Portal infoKostrzyn.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal infokostrzyn.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

100 lat temu urodził się Jan Paweł II - .:InfoKostrzyn.pl->gminny portal informacyjny:. Kostrzyn w z@sięgu ręki
  Brzeźno | Czerlejno | Glinka | Gułtowy | Iwno | Jagodno | Kostrzyn | Sanniki | Siedlec | Siekierki | Skałowo | Sokolniki | Trzek | Węgierskie | Wiktorowo | pozostałe | dookoła
100 lat temu urodził się Jan Paweł II
18-05-2020 09:39   Janusz Ludwiczak
Odbył 104 pielgrzymki, odwiedził 129 krajów, beatyfikował 1340 osób i kanonizował 483, więcej niż wszyscy jego poprzednicy w okresie pięciu poprzedzających wieków. Mija 100. rocznica urodzin Karola Wojtyły, który w 1978 roku został 264. papieżem, a jego pontyfikat trwał blisko 27 lat.

Karol Wojtyła urodził się 18 maja 1920 roku w Wadowicach. 16 października 1978 r. został wybrany na papieża przez drugie zgromadzenie kardynałów po śmierci Jana Pawła I, który zmarł po trzydziestu trzech dniach pontyfikatu. Kardynał Wojtyła został wybrany trzeciego dnia konklawe i przyjął imiona Jan Paweł dla uhonorowania swojego poprzednika, był 264. papieżem i 6. Suwerenem Państwa Watykańskiego.
Za główny cel swojego papiestwa Jan Paweł II postawił sobie transformację i zmianę położenia Kościoła katolickiego, chciał „postawić swój Kościół w sercu nowego sojuszu religijnego, który zgromadziłby żydów, muzułmanów i chrześcijan w wielkiej religijnej armadzie”. Przyczynił się do poprawienia relacji Kościoła katolickiego z judaizmem, islamem, z Kościołem prawosławnym oraz Wspólnotą anglikańską.

Podczas swojego pontyfikatu odbył 104 pielgrzymki do 129 krajów, w tym ośmiokrotnie do Polski. Dwukrotnie był w Poznaniu (w 1983 i 1997 roku) i w Gnieźnie (1979 i 1997).

"Trudno tu nie wspomnieć o jeszcze innym pomniku - pomniku Ofiar Czerwca 1956 roku. Został on wzniesiony na tym placu staraniem społeczeństwa Poznania i Wielkopolski w 25. rocznicę tragicznych wydarzeń, które były wielkim protestem przeciwko nieludzkiemu systemowi zniewalania serc i umysłów człowieczych. Chciałem pod ten pomnik przybyć w 1983 roku, gdy byłem po raz pierwszy jako papież w Poznaniu, ale wówczas odmówiono mi możliwości modlitwy pod Poznańskimi Krzyżami. Cieszę się, że dziś razem z wami - młodą Polską - mogę uklęknąć pod tym pomnikiem i oddać hołd robotnikom, którzy złożyli swoje życie w obronie prawdy, sprawiedliwości i niepodległości Ojczyzny" – mówił Jan Paweł II podczas homilii wygłoszonej 3 czerwca 1997 roku na poznańskim Placu Mickiewicza.

Karol Wojtyła zmarł 2 kwietnia 2005 roku w Watykanie. 27 kwietnia 2014 roku został Jan Paweł II ogłoszony świętym.

– Modląc się dziś w Poznaniu, gdzie przed ponad 1000 lat zaczęła zakorzeniać się wiara chrześcijańska, a wraz z nią zaczęła tworzyć się polska państwowość, ogarniamy pamięcią i sercem minione wieki, wspominamy i dziękujemy za dar, jaki otrzymaliśmy w osobie największego z rodu Polaków - Karola Wojtyły. W całych naszych dziejach nie mieliśmy nikogo, kto by podobnie jak św. Jan Paweł II łączył w sobie tyle różnych przymiotów serca, umysłu i woli, tyle tak różnych form wyjątkowego w skali dziejów ludzkości charyzmatów, tyle i tak różnych obszarów owocnego trudu dla dobra swoich rodaków i całej ludzkości – powiedział kard. Stanisław Dziwisz, wieloletni osobisty sekretarz papieża podczas niedzielnej mszy św. odprawionej w poznańskiej Katedrze z okazji 100. urodzin Jana Pawła II.


Fot: materiały archiwalne - Urząd Miasta Poznania, TVP

ZOBACZ TAKŻE: Relikwie św. Jana Pawła II wprowadzono do kostrzyńskiej fary

Komentarze (0)

Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
28

maj

do 29-05-2022
KOSTRZYN, Plac Kurdeszowy (polana przy ul. Estkowskiego)
42. Kurdesz Kasztelański

KOSTRZYN, hala sportowa, ul. Piasta 1 (Szkoła Podstawowa nr 1)
Finału Mistrzostw Wielkopolski w Mini Siatkówce Dwójek Dziewcząt

16:00
KOSTRZYN, stadion ul. Sportowa 12
1922 Lechia Kostrzyn - GKS Dopiewo

29

maj

11:00
BRZEŹNO, boisko ul. Długa 9
Maratończyk Brzeźno - Pogoń Książ Wielkopolski

18:00
Kostrzyn
X Kurdeszowa (Za)dyszka - Biegowe Grand Prix Gminy Kostrzyn

[ wszystkie ]

Sonda
Czy w Kostrzynie powinna działać Straż Miejska?

TAK

NIE


Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: