Portal infoKostrzyn.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal infokostrzyn.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Podczas odpustu w farze Siostry Służebniczki świętowały 100-lecie w Kostrzynie {◎ GALERIA ZDJĘĆ} - .:InfoKostrzyn.pl->gminny portal informacyjny:. Kostrzyn w z@sięgu ręki
  Brzeźno | Czerlejno | Glinka | Gułtowy | Iwno | Jagodno | Kostrzyn | Sanniki | Siedlec | Siekierki | Skałowo | Sokolniki | Trzek | Węgierskie | Wiktorowo | pozostałe | dookoła
Podczas odpustu w farze Siostry Służebniczki świętowały 100-lecie w Kostrzynie {◎ GALERIA ZDJĘĆ}
30-06-2020 06:40   Janusz Ludwiczak
W poniedziałek, w dniu imienin Piotra i Pawła w farze odprawiona została uroczysta suma odpustowa, połączona ze 100-leciem posługi Sióstr Służebniczek Niepokalanego Poczęcia NMP w Kostrzynie.

Uroczystą mszę świętą, która koncelebrowana była przez dziewięciu kapłanów odprawił ks. kan. Ireneusz Rachwalski, dziekan dekanatu kostrzyńskiego i proboszcz Parafii Św. Jadwigi w Siekierkach.

Podczas uroczystej sumy odpustowej jubileusz 100-lecia posługi świętowały Siostry Służebniczki Niepokalanego Poczęcia NMP, które do Kostrzyna przybyły dokładnie 15 kwietnia 1920 roku.

– Obecnie w Kostrzynie są tylko trzy siostry, choć były czasy, gdzie było blisko 10 sióstr. Na przestrzeni tych stu lat siostry pełniły różne posługi, pierwszym charyzmatem naszego jest prowadzenie ochronek, czyli przedszkoli. Siostry opiekują się chorymi i potrzebującymi – powiedziała siostra Rafała Kisiel, przełożona generalna Zgromadzenia Sióstr Służebniczek Niepokalanego Poczęcia NMP w Wielkopolsce.

Siostry Służebniczki Maryi osiedliły się w Kostrzynie 15 kwietnia 1920 r., jednak już w latach 60. XIX wieku prowadziły ochronki w Iwnie (w latach 1861-1865) i w Drzązgowie (1863-1877). Inicjatorem sprowadzenia sióstr do Kostrzyna był dr Marceli Kube – lekarz i działacz społeczny. Siostry zamieszkały w domu przy ul. Poznańskiej 19, którego ofiarodawczynią była hrabina Seweryna Mielżyńska z Iwna.

W historii Kostrzyna siostry prowadziły również kuchnię dla ubogich, opiekowały się młodzieżą, poświęcały czas na opiekę nad chorymi.

Tragicznym momentem dla zgromadzenia był dzień 27 grudnia 2004 r., kiedy to samochód śmiertelnie potrącił dwie siostry: Cyrenię i Gaudentę.

Obecnie w Kostrzynie posługują trzy Siostry Służebniczki (s. Bogumiła - przełożona, s. Eliza - katechetka i s. Dąbrówka – seniorka, posługująca w kuchni). Do niedawna pracowały jako zakrystianki w farze, jednak ze względów zdrowotnych musiały zrezygnować, ale nadal dbają o wystrój kościoła: kwiatami, dekoracjami z okazji różnych uroczystości. Biorą udział również w pieszej pielgrzymce do Tulc.


Fot: Janusz Ludwiczak

Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz

Nick: (max. 40znaków)

Treść komentarza (maksymalnie 1500 znaków):

Pozostało znaków: 1500

Wpisz kod z obrazka: (cyfry i litery a-f)

REGULAMIN:
Publikowane komentarze odzwierciedlają osobiste poglądy ich autorów, którzy ponoszą wyłączną odpowiedzialność za ich treść. Wpisy naruszające polskie prawo, dobra innych osób, zawierające słowa powszechnie uznane za wulgarne oraz nie związane bezpośrednio z komentowanym tekstem będą kasowane. Niedopuszczalne jest również zamieszczanie w treści komentarzy linków do innych stron internetowych, reklam oraz danych osobowych i adresowych osób prywatnych i firm. Komentarze ukazują się na stronie po akceptacji przez moderatora, co nie zwalnia ich autorów od odpowiedzialności za wygłaszane treści.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
12

lip

Gmina Kostrzyn
Wybory prezydenckie - II tura
w godz. 7:00-21:00

18

lip

IWNO, Park Mielżyńskich
Serce od Serca
w godz. 13:00-16:00

25

lip

Siedleczek, figurka
Bieg do Nocy - Biegowe Grand Prix Gminy Kostrzyn

28

sie

Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury "Kostrzynianka" ul. Poznańska 33, Kostrzyn
Akcja honorowego poboru krwi dla chorych na białaczkę
w godz. 8:30-14:00

13

wrz

Iwno
V Bieg Pieczonej Pyry - Biegowe Grand Prix Gminy Kostrzyn

[ wszystkie ]

Sonda
Gdzie w tym roku planujesz spędzić wakacje/urlop?

nad morzem

nad jeziorem

w górach

za granicą

w innym dużym mieście

w domu - nigdzie nie wyjadę

w pracy - nie mam urlopu


Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: