Portal infoKostrzyn.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal infokostrzyn.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Po latach kino powraca do Kostrzyna. Filmy będzie można oglądać w "Lemoniadzie" - .:InfoKostrzyn.pl->gminny portal informacyjny:. Kostrzyn w z@sięgu ręki
  Brzeźno | Czerlejno | Glinka | Gułtowy | Iwno | Jagodno | Kostrzyn | Sanniki | Siedlec | Siekierki | Skałowo | Sokolniki | Trzek | Węgierskie | Wiktorowo | pozostałe | dookoła
Po latach kino powraca do Kostrzyna. Filmy będzie można oglądać w "Lemoniadzie"
28-04-2020 00:34   Janusz Ludwiczak
W piątek w jednej z sal Parafii bł. Jolanty w Kostrzynie otwarte zostanie Kino "Lemoniada". Sala filmowa powstała w ramach projektu unijnego.

Kino "Lemoniada" pierwotnie miało zostać otwarte w świąteczny poniedziałek, 13 kwietnia, jednak ze względu na epidemię koronawirusa nastąpi to dopiero najbliższy piątek.

– Pierwsza od czasów przedwojennego kina na terenie Kostrzyna sala kinowa "Lemoniada" rozpoczyna swoją działalność. Kino powstało dzięki dotacji pochodzących ze środków unijnych, mieści się na parterze domu parafialnego parafii pw. bł. Jolanty w Kostrzynie. W swojej bogatej ofercie i idei szerzenia wartościowej kultury "Lemoniada" zachęca wszystkich mieszkańców gminy Kostrzyn do udziału nie tylko w seansach filmowych, ale także tematycznych, związanych z filmem, literaturą i sztuką wydarzeniach kulturalnych – zapowiada Elżbieta Kozińska z Parafii Błogosławionej Jolanty w Kostrzynie.

Otwarte Kina "Lemoniada" odbędzie się w najbliższy piątek, 1 maja o godz. 16:00, jednak ze względu na stan epidemii konoronawirusa wydarzenie nie będzie dostępne dla szerokiej publiczności. Uroczystość będzie transmitowana na parafialnej stronie facebookowej, a pod względem artystycznym, uświetni harfista Michał Zator oraz solistka Martyna Kaczmarek.

Małe kino społecznościowe powstało dzięki wykorzystaniu unijnych funduszu Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego 2024+.

– Pomysł uruchomienia takiego kina trafił do nas od ekonoma diecezji, który poinformował, że jest konkurs na dotacje i zachęcał do udziału. Wkrótce potem, w czasie parafialnego festynu powiedziałem o tym parafiankom i doszliśmy do wniosku, że uruchomienie takiego kina to dobry pomysł. Od cytrynowej lemoniady przygotowanej przez panie na ten festyn wzięła się nazwa kina. Wystartowaliśmy w konkursie, nie wiedząc, że podobne kino planuje otworzyć gmina (w ramach projektu SGiPW), ale zupełnie nas to nie martwi, bo będziemy wyświetlać nieco inny repertuar i oferta obu kin będzie się uzupełniała – mówi ks. Mateusz Napierała, proboszcz Parafii Błog. Jolanty w Kostrzynie.

Sala kinowa w domu parafialnym jest wygłuszona, wyposażona w klimatyzację i profesjonalny sprzęt nagłośnieniowy i projekcyjny. W repertuarze "Lemoniady" mają być prezentowane filmy z wartościami. Parafia chce współpracować z fundacją Pro Publico.

Dodajmy, że niebawem w Kostrzynie zostanie otwarte drugie kino. Będzie ono znajdować się w gmachu Biblioteki Publicznej przy ul. Poznańskiej. Sala kinowa ma mieć 21 miejsc, będzie wyposażona w nowoczesne nagłośnienie i akustykę oraz klimatyzację. Otwarcie kina, które realizuje gmina zaplanowano na jesień.


Komentarze (11)

30-04-2020 10:46:32
Red
Wole dający do myślenia film czy reportaż niz dyskusje polityków którzy mówią ze są wierzący a co innego czynią nie zapomni tylko ze dziś film jest kontrowersyjny a A jakiś czas to nawet nikt o nim nie pamięta tu przytoczę przykład filmu z l 90"Ksiadz" o księdzu homoseksualiście jakie były protesty przed kinami. a kto go dziś pamięta .mysliszze jestem parafrazując stary dowcip Jakie są twoje poglądy jak w Radia Maryja to nie macie swoich poglądów mam ale sie z nimi nie zgadzam otóż mam swoje zdanie np na budowę nowych kościołów przy spadku powołań
30-04-2020 09:02:32
Grosik
do Red - Tobie chodzenie do kina z "filmami dającymi do myślenia" chyba już nic nie da. Pozdrawiam.
29-04-2020 13:40:32
Red
@Grosik idąc twoim tokiem to proboszczowie kościołów którzy dostali dofinansowanie unijne na remont zabytkowego kościoła powinni tam organizować dyskoteki bo to tez środki publiczne ?
29-04-2020 10:02:30
Grosik
do Jakub - dziękuję za info. Pragnę jednak zwrócić uwagę, że kino to powstało również ze środków unijnych ( czyt. publicznych ).
28-04-2020 21:46:24
Red
Takie kino z filmami dającymi do myślenia sie przyda czy wiecie ze np. W Włoszech dzwoniono do sióstr klauzurowych jak przetrwać kwarantannę czasem warto sie na chwile zatrzymać w tym zagonionym świecie może to kino pomoże .
28-04-2020 19:47:55
Red
@Grosik poczekaj na drugie kino w bibliotece może tam będzie interesujący Ciebie repertuar Nowości tam ani tu nie znajdziesz te najpierw idą do kin sieciowych
28-04-2020 18:25:02
Jakub
Odpowiadając na pytanie Grosik: Jak wspomniano w artykule, kino będzie współpracować z fundacją Pro Publico, w związku z tym repertuar kina kg jest uzależniony od zasobów fundacji. Oczywiście część z tych filmów jest o charakterze religijnym, ale większość to filmy promujące dobre wartości zarówno chrześcijańskie, mm i społeczne. Zapraszam, aby zapoznać się z tą ofertą na stronie
28-04-2020 16:14:19
Grosik
cyt: "mają być prezentowane filmy z wartościami" - mam pytanie - Z jakimi wartościami? Mimo wszystko bardzo dobrze, że powstaje kolejna wartościowa placówka kulturalna . Czy jednak z uwagi na fakt umiejscowienia jej w domu parafialnym nie pojawi się chęć " cenzurowania" repertuaru ? Czy będą mogły się pojawiać takie filmy jak : Boże Ciało, Kler, itd.
28-04-2020 08:50:49
Red
Ja do dziś pamietam lekturę film ZSRR "opowieść o prawdziwym człowieku" Borysa Polewoja ciekawe czy książkę znalazł bym jeszcze w bibliotece a jeśli tak to kiedy ostatnio ja wypożyczono a poza tym dużo filmów na bazie lektur sie oglądało to były czasy dla niektórych równie odległe jakbitwy pod Grunwaldem taka wzięła mnie refleksja z lat 80
28-04-2020 08:47:11
Jacek N.
Na pierwszy seans polecam wybitny film :" Ostatnie kuszenie Chrystusa" - naprawdę warto.
28-04-2020 07:13:03
Mieszk.
Wow... Sala w bibliotece ma mieć aż 21 miejsc. To nawet uczniowie zwykłej klasy szkolnej się tam nie zmieszczą. Autor co prawda nie podał ile miesc ma salka w "Jolancie" ale ze zdjęcia widać że co nanmniej 30 miejsc tam jest. Mam nadzieję że Gmina zmodyfikuje swój plan. Fajnie że coś powstaje tylko żebyśmy nie zadawalali się byle czym. Pozdrawiam
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
30

wrz

19:00
Gułtowy
Noc Muzeów w Gułtowach:
• 19:00 - zwiedzanie kościoła
• 19:45 - zwiedzanie pałacu

01

paź

11:00
KOSTRZYN, stadion ul. Sportowa 12
Lechia Kostrzyn II - Orlik Miłosław

14:00
Siedleczek
VI Różaniec do granic

04

paź

17:00
Biblioteka Publiczna, Kostrzyn ul. Poznańska 24
Spotkanie autorskie z Marcinem Walczakiem
Recital muzyczny promujący książkę "Wiedźmin"

07

paź

11:00
Skałowo, las (teren ATV Kostrzyn)
Dziki Bieg w Lesie

[ wszystkie ]

Sonda
Czy weźmiesz udział w wyborach parlamentarnych i referendum 15 października?

TAK wezmę udział w wyborach i referendum

TAK wezmę udział, ale tylko w wyborach

TAK wezmę udział tylko w referendum

NIE


Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: