego chłopiec przebywał na stancji poza domem w Krzepiszynie pod Kcynią do 6. roku życia. Nauczyciel stosował pamięciowe nauczanie i kary cielesne, co zniechęcały chłopca do nauki. Nie mogąc utrzymać się z folwarku ojciec Ewarysta przeniósł się ze Strzyżewa do Powidza – wskazuje Kazimierz Matysek.

Następnie Ewaryst Estkowski rozpoczął naukę w szkole ewangelickiej w Bierzglinie, w której uczył się czytać i pisać. W wieku 12 lat przeniósł się wraz z ojcem do Mierzewa pod Witkowem. W szkole elementarne był pilnym uczniem, po czym zdał egzamin do Seminarium Nauczycielskiego w Poznaniu. W latach 1839-1842 podjął pracę nauczyciela w Wojciechowie koło Jarocina. Stamtąd karnie przeniesiono go do Mikstatu.

Brał udział w wydarzeniach Wiosny Ludów w 1848 roku. Był współzałożycielem oraz członkiem komitetu redakcyjnego Towarzystwa Pedagogicznego. Redagował i wydawał pisma pedagogiczne, m.in. "Elementarzyk", "Szkoła Polska", "Szkółka dla dzieci", "Szkółka dla młodzieży".

Ewaryst Estkowski, nauczyciel, redaktor czasopism i publikacji pedagogicznych, działacz społeczny, propagator szkół elementarnych, twórca autorskiej metody nauki pisania i czytania opartej na zasadzie stopniowania trudności szczególną uwagę poświęcał właśnie nauczaniu elementarnemu.

W swoich opracowaniach poruszał zagadnienie kształcenia nauczycieli, zagadnienie szkół niedzielnych, szkół realnych, zagadnienie oświaty pozaszkolnej. Według niego nauczanie elementarne ma uszlachetniać uczucia, kształcić władze umysłowe, przyswajać uczniowi początki najważniejszych wiadomości.

W 1928 r. w Drzązgowie, przy drodze polnej do Gułtów, obok budynku dawnej szkoły odsłonięto pomnik z tablicą pamiątkową:

Ewarystowi Estkowskiego
urodzonemu 26 X 1820 r. w Drzązgowie
zasłużonemu krzewicielowi polskiej myśli pedagogicznej
wytrwałemu bojownikowi w walce o oświatę ludu polskiego
Nauczycielstwo Okręgu Szkolnego Poznańskiego

14 lat temu przeprowadzono gruntowny remont pomnika z inicjatywy gminy. Ponowne odsłonięcie i poświęcenie pomnik odbyło się 23 listopada 2006 roku.

Za zasługi i wkład w rozwój szkolnictwa imię Ewarysta Estkowskiego nosi wiele placówek oświatowych na terenie Polski, m.in. Społeczna Szkoła Podstawowa nr 1 w Łodzi, Szkoła Podstawowa nr 6 w Bydgoszczy czy Szkoła Podstawowa nr 1 w Kostrzynie.

Imieniem wybitnego pedagoga nazwano wiele ulic w kraju - m.in. w Poznaniu, Środzie Wlkp, Jarocinie, Ostrowie Wlkp., Kępnie, Lesznie, ale również w Gorzowie, Tychach czy w niemieckim mieście Paderborn.

Ewaryst Estkowski zmarł 15 sierpnia 1856 r. w Soden w Niemczech, tam też jest pochowany.

Pałac z początku XIX wieku

W latach 30-tych XIX wieku w Drzązgowie rodzina Grudzińskich wybudowała dwukondygnacyjny dwór z poddaszem i piwnicą, wzorowany na architekturze miejskiej, w stylu willi wraz z parkiem krajobrazowym o powierzchni blisko 9 hektarów (8,85 ha).

Dworek został wybudowany dla Antoniego Grudzińskiego (herb Grzymała). Pod koniec XIX wieku (w 1890 r.) dwór rozbudowano dodając do korpusu głównego przybudówkę z tarasem.

Nad wejściem głównym, na balustradzie balkonu umieszczony został herb Mielżyńskich.

Dworek ma powrócić do potomka rodziny Dzieduszyckich, któremu zapisał go ostatni właściciel.

Na powitanie Matki Bożej w Drzązgowskim lesie

W 1872 r. ustawiono we wsi i pobliskim lesie figury św. Józefa i Matki Bożej.

Oto wiersz napisany z okazji odrestaurowania i poświęcenia figury Matki Bożej w lesie drzązgowskim 1 maja 2006 r.:

Tutaj wojna miała inne oblicze.
Tu człowiek do człowieka nie pałał złością.
Tutaj ludzie nie zmierzyli się ze sobą,
ale ze świętością.
Tutaj wróg podniósł rękę n Matkę Bożą,
nieświadom swego tragicznego końca.
Więc odeszła stad okaleczona
i pod krzyże Syna stanęła cierpiąca.
Dzisiaj Najświętsza Pani
spełniła parafian wolę.
Powróciła z długiej wędrówki
i jak dawniej stanęła na cokole.
Teraz niebo jest bliższe ziemi
i modlitwie bliżej do Syna Bożego.
Tu pocieszenie znajdą nieszczęśliwi
i pragnący się uchronić ode złwego.
Z wiarą, że historia nie zatoczy koła
i czas zabroni nie odrodzi się więcej,
ten wiersz, cząstkę swego serca,
składam w Jej święte ręce.
Józef Chojacki, Gułtowy.


"Razem" dla niepełnosprawnych

Od 2004 roku działa w Drzązgowie Stowarzyszenie Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej „Razem”. Dziewięć lat temu rozpoczęły tutaj działalność Warsztaty Terapii Zajęciowej.

– Mamy 20 podopiecznych, głównie z terenu Gminy Kostrzyn, ale są również dwie osoby z Pobiedzisk. Organizujemy zajęcia dla osób dorosłych z niepełnosprawnością, których staramy się przygotować do życia codziennego, tak by jak najmniej trudności sprawiali rodzicom czy opiekunom. Odbywa się u nas cykliczna rehabilitacja społeczna i zawodowa – powiedziała Żaneta Szał, kierownik Warsztatów Terapii Zajęciowej przy Stowarzyszeniu Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej "Razem" w Drzązgowie.

A jak wygląda dzień podopiecznych? Okazuje się, że niepełnosprawni nie mają czasu na nudę, a w ośrodku organizowany jest dla nich bogaty program zajęć.

– Podopieczni przyjeżdżają do nas już od godz. 7. Najpierw wszyscy spotykamy się na wspólnym śniadaniu, potem mamy zajęcia porannego kręgu, a następnie uczestnicy rozchodzą się do czterech pracowni: gospodarstwa domowego, rękodzieła artystycznego, edukacji i umiejętności społecznych oraz pracowni multimedialnej. Opiekun ma pod swoją opieką przeważnie pięciu podopiecznych i realizuje program. Zajęcia odbywają się u nas do godz. 15. Mamy również program sobotni dla młodszych uczestników z rehabilitacji ruchowej, zajęcia pracowni gospodarstwa domowego, zajęcia rehabilitacyjne, odbywają się dzięki wsparciu gminy wyjazdy na pływalnie. Mamy również w ciągu roku wyjazdy i spotkania integracyjne z innymi ośrodkami, pikniki, igrzyska sportowe – dodaje Żaneta Szał.


Komentarze (0)

Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
22

sty

09:00
GUŁTOWY, Szkoła Podstawowa im. Arkadego Fidlera ul. Średzka 8
XIII Halowy Turniej Piłki Nożnej Sołectw Gminy Kostrzyn o Puchar Burmistrza
(sala sportowa)

30

sty

Polska * Gmina Kostrzyn
30. finał WOŚP

Gułtowy
30. finał WOŚP

BRZEŹNO, sala Ochotniczej Straży Pożarnej
30. finał WOŚP

18:00
KOSTRZYN, hala sportowa, ul. Piasta 1 (Szkoła Podstawowa nr 1)
Wielki Koncert Noworoczny, połączony z 30. finałem WOŚP
Wystąpią: AudioFeels i Ola Szwed

[ wszystkie ]

Sonda
Czy Polski Ład wpłynął na Twoją pensję?

Tak, dostałem wyższą

Nic się nie zmieniło

Niestety moja wypłata jest teraz niższa


Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: