Portal infoKostrzyn.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal infokostrzyn.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Szkoła w Brzeźnie otrzymała sztandar na 100-lecie {► FILM} - .:InfoKostrzyn.pl->gminny portal informacyjny:. Kostrzyn w z@sięgu ręki
  Brzeźno | Czerlejno | Glinka | Gułtowy | Iwno | Jagodno | Kostrzyn | Sanniki | Siedlec | Siekierki | Skałowo | Sokolniki | Trzek | Węgierskie | Wiktorowo | pozostałe | dookoła
Szkoła w Brzeźnie otrzymała sztandar na 100-lecie {► FILM}
10-11-2018 08:51   Janusz Ludwiczak
100-lecie obchodziła w piątek Szkoła Podstawowa im. Jana Brzechwy w Brzeźnie. Z tej okazji biskup Grzegorz Balcerek poświęcił sztandar. Podczas urodzin nie mogło zabraknąć wspomnień byłych dyrektorów i nauczycieli.

Uroczystości 100-lecia brzezińskiej podstawówki rozpoczęły się mszą świętą, którą w kościele Św. Mikołaja w Siedlcu odprawił ks. biskup Grzegorz Balcerek. Podczas nabożeństwa poświęcony został sztandar, który szkoła otrzymała z okazji jubileuszu.

Następnie obchody jubileuszu przeniosły się do sali Ochotniczej Straży Pożarnej, mieszczącej się w pobliżu szkoły. Nie zabrakło podsumowań, radosnych wzruszeń i wspomnień oraz podziękowań.

– 9 listopada jest datą umowną, gdyż nie da się ustalić, kiedy dokładnie rozpoczęła funkcjonowanie szkoła w Brzeźnie. Budynek, w którym mieści się ta szkoła ma z pewnością przynajmniej 200 lat. Przed odzyskaniem niepodległości nie była to jednak szkoła polska. Brzeźno to bardzo wiekowa miejscowość. Pierwsza wzmianka pochodzi z 1338 roku, to już 680 lat. Mieszkańcy Brzeźna otrzymali w przywileju lokacyjnym z 1749 r. zgodę na utrzymanie bakałarza, czyli nauczyciela – powiedział Adam Hamerski, dyrektor Szkoły Podstawowej im. Jana Brzechwy w Brzeźnie.

Podczas uroczystości szkoła otrzymała sztandar. Uczniowie przygotowali okolicznościowy program artystyczny.

– 100 lat temu po odzyskaniu przez Polskę niepodległości, również tutaj w Brzeźnie uruchomiono polską szkołę. Podziękowania należą się wszystkim uczniom. To Wasz drugi dom, tutaj spędzacie tyle czasu, wynosicie stąd co najpiękniejsze, czyli umiłowanie do Ojczyzny, chęć do nauki, szacunek dla drugiego człowieka – zaznaczył Szymon Matysek, burmistrz Gminy Kostrzyn.

Na zakończenie przed budynkiem szkoły uczniowie, nauczyciele, dyrekcja, władze samorządowe, rodzice i zaproszeni goście ustawili się do pamiątkowego, grupowego zdjęcia. Uroczystości zakończyły się podzieleniem jubileuszowego tortu.

Podstawówka w Brzeźnie to kameralna szkoła. W klasach uczy się średnio po 10 osób. W sumie do placówki uczęszcza blisko setka dzieci, z czego 75 do szkoły podstawowej (najliczniejsza jest klasa 8, licząca 14 uczniów, najmniej liczna jest klasa 6, do której uczęszcza tylko 7 osób). Wygaszane gimnazjum liczy ośmioro uczniów. Z kolei do "zerówki", czyli oddziału przedszkolnego uczęszcza 9 dzieci.

Co prawda obecny budynek szkoły powstał na początku 1967 roku, to jednak historia placówki ma więcej niż 100 lat.

– W okresie międzywojennym tereny Brzeźna i Siedleczka zamieszkiwali Polacy i Niemcy. Szkoła w Brzeźnie była tą do której uczęszczały dzieci polskie. Po drugiej wojnie światowej na naszym terenie funkcjonowały trzy szkoły podstawowe: w Brzeźnie, Siedlcu i Siedleczku. Prawdopodobnie dlatego, że budynek w Brzeźnie był największy po remoncie w 1967 r. (fundamenty, ściany pierwszego pietra i szczytowe pochodzą ze starego budynku) powstała jedna szkoła właśnie w Brzeźnie, które niegdyś jak wiemy znajdowało się w powiecie średzkim, a później na terenie gminy Nekla. Zastanawia dlaczego szkoła nie powstała w Siedlcu, który ma więcej mieszkańców – wskazuje dyrektor Adam Hamerski.

Szkoła ma osiem sal lekcyjnych, z czego jedna to sala komputerowa, pozostałe to pracownie i sale lekcyjne. W placówce działa również świetlica, biblioteka i kółka zainteresowań.

W szkole pracuje 18 nauczycieli, w tym 10 mianowanych (wśród nich jest fizyk, chemik, wuefista). Uczniowie biorą również udział w zajęciach pływackich, które prowadzone są na basenie w Kórniku. Pierwsze lekcje rozpoczynają się o 7:50, a ostatnie zajęcia kończą o 15:45.

W planach na przyszłość jest wybudowanie szatni przy boisku, remont sali nr 7 oraz przygotowanie drugiego wejścia do budynku dla potrzeb osób niepełnosprawnych. Pojawi się również monitoring. Szkoła marzy również o zadaszeniu boiska wielofunkcyjnego.

– Na stulecie marzymy o sali gimnastycznej, której nam brakuje. W 2017 r. otwarto nam boisko wielofunkcyjne, które być może udałoby się zadaszyć balonem, bo tak na zajęcia sportowe musimy jeździć do hali gimnastycznej w szkole w Gułtowach – podsumowuje Adam Hamerski, dyrektor Szkoły Podstawowej im. Jana Brzechwy w Brzeźnie.

Poniżej półgodzinna relacja filmowa z obchodów 100-lecia:

Kalendarium:

 • 1955 – szkoła została zradiofonizowana
 • 1957 – szkoła stała się pięcioklasowa. W kolejnym roku dołączyli szóstoklasiści. Klasy I-IV uczyły się w Brzeźnie, a uczniowie starszych klas w Siedleczku.
 • 1960 – Inspektor Oświaty w Środzie Wlkp. podwyższa stopień organizacyjny i przydziela czwartego nauczyciela. Rozpoczął się remont kapitalny szkoły.
 • 1962 – szkoła została zelektryzowana
 • 1968 – uroczyste otwarcie szkoły po modernizacji (wcześniej uczniowie uczęszczali do Iwna i Gułtów oraz uczyli się w domach).
 • 1976 – szkoła stała się znów 4-letnia. 8 klas przywrócono w 1990 r.
 • 1999 – uruchomienie pracowni komputerowej
 • 2005 – utworzenie Zespołu Szkół w Brzeźnie, w skład którego weszła szkoła podstawowa i gimnazjum.
 • 2015 – oddanie do użytku nowej sali przeznaczonej na zajęcia oddziału przedszkolnego
 • 2017 – uruchomienie nowoczesnego boiska wielofunkcyjnego


Ze szkolnej kroniki:

 • 1939 – Dnia 1 września 1939r. wojsko niemieckie w 6 miejscach przekroczyło granice państwa polskiego. Dnia 10 września pojawiły się pierwsze oddziały wojska niemieckiego. W dniu 11 września wszyscy uciekinierzy musieli na rozkaz władzy niemieckiej powrócić do miejsca zamieszkania. Tutejsi Niemcy przedłożyli polskiej nauczycielce Hermannównie Zofii rozporządzenie władzy niem., żeby wszyscy powrócili do pracy. Niezastosowanie będzie uważane za sabotaż. Jednak do nauczania w szkole nie dopuszczono.
  Dnia 17 września rozpoczęło się katowanie Polaków. Przyjechali Gestapowcy.
  Dnia 20 X 1939r. na rynku w Kostrzynie rozstrzelano 27 Polaków.
  Dnia 6 XII ’39 zaczęto wysiedlać Polaków i na ich miejsce natychmiast rozwożono Niemców znad Bałtyku. Polakom nic nie wolno było zabrać ze sobą. Wywieziono rolników.
 • 1940 – Z początkiem roku musiała nauczycielka polska Hermannówna Zofia opuścić budynek szkolny. Pozwolono jej zabrać wszystkie rzeczy. Zamieszkała w następnym budynku. Wkrótce potem rozpoczęła się nauka dzieci niemieckich. Początkowo nauczała córka tutejszego rolnika, następnie Makosz i Brachvogel. W końcu nauczycielka Niemolner. Skoro tylko Makosz objął posadę zabrano nauczycielce polskiej meble dla niego. Dzieci polskie zaczęły się uczyć znacznie później. Uczyła ich córka rolnika.
  W czasie okupacji nauczycielka Hermannówna zarabiała na życie szyciem. Namawiano ja na przejście na Volksdeutsch. Ponieważ nie chciała się na to zgodzić, wywieziono ją do Niemiec z początkiem marca 1943 r. Poczciwi Polacy rozebrali cały jej dobytek miedzy siebie. W Altmarku, w majątku państwowym zatrudniono ja szyciem. Ponieważ była chora, po kilku tygodniach zwolniono ją i powróciła do Brzeźna.
 • 1945 – dnia 21 I w południe zaczęli tutejsi Niemcy uciekać. Dnia następnego pojawiły się pierwsze patrole radzieckie.
  Dnia 22 I 1945 o godz. 4 rano obudził mieszkańców huk armat od strony Czerniejewa. Po godzinie ucichło. Po godzinie 8. rano wjechały do Brzeźna tanki radzieckie. Kilku żołnierzy niemieckich, którzy nie zdołali uciec, zostało zabitych. Tanki radzieckie po drodze doganiały uciekających Niemców. Rowy po obu stronach szosy były wypełnione dobytkiem uciekających Niemców. Budynek szkolny nie został uszkodzony, ponieważ tu nie było działań wojennych. (…) przedstawiała izba szkolna przykry widok. Pośrodku leżał stos spalonych pomocy szkolnych. Ponieważ budynek szkolny był zajęty przez wojska radzieckie, nauka rozpoczęła się dopiero 14 II 1945r. Zapisanych zostało 85 dzieci. Dnia 14 VII ’45 nastąpiło zakończenie roku szkolnego.
 • 1945 - Rozpoczęcie nowego roku szkolnego nastąpiło 4 IX 1945r. Z początkiem października b.r. rozpoczęły się Kursa wieczorowe dla dorosłych w zakresie 7 klas szkoły powszechnej. Z powodu słabej frekwencji 8 II 46r. nastąpiło zakończenie.
  Dziatwa szkolna wzięła udział w akcji przeciwstonkowej i akcji tępienia chrabąszcza majowego. Koniec zajęć szkolnych nastąpił 28 VI 1946 r.
 • 1946 – Tutejsza Szkoła otrzymała na dożywianie: 15 kg cukru, 2 kg kakao, 28 l mleka.
  Dnia 2 maja po odbyciu pierwszych 3 lekcji nauki zostały zorganizowane szkolne akademie pierwszo- i trzeciomajowe. Dni 1 i 3 maja były wolne całkowicie od nauki i wszelkich zajęć szkolnych. Młodzież szkolna brała udział w akcji zwalczania stonki ziemniaczanej.
  W tutejszej szkole odbyły się badania rozwojowe dzieci. Tutejszy nauczyciel i sołtys dokonali spisu analfabetów i półanalfabetów. Uroczyste zakończenie roku szkolnego nastąpiło 28 czerwca 1947 r. Z inicjatywy Rady Państwa i pod wysokim protektoratem Ob. Prezydenta RP, Ministerstwo Oświaty podjęło się akcji roznoszenia na Ziemiach Odzyskanych polskich książek w szkołach i bibliotekach. W tej akcji wzięła Szkoła czynny udział.
 • 1948 – Ku uczczeniu pierwszej rocznicy śmierci generała broni Karola Świerczewskiego odbyła się w tutejszej szkole akademia. Ob. Minister zarządził, by dzień 1 maja był wolny od nauki jako tradycyjny dzień Święta Pracy i pracownicy oświatowi i szkolna młodzież wzięła udział w uroczystych obchodach. Tegoroczny obchód Święta Oświaty przypadł w dniach 2. do 4. maja pod hasłem walki z analfabetyzmem. Młodzież szkolna wzięła udział w zbiórce, która została przeznaczona całkowicie na akcję walki z analfabetyzmem. Z okazji rocznicy podpisania traktatu polsko- radzieckiego o przyjaźni, wzajemnej pomocy i współpracy zostały w tutejszej szkole przeprowadzone z młodzieżą pogadanki omawiające znaczenie podpisanego traktatu, rozwój stosunków polsko-radzieckich w dziedzinie gospodarczej, politycznej i kulturalnej oraz doniosłe znaczenie przyjaźni i współpracy obu krajów w obecnym układzie sił międzynarodowych.
 • 1948 - W dniach od 20. do 30. czerwca odbył się spis analfabetów.
 • 1948 – Dnia 11 XII tutejsza młodzież szkolna wzięła udział w powitaniu sztafety Szczecin- Warszawa zdążającej na Kongres Zjednoczonych PPR i PPS.
  Dnia 14 XII ’48 wizytował tutejszą szkołę Obywatel Inspektor Dobraszak.
 • 1949 – Dnia 16 I ’49 odbyło się w tutejszej szkole uroczyste otwarcie punktu bibliotecznego, który otrzymał 48 książek z biblioteki gminnej w Nekli. Z okazji 25 rocznicy zgonu genialnego wodza proletariatu międzynarodowego, twórcy pierwszego państwa socjalistycznego Włodzimierza Ilicza Lenina, odbyła się uroczysta akademia w świetlicy Domu Ludowego w Nekli.
 • 1949 – Z powodu przypadającej w tym roku rójki chrabąszcza młodzież tutejszej szkoły wzięła udział w akcji zbierania i niszczenia chrabąszcza majowego.
 • 1949 – Z dniem 1 XI rozpoczął się w tutejszej szkole kurs dla analfabetów. Liczba zapisanych 17. W związku z Tygodniem Walki z Analfabetyzmem (od 11 do 18 grudnia) odbył się ponowny spis analfabetów.
 • 1950 – Dnia 29 III 1950 r. odbył się w tutejszej szkole egzamin analfabetów przed Społeczna Komisją Egzaminacyjną.
  Dnia 7 V ’50 odbyła się w tutejszej szkole akademia w związku z Tygodniem Oświaty, Książki i Prasy. Udział był dosyć liczny.
  Z okazji Międzynarodowego Dnia /dziecka odbyła się w tutejszej szkole zabawa ogrodowa (4 VI 1950). Dnia 25 VI odbyła się w tutejszej szkole impreza dochodowa Czerwonego Krzyża. Zebrano 1555zł. Udział był liczny.
 • 1950 – Tydzień Walki z Analfabetyzmem w czasie od 21 X do 29 X. Nauczycielstwo powiatu brało czynny udział. Kurs dla analfabetów z ubiegłego roku został zastąpiony zespołem dobrego czytania. Rozpoczął się 1 XI 1950r. W rocznicę Wielkiej Socjalistycznej Rewolucji Listopadowej odbyła się w tutejszej szkole akademia w dniu 7 XI 1950. W akcji Narodowego Spisu Powszechnego wzięło udział nauczycielstwo.
 • 1951 – Dnia 1 I 1951r. odbyła się w tutejszej szkole impreza choinkowa. Udział był liczny (150 osób). Z okazji Święta Pracy 1 Maja odbyła się w tutejszej szkole akademia przy współudziale ZMP.
 • 1952 – 25 kwietnia brały dzieci udział w sadzeniu drzew w lesie.
 • 1952 – 12 czerwca mieszkańcy Gromady Brzeźno zrzeszyli się w uprawie roli i założyli spółdzielnię produkcyjną III typu. Do spółdzielni przystąpiło 23 członków. Do zbioru żniw postanowili pracować indywidualnie, a od jesiennych zasiewów wspólnie.
 • 1952 – 1 września 1952 r. rozpoczęto uroczystym porankiem nowy rok szkolny. Przybyło 4 uczniów rocznika 1945.
  Szkoła liczyła 14 uczniów. Jeden uczeń klasy III pozostał w tej klasie na drugi rok z powodu złych postępów w nauce wskutek niedbalstwa rodziców. Jeden uczeń z klasy IV został zwolniony na skutek badania psychicznego, które wykazało u niego debilizm w średnim stopniu.
 • 1952 - 26 października odbyły się w całym kraju Wybory do Sejmu. Mieszkańcy Brzeźna oddali swe głosy w 100% na kandydatów Frontu Narodowego, w obwodzie nr 86 w Gułtowach.
 • 1953 – 22 stycznia wygłoszono w szkole pogadankę o wyzwoleniu Brzeźna 22 I 1945 r. i Środy 23 I 1945 r.
 • 1953 – Szkoła liczyła 14 uczniów. Jeden uczeń klasy III pozostał w tej klasie na drugi rok z powodu złych postępów w nauce wskutek niedbalstwa rodziców. Jeden uczeń z klasy IV został zwolniony na skutek badania psychicznego, które wykazało u niego debilizm w średnim stopniu.
 • 1954 – Staraniem Komitetu Opieki Rodzicielskiej urządzono 3 stycznia br .choinkę noworoczną dla dzieci szkolnych. Dzieci otrzymały upominki w cenie po 10zł. Koszta pokryli rodzice z dobrowolnych jednorazowych datków. Jedna tylko matka wyłamała się z ogólnej uchwały, składki nie dała i dziecka na uroczystość noworoczną nie posłała. Sprezentowała jej paczkę w domu z otrzymywanych przesyłek amerykańskich. Jest to osoba, która z nikim zgodzić się nie może i ma wielką buzię. Dokuczała poprzedniej nauczycielce, ob. Zofii Hermannównie i nie może patrzeć na obecnego nauczyciela. Uwieczniam w tej kronice jej nazwisko dla ostrożności moich następców. Jest to sąsiadka… (w oryginale jest wymienione nazwisko).
 • 1954 – Od dnia 31 stycznia napłynęła fala mrozów. Silny mróz trzymał do 27 lutego, w granicach -15°C do -25° C. Klasy nie można było dogrzać. Temperatura w klasie mimo silnego opalania wynosiła +5°C do +8°C.
  Dzieci na ogół chorowały. Przez 3 dni nie było w klasie II żadnego ucznia. W klasie III nie było lekcy przez 6 dni z powodu choroby uczniów. Na ogół dzieci przechodziły dwa okresy choroby. Najpierw chorowały na grypę, potem przychodziły na kilka dni do szkoły i znów chorowały na odrę. Frekwencja była słaba. Były dni, że w klasie I na 15 uczniów było 3 obecnych. Z początkiem marca jest frekwencja normalna.
 • 1954 – W dniu 23 marca otrzymała tutejsza Szkoła nagrodę w kwocie 400zł za osiągnięcia w współuczestnictwie międzyszkolnym w zbiorze surowców wtórnych.
 • 1955 – Nowy rok szkolny pod hasłem „Bliżej dziecka” rozpoczęto 1 września. Stan dzieci przedstawiał się następująco: Nowoprzyjętych do klasy I - 12 dzieci, klasa II – 10, klasa III - 15, klasa IV - 5. Razem: 42 dzieci Jedno dziecko rocznika 1948 zostało odroczone na 1 rok z powodu opóźnienia rozwoju umysłowego. Dla jednego dziecka anormalnego i kaleki wystąpiono z wnioskiem o przyjęcie go do szkoły dla debilów.
 • 1955 – W październiku wybuchła we wsi szkarlatyna. Chorowały przeważnie dzieci z przedszkola, z których 4 umieszczono w szpitalu w Środzie. Z uczniów tutejszej szkoły chorował 1 chłopiec z klasy III. Frekwencja w szkole spadłą do 80%, gdyż rodzeństwo dzieci chorych zostało odizolowane.
 • 1960 – W sierpniu opłotowano obydwa budynki szkolne parkanem z siatki drucianej na żelaznych słupkach. Koszta pokrywała kasa Prezydium Gromadzkiej Rady Narodowej w Gułtowach, a prace wykonywał POM z Kostrzyna.
 • 1960 – 26 sierpnia przystąpiono do remontu kapitalnego budynku szkolnego w Brzeźnie. Murarze pracowali przez 3 dni, do dnia 29 sierpnia 1960 r.
  Nowy rok szkolny rozpoczęto 1 września 1960r. w salce gromadzkiej, ponieważ po wykonaniu prac murarskich remont przerwano.
  Z nowym rokiem szkolnym zaprzestano udzielać w szkole nauki religii. Szkoła stała się świecka i realizuje naukowy światopogląd.
 • 1961 – W dniu 3 stycznia przyjechało 2 murarzy. Pracowali przez 4 dni, do 6 stycznia włącznie. Założyli chodniki betonowe wzdłuż budynku i na froncie szkoły i kratę wycieraczkę. Po 4-dniowej przerwie od7 do 10 stycznia włącznie przybyli w dniu 11 stycznia 3 robotnicy i wstawili nowe okna na strychu i w piwnicy i zakonserwowali na strychu podłogę. Remont został w dniu 11 stycznia ostatecznie ukończony.
  W wyniku remontu uzyskała Szkoła czwartą izbę lekcyjną z dwu pokoi frontowych o powierzchni 30m2, natomiast z istniejącej już izby lekcyjnej oddzielono część na pokój dla mieszkania kierownika szkoły.
 • 1963 – silne mrozy trwają nadal. 15 stycznia dzieci nie przyszły do szkoły z powodu silnego mrozu i zawiei śnieżnych. Temperatura zewnętrzna -21° i więcej. 16 stycznia dzieci nie przyszły do szkoły. Drogi zawiane, temperatura zewnętrzna -20°, w klasach +6°.
  17 stycznia dzieci nie przyszły do szkoły. Temperatura zewnętrzna -21°, w klasach +6°18 stycznia dzieci nie przyszły do szkoły. Temperatura zewnętrzna-10°, w klasie +8°, drogi zawiane.
  19 stycznia - Dzieci nie przyszły do szkoły. Temperatura zewnętrzna -19°, w klasie +6°.W niedzielę, 20 stycznia, pogoda słoneczna, ale nadal mroźno.
  W poniedziałek przyszło 8 dzieci. Klas nie można dogrzać mimo spalenia 2 skrzynek węgli w jednym piecu i nagrzewania w dniu poprzednim. Lekcje nie odbyły się.
  W niedzielę 21 stycznia wieczorem o godzinie 20 zostało przez radio ogłoszone Zarządzenie Ministra Oświaty o zawieszeniu zajęć we wszystkich szkołach do dnia 26 stycznia, tj. do soboty włącznie.
 • 1964 – Praca w szkole kulała. Nauczycielka Maria B. opuszczała często lekcje, zazwyczaj 3 dni w tygodniu, ale były wypadki, że i cały tydzień nie była w szkole. W styczniu opuściła 16 dni, pracowała tylko 6 dni. W lutym opuściła 19 dni, pracowała tylko 6 dni. O pracy pozalekcyjnej nie można było marzyć .Koleżanki Stanisława Pawlak i Bronisława Pawlaczyk sztukowały luki w lekcjach opuszczonych przez nauczycielkę M. B. Z dniem 31 sierpnia zostały przeniesione na własną prośbę nauczycielki:
  Grono nauczycielskie razem z kierownikiem szkoły składało się z 5 osób, w tym 4 etatowych. Maria Gilewska pracowała nadetatowo, na godzinach nadliczbowych.Praca w szkole potoczyła się pomyślnie, gdyż wszystkie nauczycielki były punktualne, sumienne i pracowite.Z nowym rokiem szkolnym kol. Barbara Drabarek zorganizowała szkolną drużynę harcerską. Praca w drużynie podniosła wyniki nauczania oraz wpłynęła dodatnio na zachowanie się uczniów.
 • 1966 – W Wielki Czwartek 7 kwietnia nauczyciel tutejszej szkoły Ryszard Sęczyński uległ śmiertelnemu wypadkowi. W Środzie, jadąc motocyklem wpadł pod samochód ciężarowy i poniósł śmierć na miejscu. Jego żona dostała wstrząsu nerwowego i była dłuższy czas niezdolna do pracy i już do tutejszej szkoły nie wróciła. Od tego czasu tj. od 15 kwietnia pracujemy we dwoje z kol. Barbarą Drabarek, gdyż Wydział Oświaty i Kultury w Środzie nie dysponuje siłami zastępczymi. Nie może być mowy o wielkich sukcesach, gdzie za 4 pracuje tylko dwoje. Niektóre przedmioty nauczania leżą. Od 1 czerwca przyszedł w zastępstwo kolega Bogusław Migdalski z Tadeuszewa. Pracujemy w trójkę. Jest lepiej, ale braków nie wyrównamy.
 • 1966 - W czwartek 23 czerwca odbyło się walne zebranie Komitetu Rodzicielskiego, któremu przewodniczył kol. Bogusław Migdalski. Wybrano nowy zarząd. Zebrani podjęli uchwałę czynów społecznych w celu przyjścia z pomocą szkole w przeprowadzeniu koniecznych remontów i przygotowania lokalu i potrzebnego sprzętu dla klasy VIII. Ponieważ w chwili obecnej nie ma odpowiednich warunków dla prowadzenia kl. VIII, kierownictwo szkoły było zmuszone odesłać wyjątkowo na rok szkolny 1966/67 absolwentów kl. VII do szkół sąsiednich w Iwnie i Gułtowach.
 • 1966 – W piątek 24 czerwca odbyła się uroczystość zakończenia roku szkolnego, rozdania dzieciom świadectw i nagród. Przypomniano dzieciom o ostrożności na drogach, w kąpieli, niewypałach i pożarach.
  "Ustępując ze stanowiska kierownika tutejszej szkoły muszę zaznaczyć, że praca w tutejszym środowisku jest wyjątkowo trudna. Pracę w tutejszej szkole podjąłem 1 września 1951 r. pod naciskiem niektórych pracowników Wydziału Oświaty w Środzie, grożących mi dochodzeniem dyscyplinarnym, a działających na skutek fałszywych doniesień przez jednostkę Urzędu Bezpieczeństwa. Z zarzutów tych zostałem zrehabilitowany przez Komisję Rehabilitacyjną, orzeczeniem z dnia 21 V 1957r. Nr O K P 6/57. Mieszkańcy Brzeźna to zbieranina z różnych okolic Polski, w której do dziś tkwi odrębność dzielnicowa. Mojej poprzedniczce, która tu pracowała przez przeszło 20 lat dokuczali na każdym kroku nie szczędząc wulgarnych wyzwisk. Zaznaczam, ze nauczycielka Zofia Hetmanówna, inteligentna i uczuciowa, obchodziła się z dziećmi delikatnie, a mimo to matki miały do niej pretensje i pyskowały, nieraz biedaczka z tego powodu płakała. Myślały niektóre mamusie, że tak będzie zawsze i próbowały taksami ze mną. Po objęciu przeze mnie szkoły nie było dnia, żeby któraś nie przyszła z wielką buzią. One chciały dyktować, jakie oceny stawiać ich dzieciom. Doszło do tego, że pewnego dnia naszedł mnie w szkole ob. A.D., a podburzony przez żonę pozwolił sobie wyzwać mnie od k….. , za co zmuszony byłem oddać sprawę prokuratorowi.
  Sąd wymierzył karę na ½ roku więzienia z zawieszeniem na 2 lata ze względu na poziom umysłowy i moralny. Od tego czasu miałem spokój i mamusie otrzeźwiały. Pyskują, bo pyskują, ale tylko te, które nie dopilnują swoich dzieci i nie w szkole, ale u siebie w domach, zimą przy darciu pierza a latem gdzie się da, choćby przy spotkaniu na drodze. Zaznaczam, że nie wszystkie, bo SA i takie, które o dzieci dbają, a przez to ich dzieci dobrze się uczą. Te nie mają do nikogo pretensji i szkole pomagają. Mieszkańcy Brzeźna do czynów społecznych nie garną się, nawet drogi przez wieś nie chciało im się naprawić, twierdząc, że na to płacą podatki. Inaczej jest z dziećmi. Młodzież szkolna jest karna i pilnie pracują, chociaż w wielu przypadkach warunki domowe są opłakane. Z pomocą przychodzi praca drużyny harcerskiej prowadzonej przez nauczycielkę Barbarę Drabarek. Memu następcy życzę powodzenia i owocnych wyników w pracy. Mam nadzieję, że uda mu się wychować przede wszystkim rodziców.
  Brzeźno, dnia 30 czerwca 1966 r. kierownik szkoły


Komentarze (2)

12-11-2018 20:21:58
Lena
Sztucznie utrzymywany twór już w czasach komuny. Gdyby nie stanowisko kierownicze dla Sekretarza Bogusława Migdalskiego ta szkoła nigdy by nie przetrwała. Za komuny naciągano państwo polskie, teraz gminę. A jak w kronikach czytamy, to od zawsze brakowało nauczycieli i się zmieniali.
10-11-2018 22:02:14
Ola
Gratuluje pieknego jubileuszu. Podziwiam postep i zmiany przeprowadzane przez dyrektora w tej szkole. Zycze dalszych osiagniec.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
02

lip

SIEKIERKI, Skwer im. Powstańców Wielkopolskich
Festyn "Powitanie lata"
od godz. 17:00

07

lip

10:00
KOSTRZYN, Park Miejski, ul.Warszawska/Dworcowa/Ogrodowa
II Kostrzyński Bieg Kolorów dla dzieci

08

lip

Gułtowy
Gułtowskie Potyczki Poetów

14

lip

10:00
SIEKIERKI - boisko, ul. Szkolna
Bieg kolorów

27

lip

IWNO, Stara Cegielnia
Dziki bieg w polu - Biegowe Grand Prix Gminy Kostrzyn

[ wszystkie ]

Sonda
Czy w Kostrzynie powinna działać Straż Miejska?

TAK

NIE


Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: