Portal infoKostrzyn.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal infokostrzyn.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Dzień Krwiodawcy - .:InfoKostrzyn.pl->gminny portal informacyjny:. Kostrzyn w z@sięgu ręki
  Brzeźno | Czerlejno | Glinka | Gułtowy | Iwno | Jagodno | Kostrzyn | Sanniki | Siedlec | Siekierki | Skałowo | Sokolniki | Trzek | Węgierskie | Wiktorowo | pozostałe | dookoła
Dzień Krwiodawcy
15-06-2020 07:15   Janusz Ludwiczak
W niedzielę obchodzony był Światowy Dzień Krwiodawcy.

Światowy Dzień Krwiodawcy obchodzony jest 14 czerwca w dzień urodzin Karla Landsteinera, który w 1901 odkrył grupy krwi, za co w 1930 r. otrzymał nagrodę Nobla.

Krew to najcenniejszy dar życia, dzięki honorowym dawcom wielokrotnie udało się uratować życie poszkodowanym w wypadach czy osobom podczas dużych operacji oraz walczącym z białaczką, anemią czy sepsą.

Oddawanie krwi wiąże się również z pewnymi przywilejami. Podstawowe uprawnienia Honorowych Dawców Krwi to zwolnienie od pracy w dniu, w którym oddaje się krew i na czas okresowego badania lekarskiego dawców, zwrot utraconego zarobku i kosztów przejazdu oraz posiłek regeneracyjny po oddaniu krwi lub jej składników o wartości kalorycznej 4 500 kalorii.

Ponadto dawcom rzadkich grup i tym, którzy przed pobraniem zostali poddani zabiegowi uodpornienia lub innym zabiegom w celu uzyskania osocza lub surowic diagnostycznych, przysługuje oprócz wymienionych uprawnień ekwiwalent pieniężny za pobraną krew i związane z tym zabiegi oraz możliwość odliczenia darowizny na cele krwiodawstwa w danym roku podatkowym. Każdej kobiecie, która oddała co najmniej 5 litrów krwi i każdemu mężczyźnie, który oddał co najmniej 6 litrów krwi oraz każdemu, kto oddał odpowiadającą tej objętości ilość innych składników krwi, przysługuje tytuł i odznaka "Zasłużonego Honorowego Dawcy Krwi".

Od 13 lat w Kostrzynie organizowane są akcje honorowego poboru krwi, które zainicjował Eugeniusz Jacek – prezes Klubu HDK PCK przy Spółdzielni Mieszkaniowej w Swarzędzu.

20 października 2017 roku powstał Kostrzyński Klub Honorowych Dawców Krwi Polskiego Czerwonego Krzyża, w którym działa ok. 200 członków.

W maju odbyły się kolejne zbiórki krwi, tym razem w krwiobusie. W sumie podczas dwóch akcji zebrano 30,650 litrów krwi od 69 osób. Kolejną zbiórkę, tym razem dla chorych na białaczkę zaplanowano na 28 sierpnia.

A dlaczego oddajemy krew?

– Krew oddaję od 2007 roku. Już nie liczę ile udało się oddać litrów. Krew warto oddawać, żeby pomóc innym – uważa Rafał Kroczyński.

– Jestem dawcą od 10 lat. Jest to składnik, którego nie można wyprodukować, jedyne źródło pomocy, dlatego oddaję krew – wskazuje Rafał Czarnecki.

– To był impuls. Zdecydowałam się, bo mogę uratować komuś życie – powiedziała Beata Kasperczak.

– Mam potrzebę pomagania innym. Krew oddaję od 8 lat. Oddałem prawie 10 litrów. A do oddawania krwi po raz pierwszy zmobilizował mnie dzień wolnego w pracy – przekonuje Michał Łukaszewski.

– Krew oddaję od 2017 roku. Do tej pory zebrałem niecałe 5 litrów. Warto oddawać krew, by pomóc ludziom. To nic nie kosztuje, a sami kiedyś możemy tej pomocy potrzebować – uważa Mariusz Chłędowski.

– Krew oddaję regularnie co trzy miesiące od 2005 roku. Oddając krew pomagam innym, a przy okazji mam dzień wolny od pracy. Sam zabieg nie jest bolesny – powiedział Leszek Kowalski, krwiodawca.

– Zacząłem już w wojsku i tak krew oddaję już od 10 lat. Chcę pomagać innym, oddając ten życiodajny płyn, który płynie w naszych żyłach. Wato pomagać, tak zostałem wychowany. To nie boli, a najbardziej lubię wkłucie igły. Oddanie krwi zajmuje mi ok. 8 minut – wskazuje Grzegorz Karalus, dawca krwi.


Komentarze (0)

Aktualności
Niezapominajka
19

maj

16:00
Urząd Miejski Gminy Kostrzyn ul. Dworcowa 5, Kostrzyn
Posiedzenie komisji budżetowo-prawnej oraz komisji rolnictwa, ochrony środowiska i spraw komunalnych Rady Miejskiej Gminy Kostrzyn
► porządek obrad

22

maj

15:00
GUŁTOWY, boisko ul. Kasztanowa 17
GKS Gułtowy - Antares Zalasewo

16:00
KOSTRZYN, stadion ul. Sportowa 12
Piast II Kobylnica/Karamba Gruszczyn - Lechia II Kostrzyn

27

maj

Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury "Kostrzynianka" ul. Poznańska 33, Kostrzyn
Akcja honorowego poboru krwi
w godz. 8:30-14:00

28

maj

16:00
KOSTRZYN, stadion ul. Sportowa 12
1922 Lechia Kostrzyn - GKS Dopiewo

[ wszystkie ]

Sonda
Czy w Kostrzynie powinna działać Straż Miejska?

TAK

NIE


Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: