Portal infoKostrzyn.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal infokostrzyn.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

W 100-lecie niepodległości burmistrz zapowiedział rewitalizację kostrzyńskiego Rynku {► FILM} - .:InfoKostrzyn.pl->gminny portal informacyjny:. Kostrzyn w z@sięgu ręki
  Brzeźno | Czerlejno | Glinka | Gułtowy | Iwno | Jagodno | Kostrzyn | Sanniki | Siedlec | Siekierki | Skałowo | Sokolniki | Trzek | Węgierskie | Wiktorowo | pozostałe | dookoła
W 100-lecie niepodległości burmistrz zapowiedział rewitalizację kostrzyńskiego Rynku {► FILM}
12-11-2018 21:34   Janusz Ludwiczak
W niedzielę w nowej hali sportowej przy Szkole Podstawowej nr 1 w Kostrzynie odbyła się uroczysta sesja Rady Miejskiej Gminy Kostrzyn z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości oraz 767-lecia nadania praw miejskich Kostrzynowi. Licznie zgromadzeni mieszkańcy wraz władzami gminy zaśpiewali wspólnie "Mazurka Dąbrowskiego", nie zabrakło okolicznościowych przemówień. Burmistrz Szymon Matysek ogłosił rozpoczęcie prac nad rewitalizacją kostrzyńskiego Rynku.

Kostrzyńskie obchody 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości rozpoczęły się mszą świętą we Farze. Po niej odbył się przemarsz na Rynek. Pod Pomnikiem Pomordowanych zostały złożone wieńce i kwiaty. Następnie w Szkole Podstawowej nr 1 im. Edwarysta Estkowskiego przy ul. Piasta odbyła się uroczysta sesja Rady Miejskiej Gminy Kostrzyn również z okazji 767-lecia nadania praw miejskich Kostrzynowi.

Uroczystość rozpoczęła się od wspólnego zaśpiewania hymnu Polski przez licznie przybyłych mieszkańców.

– Sto lat temu państwo polskie narodziło się na nowo. Po rozbiorach i 123 latach niewoli, rusyfikacji i germanizacji wolna Polska powróciła na mapy świata. To dzięki tym, którzy pozostali nieugięci nasz naród wyszedł zwycięsko z dziejowej próby. W tym szczególnym dla nas dniu rodzi się refleksja, czy potrafimy dobrze wykorzystać wolność wywalczoną przez poprzednie pokolenia? Czy umiemy się z niej cieszyć i należycie pielęgnować. Dziś żyjemy w wolnej Polsce, zjednoczonej Europie. Każdy z nas może swobodnie wyrażać swoje poglądy, mamy możliwość decydowania o sobie, o tym gdzie i jak chcemy żyć. Droga Polsko chcę Ci życzyć oddanych mieszkańców, takich, jak za czasów Wielkopolskich Powstańców, chcę ci życzyć dobrych rządzących dla dzieci w twych ramionach się tulących oraz nieustannej wolności, bo to ona wprawia nas w nastrój radości – powiedział Grzegorz Banaszak, przewodniczący Rady Miejskiej Gminy Kostrzyn.

– Rodacy! Ależ jesteśmy szczęściarzami, że dziś wspólnie przeżywamy ten wyjątkowy dzień 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Wdzięczni bohaterom, niepodległej, również my, mieszkańcy gminy Kostrzyn świętujemy, najpierw w Farze, później idąc ulicami miasta, zapalając znicz pod pomnikiem, a teraz na uroczystej sesji rady miejskiej. Dajemy tym świadectwo naszego patriotyzmu.
Polsko! W dniu 100-lecia Twojej niepodległości, my mieszkańcy gminy Kostrzyn dziękujemy, za to, że jesteś piękna. Dziękujemy za Twoje Tatry i Bieszczady, za Morze Bałtyckie, Mazury, doliny, pojezierza i naszą wspaniałą Wielkopolskę. Dziękujemy za naszą gminę, za lasy, pola i łąki, za strumyki i rzeki. Doceniamy to, że jesteś wolna i niepodległa
– mówił w swoim przemówieniu Szymon Matysek, burmistrz Gminy Kostrzyn.

– Jesteśmy patriotami, każdy na swój sposób, na tyle, na ile potrafi i nikt nas z tego nie ma prawa rozliczać. Nie musimy przekrzykując się nawzajem udowadniać sobie kto wyżej maszerując trzyma biało-czerwoną flagę. My, mieszkańcy gminy Kostrzyn jesteśmy polskimi patriotami, nie od święta, ale każdego dnia - pracując i się ucząc, dbając o przyrodę i zabytki, mogiły i pamięć o bohaterach, budując nowoczesną gminę, nowoczesną i otwartą Polskę, budując budynki i drogi, sadząc drzewa i rośliny, dbając o polska ziemię, o tradycje i kulturę. Ojczyzno, ukochana Polsko ucz nas każdego dnia szacunku do siebie nawzajem, szacunku Polaka do Polaka – dodał burmistrz Szymon Matysek.

Podczas kostrzyńskich obchodów 100-lecia niepodległości Polski oraz w 767. rocznicę nadania praw miejskich Kostrzynowi burmistrz ogłosił rozpoczęcie prac nad rewitalizacją serca gminy, jakim jest Rynek w Kostrzynie.

– Szanowni Mieszkańcy, dziś my również tworzymy historię naszej ojczyzny. Wychodzę z inicjatywą, aby każdy mieszkaniec naszej gminy, przez najbliższe dni i tygodnie, do 27 grudnia, do daty 100. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego wpisał swoje imię i nazwisko na karcie dla przyszłych pokoleń. Ta wielka karta zostanie wmurowana pod zmodernizowaną płytę kostrzyńskiego Rynku, ku przyszłym pokoleniom. W ten sposób, 11 listopada 2018 roku, w 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości i 767. rocznicę nadania praw miejskich Kostrzynowi rozpoczynamy projektowanie i w konsekwencji modernizację kostrzyńskiego Rynku, serca gminy – zapowiedział burmistrz Szymon Matysek.


Komentarze (5)

16-11-2018 00:55:01
Kusy
A może za zrobienie dróg się wezmą Bo niedługo Więcej ścieżek rowerowych. Pardon na poznańskiej to chyba parking dla elektryka samochodowego bo już nie ma gdzie stawiać aut klientów. I wreszcie parking przy gminie ekstra zrobiony za nasze pieniądze dla mieszkańców z budynków obok, pewnie podniosą czynsz skoro mają parking od gminy gratis..reszta niech płaci podatki za swoje garaże...a co. A drogi remontuje się już stare a inne polne,o przepraszam polne lepsze bo utwradzone. A cicho o przejeździe ,,tunelu''czyżby cena $ się zmieniła,a nieładnie liczyć nie umiemy. No i na koniec puste autobusy,no może nie dokońca, zastanawia mnie jedno czy będą jeździć nimi jak będą musieli płacić za przejazdy☺ No i jeden sukces kierowcy autokarów mają ekstazy prace do dobranocki i spać soboty wolne i niedziele a kursy nocne do 23? Podmawiam.
13-11-2018 14:24:26
Maria
Droga Kasiu , tu nie Chiny ; każdy może być inny i mieć różne poglądy ...
13-11-2018 12:30:17
kaśka
Widzę, że malkontenci ciągle tu są. Nie macie innych problemów?
13-11-2018 08:33:17
JK
A ja uważam że obchody nie powinny być tematem do osobistej promocji Burmistrza. To nie ten czas i miejsce na temat tego, że będzie rewitalizowany Rynek.
12-11-2018 22:11:47
Grzegorz
Po czterech latach puste szuflady? Zaczyna projektowanie Rynku? A co z pieniędzmi, które Rada uchwaliła na projekt Rynku? Przecież zostały na coś wydane...
Aktualności
Niezapominajka
19

maj

16:00
Urząd Miejski Gminy Kostrzyn ul. Dworcowa 5, Kostrzyn
Posiedzenie komisji budżetowo-prawnej oraz komisji rolnictwa, ochrony środowiska i spraw komunalnych Rady Miejskiej Gminy Kostrzyn
► porządek obrad

22

maj

15:00
GUŁTOWY, boisko ul. Kasztanowa 17
GKS Gułtowy - Antares Zalasewo

16:00
KOSTRZYN, stadion ul. Sportowa 12
Piast II Kobylnica/Karamba Gruszczyn - Lechia II Kostrzyn

27

maj

Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury "Kostrzynianka" ul. Poznańska 33, Kostrzyn
Akcja honorowego poboru krwi
w godz. 8:30-14:00

28

maj

16:00
KOSTRZYN, stadion ul. Sportowa 12
1922 Lechia Kostrzyn - GKS Dopiewo

[ wszystkie ]

Sonda
Czy w Kostrzynie powinna działać Straż Miejska?

TAK

NIE


Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: