Portal infoKostrzyn.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal infokostrzyn.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Przedszkola i żłobki wznowią działalność dopiero od poniedziałku - .:InfoKostrzyn.pl->gminny portal informacyjny:. Kostrzyn w z@sięgu ręki
  Brzeźno | Czerlejno | Glinka | Gułtowy | Iwno | Jagodno | Kostrzyn | Sanniki | Siedlec | Siekierki | Skałowo | Sokolniki | Trzek | Węgierskie | Wiktorowo | pozostałe | dookoła
Przedszkola i żłobki wznowią działalność dopiero od poniedziałku
06-05-2020 01:14   Janusz Ludwiczak
Od środy będą mogły działać żłobki i przedszkola, tak by mogła zostać zorganizowana opieka dla dzieci pracujących rodziców. Jednak placówki te nie zostaną otwarte w gminie Kostrzyn.

Od poniedziałku otwarte zostały centra handlowe, działać mogą również biblioteki, muzea i galerii sztuki, a także hotele i obiekty z miejscami noclegowymi.

Z kolei od środy, 6 maja działać będą mogły żłobki i przedszkola, tak by mogła zostać zorganizowana opieka dla dzieci pracujących rodziców.

W gminie Kostrzyn placówki te wznowią działalność dopiero od poniedziałku.

– Trwają przygotowania związane z uruchomieniem Klubów Malucha i Przedszkoli na terenie gminy Kostrzyn. Podjęta została wspólna decyzja samorządu oraz dyrekcji placówek publicznych i niepublicznych, że obiekty te sprawować będą opiekę nad dziećmi od 11 maja br. Przyjmowane są zgłoszenia i na dzień dzisiejszy deklarację złożyli rodzice około 50 dzieci. Obecnie podejmowane są działania związane ze spełnieniem przez te placówki oświatowe wszystkich wymogów i wytycznych Głównego Inspektora Sanitarnego, który przedstawił zasady dotyczące ich uruchomienia. Szczegółowe informacje zainteresowanym rodzicom przekazywane będą przez dyrektorów placówek działających na terenie gminy – informuje Szymon Matysek, burmistrz gminy Kostrzyn.

Podobnie będzie w sąsiednich gminach. W Kleszczewie i Pobiedziskach przedszkola równiez zostaną otwarte 11 maja.

Inaczej będzie jednak w Swarzędzu, gdzie samorząd potrzebuje czasu na przeanalizowanie możliwości wznowienia tej formy opieki nad dziećmi. Otwarcie żłobków i przedszkoli poprzedzone musi być solidnymi przygotowaniami, tak aby zminimalizować ryzyko dla zdrowia dzieci i personelu. Burmistrz rozesłał również specjalne ankiety do rodziców.

– W tym tygodniu ani żłobki ani przedszkola nie zostaną otwarte. Przygotowujemy się. Wytyczne Ministerstwa Zdrowia mówią o tym, że w grupie może być 12 dzieci, w uzasadnionych przypadkach 14. Te dzieci muszą być odpowiednio przygotowane. Musi być przeprowadzona z nimi rozmowa o częstym myciu rąk, a zaskoczeniem dla dzieci będzie to, że panie będą inaczej wyglądały – będą miały maseczki, przyłbice. Sale przedszkolne będą pozbawione niektórych zabawek, pluszaków, dywanów, i innych przedmiotów, które nie nadają się do dezynfekcji – przyznaje Marian Szkudlarek, burmistrz miasta i gminy Swarzędz.

Mocne zastrzeżenia do decyzji rządu mają również władze Poznania.

– Tak jak do tej pory, będziemy podejmować działania w sposób przemyślany, systemowy i zorganizowany. To, że premier wydał taki komunikat nie oznacza, że z dnia na dzień przywrócimy normalną działalność żłobków i przedszkoli, bo to byłoby w mojej ocenie szaleństwem. Zanim je otworzymy, musimy najpierw zapewnić bezpieczeństwo dzieciom i pracownikom. Decyzję podejmę, gdy znane będą szczegółowe wytyczne dotyczące utrzymania reżimu sanitarnego w tych placówkach – powiedział Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania.

Jak informuje miasto realizacja zawartych zasad wymusza na prezydencie, a także dyrektorach żłobków i przedszkoli podjęcie wielu działań, w szczególności: przygotowania i wdrożenia poważnych zmian w sposobie organizacji opieki nad małymi dziećmi; wdrożenia, gwarantujących bezpieczeństwo dzieci jak i pracowników zasad, których celem jest zapobieganie rozprzestrzeniania się SARS-Cov-2; ograniczenia przestrzeni placówek (wyodrębnienie pomieszczeń na izolację), ograniczenia liczby dzieci.

– Widać, że wytyczne dla przedszkoli i żłobków zostały przygotowane przez osoby nie mające wiedzy o obecnych realiach, m.in. braku środków ochrony osobistej w szpitalach. Do momentu zapewnienia bezpieczeństwa w placówkach opiekuńczych i przedszkolnych nie wznowimy ich działalności. Wystąpimy też do rządu o bardziej precyzyjne wytyczne sanitarne oraz pełne finansowanie środków ochrony osobistej. Zaskakujące jest, że nawet dla ekstraklasy piłkarskiej, która startuje dopiero za miesiąc i to bez publiczności, są przygotowane bardziej precyzyjne wytyczne dotyczące bezpieczeństwa. To niepoważne traktowanie dzieci, rodziców i dyrektorów placówek – zaznacza odpowiedzialny za oświatę wiceprezydent Poznania Mariusz Wiśniewski.

Miasto podjęło już przygotowania do uruchomienia placówek. Przeprowadzone zostaną też szczegółowe konsultacje z dyrektorami przedszkoli i żłobków oraz środowiskiem lekarskim.

– Przymierzamy się do tego, by żłobki i przedszkola otworzyć nie wcześniej niż 25 maja. Zależy to od opinii ekspertów, epidemiologów, którzy zweryfikują ryzyka i czy uda się stworzyć takie warunki, aby nie dochodziło do ryzyka zakażenia pomiędzy dziećmi i personelem placówki. Tym osobom, które muszą zajmować się dziećmi przysługuje zasiłek opiekuńczy – powiedział Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania.

Nadal obowiązuje rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej o zawieszeniu zajęć w szkołach do 24 maja 2020 r. Z kolei dopiero w czerwcu odbędą się matury i egzaminy ósmoklasisty.


Fot: Janusz Ludwiczak

Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz

Nick: (max. 40znaków)

Treść komentarza (maksymalnie 1500 znaków):

Pozostało znaków: 1500

Wpisz kod z obrazka: (cyfry i litery a-f)

REGULAMIN:
Publikowane komentarze odzwierciedlają osobiste poglądy ich autorów, którzy ponoszą wyłączną odpowiedzialność za ich treść. Wpisy naruszające polskie prawo, dobra innych osób, zawierające słowa powszechnie uznane za wulgarne oraz nie związane bezpośrednio z komentowanym tekstem będą kasowane. Niedopuszczalne jest również zamieszczanie w treści komentarzy linków do innych stron internetowych, reklam oraz danych osobowych i adresowych osób prywatnych i firm. Komentarze ukazują się na stronie po akceptacji przez moderatora, co nie zwalnia ich autorów od odpowiedzialności za wygłaszane treści.
Aktualności
Niezapominajka
10

sie

16:30
Urząd Miejski Gminy Kostrzyn ul. Dworcowa 5, Kostrzyn
Wspólne posiedzenie Komisji Rady Miejskiej Gminy Kostrzyn
► porządek obrad

15

sie

16:00
KOSTRZYN, stadion ul. Sportowa 12
Lechia Kostrzyn - Sparta Złotów

16

sie

11:00
BRZEŹNO, stadion ul. Długa 9
Maratończyk Brzeźno - GKS Golęczewo
- rozpoczęcie sezonu 2020/2021

22

sie

16:00
KOSTRZYN, stadion ul. Sportowa 12
Lechia Kostrzyn - Sparta Szamotuły

23

sie

15:00
GUŁTOWY, stadion ul. Kasztanowa 17
GKS Gułtowy - LKS Kicin

[ wszystkie ]

Sonda
Gdzie w tym roku planujesz spędzić wakacje/urlop?

nad morzem

nad jeziorem

w górach

za granicą

w innym dużym mieście

w domu - nigdzie nie wyjadę

w pracy - nie mam urlopu


Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: