Portal infoKostrzyn.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal infokostrzyn.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Strażacy z Brzeźna muszą korzystać z wozu bojowego, który ma prawie 50 lat - .:InfoKostrzyn.pl->gminny portal informacyjny:. Kostrzyn w z@sięgu ręki
  Brzeźno | Czerlejno | Glinka | Gułtowy | Iwno | Jagodno | Kostrzyn | Sanniki | Siedlec | Siekierki | Skałowo | Sokolniki | Trzek | Węgierskie | Wiktorowo | pozostałe | dookoła
Strażacy z Brzeźna muszą korzystać z wozu bojowego, który ma prawie 50 lat
28-04-2020 10:30   Janusz Ludwiczak
W ubiegłym roku strażacy z OSP Brzeźno mieli 41 interwencji do pożarów, wypadków drogowych i innych zdarzeń. Jednostka musi jednak korzystać ze blisko 50-letniego wozu strażackiego, jakim jest Star 244 z 1971 rok, gdyż wcześniejszy pojazd uległ awarii. Pomoc w zabieganiu o dofinansowanie na zakup nowego wozu z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego zadeklarował poseł PiS Bartłomiej Wróblewski. Parlamentarzysta ogłosił listę jednostek OSP, które otrzymają dotację, na liście zabrakło jednostki z Brzeźna.

Jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej w Brzeźnie została założona w lipcu 1945 roku. Obecnie działa w niej 30 strażaków, którzy muszą korzystać z wozu strażackiego, który ma pół wieku.

– Poprzedni wóz STAR 1142 z 1997 roku pod koniec 2018 r. uległ awarii, która spowodowała, że dalej nie mógł być eksploatowany. Musieliśmy ten samochód wycofać, a w konsekwencji trafił na złom, gdyż koszty naprawy przewyższały wartość. Wspólnie z burmistrzami podjęliśmy starania. Udało się pozyskać za darmo wóz Star 244 z 1971 roku z OSP Dopiewo, który ma już kilka lat. Wspólnie z druhami przeprowadziliśmy remont tego pojazdu, by mógł być wyjeżdżać na akcję, w sumie włożyliśmy ok. 400 roboczo-godzin – mówi Przemysław Bladowski, prezes OSP Brzeźno.

Szansą jest jednak pozyskanie dofinansowania na zakup nowego wozu w ramach funduszy Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

– Na początku roku pojawiła się możliwość składania wniosków. Warunkiem przystąpienia była uchwała rady gminy, która zabezpiecza środki w skład własny. Radni zabezpieczyli 300 tys. zł. W tej chwili czekamy na decyzję komendanta głównego Państwowej Straży Pożarnej – wyjaśnia Przemysław Bladowski z OSP Brzeźno.

W lutym z druhami Ochotniczej Straży Pożarnej spotkał się poseł PiS Bartłomiej Wróblewski. Wizyta odbyła się przy okazji przekazania ponad 1100 książek dla szkolnej biblioteki w Brzeźnie, o czym więcej tutaj. Parlamentarzysta partii rządzącej zadeklarował wsparcie.

– Spotkanie z druhami z OSP Brzeźno na temat potrzeby zakupu nowego wozu strażackiego i rozbudowy wozowni. Będziemy działać – zaznaczył poseł Bartłomiej Wróblewski.

W poniedziałek poseł Bartłomiej Wróblewski ogłosił listę sześciu samochodów dofinansowanych z środków rządowych, na liście nie ma jednak OSP Brzeźno.

– Gratulacje dla druhów z OSP Niepruszewo (Gmina Buk), OSP Pobiedziska, OSP Krzyżowniki-Śródka (Gmina Kleszczewo), OSP Mrowino (Gmina Rokietnica), OSP Krzesiny (Poznań) oraz OSP Boduszewo (Gmina Murowana Goślina)‼ Niech będzie to także podziękowanie za ogromne zaangażowanie ochotniczych straży pożarnych w walkę z epidemią koronawirusa w Poznaniu i powiecie poznańskim – napisał poseł Bartłomiej Wróblewski.

Jak udało nam się dowiedzieć jednostka OSP Brzeźno otrzyma jednak 460 tys. zł dotacji.

– Planujemy również remont naszej remizy, by mógł zmieścić się nowy wóz, jeśli uda nam się uzyskać dofinansowanie na jego zakup. Remont polegać będzie na obniżeniu posadzki. Chcemy również wymienić system ogrzewania, który obecnie jest na olej opałowy. Docelowo chcemy, by remiza była ogrzewana elektrycznie. Mundury, w których uczestniczymy w akcjach znajdują się w garażu, który nie jest za duży. Wygląda to tak, że najpierw musi wyjechać wóz strażacki, a potem możemy dopiero się przebrać. Dlatego tak niezbędna jest dla nas szatnia – podsumowuje Przemysław Bladowski, prezes OSP Brzeźno.

Będzie to więc doskonały prezent na przypadający w lipcu jubileusz 75-lecia Ochotniczej Straży Pożarnej w Brzeźnie.


Komentarze (1)

30-04-2020 21:46:08
Aleksandra
Coś sie zmieniło nowy radny brzezna na zdjeciu ,a co ze starym radnym
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
30

wrz

19:00
Gułtowy
Noc Muzeów w Gułtowach:
• 19:00 - zwiedzanie kościoła
• 19:45 - zwiedzanie pałacu

01

paź

11:00
KOSTRZYN, stadion ul. Sportowa 12
Lechia Kostrzyn II - Orlik Miłosław

14:00
Siedleczek
VI Różaniec do granic

04

paź

17:00
Biblioteka Publiczna, Kostrzyn ul. Poznańska 24
Spotkanie autorskie z Marcinem Walczakiem
Recital muzyczny promujący książkę "Wiedźmin"

07

paź

11:00
Skałowo, las (teren ATV Kostrzyn)
Dziki Bieg w Lesie

[ wszystkie ]

Sonda
Czy weźmiesz udział w wyborach parlamentarnych i referendum 15 października?

TAK wezmę udział w wyborach i referendum

TAK wezmę udział, ale tylko w wyborach

TAK wezmę udział tylko w referendum

NIE


Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: