Portal infoKostrzyn.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal infokostrzyn.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Kostrzyńskie autobusy nie będą już jeździć do Poznania, by zatankować gaz CNG - .:InfoKostrzyn.pl->gminny portal informacyjny:. Kostrzyn w z@sięgu ręki
  Brzeźno | Czerlejno | Glinka | Gułtowy | Iwno | Jagodno | Kostrzyn | Sanniki | Siedlec | Siekierki | Skałowo | Sokolniki | Trzek | Węgierskie | Wiktorowo | pozostałe | dookoła
Kostrzyńskie autobusy nie będą już jeździć do Poznania, by zatankować gaz CNG
28-04-2020 09:45   Janusz Ludwiczak
Na terenie zajezdni na Ignacewie kończy się budowa stacji CNG, dzięki której autobusy Kostrzyńskiej Komunikacji Publicznej nie będą już musiały średnio co 2 dni jeździć do Poznania.

Kostrzyńska Komunikacja Publiczna funkcjonuje od września 2018 r. Do jej obsługi gmina zakupiła cztery nowoczesne, niskopodłogowe autobusy na gaz o łącznej wartości 5 338 200 zł (czyli 1,3 mln zł za jeden). By autobusy mogły obsługiwać 6 linii i umożliwiać dojazd mieszkańcom 21 sołectw ze stacjami kolejowymi i do Kostrzyna muszą jednak średnio co 2 dni tankować gaz CNG, to jest możliwe tylko w stacji rozdzielni gazu Wielkopolskiego Operatora Systemu Dystrybucyjnego przy ul. Głogowskiej 429 w Poznaniu (niedaleko węzła autostradowego.

Koszt przejazdu jednego autobusu z bazy przy Ignacewie do stacji CNG w Poznaniu wynosi 470 złotych, w tym przejazd z i do Kostrzyna (od 32 do 36 km w jedną stronę) i opłaty viatol za przejazd (3,20 zł za 16 bramek).

Miesięcznie autobusy zużywają 10 250 Nm³ gazu LPG, co kosztuje gminę 33 620 zł.

We wrześniu ubiegłego roku radni zgodzili się przekazać 100 tysięcy na budowę stacji gazu CNG, która powstaje na terenie zajezdni autobusowej na Ignacewie.

– Gaz kupujemy od PGNiG. Stacja będzie dzierżawiona przez firmę, która będzie ten obiekt serwisować. Oprócz standardowej stawki za paliwo będziemy płacić dodatkowo za dzierżawę 1 zł/m³. Będziemy i tak płacić mniej niż na rynku komercyjnym, a autobusy przede wszystkim nie będą musiały już jeździć do Komornik – powiedział Waldemar Biskupski, zastępca burmistrza gminy Kostrzyn.

Póki co stacja CNG na Ignacewie będzie obsługiwać tylko autobusy KKP.

– Stacja nie będzie świadczyć usług komercyjnych, gdyż to wymaga uzyskania koncesji na sprzedaż paliw gazowych. Jak rynek będzie tego wymagał to będziemy również sprzedawać paliwa komercyjnie, jeśli będzie to się kalkulowało – mówił podczas wrześniowej sesji burmistrz Szymon Matysek.

Na funkcjonowanie kostrzyńskiej komunikacji gmina przeznaczy w tym roku ponad 1,8 mln zł (1 852,728 zł), autobusy mają przejechać w sumie 286 800 km.


Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz

Nick: (max. 40znaków)

Treść komentarza (maksymalnie 1500 znaków):

Pozostało znaków: 1500

Wpisz kod z obrazka: (cyfry i litery a-f)

REGULAMIN:
Publikowane komentarze odzwierciedlają osobiste poglądy ich autorów, którzy ponoszą wyłączną odpowiedzialność za ich treść. Wpisy naruszające polskie prawo, dobra innych osób, zawierające słowa powszechnie uznane za wulgarne oraz nie związane bezpośrednio z komentowanym tekstem będą kasowane. Niedopuszczalne jest również zamieszczanie w treści komentarzy linków do innych stron internetowych, reklam oraz danych osobowych i adresowych osób prywatnych i firm. Komentarze ukazują się na stronie po akceptacji przez moderatora, co nie zwalnia ich autorów od odpowiedzialności za wygłaszane treści.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
20

wrz

15:00
GUŁTOWY, stadion ul. Kasztanowa 17
GKS Gułtowy - Patriot Mieścisko

22

wrz

17:30
Brzeźno
Powitanie nowego wozu bojowego

25

wrz

11:00
Kino "Lemoniada", Parafia Błog. Jolanty Kostrzyn, ul. Prymasa Wyszyńskiego 14a
"Ups! Arka odpłynęła"
► bilety

26

wrz

20:00
Kino "Lemoniada", Parafia Błog. Jolanty Kostrzyn, ul. Prymasa Wyszyńskiego 14a
Wieczorek Poetycki"
► rejestracja

27

wrz

11:00
BRZEŹNO, stadion ul. Długa 9
Maratończyk Brzeźno - Poznań FC

[ wszystkie ]

Sonda
Czy obawiasz się drugiej fali koronawirusa i powrotu obostrzeń?

TAK

NIE


Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: