Portal infoKostrzyn.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal infokostrzyn.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Burmistrz: "Zakładamy, że termin zakończenia inwestycji nie jest zagrożony" – na sesji o tunelu - .:InfoKostrzyn.pl->gminny portal informacyjny:. Kostrzyn w z@sięgu ręki
  Brzeźno | Czerlejno | Glinka | Gułtowy | Iwno | Jagodno | Kostrzyn | Sanniki | Siedlec | Siekierki | Skałowo | Sokolniki | Trzek | Węgierskie | Wiktorowo | pozostałe | dookoła
Burmistrz: "Zakładamy, że termin zakończenia inwestycji nie jest zagrożony" – na sesji o tunelu
13-07-2020 07:45   Janusz Ludwiczak
Wody deszczowe pojawiające się na budowie tunelu i dróg dojazdowych były jednym z tematów ostatniej przed wakacyjną przerwą sesją rady gminy. Podczas posiedzenia radna Anna Dudzińska złożyła interpelację w sprawie kanalizacji i remontu ulicy Grabowej w Siekierkach Wielkich.

2 godziny 18 minut trwała czwartkowa już 22. sesja Rady Miejskiej Gminy Kostrzyn. Na początku posiedzenia plan sieci szkół i przedszkoli w związku z powstaniem nowych ulic, a także uruchomieniem od września nowego Przedszkola nr 2 "Baśniowa kraina" przy ul. Powstańców Wielkopolskich.

W dalszej części sesji radni dokonali zmian w tegorocznym budżecie.

– Urząd Marszałkowski ogłosił konkurs dla samorządów na wsparcie w zakresie zbierania wód deszczowych. Do 17 lipca można składać wnioski o uzyskanie dofinansowania, które wynosi 60%. Chcemy wyposażyć szkołę w Czerlejnie w elementy do gromadzenia wody deszczowej, planujemy stworzyć ogród edukacyjny.
Kolejna zmiana związana jest z nagłym przejściem na emeryturę dyrektor Biblioteki Publicznej, jesteśmy zobowiązani na przygotowanie należności finansowych z tego tytułu, w tym odprawę emerytalną
– wyjaśniał Szymon Matysek, burmistrz gminy Kostrzyn.

Burmistrz poinformował również o planach remontu drogi z Brzeźna do Siedleczka, na ten cel gmina ma uzyskać 125 tys. zł dofinansowania z Urzędu Marszałkowskiego. Ponadto opracowywana jest koncepcja dotycząca zagospodarowania boiska przy ul. Szkolnej w Siekierkach, która ma uwzględnić skate park i górkę saneczkową.

– Pojawił się inwestor, który planuje wybudować kamienicę przy al. Sokoła z częścią handlową i usługową. Inwestor będzie uczestniczył w utwardzeniu terenu przylegającego do nieruchomości, jednak niezbędna jest dokumentacja projektowa – wyjaśniał burmistrz Szymon Matysek.

Radna Anna Dudzińska zapytała z kolei o plany zakupy nieruchomości i zwiększenie środków z tym związane ze 125 tys. zł do 210 tys. zł.
– Jakiemu celowi to ma służyć? – pytała radna Anna Dudzińska.

– Nieruchomość, którą wykupujemy jest przeznaczona na cele związane z budową tunelu, będzie w części wykorzystywana jako utwardzenie dojścia od ul. Kopernika, nie jest objęta ZRID-em – odpowiedział burmistrz Szymon Matysek.

Następnie radna Anna Dudzińska zadała burmistrzowi kolejne pytanie, tym razem dotyczące zniknięcia z budżetu kwoty 125 tys. zł na planową budowę skate parku w Siekierkach.

– W ubiegłym roku ogłosiliśmy przetarg, przewidziana kwota 125 tys. zł była niewystarczająca. Po przetargu najniższa oferta opiewała na kwotę 300-350 tys. zł. Nie mieliśmy środków, by dołożyć na to zadanie – wyjaśnił burmistrz.

Z kolei radny Piotr Hojeński zapytał o budowę tunelu.
– Jak można rozwiązać sytuację związaną z pojawiającymi się wodami opadowymi?

– My nie zamierzamy nic z tym zrobić. Jest to naturalny proces, że woda kumuluje się w tym okresie. Nie wynika to z tego, że wykonawca zszedł z placu budowy, a w dokumentacji są błędy. Jest to wciąż budowa, w tej chwili nie ma tam kanalizacji deszczowej, ona będzie. Woda stoi w tunelu, gdyż nie ma jeszcze gotowej całej infrastruktury drogowej, nic tam nie podmaka, nic negatywnego się nie dzieje – wyjaśnił burmistrz Szymon Matysek.

Na to radny Przemysław Kubiak porównał sytuację do inwestycji ogólnopolskich.
– Może się wydawać, że ta sytuacja jest jakimś ewenementem w skali krajowej. Terminy inwestycji centralnych też są poprzesuwane – budowa promu w Szczecinie, budowa przekopu przez Mierzeję Wiślaną. Apeluję byśmy wspierali burmistrzów przy realizacji tej inwestycji – stwierdził Przemysław Kubiak, przewodniczący Komisji oświaty, kultury i sporty Rady Miejskiej Gminy Kostrzyn.

– Ja wiem, że czasami emocje i złośliwości biorą górę, szuka się tysiące powodów i argumentów. Wolimy dmuchać na zimne i szukać rozwiązanie niż doprowadzać do sytuacji katastrofy budowlanej, która mogłaby się wydarzyć. Potem byłyby zarzuty, że nie reagujemy. Zakładamy cały czas, że termin zakończenia inwestycji – czyli połowa przyszłego roku nie jest zagrożony. Staramy się zrealizować inwestycję, która ma służyć nie przez 2-3 lata, ale przez 30 lat. Otwierając na początku października 2019 przetarg i podpisując umowę w styczniu nie wiedzieliśmy, że będą pojawiać się takie sytuacje. Wiele inwestycji w tej gminie było realizowanych z problemami, ale doczekały się realizacji. Chcemy wzmocnić podłoże i zmienić technologię prac – zaznaczył burmistrz Szymon Matysek.

ZOBACZ TAKŻE: Woda pod nowym wiaduktem. Burmistrz: "występuje problem związany ze stabilnością gruntów"

Ostatecznie radni jednogłośnie zdecydowali o dokonaniu zmian w tegorocznym budżecie i Wieloletniej Prognozie Finansowej na lata 2020-2030.

W dalszej części sesji poruszono sprawę oczyszczalni ścieków w Skałowie.

– Przeprowadziliśmy szereg rozmów z firmą Aquanet. mamy pewien pogląd, wiemy czego możemy się spodziewać. Ilość mieszkańców przybywa, musimy zmierzyć się z rozbudową oczyszczalni, aby przyjąć ścieki w należyty sposób i je oczyścić – wskazywał burmistrz.

Radna Anna Dudzińska złożyła interpelację dotyczącą układu komunikacyjnego w Siekierkach Wielkich oraz poruszyła temat budowy kanalizacji i remontu ulicy Grabowej w Siekierach Wielkich.

– Ulica Grabowa stwarza poważne niebezpieczeństwo. Jest problem w przejezdności dwóch aut w różnych kierunkach. Ulicą Grabową przejeżdża kilkadziesiąt samochodów każdego dnia. Kanalizacja miała ukończona 30 kwietnia, nawierzchnia miała być wykonana na przełomie czerwca i lipca. Mamy już 9 lipca. Chcę być optymistką, że na jesieni pojedziemy asfaltową Grabową – mówiła podczas sesji radna Anna Dudzińska.

– Dokumentacja projektowa dla wykonania tego zadania obejmowała wykonanie kanału tłocznego do ul. Sosnowej. Nie uwzględniała podziałów nieruchomości powstałych w tym czasie. Zakład Komunalny rekomendował, aby przedłużyć czas realizacji inwestycji i doprojektować kanalizację grawitacyjną, która umożliwi w przyszłości ewentualne podłączenie przyszłych mieszkańców – odpowiedział burmistrz Szymon Matysek.

– Budowa nawierzchni została przesunięta z terminu lipcowego na wrzesień. Zarzucalibyście państwo, że nie podłączylibyśmy przyszłych mieszkańców i należałoby rozrywać nowy asfalt – dodał wiceburmistrz Waldemar Biskupski.

Pod koniec sesji radni poruszali konieczność remontów dróg w innych częściach gminy.

– Mamy 200. rocznicę urodzin Ewarysta Estkowskiego, czy uda się zrealizować krótką drogę z Gułtów do miejsca urodzin? Ewaryst byłby dumny, a my mieszkańcy Gułtów i i Drzązgowa szczególnie. Wielka prośba i powrót do zobowiązań .Pamiętam, że pani skarbik powiedziała, że pieniążki na to znajdzie – mówił radny Marek Kowalski.

– Idąc tropem radnego w tym roku mija 100. rocznica pułku ułanów w Iwnie – nie mówię o chodniku, drodze, ale mam na myśli jakoś upamiętnienie tego wydarzenia – dodał radny Szymon Nadolny.

– Mógłbym jeszcze dorzucić ulicę Witosa, Kwiatową, Aleje 3 Maa, które również zasługują – stwierdził wiceburmistrz Waldemar Biskupski.

Na zakończenie obrad przewodniczący Grzegorz Banaszak życzył udanych wakacji i emocjonującego wieczoru wyborczego.

ZOBACZ TAKŻE: Retransmisja sesji {► FILM}

ZOBACZ TAKŻE: Projekty uchwał, wyniki głosowań i lista obecności radnych


R E K L A M A

Komentarze (21)

23-08-2020 21:52:37
Do Zawiedziona
No niestety, skoro zabrakło trzeźwej oceny poprzedniej kadencji, teraz trzeba być zawiedzioną. Zgodnie ze starą zasadą mądry Polak po szkodzie.
23-08-2020 20:21:27
Do Zdzich
Ale mnie rozbawiłeś. Urząd Miejski w Kostrzynie ma na stanie mniej służbowych odrzutowców hahaha
23-08-2020 17:18:00
Zawiedziona
Przy plaży przy Wrzesinskiej budka otwarta z jedzenie i piwkiem a lezaków niema na plaży wielkie koszta wydane przez mieszkanców gminy z podatków na tą inwestycje i zero opalania
23-08-2020 13:49:39
Do Zdich
Nie bądź śmieszny. Inwestycja za takie olbrzymie pieniądze a na budowie ZERO osób. Wierz dalej w bajki Urzędu.
23-08-2020 12:46:05
Zdzich
Na mieście mówią że są wakacje i pandemia i przez to jest mniej ludzi na budowie.
22-08-2020 15:10:54
do Janek
A co mówią na mieście o tunelu?
21-08-2020 22:15:17
Janek
Panie burmistrzu. Czy to prawda co mówią na mieście o tunelu ? Dlaczego od baaaaaaaardzo długiego czasu nic się nie dzieje na budowie ? Najlepszy czas na pracę budowlane a tam pusto. Prosimy o PRAWDZIWE informacje !
15-07-2020 20:19:43
Dodatek do Olka
W odróżnieniu od kostrzyńskiej komunikacji, która jest tylko i wyłącznie dużym kosztem. Można by go jeszcze jakoś zrozumieć, gdyby ludzie tłumnie korzystali z komunikacji. Ale kosztu wożenia powietrza nie da się zrozumieć!
15-07-2020 14:53:26
Olek
Krzychu dopadła cie frustracja? Na budowę obwodnicy Kostrzyna ul. Okrężnej gmina dostała max, w dodatku czerpie nadal z tej inwestycji zyski do budżetu, więc hamuj swój jad, bo to była korzyść dla gminy.
14-07-2020 23:14:31
mieszkaniec
krzychu @ nie trzepiaj sie ani franka i renaty pokarz prawde w tej sprawie co ludzi oczerniasz podaj całe argumenty i sie nie oszmieszaj
14-07-2020 22:50:24
Zawiedziona
A co z plazą i lezakami na proponowaneł plazy przy wrzesinskiej tyle wydanej kasy na plaze i nie działa kogo to wina
14-07-2020 22:14:13
Kaziu
Krzychu, dofinansowanie do obwodnicy Kostrzyna ul. Okrężnej itd. wynosiło 30% kosztów kwalifikowalnych. W perspektywie 2007-2013 to był max. Dzięki tej inwestycji mamy wpływy do budżetu gminy. W perspektywie unijnej od 2014 mamy dofinansowanie 85% i jest to zasługa samorządowców tamtej kadencji, którzy w konsultacjach takie kryterium wywalczyli. Za pieniądze utopione w tunel na jeziorze Pło pani Lepczyk czy pan Iwański wykorzystując dofinansowanie unijne wybudowaliby pięć tuneli czy wiaduktów, parę rond i dróg. 60 mln zł to gigantyczne pieniądze.
14-07-2020 20:51:48
Do krzychu
Ugotowani czy utopieni - co za różnica. I tak masakra, i tak masakra. Nie wiemy co byłoby z pomysłami poprzedniej ekipy, z Matyskiem i spółką wiemy, że jesteśmy w czarnej d.... ziurze z wodą
14-07-2020 17:15:19
Krzychu
Frank- Renata ty nasza gminna specjalistko od budowania bubli typu Okrężna z dofinansowaniem unijnym 10 %. Przypominam, że Ty chciałaś wybudować dwa obiekty. Tunel i wiadukt - 200 metrów od siebie !!! Ty byś tą gminę ugotowała.
14-07-2020 10:29:44
Mikołaj
Jakoś cicho, że burmistrz wytoczył sprawę w sądzie projektantowi. Czy pan redaktor to pominął, czy na sesji o tym nie mówiono? To skandal, że próbuje się utrzymywać mieszkańców gminy w nieświadomości. Z wypowiedzi burmistrza wynika, że to, że kaczki pływają to jest ok, zaprzecza się że wykonawca zszedł z budowy, chociaż od 7 miesięcy się nic nie dzieje. Przecież to jest sezon i na budowach wre. Całą poprzednią kadencję robili projekt i jeszcze do kitu? Proszę to wyjaśnić.
13-07-2020 22:50:16
stefan
Kazdy orze jak morze jak ma mozliwośći
13-07-2020 22:49:16
Zabawne
Pan Przemysław Kubiak był wyjątkowo zabawny. Zamiast szukać daleko tych, którzy też nie umieją budować, niech lepiej pojedzie po sąsiedzku do Pobiedzisk zapytać tych, którzy umieją. I jak się buduję tunel, drogi dojazdowe i rondo. Może się nauczy? Swoją drogą, porównanie naszego tunelu do nieszczęsnej stempki wydaje się freudowskie. W sumie są nasi "włodarze" lepsi, tunel to więcej niż stempka. Reelekcja się należy!
13-07-2020 22:20:00
mieszkaniec
kaczki pływaja dlatego taki postoj ,ochrona srodowiska niepozwala i tez rybki pływają ,a wy sie czepiacie begierowi gdzie dostale wszystkie inwestycje od burmistrza ,takie czasy
13-07-2020 22:04:38
Frank
W tym sęk, że już mu nikt nie wierzy. Bo przed wyborami też zapewniał, że przejazdy będą zamknięte dopiero po zakończeniu inwestycji. A zamknięte zostały 19 maja 2019. A podczas sesji mówi sprzeczne rzeczy celowo, by naiwniacy dali się nabrać a zawsze może powiedzieć, że zakładał. Kto wierzy, że nie wiedzieli, że będzie problem z gruntem? Ja nie wierzę. Trzeba znać historię Kostrzyna, a zresztą była budowana Wrzesińska, co nie wiedzieli jaki płynie Strumień przez Kostrzyn?
13-07-2020 19:39:17
Kiepskie założenia
Od 7 miesięcy wykonawca nie buduje dróg dojazdowych. Burmistrz zakłada, że termin (w którym nie było uwzględnione 7 miesięcy postoju), będzie dotrzymany. Radni nie kwestionują słów burmistrza. O co chodzi? Ktoś wierzy w zapewnienia burmistrza?
13-07-2020 17:29:36
Frank
Zakładamy? Przecież tunel jest niby wybudowany? Zmiana technologii - czy to znaczy że Begierowi podziękujemy? Od początku powinna to robić jedna duża firma! Dzielenie inwestycji pod B tak się kończy. Co do sesji , to umknęła najważniejsza sprawa -konflikt w Jagodnie spowodowany brakiem planu zagospodarowania przestrzennego i budową na WZ czegoś co wielu osobom się nie podoba. Ten protest powinien być skierowany przeciwko burmistrzowi i radzie. Bo to ich zasługa.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
01

maj

11:00
KOSTRZYN, stadion ul. Sportowa 12
Lechia Kostrzyn - Orkan Śmiłowo

02

maj

11:00
BRZEŹNO, stadion ul. Długa 9
Maratończyk Brzeźno - Sokół Mieścisko

14:00
GUŁTOWY, stadion ul. Kasztanowa 17
GKS Gułtowy - Jadwiżański KS Poznań

09

maj

14:00
GUŁTOWY, stadion ul. Kasztanowa 17
GKS Gułtowy - KS 1999 Łopuchowo

16

maj

11:00
BRZEŹNO, stadion ul. Długa 9
Maratończyk Brzeźno - Pogrom Luboń

[ wszystkie ]

Sonda
Gdzie najczęściej robisz zakupy?

Biedronka

Dino

Netto

Tesco

Jana

Chata Polska

targowisko

sklep lokalny

poza gminą Kostrzyn (Poznań/Swarzędz/Środa/Pobiedziska/Nekla/Września)


Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: